Jump to content

[Επίσημο] LG G4 Dual [H818P/N]


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 891
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! Κ εγώ κάτοχος εδώ κ 2 βδομάδες.. Μου έχει έρθει η ενημέρωση για την MM αλλά δεν την έχω βάλει ακόμη.. Αξίζει να την περάσω η το κινητό θα γίνει χειρότερο.. Κερδίζω κάτι σε σχέση με την 5.1; Επίσης η σειρά του δικού μου είναι 512.. Υπάρχει πιθανότητα για το γνωστό πρόβλημα με το boot loop ή εμφανίζεται μόνο στα μονοκαρτα; Σας Ευχαριστώ

H MM είναι πιο γρήγορη και πιο smooth. Επίσης δεν σκαλωνει με τα δεδομένα που σκαλωναν οι δύο προηγούμενες . μου αρέσει πολύ καλύτερα ΑΛΛΑ η μπαταρία είναι μια από τα ίδια χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η σειρά του δικού μου είναι 512.. Υπάρχει πιθανότητα για το γνωστό πρόβλημα με το boot loop ή εμφανίζεται μόνο στα μονοκαρτα; Σας Ευχαριστώ

Το bootloop αφορά ορισμένες παρτίδες μονοκαρτων μοντέλων. Δεν έχει αναφερθει κανένα πρόβλημα στα dual sim G4.

 

Επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας.

2η μέρα χρήσης με την v10L και επιβεβαιωνω την καλούτσικη αυτονομία της 1ης ημέρας.

Σε 23 ώρες χρήσης είχα 4 ώρες και 10 λεπτά οθόνη και 19% υπόλοιπο μπαταρίας. Ίδια χρήση με το προηγούμενο ποστ , με την διαφορα ότι είχα λίγη περισσότερα ομιλία και ετρεξα και ένα antutu benchmark από περιέργεια.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Το bootloop αφορά ορισμένες παρτίδες μονοκαρτων μοντέλων. Δεν έχει αναφερθει κανένα πρόβλημα στα dual sim G4.

 

Επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας.

2η μέρα χρήσης με την v10L και επιβεβαιωνω την καλούτσικη αυτονομία της 1ης ημέρας.

Σε 23 ώρες χρήσης είχα 4 ώρες και 10 λεπτά οθόνη και 19% υπόλοιπο μπαταρίας. Ίδια χρήση με το προηγούμενο ποστ , με την διαφορα ότι είχα λίγη περισσότερα ομιλία και ετρεξα και ένα antutu benchmark από περιέργεια.

Ε τότε πάνε για αυτήν. Ελπίζω μόνο να μην κάνει τα κόλπα που έκαναν οι επόμενες με τα δεδομένα που "σκαλωναν"

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε πάνε για αυτήν. Ελπίζω μόνο να μην κάνει τα κόλπα που έκαναν οι επόμενες με τα δεδομένα που "σκαλωναν"

Τα data τα έχω μόνιμα ανοιχτά, αλλά δεν εχω παρατητησει κάτι περίεργο. Ούτε και στις παλαιότερες εκδόσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Τα data τα έχω μόνιμα ανοιχτά, αλλά δεν εχω παρατητησει κάτι περίεργο. Ούτε και στις παλαιότερες εκδόσεις βέβαια.

Την είχα αυτή την έκδοση τελικά. Δεν είχα καλύτερη αυτονομία από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα αυτή την έκδοση τελικά. Δεν είχα καλύτερη αυτονομία από τώρα.

Εγώ είδα τρελή διαφορά στην κατανάλωση με χρήση 4G για browsing. Αρχικά όταν είχα περάσει την ΜΜ μου φάνηκε παρόμοια η αυτονομία και εμένα, αλλά όταν χρησιμοποίησα το τηλέφωνο σε χώρους χωρίς wifi εκει η διαφορά ήταν μεγάλη υπέρ της Lollipop. Επιπλέον μου είχε λείψει λίγο το γνωστό καλό knock code με όσα χτυπήματα θέλω και οπού επιθυμώ και όχι υποχρεωτικά 6 knocks (το λιγότερο) και σε 3 τεταρτημόρια (το λιγότερο).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και από μένα μια εμπειρία

Πήρα το τηλ. Πριν 3 εβδομάδες και μου κάνει αναβάθμιση από 5 σε 5.1 αν θυμάμαι καλά …

Παίρνω την lg και λέω η 6 που είναι ?

Μου λένε μην περάσεις την 6 μόνος σου γιατί δεν είναι ελληνικό το δικαρτο και να την περάσεις μόνο όταν θα σου έρθει ενημέρωση από το τηλ.

Λέω οκ … μου έρχεται κάποια στιγμή ενημέρωση … λέω οκ και προχωραω ….

Από τότε το τηλ δεν μου άρεσε καθόλου …μου έκανε lag σε σελίδες μενού κλπ …όχι πολύ αλλά δεν ήταν ομαλό όπως από καινούριο …

Άρχισε ο γολγοθας …

Αφού έκανα format καμια10 φορές με hard reset χωρις hardreset δεν έβγαζα άκρη

Έψαχνα την 5.1… μου την έδωσε ο φίλος εδώ και πάλι των ευχαριστώ αλλά τζίφος ….

Τελευταία μου έρχεται στο μυαλό ένας μόνο τρόπος που δεν έχω κάνει και τελικά τώρα το τηλ είναι παρά πολύ καλό…

Πως?

Είχα την 5.1 από το φίλο εδώ …

Βγάζω της σιμ

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ανοίγω το τηλ και δεν βάζω εφαρμογές συνεχίζω να ανοίξει το τηλ ως νέο τηλ.(αυτό το λέω γιατί για να ανοίξει το τηλ μέχρι την αρχική οθόνη βάζουμε email και μας ζητά επαναφορά εφαρμογών )

Συνδέω με το bridge και πάω αναβάθμιση ….μου λέει θέλει…. και προχώρα στην αναβάθμιση σε ΜΜ.

Κάνει αναβάθμιση… ανοίγει το τηλ. Ξανά προχωραω το μενού ως νέο τηλ. Και φτάνω αρχική οθόνη ,….

Ξανακάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναπροχωραω το τηλ ως καινούριο …

απο το μεσημέρι σήμερα το τηλ. Μου θυμίζει αυτό που πήρα …

sorry για το σεντόνι αλλά μήπως μπορέσω να βοηθήσω κάποιον που έχει πελαγώσει ..

α και στο service της lg μου ζήτησαν 17.50 για να μου περάσουν την 5.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, το δικαρτο εχει διαφορα στην αυτονομια σε σχεση με το απλο; Επισης εχει καποια αλλη διαφορα εκτος της ασυρματης φορτισης; Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχουν αξιοσημείωτες διαφορές στην αυτονομία. Στο δίκαρτο εκτός από τη μη υποστήριξη ασύρματης φόρτισης δεν υπάρχουν άλλες διάφορες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα λοιπον στην 5.1 και παρατηρω την διαρκεια της μπαταρίας. Με wifi μονιμα ανοιχτό και καμια ωρα δεδομενα. Απο το πρωι ειμαι στο 46% με αυτοματο φωτισμό και 30 λεπτα κλησεις. Εννοείτε με συγχρονισμός δεδομενων και gps. Να δουμε.....

Αλλα πρωτη μερα ειναι θέλει κανα δυο να στρωσει το τηλεφωνο με τις διεργασιες του

Edited by jote
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και από εμενα

από σημερα κατοχος του τηλ και εγω

καποιες ερωτήσεις στα να κανω γιατι είναι η πρωτη μου φορα με LG

 

για το ροοτ υπαρχει μονο η μέθοδος που αναφερει το XDA? γιατι βρηκα και αυτά εδώ ,αλλα δεν ξερω εάν τα εχει δοκιμασει καποιος από εσας

http://www.rootmaster.xyz/tag/lg-g4-dual-sim-custom-rom-install

http://androidgoroot.com/how-to-root-lg-g4-dual/

επισης θα ηθελα να ρωτησω εάν καποιες από αυτές τις μεθόδους δουλευει σε ΜΜ?

 

και τελευτeο..υπαρχει καποιο λινκ που να είναι μαζεμένα όλα αυτά τα προγραμματα που αναφαιρετε στο φορουμ όπως για παράδειγμα το lg bridge ,kdz ,lg root κτλ ώστε να τα βρω καπου όλα μαζι,γιατι καποια από τα λινκ που βρηκα είναι παλια και δεν δουλευουν πια

 

σας ευχαριστω πολύ για την βοηθειας σας.

 

Υ.Γ εχω διαβασει το φορουμ σας αλλα μιας και δεν εχω εμπειρια από το LG μου είναι λιγο δυσκολο να τα καταλαβω όλα :cry:

 

 

 

καποια βοηθεια και σε εμενα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Το δικό μου το περιμένω (ελπίζω) αύριο, ελαφρώς ακριβότερο αφού ήθελα ντε και σώνει το καφέ καπάκι. Ήδη έχω παραγγείλει με μαζική αποστολή όλα τα παραφερνάλια και αναμένεται λιώσιμο: UAG ICE transparent θήκη, Nillkin 9H+ 0.3mm tempered glass, Quickcharge 3.0 για αυτοκίνητο, Kenu Airframe+ stand για αεραγωγούς, Sandisk 64GB UHS-I/U3 που μπορεί να είναι και overkill, συν κάτι πάνες και μπιμπερό για το μωρό (ουπς, αυτά είναι από άλλο ανέκδοτο)

 

Λείπει ένας αξιοπρεπής φορτιστής τοίχου quick charge 2.0 ή 3.0 και νομίζω τελειώσαμε.

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ για χειρότερη μπαταρία στην 6,μην κάνετε αναβάθμιση από την 5 και άλλα τέτοια.ρε παιδιά το δικό μου τηλέφωνο πετάει με την 6 και sot με wifi και κλησεις εχω τουλάχιστον 4,5-5 ωρες.από μπαταρία 3000mah πόσα να ζητήσω?:X
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουμε θέμα με το Bluetooth στην 6.0;;; δοκίμασα τα πάντα και ενώ πριν την αναβάθμιση όλα δούλευαν, τώρα δεν μπορώ να στείλω αρχεία ενώ δεν έχω αλλαξει κάτι στον υπολογιστή

 

Οι υπόλοιποι στέλνετε κανονικά ;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ψάχνω τρόπο να βρω τις ρυθμίσεις του Native Android SIP Client στο LG G4 (LG-H818P, V20d-EUR-XX Marshmallow Unrooted). Από όσο διαβάζω η LG έχει αφαιρέσει τα shortcuts, αλλά όχι και το functionality το οποίο μπορεί κανεις να το βρει μέσω service codes στον dialer, αλλά ότι και αν έχω δοκιμάσει δεν έχει παίξει. Επίσης η προσθήκη shortcut δεν μου δίνει το "activities" option που αναφέρεται έτσι ώστε να το προσθέσω από εκεί.

Έχει κανείς καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους αν εχει καποιος την 20d στοκ για Η818P καποιο λινκ να την κατεβασω και να την περασω με lgup θα ημουν ευγνωμων αν το ποσταρει κατεβηκα σε 5.1 αλλα θελω να εχω και την ΜΜ ευχαριστω εκ των προτερων...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δυο ερώτησεις θα ηθελα να κανω.

Πως παραμετροποιουμε τις επαφες για να καλουν παντα απο μια συγκεκριμενη σιμ και οχι αυτή που έχουμε επιλεγμένη,

και δευτερο υπάρχει τροπος να εμφανιζεται στην οθονη οταν ειναι κλειδωμενη το ρολοι (Αυτό που εμφανιζεται στην φόρτιση ή καποιο παρομοιο)με καποιο κλικ η θα πρέπει να το ξεκλειδωνω παντα;

Κατι ακομη που παρατηρω, οταν μπαινω σε καποια εφαρμογη και βγαινω πατωντας το πισω (τριγωνο) αυτή συνεχιζει να τρεχει στο παρασκηνιο μπορω να κανω κατι για αυτο;

Edited by toutsos12
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λες με το ρολόι, δοκίμασε να κάνεις slide το δάχτυλό σου από πάνω προς τα κάτω χωρίς όμως να το σηκώσεις από την οθόνη στο τέλος της κίνησης (άστο να ακουμπάει δηλαδή). Όση ώρα διατηρείται η επαφή, θα εμφανιστεί ρολόι στο πάνω μέρος της οθόνης χωρίς αυτή να ξεκλειδώσει. Μόλις σηκώσεις το δάχτυλο, η οθόνη ξανασβήνει και έτσι γλυτώνεις κάμποση μπαταρία αλλά και ταλαιπωρία αν έχεις βάλει να ξεκλειδώνει με knock codes, pin κλπ.

 

Για το άλλο που λες με τις επαφές, ομολογώ ότι δεν το γνωρίζω. Αν όντως γίνεται, ας μας ενημερώσει κάποιος. Φαντάζομαι όμως ότι με ένα καλό γκουγκλάρισμα θα βρούμε γρηγορότερα απάντηση. Έριξα μια πρόχειρη ματιά και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Τέλος οι εφαρμογές πρέπει να τρέχουν στο παρασκήνιο, ώστε να είναι γρηγορότερη η πρόσβαση όταν τις ανοίξουμε ξανά. Τα 3GB της μνήμης πρακτικά επαρκούν για δεκάδες εφαρμογές στο background χωρίς αντιληπτή επιβάρυνση στη συσκευή (κάτω από 25% free, ήτοι ~700+ΜΒ ελεύθερα δεν έχω πέσει ποτέ ακόμα κι όταν ανοίγω της Παναγιάς τα μάτια). Αν όμως θέλεις ντε και σώνει να κλείνουν είτε αμέσως, είτε αυτόματα μετά από λίγη ώρα, υπάρχουν πάμπολλα task killers στο Play store που κάνουν αυτή ακριβώς τη δουλειά. Διαφορετικά λίγες φορές τη μέρα κάνε προληπτικά ένα Clear all και τέλος.

 

Στα δικά μου τώρα, παρέλαβα τη συσκευή πριν 2 μέρες στα 355 ευρώπουλα. Είναι build 603, κατασκευασμένο 3/3/16. Πολύ ωραία η αίσθηση του καφέ δερμάτινου καπακιού, αν και πάντα θα με τρώει ότι κάποιος μόσχος πλήρωσε τη νύφη για να ντυθεί το κινητό... Η θήκη UAG Ice εξαιρετική, από τη μία προσθέτει αρκετό βάρος και όγκο στο κινητό (συνολικό 193 γραμμάρια), από την άλλη όμως σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το συνδυασμό UAG transparent σε καφέ καπάκι ας μου πει να ανεβάσω φωτό.

 

Η αλήθεια είναι πως αν και η συσκευή από τη μαμά της έχει σημαντικό πάχος (9,8mm αν θυμάμαι καλά), λόγω της καμπυλότητας του πίσω μέρους το grip δεν είναι το καλύτερο δυνατό. ΟΚ δεν είναι περίπτωση πχ. HTC M8 που νιώθεις ότι θα σου γλιστρήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή, αλλά και πάλι είχα διαρκώς το νου μου να το κρατάω καλά. Σε κάθε περίπτωση χωρίς τη θήκη είναι πιο συμμαζεμένο από το παλιό μου Grand Duos 2, ακόμα και αν το τελευταίο είχε θεωρητικά μικρότερο πάχος (8,7mm ή κάτι τέτοιο).

 

Πέρασα την Marshmallow, μέχρι στιγμής όλα καλά. Δεν πρόλαβα να δουλέψω την 5.1 για να συγκρίνω διαφορές σε ταχύτητα κλπ. Τα θετικά του κινητού τα ξέρουμε όλοι. Στα αρνητικά που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής (και δεν είναι αποκλειστικότητα του G4) είναι η έλλειψη eye tracking για να κρατάει τη συσκευή ανοιχτή όσο τη χρησιμοποιούμε. Απίστευτα εκνευριστικό, αφού αλλιώς είχα συνηθίσει. Αναγκάστηκα να βάλω apps σαν το KinScreen, που όμως θέλουν αρκετό καλιμπράρισμα μιας και δεν έχουν πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα (πχ. στο αυτοκίνητο από το ταρακούνημα η οθόνη δεν λέει να σβήσει ακόμα κι αν δεν αγγίζω το κινητό). Άλλο εκνευριστικό ο τρόπος που κάνει block number (το ένα click "Add to Reject List" της Samsung είναι 3-4 για την LG). Επίσης το ότι το μαμήσιο alarm δεν έχει συγκεκριμένο αριθμό snoozes. Και άλλα τέτοια μικροπράγματα που ναι μεν δεν θα τα δείτε ποτέ σε κανένα review και τα περισσότερα θα λύνονται με 3rd party apps, από την άλλη όμως σου κάνουν αρνητική εντύπωση όταν προέρχεσαι από συσκευές υποπολλαπλάσιας αξίας που τα είχαν by default και αποτελούν μέρος καθημερινών συνηθειών που θεωρείς δεδομένες.

 

Με την μπαταρία υπάρχει ένα θέμα, όπως έχει προειπωθεί αρκετές φορές. Mε σχετικά αξιοπρεπές quickcharge αυτοκινήτου το ποσοστό δεν λέει να ανέβει με τίποτα αν είναι σηκωμένα οθόνη, Google Maps, Location, Mobile Data, Bluetooth κλπ (ό,τι δηλαδή χρειάζεται κάποιος για να κάνει μια εκδρομή). Με το πολύωρο σκάλισμα που του κάνω (χωρίς παιχνίδια) χρειάζομαι τουλάχιστον μία φόρτιση τη μέρα, σε βάθος χρόνου όμως νομίζω πως θα φτάσουμε άνετα τις 1,5 με 2 μέρες καθώς δεν συνηθίζω να έχω διαρκώς ανοιχτά wifi/data/location και σία.

 

Συνολικά πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά. Περιμένω τώρα το γυαλί Nillkin H9 0.3mm, πήρα επιτέλους ένα Bluetooth visor speaker για το αμάξι (το λιγουρευόμουν πολύ καιρό) ενώ η Kenu Airframe+ φοβάμαι που θα μου στραβώσει τους αεραγωγούς, όσο καλή ποιότητα και να έχει.

 

Άιντε να δούμε...

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Θα ηθελα να μου πεις αν πιανει καλα το car holder που προμηθευτηκες γιατι σκέφτομαι και εγω να παρω το ιδιο απο ελλαδα 30€. Επισης αν βρεις κατι αξιολογο για φορτιστη αυτοκινητου με δυνατοτητα ταυτοχρονης χρησης bluetooth gps ιντερνετ χάρτες, θα με ενδιεφερε και εμενα. Εχω το black leather.

 

Οσον αφορα τις εφαρμογες στο παρασκηνιο το προβλημα μου ειναι η μπαταρια και οχι η ram. Ευχαριστω.

Edited by toutsos12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...