Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε πολυ χρηση καμερας,εναλλαγη wifi και 4g(wifi μονιμα ανοιχτο οταν δεν ειχα data),facebook,viber,browsing και κανενα μισαωρο κλησεις.φωτεινοτητα στο αυτοματο.

 

http://s23.postimg.org/hxcb4oimj/Screenshot_2016_04_16_02_15_22.png

 

http://s23.postimg.org/u0hms8tor/Screenshot_2016_04_16_02_15_40.png

 

 

imagur

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 921
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να κάνεις wipe το battery stats γιατί κρατάει κάποια στοιχεία από την προηγούμενη μπαταρία και με τη νέα μπερδεύεται. Σου ακούγεται και αυτό εξωγήινο;

 

αυτο που λεει ο athanoso ειχα το ιδιο θεμα σε ενα xperia sp πηγα εκανα clear cache και εστρωσε...αυτο ομως δεν ξερω αν επηρεάσει την σωστη λειτουργια της μπαταριας γιατι ουσιαστικα κανεις καθαρισμο τα δεδομενα της ας πει καποιος που εχει γνωση ηλεκτρονικων...

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμης το βλεπω χειροτερο απο το g3 περιμενω βελτιωση ειναι μιας εβδομαδας το φορτιζω δυο φορες την μερα φωτεινοτητα παντα αυτοματα 3g ανοιχτο παντα λιγο wifi. Σημα εχω αρκετα καλο κανα 20λεπτο παιχνιδι δε βγαζω πανω απο 2μιση ωρες η αναμονη σαν κινητο ειναι πολυ καλη το g3 ακινητο σε κανα 2ωρο εχανε ανετα 10% πολυ δουλεμενη ομως μπαταρια.

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που ξέρεις περισσότερα, πως φαίνεται η κατανάλωση της μπαταρίας?

 

http://s1.postimg.org/5o9axiiwv/Screenshot_2016_04_18_15_53_51.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμης το βλεπω χειροτερο απο το g3 περιμενω βελτιωση ειναι μιας εβδομαδας το φορτιζω δυο φορες την μερα φωτεινοτητα παντα αυτοματα 3g ανοιχτο παντα λιγο wifi. Σημα εχω αρκετα καλο κανα 20λεπτο παιχνιδι δε βγαζω πανω απο 2μιση ωρες η αναμονη σαν κινητο ειναι πολυ καλη το g3 ακινητο σε κανα 2ωρο εχανε ανετα 10% πολυ δουλεμενη ομως μπαταρια.

 

 

Νιωθω συγκινιμενος ειρωνικα παντα στο 14% 2 ωρες και 50 λεπτα οθονη αν πιασουμε τις 3μιση θα το κρατησω.

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Στο Z3 είχες τη δυνατότητα, όταν το κινητό είναι σε αναμονή (όταν δεν το χρησιμοποιείς) να μην συνδέεται στο 4g ή στο wifi, για να μην τρώει μπαταρία. Μόλις ανοίξεις την οθόνη γίνεται συγχρονισμός και νέα σύνδεση στο ίντερνετ.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο G4 ή κάποια εφαρμογή που να μπορεί να το κάνει; Γιατί η μπαταρία του, με τη συνεχή σύνδεση στο 4g μετά βίας κρατά 6-7 ώρες..

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 7% με χρήση μπαταρίας 6ω 12 λ

Οθόνη 26% (1h 54m)

fb 16%

yahoo 12%

messenger 6%

leitoyrgiko systima 6%

google 5%

κλησεις 5%

αναμονή 4%

ιντερνετ 3%

android 2%

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Στο Z3 είχες τη δυνατότητα, όταν το κινητό είναι σε αναμονή (όταν δεν το χρησιμοποιείς) να μην συνδέεται στο 4g ή στο wifi, για να μην τρώει μπαταρία. Μόλις ανοίξεις την οθόνη γίνεται συγχρονισμός και νέα σύνδεση στο ίντερνετ.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο G4 ή κάποια εφαρμογή που να μπορεί να το κάνει; Γιατί η μπαταρία του, με τη συνεχή σύνδεση στο 4g μετά βίας κρατά 6-7 ώρες..

Αν κρατήσεις πατημένο το εικονίδιο του WiFi και πας στις 3 τέλειες πάνω δεξιά και πατήσεις WiFi για προχωρημένους είναι η επιλογή στις γρήγορες ρυθμίσεις. Νομίζω θες να κλείνει το WiFi όταν σβήνεις την οθονη αν κατάλαβα καλά

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Στο συνολο δεν τρώγεται μονο εκει η μπαταρία σου ομως

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Oκ. Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Το H818P μοντελο με 512 βαραει 4:30 ωρες sot κατα μεσο ορο. Ειναι 1μιση μηνα το κινητο αλλα και παλι δεν με τρελαινει η μπαταρια.

Απο εφαρμογες ποιες θα ηταν ιδανικες ν απενεργοποιησω;

Ας πουμε εχει πολλες της google.

Επιπλεον, με ενδεχομενο root-cfw υπαρχει ενδεχομενο να αυξησουμε την αυτονομια;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα σε ολους!

Το H818P μοντελο με 512 βαραει 4:30 ωρες sot κατα μεσο ορο. Ειναι 1μιση μηνα το κινητο αλλα και παλι δεν με τρελαινει η μπαταρια.

Απο εφαρμογες ποιες θα ηταν ιδανικες ν απενεργοποιησω;

Ας πουμε εχει πολλες της google.

Επιπλεον, με ενδεχομενο root-cfw υπαρχει ενδεχομενο να αυξησουμε την αυτονομια;

 

Μπορεις να απενεργοποιήσεις οποίες εφαρμογές της Google θέλεις εκτος από τς services βεβαίως και το play store.

 

Με το root δεν θα δεις καμία αξιοσημείωτη διαφορά στην αυτονομία εκτος αν βάλεις greenify κτλ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιες θα χρειαστω ομως στην πορεια απο αυτες.

Θελω να κανω καποιες επιπλεον ερωτησεις βασικα.

1) Η φορτιση ειναι καλυτερη με ανοιχτη ή κλειστη συσκευη;

2) Third party μπαταριες αξιζουν;

Δηλαδη εχω δει στο ebay μπαταριες με 4100mAh (οχι extended) και μ αρεσαν.

Ομως ελοχευουν κινδυνοι;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1) Δεν εχει καμία σημασία.

2) Προτίμησε γνήσια μπαταρία, αφενός οι third-party γράφουν οτι θέλουν, αφετέρου δεν θα εμπιστευόμουν τέτοια μπαταρία να τροφοδοτεί τα κυκλώματα της συσκευής μου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οντως μετα απο δυο εβδομαδες η μπαταρια ανεβηκε πανω απο 3 ωρες εχω δει και 4 ωρες sot η μονη αλλαγη εχω σβησει το fb

Τουλαχιστον απο κακη εγινε μετρια η μπαταρια

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο με μετρια προς αρκετη χρηση μου εβγαζε στην αρχη αρχη οταν το πρωτοπηρα περιπου 2-2και ωρες SOT..

 

Οταν εστρωσε η μπαταρια μετα απο καμια εβδομαδα μου εβγαζε 3-3και ωρες SOT.

 

Τωρα 3 μερες που εκλεισα το GPS (το ειχα ανοιχτο παντα τον προηγουμενο καιρο), με αρκετη χρηση (4G ανοιχτο για καμια ωρα και τις υπολοιπες ωρες WIFI, κανα 20λεπτο παιχνιδι, κατα τη διαρκεια της ημερας Facebook και SMS, ελαχιστο Chrome και καμια ωρα Spotify μου βγαζει πλεον 4-4και ωρες SOT σταθερα!

 

Πραγματικα μεγαλη βελτιωση, δεν το περιμενα.. Παρ ολο που οι εφαρμογες δεν χρησιμοποιουν παντα το GPS κι ας ειναι ανοιχτο, τελικα facebook και google play services το χρησιμοποιουσαν παρα πολυ με αποτελεσμα να πεφτει η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ποση προσπαθεια να κανουμε; :p

Με stock και χωρις root βγαζω 4:30 και δεν παει παραπανω.

Προσωπικα θα ηθελα το κινητο να πηγαινει στις 5:30 με wifi, facebook, messenger, viber κτλ αλλα που τετοια τυχη;

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο άγγιζαν το 3ωρο τα δικά μου νούμερα αλλά μάλλον έφταιγε ο Buzz launcher. Που και να μην είχε βελτιωθεί ... Έβαλα nova και ηρέμησε το κεφάλι μου

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος g4 πλεον μετα απο 2,5 χρονια με το G2 που απλα ηταν το πιο τιμιο smartphone που περασε απτα χερια μου (και εχουν περασει ολα)

 

Περιμενα οτι η μπαταρια δε θα με καλυπτει αλλα οχι αυτο το πραγμα...η συσκευη ειναι 2 μηνων, απο φρεσκο wipe, εχω εγκαταστησει μονο τα εξης:

 

facebook, messenger, viber, instagram, απο εφαρμογες που τρωνε μπαταρια στο παρασκηνιο, και αλλες 6-7 που τις χρησιμοποιω μια δυο φορες τη βδομαδα.

 

Φωτεινοτητα συνεχως στο ελαχιστο που μπορουν να αντεξουν τα ματια μου χωρις να κουραζονται, 4g το απενεργοποιησα απο την πρωτη στιγμη και το εχω με 3g, wifi οπου και οποτε μπορω, χρηση κυριως facebook και messenger με διαρκες gmail push και το viber να ανοιγει μονο οταν μου στελνουν κανα μηνυμα (καποιες μερες καθολου)

 

Με τα παραπανω, αν βγαλω 2,5 ωρες SOT πρεπει να ειμαι ευτυχισμενος. Με πολλη προσπαθεια και προσοχη μπορει να βγαλει και κοντα στις 3. Το gps ειναι μονιμα κλειστο και ανοιγει μονο για να κανω checkin η για χαρτες (επισης σπανια). Και το εχω στο power saving mode το gps. επισης εβαλα το greenify και εχω κανει hibernate τα παντα εκτος απο messenger και viber, ενω στις μεμονωμενες επιλογες διαχειρισης ενεργειας του android εχω αφησει μονο gmail, messenger και viber στο high power mode. Στο greenify εχω ενεργο και το doze mode.

 

Το προβλημα αποτι βλεπω ειναι το τραγικο battery drain με data ανοιχτα και οτι το facebook μου τρωει περιπου το 20-23% της μπαταριας, περισσοτερο ενιοτε και απο την οθονη που περιμενα να ειναι ο μεγαλος εχθρος της μπαταριας στο g

4.

 

Τι κανουμε? Εκτος απο εξτρα μπαταρια η extended battery case που με βλεπω να παιρνω συντομα. Θα κερδισω κατι με root/αλλη rom? Ο εξαπυρηνος ποσο load πρεπει να εχει idle (μονο με το cpuz ανοιχτο)?

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Θα εβγαζα το Greenify.. Απο τη στιγμη που εισαι σε 6.0 με Doze Mode και δεν εισαι και root, δεν ξερω αν μπορει να κανει και πολλα.. Ετσι εχω ακουσει, μπορει να κανω και λαθος βεβαια..

 

Δοκιμασε να το κανεις απεγκατατασταση και να δεις μηπως καποια εφαρμογη σου τρωει μπαταρια πχ google now, google+, google play services, κλπ

 

Επισης εγω εχω κανει απεγκατασταση ολες τις εφαρμογες της LG εκτος απο 1-2 ραδιοφωνο κλπ και απενεργοποιηση ολες τις περιτες της Google που δεν γινονται απεγκατασταση πχ Hangouts, Ταινιες Google, Περιπτερο Google, κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...