Jump to content

[LG G4] Φωτογραφίες / βίντεο


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πουθενα δεν ειναι λευκο. Ακομη και σε μακρινες στα 3 μετρα, ακομη και οι σκιες πρασινες βγαινουν.

 

Επισης οχι, επαναλαμβανω οτι ΔΕΝ βγαζει ασπρο το φλας.

Και σαν φακο να το ανοιξω εχω την πρασινη χροια σε λευκη επιφανεια.

Τωρα, ΑΝ η lg αποφασιζε να κανει το δευτερο αναμα του φλας να κρατα λιγο περισσοτερο και η φωτο να τραβηχτει ενα sec αργοτερα, τοτε θα εκανε αντισταθμιση ο αισθητηρας.

Στο προηγουμενο μηνυμα που ειπα οτι την πρωτη φορα που αναβει το φλας βλεπουμε λευκο, ΔΕΝ εννοουσα οτι το LED βγαζει λευκο χρωμα, αλλα ο ασθητηρας παει και κανει διορθωση και στην ΟΘΟΝΗ το βλεπουμε ως ασπρο πλεον. Στην οθονη βλεπουμε την εικονα με την διορθωση που εχει προκυψει με το software.

Ιδανικο θα ηταν λοιπον η ληψη να εβγαινε αργοτερα απο τη στιγμη που αναβει το φλας δυνατα οταν ξανα αναψει.

Ετσι, ΠΑΝΤΑ ο αισθητηρας θα εκανε διορθωση ΟΤΙ χρωμα κι αν εβγαζε το led.

Επισης αυτο με το "διπλο" φλας στις κοντινες δεν το καταλαβα.

Εμενα κοντινες μακρινες...παντα το φλας αναβει μια φορα...σβηνει για ενα κλασμα και υστερα ξανα αναβει πιο δυνατα και βγαινει η φωτο ΠΡΙΝ προλαβει ο αισθητηρας να διαβασει την πρασινιλα ωστε να την διορθωσει.

Σε εσας αναβει μονο μια φορα το φλας. ?

 

Ναι, δεν εχεις αδικο μια ψιλοπρασινη χροια την εχει ακομα κι οταν αναβεις το σα φακο, δεκτο. Αλλα και παλι οντως τα timings της ληψης και του flash ειναι λανθασμενα. Ειναι αυτο ακριβως που λες, οτι η ληψη θα επρεπε να γινετα λιγο αργοτερα ουτως ωστε να συγχρωνιζεται με το flash αφου εχει γινει η σωστη μετρηση. Λεγοντας αναβει 2 φορες εννοω ακριβως αυτο που αναφερεις κι εσυ: ξαναναβει αλλη μια φορα πιο δυνατα (αν και το πιο δυνατα θελει συζητηση...) και γινεται η ληψη ετεροχρονισμενα δυστυχως. Τελοσπαντων το θεμα μου δεν ειναι τοσο η τεχνικη αναλυση, αλλα πιο πολυ επιβεβαιωση και απο αλλους χρηστες οτι συμβαινει αυτο σε ολα τα g4 και δεν οφειλεται σε προβληματικο unit. Αν μη τι αλλο, το οτι μου το επιβεβαιωνεις κι εσυ ειναι ενθαρρυντικο απο την αποψη οτι δε χρειαζεται να τρεχω σε προκορντιες αλλα απο την αλλη ειναι κατι που πραγματικα απορω γιατι δεν εχει θιχτει απο περισσοτερους χρηστες. Σημερα η αυριο θα αναρτησω και καποια photo samples.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 849
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρα λοιπον σε εσενα το φλας ειναι λευκο και δεν εχει πρασινιζουζα αποχρωση οταν τραβας λευκες επιφανειες.

 

Θα φωτογραφησω δειγματα και θα ανεβασω. Κοντινες και πιο μακρινες ληψεις με το ιδιο καδρο με και χωρις φλας.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον σε εσενα το φλας ειναι λευκο και δεν εχει πρασινιζουζα αποχρωση οταν τραβας λευκες επιφανειες.

 

Θα φωτογραφησω δειγματα και θα ανεβασω. Κοντινες και πιο μακρινες ληψεις με το ιδιο καδρο με και χωρις φλας.

 

Οταν εισαι κοντα βγαζει θερμες αποχρωσεις το λευκο οταν εισαι μακρια βγαζει πιο ψυχρες. Αν καταφερεις σε αλλο κινητο να παρεις φωτογραφια με φλας απο τα 10-20 cm πες μας πως το κανεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι κοντα βγαζει θερμες αποχρωσεις το λευκο οταν εισαι μακρια βγαζει πιο ψυχρες. Αν καταφερεις σε αλλο κινητο να παρεις φωτογραφια με φλας απο τα 10-20 cm πες μας πως το κανεις. :p

 

Αυτο ειναι φιλε το προβλημα για το οποιο μιλαμε... Οτι παρολο που θα επρεπε να ειναι ετσι οπως το λες (και οπως το εκανε τελεια το προηγουμενο g3 μου btw), εδω εχουμε σε πολλες πςριπτωσεις πρασινη χροια κ μακρυα κ κοντα. Αργοτερα θα ποστάρω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω πως στης κοπέλας μου το G4 το led έχει μια ανεπαίσθητη πράσινη χροιά και αρκετά συχνά και οι φωτογραφίες έχουν μια ανεπαίσθητη πράσινη χροιά. Όχι κάτι το τραγικό αλλά σίγουρα επηρεάζει αισθητικά. Απλά δεν είχα μεγαλύτερες προσδοκίες από κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Note 4 lg g3 galaxy s5 κλπ εχουν ολα το ιδιο προβλημα...

Ξερετε τελικα τι αγοραζετε; Γιατι υπαρχουν δυο flashακια ενα κιτρινο και ενα ασπρο ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Note 4 lg g3 galaxy s5 κλπ εχουν ολα το ιδιο προβλημα...

Ξερετε τελικα τι αγοραζετε; Γιατι υπαρχουν δυο flashακια ενα κιτρινο και ενα ασπρο ή οχι;

 

Οχι φιλε κατι μπερδευεις. G3 και s5 τα ειχα απο ενα χρονο. Δεν το ειχαν αυτο που περιγραφουμε. Και 2ον το g4 εχει single led flash.

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα παρατεταμένα το κουμπί της λήψης και έβγαλε 6 φωτογραφίες και τις έκανε σαν βιντεακι. Τις ενωσε. Τώρα που θέλω να τις ξεχωρίσω πως γίνεται?

 

Ήταν κινούμενο θέμα και τώρα θέλω να τις ξεχωρίσω για να κρατήσω την καλύτερη λήψη

 

 

#EDIT : εντάξει, το βρήκα. Έκανα scroll στην μπάρα που έχει κάτω και όταν ήθελα να κρατήσω μια πάτησα το τικ που έχει πάνω δεξιά και την αποθηκευσε

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ανοιξιάτικες φωτογραφίες η 2η ειναι crop της πρώτης, και στο τέλος μια πανοραμική απο την κυριακή στο γήπεδο!

26222071471_565ba390be_c.jpg20160406_145739 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

26195903842_a0f726772b_c.jpg2016-04-07_02-37-10 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

26288332895_3a76582664_c.jpg20160406_145710 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

26015467930_da85cbf26e_c.jpg20160406_145807 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

26233991386_2e55cfaed2_c.jpg2016-04-06_12-22-01 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

26259937705_838ba49278_c.jpg2016-04-06_12-21-41 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

@asamoa1

 

Η 5η φωτογραφία έχει λάθος κράτημα κοιτάει προς τα πάνω η κάμερα και βγάζει το καμπαναριό με κλίση στο κατακόρυφο άξονα.

Μπορείς να το διορθώσεις εύκολα παίζοντας με τη κλίση του κινητού και θα το καταλάβεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

@asamoa1

 

Η 5η φωτογραφία έχει λάθος κράτημα κοιτάει προς τα πάνω η κάμερα και βγάζει το καμπαναριό με κλίση στο κατακόρυφο άξονα.

Μπορείς να το διορθώσεις εύκολα παίζοντας με τη κλίση του κινητού και θα το καταλάβεις άμεσα.

 

Θα το δοκιμάσω να δω, μιας και η πλατεία ειναι δίπλα στο σπίτι μου :) Απλά εκεί που ήμουν μόνο έτσι μου έβγαινε ευθείως ο ορίζοντας!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω να δω, μιας και η πλατεία ειναι δίπλα στο σπίτι μου :) Απλά εκεί που ήμουν μόνο έτσι μου έβγαινε ευθείως ο ορίζοντας!

 

Πιθανόν να μη έγινα κατανοητός.

Κράτησε το κινητό όπως έβγαλες τη φωτογραφία οριζόντια και να έχεις μπροστά σου ένα τοίχο, μια πόρτα, κάτι κάθετο.

Τώρα δες στην οθόνη πως αλλάζει το κάθετο αυτό όταν η κάμερα κοιτάει ψηλά ή χαμηλά!

Είναι πολύ εύκολο να το αντιληφθείς.

Δεν έχει να κάνει με τον ορίζοντα.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μη έγινα κατανοητός.

Κράτησε το κινητό όπως έβγαλες τη φωτογραφία οριζόντια και να έχεις μπροστά σου ένα τοίχο, μια πόρτα, κάτι κάθετο.

Τώρα δες στην οθόνη πως αλλάζει το κάθετο αυτό όταν η κάμερα κοιτάει ψηλά ή χαμηλά!

Είναι πολύ εύκολο να το αντιληφθείς.

Δεν έχει να κάνει με τον ορίζοντα.

 

Όντως δικό μου το λάθος... τώρα κατάλαβα τη ήθελες να πεις (βιαστική ανάγνωση βλέπεις) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απο Πασαλιμανι..

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160408/cbbc273fc5dd8628717e7ece0f048d25.jpg

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε κάποια καλή android εφαρμογή για να μετατρέπω τα "slow motion" βίντεο σε slow motion ώστε όταν τα μοιράζομαι να τα βλέπει και ο άλλος σε αργή κίνηση; Κάποια εφαρμογή που να δημιουργεί όμορφο αποτέλεσμα και να μην χαλάει με τον οποιονδήποτε τρόπο το βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να βάλω κι εγώ μερικές.Όλες στο αυτόματο (βλ. φως ημέρας οπότε ουσιαστικά ασχολούμαστε με το καδράρισμα). Έχει πολύ ζουμί τελικά το αρχείο του g4.Με αυτό το κινητό βγάζεις πιο εύκολα ποιοτικές φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό παρά την ημέρα (λόγω 1.8 φακού και θέλει προσοχή η εστίαση που στοχεύει το lazer).

http://s21.postimg.org/x4n3t8xhv/20160408_144621_HDR.jpghttp://s23.postimg.org/nnf197v07/20160408_144957_HDR.jpghttp://s18.postimg.org/m9dmxlk0l/20160409_180216_HDR.jpghttp://s16.postimg.org/rd60b2p2p/20160412_145800_HDR.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!πολυ ωραιες!!εχεις κανει καποια επεξεργασια?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!πολυ ωραιες!!εχεις κανει καποια επεξεργασια?

Καλημέρα,σε ευχαριστώ!....Ναι με το απλό προγραματάκι photo escape.Όλη την δουλειά πιστεύω πως την κάνει ο αισθητήρας χρωμάτων που έχει το lg g4(το πρώτο κινητό που βγήκε με τέτοιο αισθητήρα).Ουσιαστικά εμβάθυνση ελαφρώς οξύτητα ,μηδαμινή αποθορυβοποίηση και όλες με HDR (απ'το κινητό βέβαια).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ουσιαστικά με super compact & Slr τραβώ απλά το κινητάκι για τέτοιες λήψεις είναι μανούλα και με απόδοση χρωμάτων! :rolleyes:

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να βάλω κι εγώ μερικές.Όλες στο αυτόματο (βλ. φως ημέρας οπότε ουσιαστικά ασχολούμαστε με το καδράρισμα). Έχει πολύ ζουμί τελικά το αρχείο του g4.Με αυτό το κινητό βγάζεις πιο εύκολα ποιοτικές φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό παρά την ημέρα (λόγω 1.8 φακού και θέλει προσοχή η εστίαση που στοχεύει το lazer).

http://s21.postimg.org/x4n3t8xhv/20160408_144621_HDR.jpghttp://s23.postimg.org/nnf197v07/20160408_144957_HDR.jpghttp://s18.postimg.org/m9dmxlk0l/20160409_180216_HDR.jpghttp://s16.postimg.org/rd60b2p2p/20160412_145800_HDR.jpg

 

 

Να προσέχεις τον προσανατολισμό της κάμερας τουλάχιστον σε δύο από αυτές δεν ταιριάζει το κάδρο που επέλεξες.

Link to comment
Share on other sites

25819646894_ecdc2b60b9_c.jpg20160414_113329 by Guardian, on Flickr

 

26358378541_f271695610_c.jpg20160414_113335 by Guardian, on Flickr

 

25819694164_d7a27846a2_c.jpg20160414_113602 by Guardian, on Flickr

 

26358453391_2c382e624d_c.jpg20160414_113550 by Guardian, on Flickr

 

Και ενα πολυ μικρο sample απο το παρκο σε 4K!! :)

 

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στο αυτόματο με απενεργοποιημενο το φλας. Έχω χρησιμοποιήσει το φίλτρο https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160415/cc5f21647474bf20ef997b8ee28c3392.jpg από την εφαρμογή ΜΙΧ byCamera360! Έχω βάλει κ ένα φίλτρο ακόμα από την εφαρμογή PicsArt αλλά δεν θυμάμαι ποιο. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160415/96a9b054b7709e8c3cfa49e3799e6f53.jpg

 

 

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Φωτογραφίες / βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...