Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Όμως για να βάλεις την 6 πρέπει πρώτα να βάλεις την 5.

Δές post #987. Εκεί θα βρεις τα πάντα. :)

 

Άν πάλι δεν θέλεις να το σκαλίσεις όπως λές, άστο με την 4. Μιά χαρά δουλεύει. Δεν πρόκειται να δεις ουσιαστικές αλλαγές στην 6.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από Τετάρτη 8 το πρωί που το έβγαλα από τον φορτιστή έως Πέμπτη 12 το βράδυ που έσβησε από μπαταρία, έγραψε περίπου 9μιση ώρες οθόνη. Νομίζω πως είναι καλά. Δεν παρατήρησα ούτε απότομες πτώσεις στη μπαταρία ούτε να είναι σταθερό επί ώρες σε ένα ποσοστό.

Το ερώτημα .Mε χρήση και του κινητού ή σε οθόνη μόνο, και το wifi πως off ή on

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν βγάλεις την μπαταρία και την βάλεις έχεις απόκλιση στα ποσοστά.Το ερώτημα το έκανα στο saviano αν είναι μόνιμο ή θα στρώσει απάντηση δεν είχα.. Κατά τα άλλα το κινητό είναι άριστο .

 

,

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου, επειδή τα δοκίμασα όλα.....

Σας προτείνω να κατεβάσετε την επίσημη ενημέρωση (v4.0) της Cubot που εκδόθηκε πριν 1 μήνα περίπου:

http://forum.cubot.net/viewtopic.php?f=21&t=987&sid=514bd862b25f2fcad6737c3556a33a6b

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

....Αν βγάλεις την μπαταρία και την βάλεις έχεις απόκλιση στα ποσοστά.Το ερώτημα το έκανα στο saviano αν είναι μόνιμο ή θα στρώσει απάντηση δεν είχα..

 

Δεν γνωρίζω αν θα στρώσει ή όχι.Σημασία έχει ότι δεν κάνει το 100%->1% σε δυο-τρεις-πέντε ώρες όπως πρίν...!!

Από εκεί και πέρα είπαμε είναι κινητό των 100€ (ίσως και λιγότερα).

Το βάλε-βγάλε δεν το πρότεινα σαν λύση (να το κάνω το πολύ μία φορά μετά από 4-5 φορτίσεις και αν).Απλά βοηθάει στο λογισμικό να "καταλάβει" την μπαταρία...(μήν μπούμε σε τεχνικά θέματα γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη)

 

Όποιος έχει διάθεση ας δοκιμάσει μια custom rom και ας μας πει αν πάει καλύτερα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν θα στρώσει ή όχι.Σημασία έχει ότι δεν κάνει το 100%->1% σε δυο-τρεις-πέντε ώρες όπως πρίν...!!

Από εκεί και πέρα είπαμε είναι κινητό των 100€ (ίσως και λιγότερα).

Το βάλε-βγάλε δεν το πρότεινα σαν λύση (να το κάνω το πολύ μία φορά μετά από 4-5 φορτίσεις και αν).Απλά βοηθάει στο λογισμικό να "καταλάβει" την μπαταρία...(μήν μπούμε σε τεχνικά θέματα γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη)

 

Όποιος έχει διάθεση ας δοκιμάσει μια custom rom και ας μας πει αν πάει καλύτερα ή όχι.[/quote

 

Απλά φίλε μου το έθεσα αυτό σαν ερώτημα να δω σε γενικές γραμμές κι από άλλους το πώς πάει η μπαταρία μετά την αναβάθμιση . Σίγουρα το κινητό έχει γίνει καλύτερο ....δεν είναι όπως πρώτα . Δεν έχει να ζηλέψει απο κάτι ακριβότερα συγκρίνω το καινούργιο που έχω που ξεφεύγει κατά πολύ σε τιμή. Απλά η cubot δεν δίνει δεκάρα μετά την αγορά ..... καλά να είναι το φόρουμ εδώ και σε εσένα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μέρα με την v6 αυτό που έχω να δηλώσω είναι ότι το κινητο δεν εμφάνισε και τρομερές αλλαγές,με τη μπαταρία να κρατάει μια μέρα το πολύ, με πολύ μικρή χρήση ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό πως γίνεται. Γύρω στις 6 το απόγευμα μου είχε φτάσει γύρω στο 12% με πολύ ελάχιστη χρηση(Spotify, Chrome και 5 λεπτά YouTube,τίποτα αλλο). Όσον αφορά την υπερθέρμανση, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι πριν μου υπερθερμενοταν πολύ μόνο σε youtube η κάποια βαριά εφαρμογή πλέον είναι μόνιμα καυτό αλλά μειώθηκαν η θερμοκρασίες που χτυπαγε.Στην περίπτωση μου η v6 ήταν Fail.Ελπιζω να μου βελτιωθεί με την πορεία,anyway χαίρομαι για εσάς που σας βελτίωσε τις επιδόσεις, είστε τυχεροί,μακαρι να δω βελτίωση στη πορεία αλλιώς θα ψάξω τρόπο για downgrade σε v4 (pity).

*Αν έχετε καμία συμβουλή ή κάτι να προτείνετε είναι πάντα καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

*Αν έχετε καμία συμβουλή ή κάτι να προτείνετε είναι πάντα καλοδεχούμενο.

 

Καλημερα.

Παίζει να έχει θέμα η μπαταρία σου...αλλά αν θες κάνε ένα clean install rom τη ν3 και μετά τα updates 4,5,6.Δες #987.

Άν πάλι η μπαταρία σου κρατάει μια μερα τοτε επικοινωνησε με το μαγαζι που το πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ με πήρε ο ύπνος κατά τις 12μιση βλέποντας youtube... Ξυπνάω 8παρα είκοσι. Είχε κολλήσει το Internet λόγω διακοπής ρεύματος και είχε μείνει η οθόνη ανοιχτή με σφάλμα δικτύου. Αποτέλεσμα, μετά από 29 ώρες από την προηγούμενη φόρτιση είμαι στο 17% μπαταρία με την οθόνη να έχει γράψει 9 ώρες και 45 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

Θα το παρακολουθήσω και εγω και θα σας πω αύριο βράδυ το αποτέλεσμα της "οθόνη".

Όσοι έχετε battery drain κάντε μια εγκατάσταση το Gsam battery monitor για να δειτε μήπως κάποια εφαρμογή κρατάει το κινητό ξύπνιο. Επίσης με το CPU Spy μπορείτε να δείτε πόση ωρα πέφτει η συσκευή σε deep sleep.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με το gsam μου έβγαλε ότι το 91% το τρώει η οθόνη, 2% το WiFi και και 7% οι εφαρμογές. Δεν είναι πολύ το 91% με φωτεινότητα κάτω του μισού και με χρόνο αδράνειας στα 5 λεπτά ; Με βλέπω να του αλλάζω απλά τη μπαταρία δεν θέλω να μπλέξω πάλι με την καθυστέρηση της infoquest.
Link to comment
Share on other sites

Με το gsam μου έβγαλε ότι το 91% το τρώει η οθόνη, 2% το WiFi και και 7% οι εφαρμογές. Δεν είναι πολύ το 91% με φωτεινότητα κάτω του μισού και με χρόνο αδράνειας στα 5 λεπτά ; Με βλέπω να του αλλάζω απλά τη μπαταρία δεν θέλω να μπλέξω πάλι με την καθυστέρηση της infoquest.

 

Η οθόνη του τηλ είναι ΤΟΣΟ φωτεινή που έχω τις εξής ρυθμίσεις στο "Προβολή":

 

Miravision (Λειτουργία εικόνας:Λειτουργία χρήστη,όλα τα άλλα είναι στο default και η δυναμική αντίθεση απενεργοποιημένη.

Επίπεδο φωτεινότητας στο τέρμα αριστερά η μπάρα, (δηλ.0).

Προσαρμοστική φωτεινότητα είναι απενεργοποιημένη.

Daydream Απενεργοποίηση.

Χρόνος αδράνειας 30 δευτερόλεπτα.

 

Εκτός των άλλων το βράδυ αν θέλω να διαβάσω κάτι έχω και μια εφαρμογή (screen filter) που μου επιτρέπει να χαμηλώνω κι άλλο τον φωτισμό!!

Δεν ξέρω αν έκανες (και κάνεις) σωστά τις πρώτες 5-6 φορτίσεις/αποφορτίσεις ώστε να "στρώσει" η μπαταρία...

Είπες οτι χρησιμοποιείς το Spotify....αυτό δεν ξέρω..ίσως να φταίει..(αν συνδέεσε με fb κτλ τότε ΝΑΙ!!)

Όλα τα παραπάνω είναι απλές ενδείξεις και όχι ότι θέλω να σου επιβάλλω τις δικές μου γιατί όντως μπορεί να έχεις ελαττωματική μπαταρία.:(

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

To έβγαλα από την πρίζα 8:00 το πρωί.

Αυτήν την στιγμή (21:00) είμαι με 75% μπαταρία και 2:40 λεπτά οθόνη (90% συνδεμένο σε wifi - ελάχιστη χρήση 3G για DATA - αυτό παίζει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρόλο γι'αυτό το αναφέρω).

Χρήση φυσιολογική. Wifi DATA GPS κλπ... ΟΛΑ στο ΟΝ.

 

Miravision (Λειτουργία εικόνας:Λειτουργία πρότυπο,όλα τα άλλα είναι στο default και η δυναμική αντίθεση ΕΝεργοποιημένη.

Επίπεδο φωτεινότητας : στην μέση

Προσαρμοστική φωτεινότητα : ΕΝργοποιημένη.

Daydream : Απενεργοποιημένο

Χρόνος αδράνειας : 1 λεπτό

 

Η συνέχεια αύριο το βράδυ.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα έχω και εγώ στα χέρια μου ένα Cubot note S καθότι σταθηκα τυχερή σε ένα διαγωνισμό και θα μπαίνω συχνά πυκνά στο φόρουμ για ερωτήσεις που αφορά την συσκευή Εύχομαι να το ευχαριστηθω.
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δε βλέπω να μου αρέσει η διαχείριση της μπαταρίας στη v6... Αυτό με την πρώτη φόρτιση, μετά το update...

 

Σε λίγες μέρες θα έχω και εγώ στα χέρια μου ένα Cubot note S καθότι σταθηκα τυχερή σε ένα διαγωνισμό και θα μπαίνω συχνά πυκνά στο φόρουμ για ερωτήσεις που αφορά την συσκευή Εύχομαι να το ευχαριστηθω.

 

Καλορίζικο! Με τέτοια διάρκεια μπαταρίας, εννοείται!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Έχει αναβαθμιστεί σε Marchmallow?γιατί αυτό που κερδισα φοράει lollipop, ειδα σε ενα site οτι έχει παρει αναβάθμιση αλλα δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια αύριο το βράδυ.

2η ημέρα.

Υπόλοιπο μπαταρίας 40%.

Οθόνη 6:05.

...τα τελικά αποτελέσματα αύριο :-)

Έχει αναβαθμιστεί σε Marchmallow?γιατί αυτό που κερδισα φοράει lollipop, ειδα σε ενα site οτι έχει παρει αναβάθμιση αλλα δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει.

Έχει πάρει 6άρι κανονικά και με τον νόμο!

Και επίσημα και ανεπίσημα ;-)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2η ημέρα.

Υπόλοιπο μπαταρίας 40%.

Οθόνη 6:05.

...τα τελικά αποτελέσματα αύριο :-

 

Με οθόνη 2:50 έχω υπόλοιπο 44%.

Στείλε μου διεύθυνση να σου το κάνω πακέτο να με φτιάξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Με οθόνη 2:50 έχω υπόλοιπο 44%.

Στείλε μου διεύθυνση να σου το κάνω πακέτο να με φτιάξεις!!!

Θα το δικαιολογούσα μόνο εάν μου έλεγες οτι είχες πολύ κακό σήμα και του έβγαλες την Παναγία στο Data μέσω 3G.

H ποιότητα σήματος και το πόσο έχει χρησιμοποιηθεί το 3G για data είναι καθοριστικότατο για την διάρκεια της μπαταρίας.

Να σου πώ οτι με το Redmi Note 3 pro που έχω βγάζω 10 ώρες οθόνη εάν είμαι κυρίως (80%) σε wifi και 5 εάν είναι συνέχεια με 4G.

To Cubot δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε all day 3G.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Θα το δικαιολογούσα μόνο εάν μου έλεγες οτι είχες πολύ κακό σήμα και του έβγαλες την Παναγία στο Data μέσω 3G.

H ποιότητα σήματος και το πόσο έχει χρησιμοποιηθεί το 3G για data είναι καθοριστικότατο για την διάρκεια της μπαταρίας.

Να σου πώ οτι με το Redmi Note 3 pro που έχω βγάζω 10 ώρες οθόνη εάν είμαι κυρίως (80%) σε wifi και 5 εάν είναι συνέχεια με 4G.

To Cubot δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε all day 3G.

 

 

Δεν ξέρω αν από τη φωτο μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Όπως και να χει σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση :-)

Link to comment
Share on other sites

Εσείς παλικάρια που έχετε γρήγορη πτώση μπαταρίας (πιό γρήγορη απο την δική μας τουλάχιστον...) την είχατε και πρίν περάσετε την v.6;

Δηλαδή η μπαταρία σας συμπεριφερόταν έτσι και με την v.4; ή και παλιότερα με Android 5;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την είχα και από πριν αλλά από ότι φενεται βελτιώθηκε η επίδοση της με την v6.Σε πλήρη φόρτιση από τις 7 το πρωί περίπου μέχρι και τις 10 το βράδυ θα μου είχε τελειώσει ήδη, τώρα η ώρα 23:35 η μπαταρία είναι στο 16%. Αν και πάλι παράλογο μου φενεται για τα 4000mah που κουβαλάει.Κατι περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν δεν το χρησιμοποιώ καθόλου κάνει τρελα άλματα από 100-->92 από 92-->83 από 83-->71 και μετά όταν αποφασίσω να το χρησιμοποιήσω λίγο για κάνα τηλέφωνο η κάνα μήνυμα στο Viber, κλπ. η μπαταρία μένει ακίνητη και μετά όταν το κλείνω και δεν το χρησιμοποιώ κάνει πάλι αυτά τα τρελά τα άλματα μέχρι που φτάνει στο 38 και μένει εκεί μέχρι το βράδυ κατά τις 9. :eek: Edited by Thanos_Tj
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και εμένα η ένδειξη της μπαταρίας δεν μπορώ να πώ οτι είναι 100% σωστή.

Το βγάζω ας πούμε απο την πρίζα με 100% και σε ένα 20λεπτο που το χρησιμοποιώ πάει 90-92% (όχι μπαμ και έξω...παίρνω και ενδιάμεσες ενδείξεις). Μετά μένει λίγο εκεί και στην επόμενη 15λεπτη για παράδειγμα χρήση πάει λίγο γρήγορα κοντά στο 80-85%.

Κάτι τέτοια τα κάνει. Δεν μπορώ να πώ οτι με ενοχλούμε όμως ή οτι μου δημιουργούν πρόβλημα.

Θα με ενοχλούσαν εάν ας πούμε απο 50% έπεφτε στο 20% γρήγορα και μετά έκλεινε...και με άφηνε στα κρύα του λουτρού. Τέτοια πράγματα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Τώρα εάν δείχνει 5% πάνω 5% κάτω...ε οκ...δεν έγινε και τίποτα...:)

 

Το θέμα όμως είναι οτι εγώ έχω πολύ καλύτερη αναμονή. Θα πλησιάσει το 10ωρο!

 

Επειδή στα Android είναι βασικό να έχει περαστεί σωστά η ρομ, θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τον οδηγό του saviano και να κάνεις μία ΚΑΘΑΡΗ εγκατάσταση. Αφού τελειώσεις, κράτα την συσκευή με 3-4 βασικές εφαρμογές που σου είναι απαραίτητες και δες την συμπεριφορά της μπαταρίας. Εάν πάλι έχεις θέμα...τότε ή το πας στο service η παίρνεις μία καινούρια μπαταρία...10 ευρώ έχει. Να έχεις όμως υπόψη σου οτι τις περισσότερες φορές για το battery drain δεν φταίει η μπαταρία.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάλι έχεις θέμα...τότε ή το πας στο service η παίρνεις μία καινούρια μπαταρία...10 ευρώ έχει. Να έχεις όμως υπόψη σου οτι τις περισσότερες φορές για το battery drain δεν φταίει η μπαταρία.

 

Αγαπητέ καλημέρα.

Που μπορώ να βρω μπαταρία με 10€ όπως αναφέρεις?

Στα site που κοίταξα ξεκινούν από 16-17€ και στο κατάστημα που το αγόρασα 20€

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ καλημέρα.

Που μπορώ να βρω μπαταρία με 10€ όπως αναφέρεις?

Στα site που κοίταξα ξεκινούν από 16-17€ και στο κατάστημα που το αγόρασα 20€

Ευχαριστώ.

Καλημέρα :)

 

Μπαταρία απο ΕΔΩ

Εάν όμως την βρήκες απο Ελλάδα 16-17 ευρώ...πάρτην απο Ελλάδα. Δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο η αναμονή για 6-7 ευρώ. :rolleyes:

 

Επιμένω όμως οτι εάν δεν flashάρετε την συσκευή να καθαρίσει απο ΤΑ ΠΑΝΤΑ, να γίνει καινούρια και να δείτε την συμπεριφορά της, μην επιχειρήσετε αλλαγή μπαταρίας γιατί το πιθανότερο είναι να απογοητευτείτε ;)

edit

Υπόλοιπο μπαταρίας 15%

Οθόνη 8:45

:)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...