Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ και κάποιες μέρες, κάθε μέρα το Play Protect χτυπάει για αυτό το service βγάζοντας το παραπάνω μήνυμα. Είναι κάτι ανησυχητικό; Πώς μπορώ να το διορθώσω; Εννοείται πως διαγραφές cache κλπ έχουν γίνει.

Δεν ξέρω πόσο ανησυχητικό μπορεί να είναι αλλά εκνευριστικό σίγουρα.Εμένα έκανε crash στο κινητό και έβγαζε ένα ενοχλητικό μήνυμα.Να υποθέσω είσαι root...αν ναί...τότε με κάποια κατάλληλη εφαρμογή (π.χ. παλαιότερα χρησιμοποιούσα την link2sd που έκανε πολλά μαζί...) κάνε σίγουρα εκκαθάριση δεδομένων και αν συνεχίζει η ίδια κατάσταση τότε "πάγωσε" την.

Καλησπέρα μπορεί κάποιος ν μου πει ν βάλω την καινούργια rom στο κινητό μ

Κάπου μέσα στο θέμα έχω την διαδικασία μέσω του flash tools.

Tην νέα rom θα τη βρείς στο επίσημο site cubot και στο needrom.

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

To κινητό δεν είναι root... Φοράω την v6.0_20160924 και εαν δεν κάνω λάθος είμαι με την παλιά emmc. Να δοκιμάσω να του βάλω πιο καινούργια; Ξέρουμε εάν έχει κάποιο χοντρό κουσούρι; Προς το παρόν τα κουσούρια του δικού μου είναι το ό,τι να 'ναι GPS που χοροπηδάει και η αδυναμία σωστής λειτουργίας bluetooth και wifi ταυτόχρονα (όταν συνδέω ηχείο το internet κάνει διακοπές με αποτέλεσμα να μη μπορώ να ακούσω μουσική από το ηχείο).
Link to comment
Share on other sites

To κινητό δεν είναι root... Φοράω την v6.0_20160924 και εαν δεν κάνω λάθος είμαι με την παλιά emmc. Να δοκιμάσω να του βάλω πιο καινούργια; Ξέρουμε εάν έχει κάποιο χοντρό κουσούρι; Προς το παρόν τα κουσούρια του δικού μου είναι το ό,τι να 'ναι GPS που χοροπηδάει και η αδυναμία σωστής λειτουργίας bluetooth και wifi ταυτόχρονα (όταν συνδέω ηχείο το internet κάνει διακοπές με αποτέλεσμα να μη μπορώ να ακούσω μουσική από το ηχείο).

Δοκίμασε....απ' ότι ξέρω η τελευταία ρομ (V6.0_20170711) έχει να κάνει με θέματα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε....απ' ότι ξέρω η τελευταία ρομ (V6.0_20170711) έχει να κάνει με θέματα ασφαλείας.
. τότε να περάσουμε την καινούργια. Άντε να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν είσαι σίγουρος ότι δε φορτίζει? Αν έχει αδειάσει τελείως η μπαταρία δε φορτίζει μέσω pc(σε περίπτωση που δοκίμαζες έτσι). Πρέπει να συνδεθεί με το φορτιστή του και μπορεί να χρειαστεί γύρω στη μισή ώρα για να ενεργοποιηθεί. Τσέκαρε το μη μπλέξεις άδικα με service.

Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Το είχα ελέγξει το κινητό και δεν φορτίζει με το φορτιστή του. Επειδή έχει κι η αδερφή μου το ίδιο, φρόντισα τελικά πριν το πάω στο σερβις και δοκίμασα να το ανοιξω με τη δική της μπαταρία. Άνοιξε αλλά πάλι δεν φόρτιζε, όπως δεν φόρτιζε ή μπαταρία μου στο κινητό της αδερφής μου. Θεώρησα λοιπόν οτι είναι θέμα στη θύρα φόρτισης και ίσως χάλασε και η μπαταρία κι γι'αυτό το πήγα..

Εικοινώνησα σήμερα με την infoquest και μου είπαν ότι το έφτιαξαν και ότι χρειάστηκε να μου αλλάξουν τη μητρική(?!).. θα το έχω στα χέρια μου αύριο μεθαύριο και θα το δω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα πήρα στα χέρια μου το κινητό από το σέρβις της infoquest. Μου άλλαξαν τελικά τη μητρική πλακέτα. Καθώς περνούσα τις εφαρμογές μου, παρατήρησα ότι υπάρχει διαφορά στο κεντρικό πλήκτρο. Μου βγάζει την αναζήτηση Google κάτι που πριν δεν γινόταν. Πως μπορώ να το αλλάξω; Διάβασα στο post του dancer_69 (#1535) και έλεγε ότι πρέπει να πάω ρυθμίσεις - > προσβασιμότητα - > virtual menu key. Πηγαίνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα τέτοιο.. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γράφω για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο Forum, μακάρι να βρω λύση στο πρόβλημά μου.

Είμαι κάτοχος Note s με το καινούριο chip εδώ και 10 μήνες.

Το πρόβλημα είναι ότι αντικατέστησα οθόνη+digitiser με ανταλλακτικό από ebay.

Όλα δουλεύουν περίφημα εκτός από τις συντεταγμένες του άξονα Χ που είναι κατοπτρικά συμμετρικές, δηλαδή πατάω δεξιά και ανταποκρίνεται αριστερά, κυλάω δεξιά και αυτό κυλάει αριστερά. Το πάνω - κάτω δουλεύει κανονικά.

Εγκατέστησα τη νέα ROM (v6.0 11/07/17) αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Υπάρχει τρόπος να επέμβω στον driver του digitiser και να αναστρέψω τις συντεταγμένες στο άξονα Χ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,.....

Εγκατέστησα τη νέα ROM (v6.0 11/07/17) αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Υπάρχει τρόπος να επέμβω στον driver του digitiser και να αναστρέψω τις συντεταγμένες στο άξονα Χ?

Ευχαριστώ

Καλημέρα.Δοκίμασε μέσω του MTK EngineerMode :

*#*#3646633#*#* .Δεν έχω το κινητό στα χέρια μου πλέον...Προσοχή όμως για ότι αλλαγές θα κάνεις...κράτησε αντίγραφο.Βασικά χρειάζεσαι σωστό calibration για την οθόνη...;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε επέμβαση θέλω να σας ενημερώσω ότι διαπίστωσα πως η οθόνη που μου έστειλαν είναι για Cubot Dinosaur και όχι Note S. Αυτό φαίνεται από την μορφή της καλωδιοταινίας της οθόνης που είναι διαφορετική στη δική μου και σε αυτή που παρέλαβα. Συγκρίνοντάς τις με αντίστοιχες φωτό από Aliexpress κτλ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι έχω οθόνη για Dinosaur.

Τώρα τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα....

Κάπου εδώ κλείνει ο κύκλος του Cubot Note S (και των συναφή κινεζοτηλεφώνων...).

Μετά από 1.5 χρόνο...η οθόνη δουλεύει η μισή!!!Από τη μέση και πάνω είναι νεκρή!!Και παρόλο που το πρόσεχα...καμμία πτώση,κανένα χτύπημα, αποφάσισε να πεθάνει από μόνο του!!Το κινητό πάει προς την τελευταία του κατοικία....Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλημερα και καλη χρονια.εχω θεμα με το ηχειο του κινητου.το εχω αλλάξει μια φορα και τωρα παλη χαλασε.ακούγετε σιγα.δεν ειναι σε εγγυηση το κινητο.ξερει κανεις που μπορω να βρω αθηνα το ανταλλακτικό;;;;;

 

 

:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενδιαφερομαι να κάνω root στο cubot note s. αριθμος έκδοσης M800_CUBOT_V5.0_2016912. Εχει android 6.0. Το κινητο ειναι αντικατάσταση του προηγουμενου απο την infoquest. Δηλαδη δεν εχω κάνει τίποτα πάνω του. Αναβάθμιση κτλ. Δεν έχω ιδέα παντελώς απο root. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με αναλυτικές οδηγίες? Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μόλις ήρθε ειδοποίηση ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση V 7, τι παίζει έκανε κανένας; κάτι για pop up και malware έγραφε, αλλά δεν πρόλαβα να ασχοληθώ
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ήρθε μήνυμα για ενημέρωση συστήματος το έκανα κάνα δυο φορές αλλά τίποτα τι λέτε; έβγαλα και screenshot αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω προς το παρόν για να δείτε κι εσείς
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα καθίσω να ασχοληθώ. Το update ζητάει να κάνετε backup όλα τα αρχεία γιατί κάνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων και χάνονται όλα. Οπότε χρειάζεται προσοχή. Φίλε mondeo81 είχες πάνω από 30% μπαταρία;Γιατί αν είχες λιγότερο δεν προχωράει η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ήρθε εχθές και δοκίμασα τέσσερις φορές χωρίς αποτέλεσμα. Η μπαταρία μου ήταν 75% , έβγαλα την κάρτα μνήμης και κατέβασα το αρχείο μεγέθους 952 mb . Έκανε αποσυμπίεση του πακέτου , επανεκκίνηση , έβγαλε το μπαρμπαδέλι των android , έγραφε εγκατάσταση ή κάτι τέτοιο και αποτέλεσμα μηδέν. Και ζητάει ελεύθερο χώρο τουλάχιστον 2 Gb που τα είχα.Κάθε βοήθεια δεκτή. Edited by tre
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Εγώ έκανα το update. Απλώς επειδή δεν είχα μπαταρία το έκανα ενώ το φόρτιζα. Δηλαδή και για να κατεβάσω το αρχείο και για την εγκατάσταση φόρτιζε.. Δεν έχω κάνει ξανά, οπότε δεν ξέρω αν ήταν σωστός ο τρόπος μου..
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Εγώ έκανα το update. Απλώς επειδή δεν είχα μπαταρία το έκανα ενώ το φόρτιζα. Δηλαδή και για να κατεβάσω το αρχείο και για την εγκατάσταση φόρτιζε.. Δεν έχω κάνει ξανά, οπότε δεν ξέρω αν ήταν σωστός ο τρόπος μου..
Σου έσβησαν όλα τα αρχεία από το τηλέφωνο ?

Στο '' σχετικά με το τηλέφωνο ''

σου γράφει την έκδοση V 7 ?

Γιατί και σε μένα όλα έγιναν κανονικά αλλά παραμένει η παλιά έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Σου έσβησαν όλα τα αρχεία από το τηλέφωνο ?

Στο '' σχετικά με το τηλέφωνο ''

σου γράφει την έκδοση V 7 ?

Γιατί και σε μένα όλα έγιναν κανονικά αλλά παραμένει η παλιά έκδοση.

 

Δεν μου έσβησε τίποτα.. Έχω όλα τα αρχεία μου. Μου γράφει την έκδοση V7.. Θα έπρεπε να μου διαγραφούν τα αρχεία;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έσβησε τίποτα.. Έχω όλα τα αρχεία μου. Μου γράφει την έκδοση V7.. Θα έπρεπε να μου διαγραφούν τα αρχεία;;
Κανονικά ναι. Το γράφει κιόλας

08c0108782405c50a14747c7dab44675.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι. Το γράφει κιόλας

08c0108782405c50a14747c7dab44675.jpg

 

Καλημέρα! Δεν θυμάμαι να μου έγραφε κάτι τέτοιο.. Μπορεί να μην έγινε καλά η αναβάθμιση; Αν δεν έγινε καλά όμως γιατί μου γράφει την έκδοση V7; Γίνεται κάτι τέτοιο; Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν διαφορές και πως θα ελέγξω αν έχει γίνει σωστά;

Edited by physics_lab
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν θυμάμαι να μου έγραφε κάτι τέτοιο.. Μπορεί να μην έγινε καλά η αναβάθμιση; Αν δεν έγινε καλά όμως γιατί μου γράφει την έκδοση V7; Γίνεται κάτι τέτοιο; Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν διαφορές και πως θα ελέγξω αν έχει γίνει σωστά;
Αφού γράφει V 7 έγινε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...