Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή και εγώ είχα πρόβλημα να περάσω την 6, τελικά τα κατάφερα κατεβάζοντας όλα τα αρχεία από το site της cubot και το μόνο που άλλαξα ήταν το flashtool με αυτό που έχει στις οδηγίες του ο saviano (τον οποίο ευχαριστώ πολύ). Αυτό που δεν μπορώ εγώ πλέον να περάσω είναι η version 4 και 5. Τις κατεβάζω κανονικά από το forum της cubot αλλά όταν τα φλασαρω μέσα από το τοπικό update μπαίνει σε κατάσταση εγκατάστασης και απλά δεν περνάει τίποτα και παραμένω στην version 3. Τι άλλο να δοκιμάσω?

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό που γράφεις για τις version 4 και 5, είναι που κάνει το δικό μου, στο πέρασμα της 6.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που γράφεις για τις version 4 και 5, είναι που κάνει το δικό μου, στο πέρασμα της 6.

Σωστά τα ίδια και στο δικό μου , με αυτά που μας λέει η cubot .net. 6 με updade ακούμε ομως δεν βλέπουμε . Ποιός δουλεύει ποιόν.Τα συμπεράσματα για τα προϊόντα της και την αξιοπιστία τους γενικά .... δικά μας.Μακριά ξύπνησαν οι κινέζοι και κάνουν τους κινέζους

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας και ψάχνοντας, είπα να κάνω και ένα root integrity check... Το οποίο ολοκληρώθηκε με επιτυχία!!! :D :lol:

 

P.S.: Με 5.1.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας και ψάχνοντας, είπα να κάνω και ένα root integrity check... Το οποίο ολοκληρώθηκε με επιτυχία!!! :D :lol:

 

P.S.: Με 5.1.

 

από δευτέρα φίλε μου μπαίνει στην αχρηστία παω για καινούργιο:lol: με τις ίδιες ίντσες επώνυμο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον saviano, για τον υπεραναλυτικό οδηγό!! :)

 

Στα της αναβάθμισης.

 

Θετικά:

 

Κατακόρυφο μενού εφαρμογών.

 

Λίγη παραπάνω ταχύτητα στο os.

 

Permissions.

 

Αρνητικά:

 

Η θερμοκρασία δεν ελατώθηκε.

 

Το app Gallery (το stock των φωτογραφιών) δε διαβάζει όλες τις φωτογραφίες μου.

 

Το εικονίδιο του λουκέτου πάνω αριστερά είναι μόνιμο (αν θέλω να έχω έλεγχο πάνω στα permissions).

 

Πλέον οι φάκελοι στη home screen δεν έχουν φόντο και αν κάποιος ανοίξει ένα φάκελο, τα εικονίδια είναι το ένα πάνω στο άλλο (αυτά του φακέλου με άλλα στη home screen) και είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσει κάποιος.

 

Πάλι όταν ανοίγει κάποιος φάκελος, τα ονόματα των εφαρμογών είναι γραμμένα με γκρί/μαύρο χρώμα και πάλι πρέπει να εστιάσει κάποιος πολλή ώρα.

 

Τα εικονίδια άλλαξαν και έγιναν άθλια.

 

Στη 2η εφαρμογή του mail (αυτή με τον κίτρινο φάκελο), πλέον η λίστα με τα εισερχόμενα δεν περιστρέφεται... Όταν ανοίξω κάποιο mail, περιστρέφεται...

 

Περισσότερα προβλήματα έφερε, παρά που έλυσε το update....

 

Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών και μετά το update, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

από δευτέρα φίλε μου μπαίνει στην αχρηστία παω για καινούργιο:lol: με τις ίδιες ίντσες επώνυμο

 

Κάτι τέτοιο βλέπω να κάνω. Βαρέθηκα να λύνω προβλήματα.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον saviano, για τον υπεραναλυτικό οδηγό!! :)

 

Στα της αναβάθμισης.

 

Θετικά:

 

Κατακόρυφο μενού εφαρμογών.

 

Λίγη παραπάνω ταχύτητα στο os.

 

Permissions.

 

Αρνητικά:

 

Η θερμοκρασία δεν ελατώθηκε.

 

Το app Gallery (το stock των φωτογραφιών) δε διαβάζει όλες τις φωτογραφίες μου.

 

Το εικονίδιο του λουκέτου πάνω αριστερά είναι μόνιμο (αν θέλω να έχω έλεγχο πάνω στα permissions).

 

Πλέον οι φάκελοι στη home screen δεν έχουν φόντο και αν κάποιος ανοίξει ένα φάκελο, τα εικονίδια είναι το ένα πάνω στο άλλο (αυτά του φακέλου με άλλα στη home screen) και είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσει κάποιος.

 

Πάλι όταν ανοίγει κάποιος φάκελος, τα ονόματα των εφαρμογών είναι γραμμένα με γκρί/μαύρο χρώμα και πάλι πρέπει να εστιάσει κάποιος πολλή ώρα.

 

Τα εικονίδια άλλαξαν και έγιναν άθλια.

 

Στη 2η εφαρμογή του mail (αυτή με τον κίτρινο φάκελο), πλέον η λίστα με τα εισερχόμενα δεν περιστρέφεται... Όταν ανοίξω κάποιο mail, περιστρέφεται...

 

Περισσότερα προβλήματα έφερε, παρά που έλυσε το update....

 

Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών και μετά το update, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

 

 

Κάτι τέτοιο βλέπω να κάνω. Βαρέθηκα να λύνω προβλήματα.

 

....................Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών και μετά το update, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

δηλαδή πάρε το αυγό και κούρευτο .Με περισσότερα προβλήματα ...που είναι ότι αξίζει

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

....................Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών και μετά το update, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

δηλαδή πάρε το αυγό και κούρευτο .Με περισσότερα προβλήματα ...που είναι ότι αξίζει

 

Θες να εστιάσεις σε αυτά που έχουν σημασία;

 

Από ό,τι φαίνεται είναι "καρα-beta" η έκδοση...

 

Προσωπικά, περιμένω να μειωθεί η θερμοκρασία. Αυτό θα το δείξουν οι επόμενες μέρες. Το μοναδικό πράγμα που περιμένω από το update. Τώρα, αυτό με τους φακέλους αλλάζει εύκολα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θες να εστιάσεις σε αυτά που έχουν σημασία;

 

Από ό,τι φαίνεται είναι "καρα-beta" η έκδοση...

 

Προσωπικά, περιμένω να μειωθεί η θερμοκρασία. Αυτό θα το δείξουν οι επόμενες μέρες. Το μοναδικό πράγμα που περιμένω από το update. Τώρα, αυτό με τους φακέλους αλλάζει εύκολα.

Με το gps είδες βελτίωση ή ανάλογα τα κέφια του απογοήτευση και εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Με το gps είδες βελτίωση ή ανάλογα τα κέφια του απογοήτευση και εδώ;

 

Να σου πω. Έκανα μια γρήγορη δοκιμή με google maps, αλλά με ενεργοποιημένο wi-fi, και με βρήκε με το που μπήκα στο app. Κανένα "παίξιμο" του σημείου μου και με ακρίβεια χιλιοστού.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Νέα παρατήρηση.

 

Το youtube έχει πλέον καινούριες επιλογές για τα βίντεό του, με 30, 50, και 60fps. Όμως, συσκευή μας δεν τα "σηκώνει", οπότε δε μπορεί να αναπαράξει την εικόνα κι έτσι η δόξα η εικόνα θα κολλήσει σε κάποιο frame, ενώ ο ήχος θα συνεχίζει κανονικά...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...τελικα και εγω πήρα την απόφαση να κάνω σήμερα το πρωί την αναβάθμιση σε 6 με τον οδηγό του"saviano"και ομολογώ ότι τα κατάφερα πολύ γρήγορα και εύκολα.Το μόνο που δεν κατάφερα είναι να κάνω τα update v4 και v5 παρόλο που τα έβαλα τα αρχεία zip και στην εσωτερική μνήμη αλλα και στην sd και πήγα μέσω wireless update,τοπικες ενημερώσεις φαίνεται να ξεκινα η διαδικασία με την αναβάθμιση και το ρομποτακι αλλα τελικα όταν ξαναεπανερχεται είναι ακόμη στην έκδοση 3.Σημειωτεον ότι τα έκανα τα τοπικά update αμέσως μετά την αναβάθμιση σε 6.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

....

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Δοκίμασε:

Αφού κάνεις το update στην 6,πρίν στήσεις το τηλ άνοιξε το κανονικά.(μην βαλεις ωρες,δικτυα,ημ/νια,account κτλ)

Άστο να φορτώσει ότι είναι και αφού βάλεις τα update στη μνημη του τηλ προχωρησε στην διαδικασια οπως την περιγραφω παραπανω.Μην τις κανεις την μιά πισω απο την αλλη..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε:

Αφού κάνεις το update στην 6,πρίν στήσεις το τηλ άνοιξε το κανονικά.(μην βαλεις ωρες,δικτυα,ημ/νια,account κτλ)

Άστο να φορτώσει ότι είναι και αφού βάλεις τα update στη μνημη του τηλ προχωρησε στην διαδικασια οπως την περιγραφω παραπανω.Μην τις κανεις την μιά πισω απο την αλλη..

 

Ok..θα δοκιμάσω αύριο Έτσι οπως λες και βλέπουμε.Ευχαριστώ.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Με τα επόμενα updates σε v4 και v5 της 6, έχουμε καμία αλλαγή; Αυτό που με καίει είναι το φόντο στους φακέλους...

 

Επίσης, σαν να κάνει σκαλοπάτια η ένδειξη της μπαταρίας...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει το καινούργιο! θα το υποστώ , έχουν περάσει κινητά και κινητά ...αυτό το χάλι πρώτη φορά συμβαίνει ,να προσπαθούν οι χρήστες από δω και από εκεί να βρουν λύσεις και η εταιρία στην κοσμάρα της :lol:Πιστεύω με το καινούργιο, να μην έχω τέτοια σοβαρά θέματα Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με την 6 υπάρχει χοντρό πρόβλημα με το youtube. Όποιο βίντεο έχει fps (45+) πάνω από το κανονικό, δεν παίζουν. Και η πλάκα είναι ότι, το app του youtube, δεν έχει επιλογή για "απλό HD" και HD με αυξημένα fps...

 

@saviano

 

Θέλω τα φώτα σου! Τα updates 4 και 5 πού τα βρίσκουμε; Επίσης, το downgrade είναι εύκολη διαδικασία;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με την 6 υπάρχει χοντρό πρόβλημα με το youtube. Όποιο βίντεο έχει fps (45+) πάνω από το κανονικό, δεν παίζουν. Και η πλάκα είναι ότι, το app του youtube, δεν έχει επιλογή για "απλό HD" και HD με αυξημένα fps...

 

@saviano

 

Θέλω τα φώτα σου! Τα updates 4 και 5 πού τα βρίσκουμε; Επίσης, το downgrade είναι εύκολη διαδικασία;

 

τα v4 & V5 είναι στο επίσημο site της cubot αλλά από χρήστη... .Αυτά δόθηκαν ως προς δοκιμή σε μερικούς server (δηλ. τα πήραν μερικοί χρήστες..να τα δοκιμάσουν) αλλά πέρασαν στο διαδίκτυο.... .Από εκεί και πέρα δόθηκαν και άλλα 2 minor updates 4.1 & 5.1 (για selftest...).

Μην κάνετε τα 4.1 και 5.1 παρά μόνο τα major 4&5.

Downgrade από πού σε τί;Από την 6 στη 5;Προφανώς μέσω sp tool...Σάν να περνάς μία καινούρια rom.

Link to comment
Share on other sites

τα v4 & V5 είναι στο επίσημο site της cubot αλλά από χρήστη... .Αυτά δόθηκαν ως προς δοκιμή σε μερικούς server (δηλ. τα πήραν μερικοί χρήστες..να τα δοκιμάσουν) αλλά πέρασαν στο διαδίκτυο.... .Από εκεί και πέρα δόθηκαν και άλλα 2 minor updates 4.1 & 5.1 (για selftest...).

Μην κάνετε τα 4.1 και 5.1 παρά μόνο τα major 4&5.

Downgrade από πού σε τί;Από την 6 στη 5;Προφανώς μέσω sp tool...Σάν να περνάς μία καινούρια rom.

 

Α, αυτά που είδα από τον mach-κάτι.

 

Μια χαρά, τότε. Η 5.1 είναι στο site της cubot; Δεν έψαξα...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι, Αυτα ειναι.Ασε την 5.1...

 

Πολύ ευχαρίστως να αφήσω την 5.1, αλλά έχω περισσότερα προβλήματα με την 6.0.... Είχα αποθηκευμένο το κείμενο, οπότε κοίταξε...

 

Η θερμοκρασία δεν ελατώθηκε.

 

Η Έκθεση δε διαβάζει όλες τις φωτογραφίες μου (αυτό διορθώθηκε μόνο του...)

 

Το εικονίδιο του λουκέτου πάνω αριστερά είναι μόνιμο (αν θέλω να έχω έλεγχο πάνω στα permissions)...

 

Πλέον οι φάκελοι στη home screen δεν έχουν φόντο και αν κάποιος ανοίξει ένα φάκελο, τα εικονίδια είναι το ένα πάνω στο άλλο (αυτά του φακέλου με άλλα στη home screen) και είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσει κάποιος... Δε θέλω να χρησιμοποιώ επιπλέον launchers.

 

Πάλι όταν ανοίγει κάποιος φάκελος (στη home screen), τα ονόματα των εφαρμογών είναι γραμμένα με γκρί/μαύρο χρώμα και πρέπει να εστιάσει κάποιος πολλή ώρα, για να διαβάσει το όνομα...

 

Το βασικότερο, η εφαρμογή του Youtube, δε λειτουργεί καθόλου σε HD ανάλυση. Χρησιμοποιώ πολύ το συγκεκριμένο app και μου έχει κάνει παρά πολύ άσχημη εντύπωση.....

 

Επίσης, δεν ξέρω αν είναι επειδή είναι ακόμα "φρέσκο" το update, η ένδειξη της μπαταρίας μου κάνει σκάλες, που η 5.1 δε μου έκανε ούτε 1 φορά (στη δεύτερη συσκευή που έχω).

 

Δε στα γράφω για να στην πω. Εξάλλου, η βοήθεια με τον οδηγό σου ήταν άψογη. Αν έχεις κάποια λύση στα παραπάνω χωρίς downgrade, θα ήθελα να την διαβάσω. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παλικαρια εγω ακομα δεν πηγα σε android 6 αλλα η θερμοκρασια μειωθηκε αισθητα!!!! (ενα ελαχιστο ζεσταινεται πλεον η συσκευη) Πως? Η αιτια υπερθερμανσης ηταν η εφαρμογη του facebook η κανονικη. Την εβγαλα , εβαλα το facebook lite και με χρηση συνεχη στο ιντερνετ κοντα τρεις ωρες (χτες) σερφαροντας και παιζοντας παιχνιδια η συσκευη ζεσταθηκε αλλα κατα πολυ λιγοτερο απο οτι πριν. Να πως ομως οτι αν ανοιξεις youtube τοτε ζεσταινεται λιγο παραπανω. Επισης μια συμβουλη: μη του βαζετε εφαρμογες τυπου battery doctor που λενε οτι κανουν οικονομια στην καταναλωση μπαταριας (οπως λεει και ο φιλος ο saviano). Το μονο που κανουν ειναι να υπερθερμαινουν την συσκευη.;);):cool::cool::cool::cool::wink: Edited by anchel36
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως να αφήσω την 5.1........

Λάθος συνεννοηση!!!!

Οταν ειπα 5.1 εννουσα το update v5.1 στην 6 (γιατί υπάρχει και τετοιο!!!) & οχι την ρομ lollipop!!!!

Αν δέν ειχες-εχεις θεματα με την lollipop δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις ρομ.

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

Λάθος συνεννοηση!!!!

Οταν ειπα 5.1 εννουσα το update v5.1 στην 6 (γιατί υπάρχει και τετοιο!!!) & οχι την ρομ lollipop!!!!

Αν δέν ειχες-εχεις θεματα με την lollipop δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις ρομ.

 

Τώρα είναι αργά... :lol:

 

Να σε ρωτήσω... Με τα επόμενα updates της 6.0, μπαίνει φόντο στους φακέλους της αρχικής οθόνης ή τσάμπα ψάχνομαι;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι αργά... :lol:

 

Να σε ρωτήσω... Με τα επόμενα updates της 6.0, μπαίνει φόντο στους φακέλους της αρχικής οθόνης ή τσάμπα ψάχνομαι;

Φόντο εννοεις οπως ηταν στην lollipop με τις εφαρμογες να χρωματίζονται μπλε,πρασινες,κοκκινες κτλ;(που ειχαν ενα περιγραμμα...)

Οχι,δεν χρωματιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Φόντο εννοεις οπως ηταν στην lollipop με τις εφαρμογες να χρωματίζονται μπλε,πρασινες,κοκκινες κτλ;(που ειχαν ενα περιγραμμα...)

Οχι,δεν χρωματιζονται.

 

Όχι.. Όταν άγγιζες ένα φάκελο, αυτός έκανε ένα εφέ χαρτιού που ξεδίπλωνε, και πίσω από τα εικονίδια είχε λευκό φόντο (πίσω και από το χρωματιστό περίγραμμά τους)..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...