Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα να ρωτήσω στις ρυθμίσεις στο σχετικά με το τηλέφωνο ποιος είναι ο αριθμός έκδοσης?

απαντήστε όσοι έχετε καλή αυτονομία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα να ρωτήσω στις ρυθμίσεις στο σχετικά με το τηλέφωνο ποιος είναι ο αριθμός έκδοσης?

απαντήστε όσοι έχετε καλή αυτονομία.

 

Τι τον θες;...... :shifty: :lol:

 

 

Πάντως, μετά το update, μετράω 2 κρασαρίσματα στον browser... 1 σήμερα και 1 χτες. Αλλά, χωρίς να κάνω τίποτα. Επιλέγω τον browser, ανοίγει, με προεπιλεγμένη κενή σελίδα, και κρασάρει. Μετά, όλα καλά. Φαντάζομαι άλλαξαν τη θέση του στην ιεραρχία, όσον αφορά το multitasking.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τι τον θες;...... :shifty: :lol:

 

 

Πάντως, μετά το update, μετράω 2 κρασαρίσματα στον browser... 1 σήμερα και 1 χτες. Αλλά, χωρίς να κάνω τίποτα. Επιλέγω τον browser, ανοίγει, με προεπιλεγμένη κενή σελίδα, και κρασάρει. Μετά, όλα καλά. Φαντάζομαι άλλαξαν τη θέση του στην ιεραρχία, όσον αφορά το multitasking.

 

στο needrom έχει όλες τις ρομ είναι περίπου 5 με διαφορετικό αριθμό η κάθε μία ρομ .ο δικός μου αριθμός υπάρχει.

αν έχεις καλή αυτονομία θα ήθελα να ξέρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, νεοτερα μετα το τελευταιο update.

 

Ολα δειχνουν καλα, πλην της μπαταριας που κανει το εξης: Φορτιζεις στο 100%, πραγμα που ομως δε συμβαινει πρακτικα, οπως ανεφερε και ο mr47 πιο πριν. Μετα το 100% σταματα η φορτιση (ή συνεχιζει με πολυ αργο ρυθμο χωρις ομως να ειναι αισθητο).

 

Εκτος πριζας, το ποσοστο πεφτει αμεσα στο 99% και σχετικα γρηγορα (15-20' σε standby) φτανει κοντα στο 95-90%, οπου τελικα σταθεροποιειται για ωρες. Στις ρυθμισεις η διαρκεια ζωης μπαταριας αλλαζει αυτοματα πχ απο 2 ημερες σε 17 ωρες, αναλογα με τα κεφια της. 100% θεμα Rom, το οποιο λογικα ψαχνουν, γιατι η συμπεριφορα της μπαταριας αλλαζει με καθε αναβαθμιση. Εφαρμογες ειναι ολες αδρανεις, πλην των βασικων.

 

Πρακτικα, η συσκευη κραταει ιδιες ωρες. Συνεχιζω να την παρακολουθω κατα τα γνωστα. :)

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

στο needrom έχει όλες τις ρομ είναι περίπου 5 με διαφορετικό αριθμό η κάθε μία ρομ .ο δικός μου αριθμός υπάρχει.

αν έχεις καλή αυτονομία θα ήθελα να ξέρω.

 

Πάντως, μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που ζητάς...

 

Λοιπον, νεοτερα μετα το τελευταιο update.

 

Ολα δειχνουν καλα, πλην της μπαταριας που κανει το εξης: Φορτιζεις στο 100%, πραγμα που ομως δε συμβαινει πρακτικα, οπως ανεφερε και ο mr47 πιο πριν. Μετα το 100% σταματα η φορτιση (ή συνεχιζει με πολυ αργο ρυθμο χωρις ομως να ειναι αισθητο).

 

Κι όμως συνεχίζει. Αν έχεις το χρόνο, έτσι δηλαδή το είδα κι εγώ, όταν πάει 100% πρώτη φορά, μην ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο. Άστο στη lockscreen, και άγγιξε 1 ή 2 φορές την οθόνη, αλλά και σαν double tap. Θα δεις ότι το ποσοστό θα αλλάξει ξανά σε 99% και πάλι σε λίγο σε 100%.

 

Οπότε, μετά από την πρώτη φορά που θα δείξει 100%, θέλει περίπου ένα 20λεπτο ακόμα.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω στην επομενη φορτιση με το δικο του φορτιστη, αλλα και με την power bank, γιατι τις τελευταιες δυο φορτισεις τις εχω κανει με third party φορτιστη, που δεν ειναι 100% συμβατος με τα specs της συσκευης. ;)

 

Προς το παρον παντως, απο το μεσημερι που φορτισε (14:00 ακριβως αγγιξε το 100%) και ειναι σε αναμονη με ελαχιστη χρηση, εχει φτασει στο 92% και μενει σταθερο με ενδειξη ζωης μπαταριας στις 6 ημερες (υπεραισιοδοξο! :)).

 

Απο οσο το εχω παρατηρησει εως τωρα, η μπαταρια δειχνει να θελει την ωρα της και ενδεχομενως αρκετους κυκλους μεχρι να "στρωσει" και να δουλεψει σωστα με τη Rom. Η οποια παραλληλα αναβαθμιζεται και αυτη, αρα απαιτει εξισου καποιο χρονο.

Ψειριζουμε τη μαιμου θα πει κανεις, αλλα κουβεντα να γινεται. :p

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω στην επομενη φορτιση με το δικο του φορτιστη, αλλα και με την power bank, γιατι τις τελευταιες δυο φορτισεις τις εχω κανει με third party φορτιστη, που δεν ειναι 100% συμβατος με τα specs της συσκευης. ;)

 

Προς το παρον παντως, απο το μεσημερι που φορτισε (14:00 ακριβως αγγιξε το 100%) και ειναι σε αναμονη με ελαχιστη χρηση, εχει φτασει στο 92% και μενει σταθερο με ενδειξη ζωης μπαταριας στις 6 ημερες (υπεραισιοδοξο! :)).

 

Απο οσο το εχω παρατηρησει εως τωρα, η μπαταρια δειχνει να θελει την ωρα της και ενδεχομενως αρκετους κυκλους μεχρι να "στρωσει" και να δουλεψει σωστα με τη Rom. Η οποια παραλληλα αναβαθμιζεται και αυτη, αρα απαιτει εξισου καποιο χρονο.

Ψειριζουμε τη μαιμου θα πει κανεις, αλλα κουβεντα να γινεται. :p

 

Υπεραισιόδοξο δεν είναι. Με όχι καλό σήμα 3g, αλλά και αρκετό πείραγμα (όχι παιχνίδια), το 8ωρο βγαίνει εύκολα. Σου έχω και το άλλο. Βάλτο σε 2g only, να δούμε τι standby θα σου δείξει! :lol:

 

Επειδή έχω και συσκευή με WM, η ένδειξη αλλάζει ανάλογα με το πείραγμα που κάνεις στην συσκευή, την κάθε δεδομένη στιγμή. Έτσι ήταν από την αρχή της κυκλοφορίας των 8 (τουλάχιστον). Φαντάζομαι και η Google, από την 5.1 και μετά, έκανε την ένδειξη να συμπεριφέρεται το ίδιο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα με το gps αργεί παρά πολύ να κλειδώσει θέλει λεπτά ολόκληρα και είναι πολύ ευεσθητο κάτω από βεράντα να περάσω χάνει σήμα υπάρχει κάποια λύση
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη σε τετοιες περιπτωσεις, οπου παρατηρεις κολληματα - προβληματα με software και hardware, αφου κανεις τα κλασσικα restart κτλ, ενα factory reset ειναι μια καλη λυση. Επαναφερει τη συσκευη στα αρχικα δεδομενα της και μπορεις να ελεγξεις εξαρχης τις λειτουργιες της. Αν το προβλημα επιμενει, μαλλον προκειται για καποιο τεχνικο προβλημα της συσκευης.

 

Εκτος και αν το προγραμμα περιηγησης που χρησιμοποιεις ειναι που δημιουργει το προβλημα, οποτε ισως ενα αλλο αξιζει δοκιμης πριν προχωρησεις σε reset. ;)

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη σε τετοιες περιπτωσεις, οπου παρατηρεις κολληματα - προβληματα με software και hardware, αφου κανεις τα κλασσικα restart κτλ, ενα factory reset ειναι μια καλη λυση. Επαναφερει τη συσκευη στα αρχικα δεδομενα της και μπορεις να ελεγξεις εξαρχης τις λειτουργιες της. Αν το προβλημα επιμενει, μαλλον προκειται για καποιο τεχνικο προβλημα της συσκευης.

 

Εκτος και αν το προγραμμα περιηγησης που χρησιμοποιεις ειναι που δημιουργει το προβλημα, οποτε ισως ενα αλλο αξιζει δοκιμης πριν προχωρησεις σε reset. ;)

 

εχω κάνει επαναφορά έχω περάσει ξανά την ρομ αλλά τίποτα το gps αργεί θέλει 3 λεπτά να ποιασει σήμα τώρα προσπαθώ να το ρουτάρω μπας και μπορέσω να το φτιάξω με κάποια εφαρμογή αλλά δεν μπορώ ούτε να το ρουτάρω

έχω δοκιμάσει και αλλά προγράμματα αλλά αυτό που χρησιμοποιω πιο πολύ είναι το igo

Link to comment
Share on other sites

εχω κάνει επαναφορά έχω περάσει ξανά την ρομ αλλά τίποτα το gps αργεί θέλει 3 λεπτά να ποιασει σήμα τώρα προσπαθώ να το ρουτάρω μπας και μπορέσω να το φτιάξω με κάποια εφαρμογή αλλά δεν μπορώ ούτε να το ρουτάρω

έχω δοκιμάσει και αλλά προγράμματα αλλά αυτό που χρησιμοποιω πιο πολύ είναι το igo

 

 

τελικά έγινε το root έβαλα κάποια προγράμματα για το gps και δίχνει να δουλευει καλα. θα δείξει όταν θα το δοκιμάσω καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα με το gps αργεί παρά πολύ να κλειδώσει θέλει λεπτά ολόκληρα και είναι πολύ ευεσθητο κάτω από βεράντα να περάσω χάνει σήμα υπάρχει κάποια λύση

 

Πάντως, αν είμαι έξω ή σε αυτοκίνητο, αμέσως κλειδώνει. Με δεδομένα ανοιχτά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και μενα σχετικα ακαριαια.

Μηπως κατα την αρχικη αποπειρα root κατι πηγε στραβα..

 

(Πως rootαρες επι τη ευκαιρια; Με προγραμμα τυπου Kingroot; Τη Rom να φανταστω απο το needrom τη βρηκες;)

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Και μενα σχετικα ακαριαια.

Μηπως κατα την αρχικη αποπειρα root κατι πηγε στραβα..

 

(Πως rootαρες επι τη ευκαιρια; Με προγραμμα τυπου Kingroot; Τη Rom να φανταστω απο το needrom τη βρηκες;)

 

εξω και πάλι αργούσε να κλειδώσει. ρομ έβαλα από needrom την τελευτεα, τώρα όσον αφορά το ροοτ προσπάθησα με πολλούς τρόπους και μέσω pc αλλά δεν γινόταν και μετά που έβαλα custom recovery twrp και είπα να κάνω μια προσπάθεια ακόμα έγινε το ρούτ και σχεδόν αμέσως

kingroot apk γιατί το είχα δοκιμάσει και μέσω pc και ούτε με αυτό γινόταν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

 

Δεν σκοπευα να το ρουταρω ειναι η αληθεια, αλλα θα ηταν καλο να υπαρχει ενα αναλυτικο και επιτυχημενο "How to" απο καποιο κατοχο. Κυριως για να το εχουμε σε περιπτωση αναγκης.

Αν δε βαριεσαι φιλε Δημητρη να μας κανεις μια αναλυτικοτερη περιγραφη, με βηματα κτλ, θα βοηθουσε σιγουρα.

Και οι mods το μεταφερουν -κατα τα γνωστα- στην αρχη για να εχουμε και αρτιοτερο topic. ;)

 

Τωρα περι GPS δεν ξερω τι να σου πω. Δεν εχω δοκιμασει το δικο μου εξω ακομα αλλα αφου πιανει αμεσα εντος, λογικα θα αποδιδει και εκτος.

Ευχομαι να βρεις ακρη και να μην ειναι θεμα hardware.

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

 

Δεν σκοπευα να το ρουταρω ειναι η αληθεια, αλλα θα ηταν καλο να υπαρχει ενα αναλυτικο και επιτυχημενο "How to" απο καποιο κατοχο. Κυριως για να το εχουμε σε περιπτωση αναγκης.

Αν δε βαριεσαι φιλε Δημητρη να μας κανεις μια αναλυτικοτερη περιγραφη, με βηματα κτλ, θα βοηθουσε σιγουρα.

Και οι mods το μεταφερουν -κατα τα γνωστα- στην αρχη για να εχουμε και αρτιοτερο topic. ;)

 

Τωρα περι GPS δεν ξερω τι να σου πω. Δεν εχω δοκιμασει το δικο μου εξω ακομα αλλα αφου πιανει αμεσα εντος, λογικα θα αποδιδει και εκτος.

Ευχομαι να βρεις ακρη και να μην ειναι θεμα hardware.

 

μέσα στο σπίτι πολύ δύσκολα να βρει δορυφόρο όταν το έχω στο παράθυρο κάτι γίνετε θα το δοκιμάσω σήμερα στον δρόμο και θα δω πως τα πάει.εσύ φίλε μου ποια εκδοση ρομ έχεις? στην φόρτιση αλλά και γενικά σου ζεστένετε η συσκευή? δυστυχώς η εφαρμογές που δουλευουν με πιο επεμβατικό τρόπο στην πληοψηφία τους ζητάν ροοτ αλλιώς ούτε και εγώ είχα σκοπό να το πειράξω. τώρα όσον αφορά για να γράψω οδηγό δεν είμαι και ο πιο καταληλος ασχολούμε εντελώς ερασιτεχνικα και θα ήταν κρίμα από κάποιο δικό μου λάθος να γίνει ζημιά σε κάποιου μέλους το τηλέφωνο, καλύτερα να περιμένουμε τους έμπειρους του φόρουμ μας να γράψουν οδηγούς

Link to comment
Share on other sites

μόλις το πήρα και εγώ! πρώτες εντυπώσεις θετικότατες (για τα λεφτά του)

 

το αγόρασα από electronet στα 99 ευρώ με αυτοκόλλητο και εγγύηση infoquest. μέχρι και ελληνικο quickstart guide είχε.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εχω την: MOLY.WR8.W1449.MD.WG.MP.V6.P7, 2016/01/27, 11:21, KERNEL 3.10.72

Αναβαθμισμενη και με το πιο προσφατο update, που συζητουσαμε λιγο πιο πισω.

Δεν ζεσταινεται κατα τη φορτιση. Κατα τη χρηση μετα το τελευταιο update εβγαλε λιγη θερμοτητα ψηλα αλλα δεν το εχει ξανακανει.

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εχω την: MOLY.WR8.W1449.MD.WG.MP.V6.P7, 2016/01/27, 11:21, KERNEL 3.10.72

Αναβαθμισμενη και με το πιο προσφατο update, που συζητουσαμε λιγο πιο πισω.

Δεν ζεσταινεται κατα τη φορτιση. Κατα τη χρηση μετα το τελευταιο update εβγαλε λιγη θερμοτητα ψηλα αλλα δεν το εχει ξανακανει.

 

ακριβώς την ίδια έχουμε, θα δω πως θα τα πάει το κινητό στην πρώτη ευκερία που θα έχω αν και πολύ θα ήθελα να βγει η miui και για αυτό το τηλέφωνο να την δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αν διαβασεις και πιο πισω θα δεις οτι απο αυτονομια ειναι ακρως ικανοποιητικο, απλα θελει καποιες φορτισεις για να στρωσει η μπαταρια.

Τωρα περι αντοχης οθονης δεν μπορω να σου πω πολλα, αλλα πιθανοτατα ισχυει οτι και σε ολα τα κινητα αυτης της κατηγοριας. Δηλαδη περαν της μεμβρανης που εχει η οθονη για γρατζουνιες κτλ, μια ασχημη πτωση ή ενα γερο χτυπημα σιγουρα θα προκαλεσει ζημια. Παντως με τη μεμβρανη, τη θηκη σιλικονης ή και καποια αλλη θηκη τυπου flip πιστευω εισαι οσο το δυνατον πιο καλυμμενος.

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μη σπάσετε την οθόνη. Είναι OGS (One Glass Solution). Σημαίνει ότι το εξωτερικό γυαλί και το digitizer (ο αισθητήρας που καταγράφει την αφή) είναι ένα κομμάτι. Έτσι "πετυχαίνεται" η γρήγορη ανταπόκριση και η λεπτότερη κατασκευή. ΑΛΛΑ, σε περίπτωση που σπάσει, είναι αρκετά ακριβότερο το ανταλλακτικό, από μια "απλή" οθόνη, 2 κομματιών. Στη δεύτερη περίπτωση, είναι εύκολο να αλλαχθεί μόνο το εξωτερικό γυαλί, αν το digitizer δεν έχει ζημιά και να περιοριστεί το κόστος.

 

Συμπέρασμα: Don't break it!! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση στραβης, υπαρχει σε ανταλλακτικο ολοκληρη η οθονη στα 40€ (περιπου) στο eBay.

(π.χ http://www.ebay.com/ulk/itm/141925526459)

Και η αντικατασταση ειναι σχετικα ευκολη για οσους κατεχουν απο τετοια. Υπαρχει και βιντεο της εταιριας που δειχνει τη διαδικασια αποσυναρμολογησης της συσκευης.

 

Τουλαχιστον υπαρχουν επιλογες. :)

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...