Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Αλλάξτε γραμματοσειρά


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://rapidshare.com/files/11016165/Fonts_etc.rar.html

εδω εχει το προγραμμα για να φτιαχνετε δικες σας gdr γραμματοσειρες απο ttf, οτι gdr εχω, το fontremover και το freetype.dll.

πολλες απο αυτες που εχω αλλαζαν τα παντα απ'οτι θυμαμαι στο 6600, τωρα δεν το εχω πλεον για να δοκιμασω. το προγραμμα κοιταξτε λιγο και τις προηγουμενες σελιδες πως λειτουργει, ειλικρινα το εχω ξεχασει τελειως :O :(

 

edit: εδω ειναι οι ttf που εχει μεσα το Ν91 ;)

http://rapidshare.com/files/11016755/N91_Fonts.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Το φοντο τωρα που κολλαει? :confused:

 

 

 

@Ιichrist86 Δεν μπορω να κανω την ιδια διαδικασια και να δοκιμασω να δουμε αν πιασει? Ή μηπως ειναι δοκιμασμενο και δεν δουλεψε?

να μην ξεχνάμε και τα ελληνικά μας,φοντο=font;).Το ίδιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει η γραμματοσειρα Trebuchet MS σε αρχειο .gdr?

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

re paidia exei kanenas ta fonts ayta?

8a i8ela para poly na ta dokimaso alla ola ta links apo tis teleytaies selides

den leitourgoun.

8a mporouse kapoios na mou ta steilei i na ta anevasei kapou pali kai na mas dosei to link edo?

 

eyxaristo :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά θες ακριβώς?

 

Εγώ έχω μόνο:

MG-BYZANTINE.gdr

MS-IKAROS.gdr

MS-JESOLO10,5.gdr

MS-JESOLO10.gdr

MS-JESOLO.gdr

MS-ROBOTIC.gdr

MS-salvatore.gdr

 

Αυτά που είχα ανεβάσει εγώ(μάλλον) δηλαδή.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα screenshot παίζει να ανεβάσεις ή δεν έχεις κανένα διαθέσιμο? :O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πιό πίσω.

Απο εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1453307#post1453307 και πέρα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

@pcman oti exeis file mou.:happy:

arkei na ypostirizoun kai ta ellinika.

ayto einai olo pou xreiazomai. :)

kanta ena zip kai anevase ta kapou etsi oste na exoume activ link pali

Link to comment
Share on other sites

@pcman oti exeis file mou.:happy:

arkei na ypostirizoun kai ta ellinika.

ayto einai olo pou xreiazomai. :)

kanta ena zip kai anevase ta kapou etsi oste na exoume activ link pali

Δικό σας :)

http://rapidshare.com/files/20532964/gdr.zip.html

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

φτιαχνεις το φακελο C:\System\Fonts\ και βαζεις εκει τη γραμματοσειρα. με κεφαλαιο το F του Fonts και κανεις επανεκκινηση. μετα για επαναφορα μετονομαζεις το Fonts και κανεις παλι επανεκκινηση, αν θες σβηνεις τελειως το φακελο, δεν εχει σημασια.

με καποιες απο τις τελευταιες αλλαζει ολη η γραμματοσειρα, αν και ο PCMan ειχε πει οτι δεν αλλαζει παντου στο Ν70, ισως ειναι θεμα κινητου.

 

εχω καταμπερδευτει μιλαμε! :lol: διαβαζω το τοπικ το ξαναδιαβαζω ακρη δεν βρισκω...

 

λοιπον στο Ν70 υπαρχει ηδη C:\system\Fonts

μεσα στον καταλογο αυτον υπαρχουν τα ακολουθα αρχεια...

 

AGFAFONTRASTER.DLL

Browsereur.gdr

CalcEur.gdr

Ceurope.gdr

NOSNR60.TTF

NSSB60.TTf

NSTSB60.TTF

S60ZDIGI.ttf

 

δοκιμασα να στειλω με ΒΤ ενα απο αυτα στον υπολογιστη μου και δεν γινεται...λοιπον αρνουμαι να πειραξω οτιδηποτε αν δεν μου πειτε τι κανει το καθετει απο τα παραπανω και πως πρεπει να το κανω για να αλλαξει

η γραμματοσηρα σε ολλο το κινητο μου! :D

 

Ευχαριστω...

 

 

 

Υ.Γ με τρωει πολυ να αλλαξω το σημα της αναμονης του ΒΤ καθως και το σημα του εισερχομενου μηνυματος, ελπιζω να βρεθει λυση και γιαυτο! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εχω καταμπερδευτει μιλαμε! :lol: διαβαζω το τοπικ το ξαναδιαβαζω ακρη δεν βρισκω...

 

λοιπον στο Ν70 υπαρχει ηδη C:\system\Fonts

μεσα στον καταλογο αυτον υπαρχουν τα ακολουθα αρχεια...

 

AGFAFONTRASTER.DLL

Browsereur.gdr

CalcEur.gdr

Ceurope.gdr

NOSNR60.TTF

NSSB60.TTf

NSTSB60.TTF

S60ZDIGI.ttf

 

δοκιμασα να στειλω με ΒΤ ενα απο αυτα στον υπολογιστη μου και δεν γινεται...λοιπον αρνουμαι να πειραξω οτιδηποτε αν δεν μου πειτε τι κανει το καθετει απο τα παραπανω και πως πρεπει να το κανω για να αλλαξει

η γραμματοσηρα σε ολλο το κινητο μου! :D

 

Ευχαριστω...

 

Οι γραμματοσειρές που χρησιμοποιεί το κινητό σου βρίσκονται στο Ζ:\system\Fonts και είναι οι:

  • Browsereur.gdr
  • CalcEur.gdr (χρησιμοποιείται στην αριθμομηχανή)
  • Ceurope.gdr (χρησιμοποιείται στα μενού)

Οι υπόλοιπες αναφέρονται σε κινητά με οθόνη μεγαλύτερης ανάλυσης, δεν σε αφορούν.

 

 

Υ.Γ με τρωει πολυ να αλλαξω το σημα της αναμονης του ΒΤ καθως και το σημα του εισερχομενου μηνυματος, ελπιζω να βρεθει λυση και γιαυτο! :rolleyes:

 

Το σήμα αναμονής του Bluetooth καθώς και το σήμα του εισερχομένου μηνύματος δεν είναι χαρακτήρες της γραμματοσειράς, αλλά εικόνες ενσωματωμένες στα αρχεία του συστήματος. Δεν αλλάζουν!

 

Τώρα για να αλλάξεις τη γραμματοσειρά των μενού, των εικονιδίων και γενικά σε όλο το γραφικό περιβάλλον θα πρέπει να αλλάξεις μόνο τις Browsereur.gdr, CalcEur.gdr, Ceurope.gdr με αυτές που θες αλλά μετονομάζοντας τες με τα ονόματα των κανονικών, και βαζοντάς τες στο C:\system\Fonts.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμματοσειρές που χρησιμοποιεί το κινητό σου βρίσκονται στο Ζ:\system\Fonts και είναι οι:

  • Browsereur.gdr
  • CalcEur.gdr (χρησιμοποιείται στην αριθμομηχανή)
  • Ceurope.gdr (χρησιμοποιείται στα μενού)

Οι υπόλοιπες αναφέρονται σε κινητά με οθόνη μεγαλύτερης ανάλυσης, δεν σε αφορούν.

 

δηλαδη το κινητο μου ειναι σαν Fiat με κατι απο την McLaren Mercedes-Benz SLR που εχεις για φωτογραφια? :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Series 60 2nd Edition, feature pack 3 υποστηρίζει και οθόνες μεγαλύτερης ανάλυσης (όπως αυτή του Ν90) στις οποίες χρησιμοποιούνται οι υπόλοιπες γραμματοσειρές τύπου ttf.

Τώρα ο λόγος που δεν τις χρησιμοποιούν και στο Ν70 (και Ν72) και συνεχίζουν την χρήση των κλασσικών gdr γραμματοσειρών δεν μπορώ να τον ξέρω. Ίσως λόγω της χαμηλής ανάλυσης.

 

Όσο αφορά τώρα αυτό που είπες, κάθε άλλο παρά Fiat θα αποκαλούσα το Ν70….!:lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ασχετο... αν και καταλαβαινω οτι το Ζ:\ σαν ROΜ δεν μπορει να πειρακτει εντουτις παρατηρω οτι μεσα υπαρχουν αποθηκευμενα αρχεια δικα μου...

οπως το autolock που εχω βαλει για να κλειδωνει αυτοματα το κινητο!

εκτος και να προκειται για αλλο autolock :)

 

αν οντως υπαρχει τροπος να εχουμε προσβαση στην ROM απορω πως και δεν

του εχουμε βγαλει ακομα τα ματια! :D

 

υπαρχει καπου να διαβασω την δομη του symbian που χρησιμοποιω ωστε να κατανοησω καλυτερα τι μου επιτρεπει να κανω και τι οχι?

Link to comment
Share on other sites

ασχετο... αν και καταλαβαινω οτι το Ζ:\ σαν ROΜ δεν μπορει να πειρακτει εντουτις παρατηρω οτι μεσα υπαρχουν αποθηκευμενα αρχεια δικα μου...

οπως το autolock που εχω βαλει για να κλειδωνει αυτοματα το κινητο!

εκτος και να προκειται για αλλο autolock :)

 

apokleietai na exei dika sou arxeia to Z file. oute me sfaires:lol:

Link to comment
Share on other sites

ασχετο... αν και καταλαβαινω οτι το Ζ:\ σαν ROΜ δεν μπορει να πειρακτει εντουτις παρατηρω οτι μεσα υπαρχουν αποθηκευμενα αρχεια δικα μου...

οπως το autolock που εχω βαλει για να κλειδωνει αυτοματα το κινητο!

εκτος και να προκειται για αλλο autolock :)

 

αν οντως υπαρχει τροπος να εχουμε προσβαση στην ROM απορω πως και δεν

του εχουμε βγαλει ακομα τα ματια! :D

 

υπαρχει καπου να διαβασω την δομη του symbian που χρησιμοποιω ωστε να κατανοησω καλυτερα τι μου επιτρεπει να κανω και τι οχι?

ειναι αλλο autolock, υπαρχει σε ολα τα s60, δεν ξερω τι κανει ομως :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να αλλάξεις τη γραμματοσειρά των μενού, των εικονιδίων και γενικά σε όλο το γραφικό περιβάλλον θα πρέπει να αλλάξεις μόνο τις Browsereur.gdr, CalcEur.gdr, Ceurope.gdr με αυτές που θες αλλά μετονομάζοντας τες με τα ονόματα των κανονικών, και βαζοντάς τες στο C:\system\Fonts.

 

Τι να μετονομάσουμε?:blink: :worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Τι να μετονομάσουμε?:blink: :worry:

τις γραμματοσειρες που θα βαλεις στο C:\systme\fonts\ να τις μετονομασεις οπως ειναι αυτες στο Z:\system\fonts\ :)

Link to comment
Share on other sites

τις γραμματοσειρες που θα βαλεις στο C:\systme\fonts\ να τις μετονομασεις οπως ειναι αυτες στο Z:\system\fonts\ :)

Μα αυτές που θα βάλω δεν θα τις έχει το κινητό...:worry: :confused:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτές που θα βάλω δεν θα τις έχει το κινητό...:worry: :confused:

ναι βρε :p

αυτες που θα βαλεις, απλα θα τις μετονομασεις με το ιδιο ονομα που εχουν και οι εσωτερικες γραμματοσειρες, ωστε να τις αναγνωρισει σωστα το κινητο. τι δεν καταλαβαινεις; :p

πλακα κανω :)

 

αν πχ στο Z:\system\fonts\ υπαρχει μια γραμματοσειρα xxx.gdr ή εστω ttf, τοτε θα το κανεις C:\system\fonts\xxx.gdr :)

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε :p

αυτες που θα βαλεις, απλα θα τις μετονομασεις με το ιδιο ονομα που εχουν και οι εσωτερικες γραμματοσειρες, ωστε να τις αναγνωρισει σωστα το κινητο. τι δεν καταλαβαινεις; :p

πλακα κανω :)

 

αν πχ στο Z:\system\fonts\ υπαρχει μια γραμματοσειρα xxx.gdr ή εστω ttf, τοτε θα το κανεις C:\system\fonts\xxx.gdr :)

Αν κατάλαβα καλά, αν θέλω να βάλω την comic.gdr, θα πρέπει να την μετονομάσω σε Browsereur.gdr ή CalcEur.gdr ή Ceurope.gdr.

 

Ναι, αλλά ποιο από τα παραπάνω ονόματα να βάλω για να αλλάξουν όλα? :worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, αν θέλω να βάλω την comic.gdr, θα πρέπει να την μετονομάσω σε Browsereur.gdr ή CalcEur.gdr ή Ceurope.gdr.

 

Ναι, αλλά ποιο από τα παραπάνω ονόματα να βάλω για να αλλάξουν όλα? :worry:

Θα την ονομάσεις ceurope.gdr.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μου υπενθυμίσει ποια είναι η γραμματοσειρά αυτή και να την ανέβασει μια ακόμα φορά γιατί το λινκ δεν δουλεύει πια? :O

 

http://img177.imageshack.us/img177/876/fescr0566xn.jpg http://img177.imageshack.us/img177/5580/fescr0575ag.jpg

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :D

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...