Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Αλλάξτε γραμματοσειρά


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προφανως τα βλεπει διαφορετικα το Ν70. ειχε αναφερθει παλια οτι ισως να μη φαινονται το ιδιο σε ολα τα κινητα...
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και στο 6680,οπως τα λεει ο aristotelhs2060 ετσι μου τα εμφανιζει και εμενα,απλα τι μια γραμματοσειρα ειναι απλα σε μορφη bold η αλλες νομιζω δεν εκαναν καμια αλλαγη στο κινητο η απλα ηταν λιγο πιο μικρες απο την εργοστασιακη!
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

χμμμ, για βαλτε την CalcEur.gdr απο τη rom του κινητου και βγαλτε τη συγκεκριμενη που εδωσα, να δουμε μπας και...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή ονόματι Font Creator η οποία δημιουργεί γραμματοσειρές για windows(ttf). Σκέφτηκα λοιπόν να πειραματιστώ με διάφορα γράμματα μέχρι να δώ τα όρια ( συντεταγμένες x y που πρέπει να έχει κάθε γράμμα έτσι ώστε να φαίνεται σωστά σε ένα series 60 καθώς και μέγιστο φάρδος και ύψος ).Βέβαια αυτό είναι αρκετά χρονοβόρο και σκεφτείτε πως όταν αυτά βρεθούν θα πρέπει να γίνει edit γράμμα παρα γράμμα + αριθμούς + σύμβολα = Άστα να πάνε... Εδώ μια γραμματοσειρά χωρίς μικρούς χαρακτήρες έφτιαξα και έκανα 10 χρόνια :p (και ήταν μόνο copy/paste)

 

Για όσους δεν κατάλαβαν, με το παρόν πρόγραμμα κάθε χαρακτήρας που ανήκει σε γραμματοσειρά εμφανίζεται σαν μια μικρή εικόνα.

 

Edit:sorry έγινα κακός και με λογοέκρινα... :X

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι υπαρχουν πολλα προβληματα, οπως οτι δε καθονται καλα οταν γραφεις καπου, π.χ. επαφες και ισως να μη φαινεται απολυτως τιποτα στο μητρωο στη διαχειρηση εφαρμογων και αλλα διαφορα. καλη προσπαθεια εκανες παντως, μπραβο;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

S.O.S.

 

Έγκατέστησα ένα θέμα (Το L'amour συγκεκριμένα) το οποίο άλλαξε τη γραμματοσειρά στο κινητό μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω ελληνικά καθόλου.. Ούτε στα μηνύματα ούτε στις επαφές, τπτ...

Πως θα επαναφέρω τιν προηγούμενη γραμματοσείρά???

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε στο κινητό το πρόγραμμα fontremover ή αλλιώς πήγαινε c\system\fonts κάνε rename το αρχέιο που έχει μέσα και σβήσε μετά όλο το φάκελο.

 

Μήπως έχει πάρει πουθενά το μάτι κανενός τη γραμματοσειρά του Ν90;

Link to comment
Share on other sites

Και που θα βρει το κινητό την default γραμματοσειρά? Σίγουρα είναι μέσα? Εβαλα FontRemover, έκανα delete font, έκανα restart, αλλά δεν το βλέπω να... "START"... Έχει κολλήσει στο αρχικό "ΝΟΚΙΑ" ...:(

 

Edit: Ουφ..Ξεκόλλησε, μπούταρε κ όλα καλα... Πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη γιατί έχω τραβήξει τόσα με αυτό το τηλέφωνο... :hunter:

 

Edit2: Πουλόπουλος... Κόλλησε ξανά κ πλέον δεν μπουτάρει καν... Αααααααααααααα ρε τι τραβάω για ένα ηλίθιο theeeeeeeeeeeeeeeeeme :(:(:( :shoot:

Link to comment
Share on other sites

στα ελληνικα δε γινεται. στις αγγλικες νομιζω γινεται.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να πεις πως γίνεται να αλλάξει το μέγεθος της γραμματοσειράς, έστω της αγγλικής...

 

Έχει κανείς υπόψιν κανένα πρόγραμμα σαν το freetype για symbian>7 ?

 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου στείλει το "egdrsetup.zip" pls pm me γιατί το Link στην 1η σελίδα δεν μου δουλεύει...

EDIT: Τελικά το βρήκα και το κατέβασα. Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα pm me.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να πεις πως γίνεται να αλλάξει το μέγεθος της γραμματοσειράς, έστω της αγγλικής...

 

Έχει κανείς υπόψιν κανένα πρόγραμμα σαν το freetype για symbian>7 ?

 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου στείλει το "egdrsetup.zip" pls pm me γιατί το Link στην 1η σελίδα δεν μου δουλεύει...

EDIT: Τελικά το βρήκα και το κατέβασα. Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα pm me.

αφου το βρηκες, ειδες οτι εχει επιλογη για αλλαγη του μεγεθους της γραμματοσειρας, ε; δε ξερω βεβαια κατα ποσο δουλευει γιατι ειναι μονο για αγγλικα και δεν το δοκιμασα.

το freetype.dll κανει και για τα series60 που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως επαναφέρω την αρχική γραμματοσειρά? Ακολούθησα τις οδηγιες της 1ης σελίδας (χρησιμοποιώντας έναν file manager, διαγράφουμε ολόκληρο τον φάκελο C:\system\fonts και κάνουμε επανεκκίνηση στην συσκευή μας. Το σύστημα θα ανιχνεύσει αυτόματα την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά) αλλά το profiExplorer δεν σβήνει με τίποτα τον παραπάνω φάκελλο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως επαναφέρω την αρχική γραμματοσειρά? Ακολούθησα τις οδηγιες της 1ης σελίδας (χρησιμοποιώντας έναν file manager, διαγράφουμε ολόκληρο τον φάκελο C:\system\fonts και κάνουμε επανεκκίνηση στην συσκευή μας. Το σύστημα θα ανιχνεύσει αυτόματα την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά) αλλά το profiExplorer δεν σβήνει με τίποτα τον παραπάνω φάκελλο

μετονομασε το πρωτα και μετα σβηστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guys thelo na mou stilete se ena zipaki opios mpori tis gramatosires se *.gdr morfi!exo n70 opios mpori to mail ine lezadas@gmail.com

thanks

θα στα στειλω ολα το απογευματακι γιατι ειναι 1+κατι mb.

 

edit: done.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[*]Βήμα 1ο

 

Κατεβάζετε το αρχείο .zip με τα απαραίτητα αρχεία από εδώ.

 

δεν δουλεύει το link... Από που αλλού κατεβάζουμε το zip?

Link to comment
Share on other sites

1. Εγκατάσταση το freetype.sis ( Εγώ το έκανα στο c: αλλά πρέπει να δουλεύει κανονικά και στο e: (mmc) )

2. Διαλέγουμε μια γραμματοσειρά του Windows που να είναι unicode (μάλλον...). Για το παράδειγμα να πάρουμε τη tahoma.

3. Κάνουμε επικόλληση το tahoma.ttf στο x:\\system\fonts ( όπου x ο τόπος που κάνατε εγκατάσταση το freetype.sis) .

4. Κάνουμε ένα softreset το κινητό

 

Σημείωση: Αν έχετε άλλη γραμματοσειρά πάνω τότε χρηισιμοποιήστε το πρόγραμμα fontremover για να τη βγάλετε ...

 

Προσοχή: Επειδή το freetype.dll βρίσκεται στο x::\\system\fonts πρέπει να κρατάτε ένα backup του και μετά βάζετέ το πάλι στο x:\\system\fonts

Ακολούθησα αυτές τις οδηγίες αλλά δεν δούλεψε. Εγκατέστησα το freetype.sis. Έβαλα το Aeurope-3.gdr και το georgia.ttf στο e:\system\fonts. Έκανα restart αλλά τίποτα. Τι φταίει; το ότι εγκατέστησα την εφαρμογή στην κάρτα; στο e:\system fonts υπάρχουν τα:

11x12_latin.gdr

15x16_latin.gdr

Aeurope-3.gdr

browsereur.gdr

calceur.gdr

ceurope.gdr

freetype.dll

georgia.ttf

 

Τι φταίει; (έχω 3230)

Link to comment
Share on other sites

στη μνημη τηλεφωνου πρεπει να το βαλεις, τουλαχιστον στα os7.

για δοκιμασε το. δεν ξερω ομως αν αυτη υποστηριζει ελληνικα. γραψε με κεφαλαιο "F" το φακελο fonts στο c:\system\ για να μπορεις μετα να το αλλαξεις σιγουρα αν δεν εμφανιζει ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω. Το μενού το έχω στα αγγλικά οπότε μόνο στον τηλ κατάλογο αν έχω πρόβλημα. Ποιές γραμματοσειρές είναι σίγουρα οκ με ελληνικά;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
είχα στο κινητό γραμματοσείρα την georgia και ήθελα να βάλω την comic sans ms. έσβησα από το c:\system\fonts το georgia.ttf και έβαλα το comic.ttf. Έκανα restart αλλά συνεχίζει να έχει την georgia. Γιατί;
Link to comment
Share on other sites

είχα στο κινητό γραμματοσείρα την georgia και ήθελα να βάλω την comic sans ms. έσβησα από το c:\system\fonts το georgia.ttf και έβαλα το comic.ttf. Έκανα restart αλλά συνεχίζει να έχει την georgia. Γιατί;

εισαι σιγουρος οτι εβλεπε τη georgia και οχι ενα πιθανο συνδυασμο με τις gdr του κινητου; μου εχει τυχει, γι'αυτο στο λεω. επισης μπορει το κινητο να παρουσιαζει ομοιες τις γραμματοσειρες, παρ'ολο που ειναι διαφορετικες. αν και κατι αλλο θα παιζει φανταζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι οι γραμματοσειρές δεν δουλευουν στα OS9 η οχι?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι οι γραμματοσειρές δεν δουλευουν στα OS9 η οχι?

δυσκολη ερωτηση :)

οι φακελοι δεν ειναι ιδιοι πλεον, οποτε που να τις βαλεις; λογικα ομως παλι θα εχουν gdr και ttf γραμματοσειρες στο συστημα τους.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι εβλεπε τη georgia και οχι ενα πιθανο συνδυασμο με τις gdr του κινητου; μου εχει τυχει, γι'αυτο στο λεω. επισης μπορει το κινητο να παρουσιαζει ομοιες τις γραμματοσειρες, παρ'ολο που ειναι διαφορετικες. αν και κατι αλλο θα παιζει φανταζομαι :)

δεν ξέρω. Αλλά στον φάκελο υπάρχουν μόνο τα

aeurope-3.gdr (που πιο πάνω διάβασα ότι χρειάζεται)

comic.ttf

freetype.dll

Τι άλλο μπορεί να βλέπει από την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι άλλο; το οτι εμφανίζεται η georgia από την στιγμή που έχω σβήσει το ttf δεν είναι ψιλοκουλό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...