Jump to content

Doogee Homtom HT7


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τζίφος συνάδελφοι,ούτε στο recovery μπαίνει,έτρεξα ένα Memory test που έχει το flash tool,και μου έβγαλε ένα error "NAND flash was not detected",το οποίο αν κ δεν είμαι σίγουρος δεν μου ακούγεται καλό

Προτείνω λοιπόν το εξής..αφού η κατάσταση είναι αυτή δοκίμασε να φλασαρεις κάποια ρομ με την επιλογή format+download και να έχεις το utility που στα αριστερά θα λέει 6580.

Εάν δεν πετύχει με την πρώτη δοκίμασε να αλλάξεις usb.

Επίσης σημαντικό..δοκίμασε να φλασαρεις με την μπαταρία αλλά θα πας στα options του προγράμματος και θα επιλέξεις "with battery". Καλού κακού βγάλε τη μπαταρία για λίγο και συνέχισε με τα παραπάνω.

Υπόψιν..το τηλέφωνο θα είναι εκτός σύνδεσης usb, οπότε, επιλέγεις το scatter file περιμένεις να φορτώσει τα αρχεία κι όταν όλα είναι έτοιμα συνδέεις το usb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προτείνω λοιπόν το εξής..αφού η κατάσταση είναι αυτή δοκίμασε να φλασαρεις κάποια ρομ με την επιλογή format+download και να έχεις το utility που στα αριστερά θα λέει 6580.

Εάν δεν πετύχει με την πρώτη δοκίμασε να αλλάξεις usb.

Επίσης σημαντικό..δοκίμασε να φλασαρεις με την μπαταρία αλλά θα πας στα options του προγράμματος και θα επιλέξεις "with battery". Καλού κακού βγάλε τη μπαταρία για λίγο και συνέχισε με τα παραπάνω.

Υπόψιν..το τηλέφωνο θα είναι εκτός σύνδεσης usb, οπότε, επιλέγεις το scatter file περιμένεις να φορτώσει τα αρχεία κι όταν όλα είναι έτοιμα συνδέεις το usb.

 

μόνο το format δεν είχα σκεφτεί να δοκιμάσω,τελικά...ζωντάνεψε ο homtom,σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!:):D

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω λοιπόν το εξής..αφού η κατάσταση είναι αυτή δοκίμασε να φλασαρεις κάποια ρομ με την επιλογή format+download και να έχεις το utility που στα αριστερά θα λέει 6580.

Εάν δεν πετύχει με την πρώτη δοκίμασε να αλλάξεις usb.

Επίσης σημαντικό..δοκίμασε να φλασαρεις με την μπαταρία αλλά θα πας στα options του προγράμματος και θα επιλέξεις "with battery". Καλού κακού βγάλε τη μπαταρία για λίγο και συνέχισε με τα παραπάνω.

Υπόψιν..το τηλέφωνο θα είναι εκτός σύνδεσης usb, οπότε, επιλέγεις το scatter file περιμένεις να φορτώσει τα αρχεία κι όταν όλα είναι έτοιμα συνδέεις το usb.

Σωραιος ρε παλικαρι!!!!!:cool:

Για αυτο γουσταρω τα φορουμ,οτι θες εδω θα τα βρεις!!!!!

 

madprofessorus

Πουσε φιλαρακι,μην το ξαναπας στους καγκουρες και στο ξαναχαλασουν...........:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα update το κινητο μου (ενω ειχα root απο το kingroot) σε 2.1.0 και ενω εκανε update παρουσιαστηκε προβλημα . Τωρα δεν ανοιγει . Τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Σωραιος ρε παλικαρι!!!!!:cool:

Για αυτο γουσταρω τα φορουμ,οτι θες εδω θα τα βρεις!!!!!

 

madprofessorus

Πουσε φιλαρακι,μην το ξαναπας στους καγκουρες και στο ξαναχαλασουν...........:lol::lol::lol:

 

δεν είναι δικό μου,το δικό μου δεν το...δίνω σε ξένα χέρια!πάντως πρέπει να υπάρχει ένα θέμα,δοκίμασα χθές να του κάνω ota update,κ πάλι δεν ανάβει,ξαναπάμε flash από την αρχή

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μολις εκανα update το κινητο μου (ενω ειχα root απο το kingroot) σε 2.1.0 και ενω εκανε update παρουσιαστηκε προβλημα . Τωρα δεν ανοιγει . Τι μπορω να κανω?

 

εάν έχεις κάνει root το κινητό δεν πρέπει να κάνεις update ota καθώς έχεις αλλάξει recovery μετά το root,το κινητό ψάχνει να βρεί το επίσημο recovery κ έτσι γίνεται η ζημιά.πρέπει να το φλασάρεις από την αρχή,η,να βρείς την 2.1.0 ρουταρισμένη κ να την περάσιεις μέσω recovery

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δικό μου,το δικό μου δεν το...δίνω σε ξένα χέρια!πάντως πρέπει να υπάρχει ένα θέμα,δοκίμασα χθές να του κάνω ota update,κ πάλι δεν ανάβει,ξαναπάμε flash από την αρχή

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εάν έχεις κάνει root το κινητό δεν πρέπει να κάνεις update ota καθώς έχεις αλλάξει recovery μετά το root,το κινητό ψάχνει να βρεί το επίσημο recovery κ έτσι γίνεται η ζημιά.πρέπει να το φλασάρεις από την αρχή,η,να βρείς την 2.1.0 ρουταρισμένη κ να την περάσιεις μέσω recovery

 

Προφανως και σε αυτο που επανεφερες δεν μπορει να γινει ota update,για τον παραπανω λογο που εγραψες.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και σε αυτο που επανεφερες δεν μπορει να γινει ota update,για τον παραπανω λογο που εγραψες.:)

 

αυτό που επανέφερα δεν είχε πειραχθεί καθόλου με rooting,κάτι άλλο του φταίει,αλλά καθώς είναι για άτομο που δεν το σκαλίζει,δε θα το σκαλίσω περαιτέρω

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εάν έχεις κάνει root το κινητό δεν πρέπει να κάνεις update ota καθώς έχεις αλλάξει recovery μετά το root,το κινητό ψάχνει να βρεί το επίσημο recovery κ έτσι γίνεται η ζημιά.πρέπει να το φλασάρεις από την αρχή,η,να βρείς την 2.1.0 ρουταρισμένη κ να την περάσιεις μέσω recovery

 

Επειδη δεν ειμαι πολυ εμπειρος με το flashing μπορεις να μου πεις πιο αναλυτικα τα βηματα ή να στειλεις ενα link?

Επισης εχω κατεβασει αυτη την rom "HOMTOM HT7 Android 5.1 1GB 8GB MTK6580A Smartphone Firmware" . Ειναι η σωστη για το απλο ht7?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι πολυ εμπειρος με το flashing μπορεις να μου πεις πιο αναλυτικα τα βηματα ή να στειλεις ενα link?

Επισης εχω κατεβασει αυτη την rom "HOMTOM HT7 Android 5.1 1GB 8GB MTK6580A Smartphone Firmware" . Ειναι η σωστη για το απλο ht7?

1η σελιδα του νηματος,εχει οδηγο σχετικα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σε προδπαθεια εγκαταστασης του anytime visualiser δειχνει αδυναμια εγκαταστασης

Το αντιμετωπισε καποιος αλλος;

Link to comment
Share on other sites

1η σελιδα του νηματος,εχει οδηγο σχετικα.:)

Αν και δεν βρηκα πολλα για το SP flash tool στην αρχικη σελιδας , καταφερα να το σωσω κανοντας flash την rom που ειχα κατεβασει πιο καλα (αν την θελετε , την βρηκα σε αυτο το site: http://chinagadgetsreviews.blogspot.gr/2016/02/download-latest-android-lollipop-51_19.html ) και τα settings ρυθμισμενα σε download only .

Και λειτουργει:)

Βεβαια η rom ειναι 2.0.1 αλλα καλυτερα απο το να μην λειτουργει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βρηκα πολλα για το SP flash tool στην αρχικη σελιδας , καταφερα να το σωσω κανοντας flash την rom που ειχα κατεβασει πιο καλα (αν την θελετε , την βρηκα σε αυτο το site: http://chinagadgetsreviews.blogspot.gr/2016/02/download-latest-android-lollipop-51_19.html ) και τα settings ρυθμισμενα σε download only .

Και λειτουργει:)

Βεβαια η rom ειναι 2.0.1 αλλα καλυτερα απο το να μην λειτουργει καθολου

 

 

Αν θελεις να φλασαρεις τη 2.1.0 με flashtool

https://yadi.sk/d/0rXt3Fi9qdW3g

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βρηκα πολλα για το SP flash tool στην αρχικη σελιδας , καταφερα να το σωσω κανοντας flash την rom που ειχα κατεβασει πιο καλα (αν την θελετε , την βρηκα σε αυτο το site: http://chinagadgetsreviews.blogspot.gr/2016/02/download-latest-android-lollipop-51_19.html ) και τα settings ρυθμισμενα σε download only .

Και λειτουργει:)

Βεβαια η rom ειναι 2.0.1 αλλα καλυτερα απο το να μην λειτουργει καθολου

 

φορουμ-οδοιγοι-αντροιντ-οδηγος επιβιωσης για φλασινγκ

 

διαβασε αυτο και μετα φλασαρε την 2.1.0

Link to comment
Share on other sites

Για κανε ενα restart,και στο κντ αλλα και στο router,και δοκιμασε ξανα.:)
e

 

το έκανα αλλά τίποτα. κάποια άλλη ιδέα μήπως?

Link to comment
Share on other sites

e

 

το έκανα αλλά τίποτα. κάποια άλλη ιδέα μήπως?

Το κντ σου ειναι root?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρέλαβα και εγώ σήμερα το πρωί, απλά άνοιξα το δέμα, δεν έχω ανοίξει ακόμα τη συσκευή. Επειδή πρέπει άμεσα να το στείλω στον κάτοχο που προορίζεται, ήθελα να ρωτήσω αν η ρομ είναι καθαρή χωρίς bloatware. Δηλαδή, κάνω το ΟΤΑ update και το δίνω να το δουλέψει out of the box ή χρειάζεται να ασχοληθώ με κάτι άλλο, όπως να αφαιρέσω κάποιες εφαρμογές?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρέλαβα και εγώ σήμερα το πρωί, απλά άνοιξα το δέμα, δεν έχω ανοίξει ακόμα τη συσκευή. Επειδή πρέπει άμεσα να το στείλω στον κάτοχο που προορίζεται, ήθελα να ρωτήσω αν η ρομ είναι καθαρή χωρίς bloatware. Δηλαδή, κάνω το ΟΤΑ update και το δίνω να το δουλέψει out of the box ή χρειάζεται να ασχοληθώ με κάτι άλλο, όπως να αφαιρέσω κάποιες εφαρμογές?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Κρινοντας απο το τελευταιο που παρελαβα με την 2.0.7, θα ελεγα να μην το πειραξεις καθολου! Δουλευε ρολοι και οπως εχω ξαναγραψει ηταν πολυ βελτιωμενο και ως προς την διαρκεια της μπαταριας.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Κρινοντας απο το τελευταιο που παρελαβα με την 2.0.7, θα ελεγα να μην το πειραξεις καθολου! Δουλευε ρολοι και οπως εχω ξαναγραψει ηταν πολυ βελτιωμενο και ως προς την διαρκεια της μπαταριας.

Ευχαριστώ. Έκανε κατευθείαν ΟΤΑ update στην 2.1. Όλα οκ φαίνονται, καθαρή ρομ χωρίς bloatware. Αδρανοποίησα μόνο μια εφαρμογή keyboard, την οποία όταν την άνοιξα άρχισαν να εμφανιζονται στο notification κάτι περίεργα σύμβολα, δεν κατάλαβα τι γλώσσα ήταν, πάντως κινέζικα δεν ήταν.

Μια ερώτηση, το σύμβολο της κλειδαριάς που εμφανίζεται πάνω αριστερά και αφορά τα permissions των εφαρμογών, φεύγει με κάποιο τρόπο χωρίς όμως να ξετικαρεις την επιλογή για τα permissions?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τις 2 συσκευές και τις παρέδωσα.

Στο ένα όμως έλειπε το καλωδιάκι των ακουστικών!

Στάλθηκε μύνημα στο Vickmall και περιμένω απάντηση.

Τώρα για τις συσκευές,οι πιτσιρικάδες τρελλάθηκαν! Έτοιμοι για πουλ μουρ στις παρέες τους είναι!

Υ.Γ. Την αναβάθμιση να την κάνω τώρα ή να τα δουλέψουν 2-3 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τις 2 συσκευές και τις παρέδωσα.

Στο ένα όμως έλειπε το καλωδιάκι των ακουστικών!

Στάλθηκε μύνημα στο Vickmall και περιμένω απάντηση.

Τώρα για τις συσκευές,οι πιτσιρικάδες τρελλάθηκαν! Έτοιμοι για πουλ μουρ στις παρέες τους είναι!

Υ.Γ. Την αναβάθμιση να την κάνω τώρα ή να τα δουλέψουν 2-3 μέρες?

Θα ελεγα τωρα,δεν υπαρχει λογος να μην το κανεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα τωρα,δεν υπαρχει λογος να μην το κανεις.

 

Επειδη η 207 βελτιωσε αισθητα το κινητο,θεωρειτε οτι η 210 θα ειναι ακομα καλυτερα η θα την πατησουμε?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η 207 βελτιωσε αισθητα το κινητο,θεωρειτε οτι η 210 θα ειναι ακομα καλυτερα η θα την πατησουμε?

Τωρα να σου πω την αληθεια δεν εχει ερθει καποιος φιλος που να το εχει για να δω διαφορες με την 2.1.0.

Και οντως με την 2.0.7 παει πολυ καλα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω wireless update και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

 

[ATTACH]65133[/ATTACH]

 

 

Έχω κάνει την ίδια διαδικασία σε άλλα 2 ίδια κινητά πριν από αυτό και όλα πήγαν μια χαρά.

 

Να υποθέσω ότι πάω My Forum My Guides Οδηγοί Android MediaTek Οδηγός επιβίωσης για Flashing και κάνω την διαδικασία με την 2.1.0 rom;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω wireless update και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

 

[ATTACH]65133[/ATTACH]

 

 

Έχω κάνει την ίδια διαδικασία σε άλλα 2 ίδια κινητά πριν από αυτό και όλα πήγαν μια χαρά.

 

Να υποθέσω ότι πάω My Forum My Guides Οδηγοί Android MediaTek Οδηγός επιβίωσης για Flashing και κάνω την διαδικασία με την 2.1.0 rom;

Εαν το εχεις κανει root ειναι λογικο αυτο το μυνημα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...