Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταλλικό, φαίνεται ανθεκτικό αλλά όχι τανκς, γλιστράει σχετικααααα ευκολα όχι παρά πολύ. Γενικά δεν θα έχεις καμία δυσάρεστη έκπληξη από την ποιότητα κατασκευής, ούτε και θα πάθεις την πλακαρα σου. Μια χαρά είναι.

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

 

Οκ κατάλαβα. Η μπαταρία των 4100 mAh είναι ικανοποιητικη; Βγάζει δύο μέρες με 1-2 ώρες δεδομένα τη μέρα και χαμηλή φωτεινότητα;

 

Παιδια καλησπερα...

θα ηθελα την βοηθεια σας...

Σημερα παρελαβα για εναν φιλο το xiaomi redmi 3s pro 3gb+32gb απο vickmall...

Εγω δεν ανοιξα το πακετο, απλα τους το εδωσα και μετα απο λιγη ωρα με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το κινητο ηρθε κλειδωμενο με καποιο μοτιβο...

Αποτελεσμα να μην μπορουν να το ξεκλειδωσουν και να ανοιξουν την συσκευη...

Αληθεια ειναι, ξαναλεω, οτι εγω δεν το εχω δει ακομη το τηλεφωνο...

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον αυτο????

Τι μπορω να κανω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο και να βοηθησω τους ανθρωπους???

Εχω στειλει μηνυματα και μειλ στο vickmall αλλα δεν μου εχουν απαντησει...(ειναι και η διαφορα ωρας που εχουμε...)...

Οποιος μπορει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων...

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Περίεργο αυτό, σημαίνει ότι το τηλέφωνο το έχει δουλέψει κάποιος.

Για να το ξεκλειδώσεις κρατάς πατημένα το power button και το volume down όταν είναι κλειστό και κάνει hard reset οπότε θα διαγραφεί το μοτίβο.

Το θέμα όμως είναι ποιος το χρησιμοποίησε και το έβαλε..

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ κατάλαβα. Η μπαταρία των 4100 mAh είναι ικανοποιητικη; Βγάζει δύο μέρες με 1-2 ώρες δεδομένα τη μέρα και χαμηλή φωτεινότητα;

 

 

Περίεργο αυτό, σημαίνει ότι το τηλέφωνο το έχει δουλέψει κάποιος.

Για να το ξεκλειδώσεις κρατάς πατημένα το power button και το volume down όταν είναι κλειστό και κάνει hard reset οπότε θα διαγραφεί το μοτίβο.

Το θέμα όμως είναι ποιος το χρησιμοποίησε και το έβαλε..

Με τέτοια χρήση βγάζει στο χαλαρό τις 2 μέρες, σχεδόν 3 μη σου πω.

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kατέβασα αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/st...ntclockweather για να βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας αλλά όταν κλείνω την εφαρμογή δεν δουλεύει το ρολόι καλά πάει πίσω. Υποπτεύομαι ότι δεν δουλεύει στο παρασκήνιο, για να μου δείχνει κανονικά πρέπει όλη την ώρα να μπαίνω στην εφαρμογή μήπως ξέρει κανείς κάτι? Στα σαμσουνγκ υπάρχει ρύθμιση όπου μπορώ να βάζω την εφαρμογή να δουλεύει όλη την ώρα το λεγόμενο doze εδώ που βρίσκεται αυτή η ρύθμιση γιατί αυτό νομιζω μου κάνει το πρόβλημα. Edited by filkatsxlt
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Kατέβασα αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/st...ntclockweather για να βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας αλλά όταν κλείνω την εφαρμογή δεν δουλεύει το ρολόι καλά πάει πίσω. Υποπτεύομαι ότι δεν δουλεύει στο παρασκήνιο, για να μου δείχνει κανονικά πρέπει όλη την ώρα να μπαίνω στην εφαρμογή μήπως ξέρει κανείς κάτι? Στα σαμσουνγκ υπάρχει ρύθμιση όπου μπορώ να βάζω την εφαρμογή να δουλεύει όλη την ώρα το λεγόμενο doze εδώ που βρίσκεται αυτή η ρύθμιση γιατί αυτό νομιζω μου κάνει το πρόβλημα.

 

Σκάλισε λίγο τις γενικές ρυθμίσεις της συσκευής, στον τομέα της μπαταρίας έχει έτοιμη ρύθμιση για να βλέπεις το ποσοστό της μπαταρίας που απόμεινε, πέρα από τη κλασσική μπάρα.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Που θα βρω θήκη σιλικονης αλλα ποιοτική όχι σαν αυτη που στέλνουν με το τηλέφωνο η οποία στο 2μηνο κιτρινιζει?

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

Ευχαριστω

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

παιδες.. κατεβασα την τελευταια ρομ 8,0,2,0 για flashboot αλλα μετα την διαδικασια το κινητο δεν εκανε απο μονο του επανεκιννηση.. κ οταν πατησα το power button το κινητο εχει μεινει στο σηματακι της xiaomi (Mi) .. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση????
Link to comment
Share on other sites

παιδες.. κατεβασα την τελευταια ρομ 8,0,2,0 για flashboot αλλα μετα την διαδικασια το κινητο δεν εκανε απο μονο του επανεκιννηση.. κ οταν πατησα το power button το κινητο εχει μεινει στο σηματακι της xiaomi (Mi) .. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση????

 

Πέρασες σε official από multi με την γνωστή διαδικασία από το pc? Ή απλα αναβαθμίδες μέσα από υπάρχουσα stable ROM?

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες σε official από multi με την γνωστή διαδικασία από το pc? Ή απλα αναβαθμίδες μέσα από υπάρχουσα stable ROM?

 

ακολουθησα την διαδικασια για fastboot μεσω του miflash... απλως επειδη ειχα flashαρει κ ενα redmi note 3 pro... στο miflash κατω επελεξα το "flash all" , και οχι το "flash all, except storage"

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα την διαδικασια για fastboot μεσω του miflash... απλως επειδη ειχα flashαρει κ ενα redmi note 3 pro... στο miflash κατω επελεξα το "flash all" , και οχι το "flash all, except storage"

 

Τελικά ξανά φλασαρες ή άνοιξε;

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μια εκδοση china stable 7.1.0.0 full unbrick...

την περασα κ ανοιξε κανονικα το κινητο.. αναθαθμιστηκε στην 8.0.1.0... κ τωρα θα δοκιμασω μηπως μπορεσω να περασω την global stable

 

 

edit.. ολα πηγαν μια χαρα τελικα.. :D

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο άλλο γνωστό smartphone που να έχει ίδιο σχεδιασμό με το κινητακι μας ώστε να βάλουμε το tempered glass του;; Από Ελλάδα δυστυχώς έχω βρει ελάχιστα αξεσουάρ και είναι όλα πανάκριβα.

Επίσης έχω και μία απορια. Όταν ανοίγω το wifi το όνομα του παρόχου στο status bar αλλάζει σε vodafone GR 4G. Είναι κάποιο bug αραγε;

 

Γενικά οι πρωτες μου εντυπώσεις 3 μέρες τώρα με το κινητό είναι οι καλύτερες! Ειδικά η μπαταρία είναι σκυλι!

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Που θα βρω θήκη σιλικονης αλλα ποιοτική όχι σαν αυτη που στέλνουν με το τηλέφωνο η οποία στο 2μηνο κιτρινιζει?

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

Ευχαριστω

 

Ρε παιδιά, κανένας?... :confused:

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Προχτες ανέφεραν 2-3 bug που εντόπισαν στην 8.0.2.0...

-Το lag που έβλεπα στις αρχικές οθόνες, πλέον μετά από μερικά reboot έχει εξαφανιστεί.

-Το carousel δουλεύει κανονικά μετά από update της εφαρμογής που έγινε μέσω PC, αν και οι διαθέσιμες κατηγορίες φοντων είναι στα κινέζικα.

 

Είχα επιπλέον αναφέρει ότι μου έδινε μετά από reboot 1.2gb εως και 1.3gb ελεύθερη ram. Πλέον πιο συνήθης τιμή είναι το 1 και το 1.1gb

 

Ρε παιδιά, κανένας?... :confused:

Τελευταία φορά που αγορασα θήκη, για άλλο κινητό, την πλήρωσαν ακριβότερα απ ότι κάνουν των κινεζικών e-shop και ήταν κατώτερης ποιότητας (ξεχείλωσε, έχασε το σχήμα της).

 

Συνεπώς, αν χρειαστεί άλλη θήκη, θα παραγγείλω από κίνα ξανα, με επομενη δική μου αγορά ή παραγγελία φίλου.

 

Το κιτρίνισμα τηε θήκης κι εμένα έγινε εκπληκτικά γρήγορα, αλλά υποθέτω είναι αρκετά φυσιολογικό για διάφανη σιλικόνη. Αν ξέρει κανείς κάνα κόλπο να τις ξασπρίσουμε ας μας διαφωτίσει. :-p

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Που θα βρω θήκη σιλικονης αλλα ποιοτική όχι σαν αυτη που στέλνουν με το τηλέφωνο η οποία στο 2μηνο κιτρινιζει?

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

Ευχαριστω

 

Ολες η σιλικονης κιτρινιζουν.

 

Eγω προτεινω:

 

1) Nillkin frosted παντα παιρνω μια τετοια σε ολα τα κινητα, προστασια απο γρατζουνιες και δεν λαδωνει.

 

2) Imak silicon case που λογικα θα κιτρινισει αλλα ειναι ποιοτικη (λαδωνει)

 

3) Ιmak hard plastic case που ειναι σκληρη, οχι σιλικονης, και λογικα δεν θα κιτρινισει. Αλλα 'λαδωνει' απο τον ιδρωτα των χεριων

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, έχω official stable που μέσω ota update τις προάλλες με αναβάθμισε φυσιολογικοτατα σε official stable 8.0.1.0.

 

Βλέπω τώρα στο επίσημο σαιτ της Xiaomi ότι βγήκε η 8.0.2.0, την κατέβασα, την πέρασα στο κινητο στον φάκελο 'downloaded ROM', μέσω του updater έκανα την διαδικασία 'choose update package' και μου βγάζει το μήνυμα: 'couldn't verify update package'.

 

Τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

 

Παρατήρησα ότι το Redmi 3 είχε πάντα μόνο official China stable, και μέχρι και την 8.0.1.0 έτσι παρέμεινε. Βλέπω όμως ότι η 8.0 2.0 είναι official global. Μήπως αυτό κάνει τη δουλειά; Και μήπως τελικά απλά να περιμένω το ota update?

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι εσυ τι ρομ εχεις,china ή global;απ τα λεγομενα σου μαλλον εχεις china γι αυτο δε μπορεσες να βαλεις την 8.0.2 που ειναι global
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, έχω official stable που μέσω ota update τις προάλλες με αναβάθμισε φυσιολογικοτατα σε official stable 8.0.1.0.

 

Βλέπω τώρα στο επίσημο σαιτ της Xiaomi ότι βγήκε η 8.0.2.0, την κατέβασα, την πέρασα στο κινητο στον φάκελο 'downloaded ROM', μέσω του updater έκανα την διαδικασία 'choose update package' και μου βγάζει το μήνυμα: 'couldn't verify update package'.

 

Τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

 

Παρατήρησα ότι το Redmi 3 είχε πάντα μόνο official China stable, και μέχρι και την 8.0.1.0 έτσι παρέμεινε. Βλέπω όμως ότι η 8.0 2.0 είναι official global. Μήπως αυτό κάνει τη δουλειά; Και μήπως τελικά απλά να περιμένω το ota update?

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

 

δεν έχω ασχοληθεί βέβαια με τις επίσημες αλλά δε νομίζω να έχει λογική να περιμένεις να σου έρθει με οτα global ενώ είσαι με china

2 "διαφορετικές" ρομ είναι, που συνεχίζουν να βγαίνουν ξεχωριστά , δεν γίνεται να υπάρχει τέτοιο μπέρδεμα (στον χρήστη)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ έχω China stable (δεν είχε βγει ποτέ για το Redmi 3 global) και το update λέει global stable.

 

Εννοείται πως καταβάλλω τι λέτε, απλά μπερδεύτηκα γιατί πρώτον δεν είχε βγει ποτέ για το κινητό μας official global, δεύτερον γιατί στο σαιτ της Xiaomi ξαφνικά δεν έχει τις προηγούμενες version της stable, δλδ δείχνει απευθείας την global 8.0.2.0 και η προηγούμενη είναι με MIUI 7 και τρίτον μου φάνηκε λογικό η επόμενη version της China stable 8.0.1.0 να είναι η 8.0.2.0 :)

 

Και επί της ουσίας μπορεί να μου θυμίσει κάποιος τι θα αλλάξει αν του περάσω την global τελικά;

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ έχω China stable (δεν είχε βγει ποτέ για το Redmi 3 global) και το update λέει global stable.

 

Εννοείται πως καταβάλλω τι λέτε, απλά μπερδεύτηκα γιατί πρώτον δεν είχε βγει ποτέ για το κινητό μας official global, δεύτερον γιατί στο σαιτ της Xiaomi ξαφνικά δεν έχει τις προηγούμενες version της stable, δλδ δείχνει απευθείας την global 8.0.2.0 και η προηγούμενη είναι με MIUI 7 και τρίτον μου φάνηκε λογικό η επόμενη version της China stable 8.0.1.0 να είναι η 8.0.2.0 :)

 

Και επί της ουσίας μπορεί να μου θυμίσει κάποιος τι θα αλλάξει αν του περάσω την global τελικά;

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

 

ποιες είναι η προηγούμενες stable για 8; σίγουρα υπήρχαν ; ή βγήκε κατευθείαν η 8.0.2 ;

(και ίσως τις ονομάζουν έτσι για να διαφέρουν από τις κινέζικες)

 

για να μην υπάρχει λινκ για την china ε τότε δεν έχει βγει νεότερη , τώρα αυτή αν λέγεται 8.0.2 ή 8.0.3 δεν έχει σημασία (δεν νομίζω να λέγεται 8.0.2)

άμα δεις και για τις v7 στην global έχει την 7.5.2 (μοναδική) και για china τελευταία είναι η 7.5.1

 

αν βάλεις την global θα έχεις google services , δε θα έχεις κάτι άσχετα κινέζικα apps (π.χ. και το video app δε θα θέλει να μπει στο ιντερνετ για να ψαχνει για κινέζικα βίντεο) και θα έχεις και ελληνικά πλέον (όχι 100% ακόμα ,αλλά από ότι κατάλαβα σε ικανοποιητικό βαθμό)

 

 

κι εγώ είμαι στο τσακ να δοκιμάσω την global :)

Link to comment
Share on other sites

ποιες είναι η προηγούμενες stable για 8; σίγουρα υπήρχαν ; ή βγήκε κατευθείαν η 8.0.2 ;

(και ίσως τις ονομάζουν έτσι για να διαφέρουν από τις κινέζικες)

 

για να μην υπάρχει λινκ για την china ε τότε δεν έχει βγει νεότερη , τώρα αυτή αν λέγεται 8.0.2 ή 8.0.3 δεν έχει σημασία (δεν νομίζω να λέγεται 8.0.2)

άμα δεις και για τις v7 στην global έχει την 7.5.2 (μοναδική) και για china τελευταία είναι η 7.5.1

 

αν βάλεις την global θα έχεις google services , δε θα έχεις κάτι άσχετα κινέζικα apps (π.χ. και το video app δε θα θέλει να μπει στο ιντερνετ για να ψαχνει για κινέζικα βίντεο) και θα έχεις και ελληνικά πλέον (όχι 100% ακόμα ,αλλά από ότι κατάλαβα σε ικανοποιητικό βαθμό)

 

 

κι εγώ είμαι στο τσακ να δοκιμάσω την global :)

Η προηγούμενη official China stable είναι η 8.0.1.0, αυτή που έχω τώρα. Αυτήν δεν την έχει online τώρα. Online έχει μόνο την προηγούμενη, 7.5.2.0 και την τωρινή, 8.0.2.0,που είναι όμως global! Γι αυτό απόρησα. Δεν πειράζει, είπαμε είμαστε λίγο χομπιστες αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω :) ευχαριστώ για τη συνδρομή φυσικά!

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη official China stable είναι η 8.0.1.0, αυτή που έχω τώρα. Αυτήν δεν την έχει online τώρα. Online έχει μόνο την προηγούμενη, 7.5.2.0 και την τωρινή, 8.0.2.0,που είναι όμως global! Γι αυτό απόρησα. Δεν πειράζει, είπαμε είμαστε λίγο χομπιστες αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω :) ευχαριστώ για τη συνδρομή φυσικά!

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

 

ακριβώς δίπλα έχει κουμπί που εμφανίζει την κινέζικη :)

 

http://en.miui.com/download-298.html#433

 

έχει την δικιά σου από 8 (μόνο αυτή) και από 7 τις

Version: V7.5.1.0.LAICNDE 822M MD5: b46c4a5b76fd54a00ae45a0f80c7ea8fChangelog

Version: V7.3.2.0.LHPCNDD 797M MD5: 6a5e1bc33c61c4c679aeaa8f71db491bChangelog

Version: V7.2.7.0.LHPCNDB 740M

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς δίπλα έχει κουμπί που εμφανίζει την κινέζικη :)

 

http://en.miui.com/download-298.html#433

 

έχει την δικιά σου από 8 (μόνο αυτή) και από 7 τις

Version: V7.5.1.0.LAICNDE 822M MD5: b46c4a5b76fd54a00ae45a0f80c7ea8fChangelog

Version: V7.3.2.0.LHPCNDD 797M MD5: 6a5e1bc33c61c4c679aeaa8f71db491bChangelog

Version: V7.2.7.0.LHPCNDB 740M

Sorry, sorry, sorry, έχεις απόλυτο δίκιο!

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η 8.0.2.0 είναι η τρέχουσα Global Stable, και η πρώτη global ROM του Redmi 3 (/Pro) (nickname : IDO) με βάση το miui 8.

Δεν νομίζω ο,τι έχει ελληνικά ακόμη, εγώ τουλάχιστον δεν τα βλέπω κάπου. Τα ελληνικά υπάρχουν μονο στην Global Dev προς το παρον κι αυτό γίνεται επειδή δεν έχουν φτάσει στο 100% της μετάφρασης. Όταν φτάσουν θα μπει και στη Stable.

 

Πέραν αυτών, λείπουν κινέζικα apps, υπάρχουν πολλά της Google που μπορείς να κάνεις disable αλλά όχι delete και υποστηρίζει πολλές γλώσσες και regions.

 

Fun fact: Στην τρέχουσα Global Dev το Redmi 3 Note Pro παίρνει για πρώτη φορά android Marshmallow. Άντε, και στα δικά μας.

 

Τα κινητά μας φημολογείτε ο,τι θα πάρουν και miui 9, ακόμη και android 7, αν και το τελευταίο ακόμη κι αν συμβεί θα συμβεί σε κάνα χρόνο και βάλε, με τους τρέχοντες ρυθμούς της xiaomi.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...