Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια χρήσιμη συμβουλή συμφορουμίτες. Λοιπόν. Αν κάνετε Root στο Redmi 3, ενώ έχει κλειδωμένο bootloader, τότε θα δημιουργήσετε μια σειρά από bugs και errors. Την έπαθα κι εγώ με το KingRoot. Οπότε να τι έκανα, και λειτούργησε άψογα.

 

Πρώτα του έκανα ένα factory reset, (θεωρείστε πως έχετε το κινητό όπως το βγάλατε από το κουτί). Μετά ακολούθησα αυτά τα βήματα από το επίσημο community της Xiaomi http://en.miui.com/thread-222425-1-1.html , για την εγκατάσταση των Google Services και του Playstore. Λειτουργεί άψογα, και χωρίς root φυσικά μπορείτε να έχετε Google Services, και εγκαθίσταται πανεύκολα.

 

Και μετά απλά έκανα uninstall και 'force stop' όσες κινέζικες εφαρμογές δεν χρειάζομαι. Δεν θα σας ενοχλήσουν καθόλου έτσι, προσοχή φυσικά μην πειράξετε κανένα 'system app'. Επιπροσθέτως με το Greenify, μπορείτε να 'κοιμίσετε' όποια εφαρμογή θέλετε.

 

Και τώρα χωρίς root, έχω Google Services, δεν έχω κινέζικες εφαρμογές, έκανα το update μου στην MIUI 7.1.2.0 και ασφαλώς θα μπορώ να κάνω κάθε update, αφού δεν το πείραξα με root.

Υ.Γ. Ξέρω πως δεν ανακαλύπτω τον τροχό, απλά το αποπάνω link είναι πολύ χρήσιμο + κυκλοφορεί ο μύθος ότι χωρίς root δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Google Services.

 

δεν κυκλοφορεί κανένας μύθος , αλλιώς λέγεται :)..... γιατί όλοι έχουν συνηθίσει να περνάνε τα services μέσω recovery , ενώ έχει αναφερθεί 123412321 φορές πως να τα περάσετε (και δεν είπε κανένας ότι θέλει root)

 

επίσης δε νομίζω το root να δημιουργεί bugs και errors , η $#@%#@ το kingoroot μάλλον ευθύνεται απλοκλειστικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψάχνοντας την miui στο about phone πατώντας 5 φορές πάνω στο kernel version μπαίνουμε στο engineering mode της συσκευής.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160223/d21aa5a53a64368a4468b0ba24ec08b4.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί το παρατηρώ αυτό στα περισσότερα xiaomi threads.

 

Αν πάρει κανείς το κινητό, δουλεύει out of the box? Και όταν λέω out of the box δεν εννοώ να έχει έτοιμες τις ρυθμίσεις που θελει ο καθε καταναλωτης, δεν θα ηταν και εφικτο εξαλλου αυτό. Απλά να μην υπάρχει η ανάγκη για root και κάθε φορά που βγαίνει ένα update να σου έρχεται notification ή να μπαίνεις στο site και να την κατεβάζεις μόνο σου και να είναι ζήτημα 1-2 click η εγκατάσταση του.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τα in stock applications όπως Clock,calendar,phone,email κλπ αξίζουν ή χρειάζεται να βάλεις αλλά?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί το παρατηρώ αυτό στα περισσότερα xiaomi threads.

 

Αν πάρει κανείς το κινητό, δουλεύει out of the box? Και όταν λέω out of the box δεν εννοώ να έχει έτοιμες τις ρυθμίσεις που θελει ο καθε καταναλωτης, δεν θα ηταν και εφικτο εξαλλου αυτό. Απλά να μην υπάρχει η ανάγκη για root και κάθε φορά που βγαίνει ένα update να σου έρχεται notification ή να μπαίνεις στο site και να την κατεβάζεις μόνο σου και να είναι ζήτημα 1-2 click η εγκατάσταση του.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τα in stock applications όπως Clock,calendar,phone,email κλπ αξίζουν ή χρειάζεται να βάλεις αλλά?

 

Ευχαριστώ !

 

δεν έχω τη συσκευή , αλλά έχω δουλέψει συσκευές χιαομι με τη μαμά ρομ .Τη συσκευή αν γνωρίζεις αγγλικά μπορείς πολύ εύκολα να την δουλέψεις όπως έρχεται με την εργοστασιακή ρομ . Για το συγκεκριμένο προς το παρόν υπάρχει μόνο (stable) οπότε το ρουτ είναι λίγο μπέρδεμα πιθανόν . Όσο αφορά το ρουτ αν δεν το χρειάζεσαι για κάποιον συγκεκριμένο λόγο δεν καταλαβαίνω γιατί ντε και καλά πρέπει να το κάνεις .Για το μόνο πράγμα που πρέπει να ασχοληθείς στο πρώτο μόνο στήσιμο είναι να περάσεις το play store το οποίο είναι πολύ εύκολη διαδικασία και δεν χρειάζεται ρουτ για να το περάσεις. αφου περάσεις το play store το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα πληκτρολόγιο που να υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα .Το clock,calendar,phone kai email είναι πολύ καλές και όμορφες εφαρμογές εγώ τις δουλεύω. κατα τα λοιπά οι περισσότερες κινέζικες εφαρμογές απλά τις κάνεις απεγκατάσταση και αν είναι κάποια που δεν φεύγει την πετάς σε ένα φάκελο και την ξεχνάς μπορείς να την σταματήσεις πανεύκολα να μην τρέχει κιόλας .Αν λοιπόν κάνεις τα παραπάνω ότι ενημέρωση βγάζει η εταιρία την περνάς όπως σε όλες τις υπόλοιπες συσκευές που κυκλοφορούν στην αγορά , σου έρχεται ειδοποιήση για ενημέρωση και την κάνεις . επιπλέον η μιου έχει τη δυνατότητα να σου κρατήσει πάρα πολλά δεδομένα backup από το ίδιο το λειτουργικό της άσχετα αν η συσκευή είναι ρουτ η όχι .Πήρα το θάρρος να σου απαντήσω γιατί βλέπω πολλά παιδιά να μην το έχουν ψάξει λίγο περισσότερο και πρώτα να κάνουν αγορά και μετά να ρωτάνε .Τη συγκεκριμένη συσκευή την πρότεινα σε φίλο μου ο οποίος δεν είχε καν σχέση με πειράγματα και με τη βοήθεια μου το έστησε το τηλέφωνο καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη συσκευή είχε μέχρι τώρα και ο λόγος είναι ότι το τηλέφωνο δεν είναι φορτωμένο με αχρείαστες εφαρμογές οι οποίες δεν φεύγουν . Και ναι το φβ, το ινσταγκραμ και το youtube θα πρέπει να τα περάσεις μόνος σου από το play store και δεν θα τα βρεις προεγκατεστημένα γιατί πολύ απλά μπορεί να μην τα θέλεις .Γνώμη μου είναι αν γνωρίζεις αγγλικά προχώρα άφοβα στην αγορά του με την εργοστασιακή ρομ , το τηλέφωνο είναι φοβερό .

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για το μεγάλο ποστ σου. Εντάξει γενικά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί όπως λειτουργούσε και το meizu μου.. Και πάντα τις συσκευές μου τις έχω στα Αγγλικά οπότε δεν χρειάζεται να ψαχνω ελληνικές ρομ κλπ.

 

Ευχαριστώ φίλος.!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που πιστεύω πως πλέον είναι χρήσιμο το ρουτ είναι για όποιον χρησιμοποιεί εφαρμογές που το χρειάζονται.

Εγώ πχ δυσκολεύομαι να αποχωριστώ την εφαρμογή gmd gestures που θέλει ρουτ .

Ελπίζω να βγει ένας ορθός τρόπος για ρουταρισμα χωρίς την χρήση εφαρμογών τύπου king που πολλές φορές τα κάνουν μαντάρα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από Vickmall που το πήρα με multilang rom ούτε μία κινεζιά μέσα και όλα τα βασικά google app μέσα (και ελληνικά, αν και όχι παντού)
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από Vickmall που το πήρα με multilang rom ούτε μία κινεζιά μέσα και όλα τα βασικά google app μέσα (και ελληνικά, αν και όχι παντού)

Πόσες μέρες έκανε να έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική είναι η βιετναμεζικη global απ ότι διάβασα... Έχετε κάνα πρόβλημά όσοι τη χρησιμοποιείτε;;;
Link to comment
Share on other sites

επειδη κοιτα για το κινητο.

1-απο σημα πως παει?

2-απο wifi

3-απο ηχο

4-μπαταρια ειδα πολυ καλα νουμερα.

5-αποθηκευτικος χωρος ?

 

εχω το redmi note 3 και θελω αυτο για την συζηγο. το δραμα με τον μπουτλοαντερ υπαρχει και εδω?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έκανε να έρθει?

Δευτέρα ήταν Σιγκαπούρη , Παρσκευή μεσημέρι το πήρα από το ταχυδρομείο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επειδη κοιτα για το κινητο.

1-απο σημα πως παει?

2-απο wifi

3-απο ηχο

4-μπαταρια ειδα πολυ καλα νουμερα.

5-αποθηκευτικος χωρος ?

 

εχω το redmi note 3 και θελω αυτο για την συζηγο. το δραμα με τον μπουτλοαντερ υπαρχει και εδω?

 

1. Πολύ καλό 2. Πολύ καλό 3. Καθαρός και κρύσταλο 4. Το έχω φορτόσει 100% Παρασκευή και λίγο Internet κάθε μέρα (ανανεώσεις ρυθμίσεις,viper κτλπ) είναι Τετάρτη (5 μέρες ) και έχω 40%

5. Πέρνει και κάρτα οπότε σε όποιον δεν φτάνουν τα 9 gb περίπου ελεύθερα.....

Γενικά πολλή ευρχαριστημένος

Edited by AkisZ
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η μπαταρία είναι τόσο καλή που είναι αστεία.. Από παρασκευή μέχρι σήμερα σου έχασε μόνο 60%?

 

Το meizu mx3 που είχα, μόνο σε stand by, χωρίς καθόλου χρήση αλλά ανοιχτό και συνδεδεμένο στο ιντερνετ έχανε 1% την ώρα... Έχει πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα στην μπαταρία η χιαομι. Μπράβο της. Μακάρι να είχε και FHD το Redmi 3 και λίγο φωτεινότερη οθόνη, γιατί από τι ακούω έχει σε συνθήκες ηλιοφάνειας δυσκολεύεσαι λίγο να δεις στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν μπορει να γινει ρουτ? δεν με νοιαζουν τα ελληνικα και η ρομ ... απλα μερικες καλες εφαρμογες που θελαν ρουτιντ κινητο.
Link to comment
Share on other sites

εχει led ειδοποιησεων?

 

Από τι φαίνεται όχι μόνο έχει, αλλά έχει και πολύ καλό LED αφού μπορείς να διαχωρίσεις κιόλας και το χρώμα που θα φωτίζει ανάλογα με το Notification. Thanks για την φώτο στο παιδί που την ανέβασε.

 

Με βλέπω να το παραγγέλνω αύριο μεθαύριο. Το κινητό από τι βλέπω δεν υστερεί πραγματικά πουθενά, απλά ότι έχει δεν αποτελεί κορυφαίο! Π.χ κορυφαία κάμερα,κορυφαίο επεξεργαστή κλπ. Παρόλαυτα φαίνεται να έχει τα πάντα και σε καλή τιμή!

 

Τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο εχει double tap to wake ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η μπαταρία είναι τόσο καλή που είναι αστεία.. Από παρασκευή μέχρι σήμερα σου έχασε μόνο 60%?

 

Το meizu mx3 που είχα, μόνο σε stand by, χωρίς καθόλου χρήση αλλά ανοιχτό και συνδεδεμένο στο ιντερνετ έχανε 1% την ώρα... Έχει πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα στην μπαταρία η χιαομι. Μπράβο της. Μακάρι να είχε και FHD το Redmi 3 και λίγο φωτεινότερη οθόνη, γιατί από τι ακούω έχει σε συνθήκες ηλιοφάνειας δυσκολεύεσαι λίγο να δεις στην οθόνη.

 

Τι να σου πω εμένα τόσο κράτησε

-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...