Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βγήκε update v7.1.3.0 716mb:)

 

Τώρα εγώ θα κάνω πάλι την ερώτησή μου για τη μνήμη (μιας και το θέλω δίκαρτο, οπότε ξεχνάω την SD): οι ενημερώσεις πιάνουν κανονικά όσο χώρο λες (εν προκειμένω 716MB) οπότε ο διαθέσιμος χώρος συνεχώς θα μειώνεται, ή μήπως σβήνουν προηγούμενα αντίστοιχα αρχεία με την εγκατάστασή τους;;

 

Σ' αυτό που έχω τώρα (Samsung Galaxy ACE 2), με 2GB ελεύθερα για εφαρμογές, έχω βαρεθεί να βλέπω μηνύματα οτι κάτι δεν λειτουργεί γιατί δεν έχω ελεύθερο χώρο - δε θέλω το ίδιο να συμβεί και στο Redmi 3...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ θα κάνω πάλι την ερώτησή μου για τη μνήμη (μιας και το θέλω δίκαρτο, οπότε ξεχνάω την SD): οι ενημερώσεις πιάνουν κανονικά όσο χώρο λες (εν προκειμένω 716MB) οπότε ο διαθέσιμος χώρος συνεχώς θα μειώνεται, ή μήπως σβήνουν προηγούμενα αντίστοιχα αρχεία με την εγκατάστασή τους;;

 

Σ' αυτό που έχω τώρα (Samsung Galaxy ACE 2), με 2GB ελεύθερα για εφαρμογές, έχω βαρεθεί να βλέπω μηνύματα οτι κάτι δεν λειτουργεί γιατί δεν έχω ελεύθερο χώρο - δε θέλω το ίδιο να συμβεί και στο Redmi 3...

 

2 γιγα ελεύθερα έχεις γενικά ή στο partition του system ; γιατί για αυτό βλέπεις το μήνυμα (στο σύστημα άντε να έχεις καμιά 200αρα για να σου βγάζει το μήνυμα)

 

η αναβάθμιση είναι αναβάθμιση , προφανώς και δεν προστίθενται κάθε φορά τα MB

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ θα κάνω πάλι την ερώτησή μου για τη μνήμη (μιας και το θέλω δίκαρτο, οπότε ξεχνάω την SD): οι ενημερώσεις πιάνουν κανονικά όσο χώρο λες (εν προκειμένω 716MB) οπότε ο διαθέσιμος χώρος συνεχώς θα μειώνεται, ή μήπως σβήνουν προηγούμενα αντίστοιχα αρχεία με την εγκατάστασή τους;;

 

Σ' αυτό που έχω τώρα (Samsung Galaxy ACE 2), με 2GB ελεύθερα για εφαρμογές, έχω βαρεθεί να βλέπω μηνύματα οτι κάτι δεν λειτουργεί γιατί δεν έχω ελεύθερο χώρο - δε θέλω το ίδιο να συμβεί και στο Redmi 3...

 

εννοείτε το σβήνει μετά την αναβάθμιση :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχει περιορισμό στο μέγεθος των πόσω εφαρμογών μπορείς να εγκαταστήσεις? Π.χ θυμάμαι ένας μου είχε πει ότι για παράδειγμα στο Oppo find 7a δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές που συνολικά να πιάνουν πάνω από 3 GB. Ισχύει τίποτα τέτοιο εδώ?
Link to comment
Share on other sites

2 γιγα ελεύθερα έχεις γενικά ή στο partition του system ; γιατί για αυτό βλέπεις το μήνυμα (στο σύστημα άντε να έχεις καμιά 200αρα για να σου βγάζει το μήνυμα)

 

η αναβάθμιση είναι αναβάθμιση , προφανώς και δεν προστίθενται κάθε φορά τα MB

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι ξέρω τις διαφορές του "γενικά" που λες με το παρτίσιον. 2GB είναι η μνήμη που μου εμφανίζεται στη συσκευή (μετά είναι άλλο πράμα η κάρτα μνήμης). Οπότε νομίζω οτι 2GB είναι στο παρτίσιον του συστήματος, όπως το λες.

 

Απο αυτά είναι ελεύθερα περί τα 200MB, όπως πολύ σωστά λες, ε, και συνέχεια έχω μήνυμα να σβήσω κάτι. Πολύ εκνευριστικό. Σημειωτέον οτι δεν έχω φωτό και μουσική μέσα στη μνήμη κινητού, αλλά στην κάρτα SD.

 

Αυτό ελπίζω να αποφύγω στο Redmi 3. Υπολογίζω, δηλαδή, να έχω κανά 5άρι γίγα για φωτό και μουσική, και περί τα 3,5-4 για εφαρμογές, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για κανά χρόνο. Ελπίζω, δηλαδή, αυτά να φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

η συσκευή σου είναι χωρισμένη σε partitions

 

και 10 να είχες ελεύθερα γενικά αν το partition του συστήματος έχει π.χ. 100 MB θα σου εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα που για να λυθεί θα πρέπει να σβήσει καμιά εφαρμογή , να καθαρίσεις cache κλπ

 

και αυτό γιατί οι εφαρμογές , εξ αρχής προσπαθούν να εγκατασταθούν στο system

τώρα αν σε αφήνει η συσκευή σου να μεταφέρεις τις εφαρμογές στο άλλο partition τότε θα λύσεις κάπως το πρόβλημα

(οι φωτος και η μουσική πηγαίνουν συνήθως ή στην sd ή στο άλλο partition οπότε δεν επηρεάζουν το system)

Link to comment
Share on other sites

OK, σ'ευχαριστώ για την εξήγηση, νομίζω κατάλαβα.

Ξέρουμε, λοιπόν, πώς είναι χωρισμένη η μνήμη του Redmi 3? πόσος χώρος είναι για το partition του συστήματος?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από μένα μίας και ενδιαφέρομαι για το εν λόγω κινητό. Ξέρω ότι η Άγγλοκινεζική ρομ είναι η επίσημη αλλά επειδή τα αγγλικά μου τα έμαθα στο Τιμπουκτου :-) λέω να το πάρω με την Άγγλοελληνική που δεν είναι η επίσημη. Πιστεύεται ότι θα έχω προβλήματά-κολλήματα και λοιπά θέματα? Α και όπως ρωτάει και ο φίλος από πάνω τι γίνεται με τα partitions?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το screenshot σας λύνει καμμία απορία περί χωρητικότητας της συσκευής ;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160227/043523c27dc465a7263edc55e4dc5c83.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

βγήκε update v7.1.3.0 716mb:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

περίπου 15 ημέρες

 

edit

 

άκυρο κατεβαίνει

 

Καλά σίγουρος είμαι, αλλά μιας και είμαστε γκατζετάκηδες, έχετε official en/cn stable και σας ήρθε το 7.1.3.0 ε; Γιατί εγώ αυτήν έχω, τώρα την 7.1.2.0 και... αναμένω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρος είμαι, αλλά μιας και είμαστε γκατζετάκηδες, έχετε official en/cn stable και σας ήρθε το 7.1.3.0 ε; Γιατί εγώ αυτήν έχω, τώρα την 7.1.2.0 και... αναμένω!!

 

Κάτι γίνεται με τους servers.

Προσπαθώ τώρα να την κατεβασω και έχει κολλήσει στο getting info ...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160228/31dd5a9d3c2c5ea8c8bcbf4597d72dbc.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται με τους servers.

Προσπαθώ τώρα να την κατεβασω και έχει κολλήσει στο getting info ...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160228/31dd5a9d3c2c5ea8c8bcbf4597d72dbc.jpg

 

Μας άρεσε τόσο το κινητάκι, που καήκαμε λιγάκι. Αυτό με τα updates. Που κάνουμε κάθε φορά λες και παίρνουμε καινούριο κινητό, πόσο τέλειο;:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μας άρεσε τόσο το κινητάκι, που καήκαμε λιγάκι. Αυτό με τα updates. Που κάνουμε κάθε φορά λες και παίρνουμε καινούριο κινητό, πόσο τέλειο;:p:p:p

 

Πιο τέλειο μετά το update να κανεις και ένα factory reset και να το ξαναστήνεις. :D

 

Όταν όλα τα τουμπανα ψάχνουν φορτιστες και power banks αυτό το κινητακι τους κλείνει το μάτι ...

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7862

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά το κινητό έχει δικιά του επιλογή στις ρυθμίσεις για BackUp χωρίς την εγκατάσταση άλλης 3ης εφαρμογής?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά το κινητό έχει δικιά του επιλογή στις ρυθμίσεις για BackUp χωρίς την εγκατάσταση άλλης 3ης εφαρμογής?

Έχει δική του.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160228/d56a37013eed4cfe0dc2471adfef77a7.jpg

 

Της Google όμως δεν δουλεύει.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Είμαι ανάμεσα από mi4c και Redmi 3.

Σαν ποιο ειδικοί, ποιο θεωρείται καλύτερο; Αξίζει να περιμένω το mi5;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις κάτω και βλέπεις τι σε συμφέρει.

 

Αξίζει τα επιπλέον 120 δολλάρια το Xiaomi mi4c με καλύτερη οθόνη, πιο δυνατό επεξεργαστή , καλύτερη κάμερα και 3GB Ram με χειρότερη μπαταρία έναντι του Xiaomi Redmi 3 ? Αν θεωρείς πως ναι, τότε παίρνεις το Xiaomi mi4c, αν όχι παίρνεις το Redmi 3. Βέβαια αν καταλήξεις πως αξίζει το Xiaomi mi4c, θα σου συνιστούσα να δεις και άλλες συσκευές σε αυτή την τιμή, γιατί παίζουν πολλές και ίσως να υπάρχει και κάποια καλύτερη. Στην τιμή του Xiaomi Redmi 3 όμως στις 5 Inches νομίζω αποτελεί μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Πιο τέλειο μετά το update να κανεις και ένα factory reset και να το ξαναστήνεις. :D

 

Όταν όλα τα τουμπανα ψάχνουν φορτιστες και power banks αυτό το κινητακι τους κλείνει το μάτι ...

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7862

 

Αν δεν κανεις factory reset μετα απο update υπαρχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις factory reset μετα απο update υπαρχει προβλημα;

Συνήθως κάνουμε factory reset αν έχουμε κάποιο πρόβλημα.

Εγώ μιας και δεν έχω 200 εφαρμογές πάνω κάνω έτσι και αλλιώς.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Είμαι ανάμεσα από mi4c και Redmi 3.

Σαν ποιο ειδικοί, ποιο θεωρείται καλύτερο; Αξίζει να περιμένω το mi5;

Ευχαριστώ!

 

Για να σε μπερδεψω πιο πολύ κοίτα και αυτό http://www.vickmall.com/pre-sale-xiaomi-mi-4s-xiaomi-mi4s-3gb-64gb-4g-lte-5-0inch-fhd-android-6-0-os-smartphone-black.html

 

Πενταρακι φρεσκαδουρα αναμένεται.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς ξεκλειδώσει τον bootloader?

Γιατί μου έχει έρθει sms απο xiaomι και τρώγομαι να το κάνω.

Ρωτάω γιατί δεν βλέπω redmi 3 στις συσκευές που ξεκλειδώνει το tool.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς ξεκλειδώσει τον bootloader?

Γιατί μου έχει έρθει sms απο xiaomι και τρώγομαι να το κάνω.

Ρωτάω γιατί δεν βλέπω redmi 3 στις συσκευές που ξεκλειδώνει το tool.

 

Τι sms σου ήρθε :wacko::rolleyes: Screenshotακι έχει;;;:shifty:

 

Btw, μόλις μου έκανε το update σε 7.1.3.0, όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...