Jump to content

Multimedia center αυτοκινήτου


toyias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond ( 8 Ιαν. 2005 , 16:07)

Εν ολιγοις ειναι αχρηστο εφοσον πολυ λιγα DVD AUDIO βγαινουν αφου αυτα μονο εχουν 5.1+ ηχο.

 

δεν συμφωνω... :p

 

http://www.audio-dvd-creator.com/ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αραγε αυτο το προγραμα το εχεις δοκιμασει ποτε ?

Το 5.1 που βγαζει το προγραμα ειναι εντελως εικονικο και σε καμια περιπτωση αντιστοιχο με το αυθεντικο 5.1.

Ειναι αδυνατον να εισαγεις 2καναλο ηχο και να στο βγαλει 5.1 αληθινο και αυτο θα στο πουν και οι ιδιοι που βγαλανε αυτο το προγραμα.

Αν καποιοι εχετε παρει οθονες μπραβο ειναι ωραιες κατα τα αλλα το να προσπαθησει καποιος να πεισει πως οι οθονες ειναι πιο ολοκληρωμενες απο τα απλα στερεοφωνικα μαλλον το εχει χαμενο το παιχνιδι απο χερι.

Για αμαξια μιλαμε οχι για σαλονια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond ( 8 Ιαν. 2005 , 18:32)

 

Αραγε αυτο το προγραμα το εχεις δοκιμασει ποτε ?

Το 5.1 που βγαζει το προγραμα ειναι εντελως εικονικο και σε καμια περιπτωση αντιστοιχο με το αυθεντικο 5.1.

Ειναι αδυνατον να εισαγεις 2καναλο ηχο και να στο βγαλει 5.1 αληθινο και αυτο θα στο πουν και οι ιδιοι που βγαλανε αυτο το προγραμα.

Αν καποιοι εχετε παρει οθονες μπραβο ειναι ωραιες κατα τα αλλα το να προσπαθησει καποιος να πεισει πως οι οθονες ειναι πιο ολοκληρωμενες απο τα απλα στερεοφωνικα μαλλον το εχει χαμενο το παιχνιδι απο χερι.

Για αμαξια μιλαμε οχι για σαλονια.

 

 

Τωρα το δοκιμαζω... Φτιαχνω DVD-Audio αλλα οχι με 5.1 ηχο, γιατι δεν εχω βαλει dolby στο αυτοκινητο. Το τι ειναι πιο ολοκληρωμενο ασε και τους αλλους να κρινουν. Για αμαξια μιλαμε οτι disco !

Link to comment
Share on other sites

Ignorance Is Bliss.

Δυστυχως αυτο στην ελλαδα ισχυει παρα πολυ.

Ο καθενας βεβαια εχει την γνωμη του και σωστη η λαθος την δεχομαστε.

Ωστοσο οταν ολοι σχεδον εδω μεσα ασχολουνται ερασιτεχνικα με ICE δεν νομιζω πως πρεπει να τους ακουω ειδικα οταν ασχολουμαι 4 χρονια με ICE.

Οπως και να εχει οποιος θελει μοστρα μια οθονη ειναι οτι πρεπει, θα δωσει απο 1.500 εως 2.500 - 3.000 ευρω κομπλε με ηχεια και ολα καλα αλλα οποιος θελει ηχο θα πρεπει να δωσει πανω απο 3.000-4.000 ωστε να λεει χαλαρα πως εχει καλυτερο ηχο απο τον πρωτο και με πηγη που δεν θα ξεπερναει τα 1.000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

to anefera kai prin alla den polidosate shmasia giati na mhn ftiakseis CAR pc ? edosa url stis proigoymenes selides kai sthn kirioleksia mporeis na kaneis ta panta sto aytokinhto soy afoy tha exeis ena pc poy tha mporeis na baleis tragoydia taineies na paizeis dvd na exeis GPS oso sklhro theleis akoma kai paixnidia kai pano apo olla einai oikonomiko

 

mhn fantasteite oti mpenei olkliros pirgos san kai ayta poy exoyme spiti mas to megethos toy pc einai ligo megalitero apo ena cd player aytokinhtoy an oxi idio

 

 

car tft

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond ( 8 Ιαν. 2005 , 19:07)

Οπως και να εχει οποιος θελει μοστρα μια οθονη ειναι οτι πρεπει, θα δωσει απο 1.500 εως 2.500 - 3.000 ευρω κομπλε με ηχεια και ολα καλα αλλα οποιος θελει ηχο θα πρεπει να δωσει πανω απο 3.000-4.000 ωστε να λεει χαλαρα πως εχει καλυτερο ηχο απο τον πρωτο και με πηγη που δεν θα ξεπερναει τα 1.000 ευρω.

 

Δεν νομιζω οτι καποιος που απλα θελει να ακουει σωστη μουσικη στο αυτοκινητο του (και εχει τα φραγκα) δεν μπορει να βαλει μια καλη οθονη. Εαν ειναι μοστρα ή οχι αυτο ειναι αλλο θεμα. Μοστρα θα μπορουσες να πεις οτι κανει καποιος που εχει μια ΒΜW σε αντιθεση με αυτον που εχει ενα TOYOTA ? :wacko: Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα μοστρας. Ο καθενας με βαση την οικονομικη του διαθεση ξοδευει για οτι αυτος θεωρρει πιο ομορφο και "καλυτερο". Το θεμα "καλυτερου" ηχου, σε ενα normal αυτι, δεν νομιζω οτι εχει τοση διαφορα εαν το ακους απο μια οθονη ή απο μια καλη πηγη.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond ( 8 Ιαν. 2005 , 19:07)

 

Ωστοσο οταν ολοι σχεδον εδω μεσα ασχολουνται ερασιτεχνικα με ICE δεν νομιζω πως πρεπει να τους ακουω ειδικα οταν ασχολουμαι 4 χρονια με ICE.

 

 

...μην τους ακους λοιπον... :whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ψάχνω ένα Multimedia center για το αυτοκίνητο που να έχει ραδιόφωνο, να παίζει cd, dvd, σύστημα πλοήγησης και να έχει και σκληρό για MP3. Έψαξα λίγο στο νετ αλλά δε βρήκα τίποτα. Υπάρχει τίποτα τέτοιο ή ζητάω πολλά?? :O
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα Multimedia center για το αυτοκίνητο που να έχει ραδιόφωνο, να παίζει cd, dvd, σύστημα πλοήγησης και να έχει και σκληρό για MP3. Έψαξα λίγο στο νετ αλλά δε βρήκα τίποτα. Υπάρχει τίποτα τέτοιο ή ζητάω πολλά?? :O

 

Posa skopeueis na ksodepseis?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα από φίλο , ελάχιστα χρησιμοποιημένο , DVD-Mp3 πηγή με οθόνη και ξεχωριστό MLS Navigation σύστημα. Τα δίνει όλα μαζί 3000 Ευρώ. Αν σε ενδιαφέρει κάνε μου ένα PM να σου δώσω λεπτομέρειες.
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

3000 μου φαίνονται πολλά :( Έχω βρει κάτι παρόμοιο με αυτό που ψάχνω(αυτό εδώ ) αλλά δεν έχει σκληρό!
Link to comment
Share on other sites

3000 μου φαίνονται πολλά :( Έχω βρει κάτι παρόμοιο με αυτό που ψάχνω(αυτό εδώ ) αλλά δεν έχει σκληρό!

Καλό φαίνεται αυτό,αλλά δεν κατάλαβα τι να τον κάνεις τον σκληρό για τα mp3's;Αφού παίζει dvd με 5 τέτοια δισκάκια θα είσαι οκ..

Τις χώρες που έχει στην ζώνη κάλυψης τις είδες;Δεν έχει Ελλάδα μέσα,για το gps είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα mp3 τον θέλω κυρίως τον σκληρό. Και για κανένα βιντεάκι. Όντως έχεις δίκιο για τα mp3 σε DVD. Δεν είχα σκεφτεί ότι είναι περίπου 5 DVD τα 20GB. Οι ζώνες κάλυψης είναι για τον χάρτη. Το GPS αφού παίρνει σήμα από δορυφόρο, πιάνει σε όποια χώρα θες! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα mp3 τον θέλω κυρίως τον σκληρό. Και για κανένα βιντεάκι. Όντως έχεις δίκιο για τα mp3 σε DVD. Δεν είχα σκεφτεί ότι είναι περίπου 5 DVD τα 20GB. Οι ζώνες κάλυψης είναι για τον χάρτη. Το GPS αφού παίρνει σήμα από δορυφόρο, πιάνει σε όποια χώρα θες! ;)

 

An thes kati se misi timi toy 3000 pou leei o filos mas pio pano, diladi 1500 steile pm na sou pw!

Link to comment
Share on other sites

να κάνω κι εγώ μια πρόταση? γιατί δεν βάζεις έναν υπολογιστή στο αυτοκίνητο και να έχεις ότι θέλεις με λιγότερα χρήματα? ρίξε μια ματιά εδώ http://www.xenarc.com. επίσης μπορείς να ψάξεις στο Google για mini-pc ή car-pc. θα σου βγάλει αρκετά. ελπίζω να βοήθησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

kollatos kalh idea. thanks kai ithela panta na exw pc sto amaksi :D navigation system omws pws exei? mhpws me kanena programa ginete h douleia?

 

kai pontiki kai keyboard den exei? touchscreene einai? :confused:

 

isws xreiastei..

http://www.in.gr/auto/cartechnology/in_CarPc.htm

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

να κάνω κι εγώ μια πρόταση? γιατί δεν βάζεις έναν υπολογιστή στο αυτοκίνητο και να έχεις ότι θέλεις με λιγότερα χρήματα? ρίξε μια ματιά εδώ http://www.xenarc.com. επίσης μπορείς να ψάξεις στο Google για mini-pc ή car-pc. θα σου βγάλει αρκετά. ελπίζω να βοήθησα.

Αυτό θα ήταν το καλύτερο! :D Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

LOL, kai egw CarPC enoousa me othoni afhs 7 intson VGA mixanokiniti pou benei kai vgenei, mini-itx 1giga epexergasti skliro 40ari dvd/cr-rw slot in pou roufaei ta cd klp...

Navigation kai oti allo borei na fantastei kaneis! 1din case kai 1 din othoni me TV tuner klp....

Link to comment
Share on other sites

Αν φιλε μου σου φαινονται τα 3000ευρω, τοτε δυσκολα σε βλεπω να υλοποιεις αυτο που θες...Ζητας πολλα, και δεν ειναι ευκολο... :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αν φιλε μου σου φαινονται τα 3000ευρω, τοτε δυσκολα σε βλεπω να υλοποιεις αυτο που θες...Ζητας πολλα, και δεν ειναι ευκολο... :)

 

Κι όμως, με ένα car pc γίνονται πολύ περισσότερα από αυτά που ζητάω και με αρκετά μικρότερο κόστος. Αλλά θέλει πολλή δουλειά, όρεξη και πολύ μεράκι!

Link to comment
Share on other sites

Ase einai noris akoma kai den kseroun poloi poloi ti paizei! Tha mathoun se merika xronakia... :) Me 3000 euro kaneis kai polllllaaa parapano apo multimedia sto aytokinito!

Λογικό είναι να μην ξέρουν πολλοί τι παίζει με τα car pc.(κι εγώ χθες έμαθα!) Δεν είναι διαδεδομένα στην Ελλάδα. Ούτε τα multimedia station δεν έχουν διαδοθεί πολύ. Αλλά καλό θα ήταν να το μάθουν πολλοί πριν αρχίσουν οι εταιρίες να τα ενσωματώνουν στα αυτοκίνητα και τα χρυσοπληρώνει ο κόσμος!

Link to comment
Share on other sites

To car-pc kai pio fthno tha sou vgei kai kalutero kata th gnwmh mou.Ostoso prepei na pianei to xeri sou kathws einai arketa dyskolh h ylopoihsh tou alla kai na xereis arketa apo pc.

1.Katarxhn prepei na prostatepseis oso to dynato thn kentrikh monada apo kradasmous(Pleon kykloforoun eidika mobile-pc pou xwroun kai sto ntoulapaki tou synodhgou)Gia mena efikto alla pio dyskolo einai h prosarmogh enos kanonikwn diastasewn kouti sto portpagaz

2.Prepei oso to dunaton na psixete,ara kata th gnwmh mou h kaluterh thesh einai to port package alla h topothethsh na ginei etsi wste na pairnei aera apo arketa shmeia to pc,pragma dyskolo.Akomh se merika autokinhta pou diathetoun klimatizomena ntoulapakia auth einai isws kai h pio endedigmenh lush,h kai katw apo to kathisma tou sunodhgou

3.Alla isws ena akomh pio sovaro provlhma einai to provlhma tou shutdown.Tha prepei kathe fora pou svhneis to autokinhto na kaneis shutdown alliws h mpataria papala,kai ante na perimeneis na anoiksei meta.Ginete vevaia kai Hibernate alla den xerw kata poso tha krataei h mpataria

4.Se periptwsh topothethshs tou pc sthn mpagaziera prepei na yparxei ena ekswteriko DVD sthn kampina.

Genika omws thelei arketo autosxediasmo kai prosopikh douleia.Me ligh fantasia mporeis na antimetopiseis ola ta provlhmata kai na ftiaxeis ena fovero multimedia center.

ps:foverh douleia exei kanei ena paidi sto stiloclub,alla den xerw poso tou vghke se xrhmata: http://www.stiloclub.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=398

Link to comment
Share on other sites

Den einai kai toso dyskolo pleon. Exw ftasei stis 15 peripou monades (douleia mou einai vlepeis) se Taxi kyrios! Pleon ta xoraw se ena din opote i egkatastasi einai pio eykoli. Sta autokinito mou, to exw peripou 2 xronia kai den exw pathei tipota...Eno sto PC sto spiti mou o skliros ta epekse....2 fores...ante na vgaleis simberasma! Apo ta 15 mixanimata to 1 parousiase sfalma kai ayto giati o typos trakare...:) Xalase to DVD, kanonika den tha eprepe na tou to alaksw alla epidi itane tyxeros, eixa ena perisio apo laptop kai toy to ekana dorean!

 

Pleon ta Car PC einai pragmatikotita, dystixos kapoio epimenoun na ta poulane pano apo 2000 euro kai ayto mou tin spaei!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ ωραίο το car PC του Stilo Club! Γνώσεις PC έχω. Τώρα αν πιάνουν τα χέρια μου, δεν ξέρω! Όταν επιχειρήσω να το κάνω, θα μάθουμε. Πάντως τα κυριότερα προβλήματα για ένα car pc είναι η τροφοδοσία, η γρήγορη εκκίνηση και το γρήγορο shut down, η ψύξη και οι κραδασμοί.(Όπως είπες κι εσύ Κώστα)

 

Pleon ta Car PC einai pragmatikotita, dystixos kapoio epimenoun na ta poulane pano apo 2000 euro kai ayto mou tin spaei!

Να δεις όταν αρχίσουν να το βάζουν και οι εταιρίες αυτοκινήτων πόσο θα έχουν!

Εδώ τώρα το Navigation, η VW πχ, το χρεώνει πάνω από 2000€!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...