Jump to content

Huawei Mate 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το πείρα πριν λίγες μεταχειρησμενο στα 120€ και επειδή είχε light bleeding η οθόνη μου κάνανε αντικατάσταση της οθονης και της μπαταρίας μιας και είναι κολλημένη πάνω στην οθόνη. Παιδιά το κινητό είναι άψογο. Για ένα κινητό πουβειναι 2 χρόνων από τον ιδιοκτήτη πραγματικά πάει υπέροχα και με 3 gb ram. Γενικά είμαι παααααρα πολύ ευχαριστημένος γιατί πριν είχα το iPhone 6s plus και είχε μιζέριασει η ζωή μου γιατί το λειτουργικό τους είναι πολύ δυσχρηστο και η μπαταρία του με το ios 12 απαίσια (4 ώρες sot). Η μπαταρία του κινητού είναι άψογη(7 ώρες σοτ και είμαι ακόμα στις πρώτες φορτησεις) και η οθόνη πανέμορφη και το κινητό είναι στο ίδιο μέγεθος με το iPhone αλλά λίγο πιο πλατή.Αλλα μην ξεχνάμε το είναι είναι 5.5 inch και το άλλο 6. Οι κάμερες πλάκα πλάκα δεν έχουν μεγάλη διαφορά από αυτές του iPhone. Kαι εκτός αυτού έχουν και σταθεροποιητη εικόνας και στην πισω με ois αλλά και μπροστά με eis. Και τέλος η τιμή που το πείρα ήταν στα 120€. Εντάξει απίστευτο. Τοβαστειο είναι ότι βλέπω κάτι galaxy j7 2017 που μπορεί να είναι μεταχειρησμενα κάνα χρόνο και τα δίνουν 150€ την στιγμή που έχουν αρχική 170€

Εγώ εχω θέμα με την οθόνη στο επάνω μέρος της (εκεί που είναι το ακουστικό) εχει σπάσει μάλλον και άρχισε εσωτερικά να ''τρέχει υγρό'' Απο την Μιχαλακοπούλου μου ζήτησαν για νεα οθόνη 182€ Πάνε καλά οι άνθρωποι

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να μην τα λες σε μας... Για αυτό το έχουμε και εμείς 2+ χρόνια και δεν το αλλάζουμε.

 

Επί ευκαιρίας, τι γίνεται με την αναβάθμιση; Έχουμε κανένα νέο;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

επειδη δεν πολυ γνωριζω απο huawei, θα ηθελα να κανω καποια ερωτηση εδω.

 

εχω στα χερια μου ενα mate 8 ενος φιλου που το πηρε μεταχειρισμενο και φοραει την Β321 αν τα λεω καλα.

επειδη ειναι παλια εκδοση 6.0, ελεγα να το αναβαθμισω εστω στην 7.0, απλα δεν ξερω πως...εχω δοκιμασει μερικους τροπους αλλα δεν...

να αναφερω οτι ειναι phone unlocked και frp unlocked (το twrp μου βγαζει συνεχεια failed)

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

original οθονη μαυρη που θα βρω και πόσο?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ρο συγκεκριμένο κινητό ειναι αψογο παιδιά, μην το ψάχνετε...
2 χρόνια + και το κινητάκι στέκεται αξιοπρεπώς... μπαταρία φοβερή και επιδόσεις.... Δεν το αλλάζω με τπτ, αν και το έχω backup συσκευή. Όποτε το χρειάζομαι διαπιστώνω ότι δεν μασάει...

πλέον στην 584

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου ήρθε OTA ή την πέρασες χειροκίνητα;

 

Με την βοήθεια του "Huawei Firmware Finder", απλά έχει ένα κόλπο με το "check firmware access" το οποίο τσεκάρει αν μπορείς να περάσεις στο κινητό σου το update και μετά κάνεις την γνωστή διαδικασία. :D

Link to comment
Share on other sites

, απλά έχει ένα κόλπο με το "check firmware access"

 

Το οποίο είναι κάτι γνωστό ή δε λέγεται δημόσια;; :):)

Link to comment
Share on other sites

Όλα έτοιμα τα θέλετε :lol::lol::lol: (πλάκα κάνω!!)

 

Σας περιγράφω την διαδικασία που χρησιμοποιώ εγώ και φυσικά δεν είναι κάτι δύσκολο και "παράτυπο" :rolleyes:

 

To firmware finder παλιότερα (απ ότι είχα καταλάβει) πείραζε τα firmware και όταν τα κατέβαζες από τους server τους μπορούσες άνετα να τα εγκαταστήσεις. Αυτό μάλλον τώρα έχει αλλάξει και πλέον πρέπει να κατεβάσεις το firmware από τους server τις Huawei. ΑΛΛΑ αν δεν έχει γίνει "approved" από την Huawei για την περιοχή που είσαι και να το κατεβάσεις δεν σε αφήνει να το εγκαταστήσεις και τρως άκυρο.

 

Η διαδικασία:

1. Ανοίγουμε firmware Finder

2. Επιλέγουμε μοντέλο (το βγάζει αυτόματα)

3. Επιλέγουμε το firmware (OTA - FULL δεν έχει σημασία)

4. Επιλέγουμε το "check firmware access" και μετά "check availability"

Αν βγάλει μνμ ότι "firmware approved.... κλπ κλπ" μπορούμε να συνεχίσουμε ειδάλλως κοιτάμε άλλη έκδοση firmware μήπως έχει γίνει approved

5. Επιλέγουμε το "in-app proxy"

6. Πάμε στις ρυθμίσεις > WIFI > Κρατάμε παρατεταμένα το δάκτυλο πάνω στο όνομα του δικτύου που είμαστε συνδεμένοι.

7. Στο μενού που θα βγει επιλέγουμε "τροποποίηση δικτύου"

8. "διακομιστής μεσολάβησης" > μη αυτόματα

9. "Όνομα κεντρικού υπολ. διαμ." γράφουμε localhost

10. "Θύρα διακομ. μεσολ." γράφουμε 8080 και πατάμε αποθήκευση

11. Ρυθμίσεις > ενημέρωση συστήματος

12. Εκεί θα μας εμφανίσει το τελευταίο firmware και το επιλέγουμε

13. Παρατηρούμε ότι δεν κατεβαίνει τπτ και ούτε θα κατέβει γιατί είμαστε μέσω proxy

14. Κάνουμε τα βήματα 6,7,8 μόνο που στο "διακομιστής μεσολάβησης" > κανένα και αποθήκευση

15. Ρυθμίσεις > ενημέρωση συστήματος και θα δούμε ότι to firmware κατεβαίνει κανονικά...

 

Καλές ενημερώσεις :p :D:D:D:D

 

Υ.Γ. Η διαδικασία είναι κατά 99% ακίνδυνη γιατί δεν κατεβάζεις custom firmware, αλλά της ίδιας της Huawei και δεν χρειάζεται root. Βέβαια επειδή άνθρωποι είμαστε και τα λάθη ανθρώπινα, σαφώς η όλη διαδικασία γίνεται με δική σας ευθύνη. Πάντα backup. Μην μου ζητάτε και τα ρέστα. :lol::lol::p

Edited by argp
Link to comment
Share on other sites

Όλα έτοιμα τα θέλετε :lol::lol::lol: (πλάκα κάνω!!)

 

Σας περιγράφω την διαδικασία που χρησιμοποιώ εγώ και φυσικά δεν είνα

To firmware finder παλιότερα (απ ότι είχα καταλάβει) πείραζε τα firmware και όταν τα κατέβαζες από τους server τους μπορούσες άνετα να τα εγκαταστήσεις. Αυτό μάλλον τώρα έχει αλλάξει και πλέον πρέπει να κατεβάσεις το firmware από τους server τις Huawei. ΑΛΛΑ αν δεν έχει γίνει "approved" από την Huawei για την περιοχή που είσαι και να το κατεβάσεις δεν σε αφήνει να το εγκαταστήσεις και τρως άκυρο.

 

Η διαδικασία:

1. Ανοίγουμε firmware Finder

2. Επιλέγουμε μοντέλο (το βγάζει αυτόματα)

3.

Αν βγάλει μνμ ότι "firmware approved.... κλπ κλπ" μπορούμε να συνεχίσουμε ειδάλλως κοιτάμε άλλη έκδοση firmware μήπως έχει γίνει approved

5. Επιλέγουμε το "in-app proxy"

6. Πάμε στις ρυθμίσεις > WIFI > Κρατάμε παρατεταμένα το δάκτυλο πάνω στο όνομα του δικτύου που είμαστε συνδεμένοι.

7. Στο μενού που θα βγει επιλέγουμε "τροποποίηση δικτύου"

8. "διακομιστής μεσολάβησης" > μη αυτόματα

9. "Όνομα κεντρικού υπολ. διαμ." γράφουμε localhost

10. "Θύρα διακομ. μεσολ." γράφουμε 8080 και πατάμε αποθήκευση

11. Ρυθμίσεις > ενημέρωση συστήματος

12. Εκεί θα μας εμφανίσει το τελευταίο firmware και το επιλέγουμε

13. Παρατηρούμε ότι δεν κατεβαίνε

 

Υ.Γ. Η διαδικασία είναι κατά 99% ακίνδυνη γιατί δεν κατεβάζεις custom firmware, αλλά της ίδιας της Huawei και δεν χρειάζεται root. Βέβαια επειδή άνθρωποι είμαστε και τα λάθη ανθρώπινα, σαφώς η όλη διαδικασία γίνεται με δική σας ευθύνη. Πάντα backup. Μην μου ζητάτε και τα ρέστα. :lol::lol::p

 

Μετά το firmware approved, δε σου πετάει ένα alert (ότι έχει αλλάξει η διαδικασία επικοινωνίας με τους servers και η λειτουργία δε λειτουργεί για καινούργια firmwares αλλά ίσως λειτουργεί για παλια); Και, μάλιστα, ζητάει ο προγραμματιστής να μη λένε ότι έχει πρόβλημα η εφαρμογή.

 

Επίσης, ενώ το τελευταίο firmware το εμφανίζει 254 mb, όταν κάνεις τη διαδικασία μέσω της ενημέρωσης συστήματος, σου εμφανίζει την 584, η οποία, όμως, είναι 84 mb. Και δεν προχωράει στην ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισεις διαβαζω και αναβαθμισεις δεν βλεπω :lol:

 

Ηρθε. Απο χθές OTA. EMUI 8, ANDROID 8. Προστέθηκε και το καινούργιο navigation dock . Εχει ακόμα καλύτερη απόκριση. Κανένα πρόβλημα προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει έρθει ακόμα σε όλους...

Ελληνικό, από εταιρία κινητής το δικό μου, δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Μετά το firmware approved, δε σου πετάει ένα alert (ότι έχει αλλάξει η διαδικασία επικοινωνίας με τους servers και η λειτουργία δε λειτουργεί για καινούργια firmwares αλλά ίσως λειτουργεί για παλια); Και, μάλιστα, ζητάει ο προγραμματιστής να μη λένε ότι έχει πρόβλημα η εφαρμογή.

 

Επίσης, ενώ το τελευταίο firmware το εμφανίζει 254 mb, όταν κάνεις τη διαδικασία μέσω της ενημέρωσης συστήματος, σου εμφανίζει την 584, η οποία, όμως, είναι 84 mb. Και δεν προχωράει στην ενημέρωση.

*

Sorry τώρα το είδα.. δεν μου πετάει κανένα τέτοιο μνμ. Όταν λες ότι δεν προχωράει την ενημέρωση, εννοείς ότι δεν κατεβάζει δεδομένα; γιατί αναφέρω ότι πρέπει να σβήσεις τον proxy.

 

Ηρθε. Απο χθές OTA. EMUI 8, ANDROID 8. Προστέθηκε και το καινούργιο navigation dock . Εχει ακόμα καλύτερη απόκριση. Κανένα πρόβλημα προς το παρόν

 

Το έχεις κάνει "κινέζικο"; ή παραμένει NXT-L29? Γιατί ούτε το FF βγάζει update...

Link to comment
Share on other sites

*

Sorry τώρα το είδα.. δεν μου πετάει κανένα τέτοιο μνμ. Όταν λες ότι δεν προχωράει την ενημέρωση, εννοείς ότι δεν κατεβάζει δεδομένα; γιατί αναφέρω ότι πρέπει να σβήσεις τον proxy.

Κάνω κανονικά τα βήματα, στην "ενημέρωση συστήματος" εμφανίζει τη "Νέα προσαρμοσμένη έκδοση" [την οποία ονομάζει NXT-L29C432B584NXT-L29C432B84 (2 φορές κολλητά το όνομα)] και σαν μέγεθος δίνει 84,02 ΜΒ.

 

Στη συνέχεια, κι ενώ έχω ανοιχτή την οθόνη της ενημέρωσης συστήματος, από τις Ρυθμίσεις του wifi κάνω την τροποποίηση ("κανένας" διακομιστής μεσολάβησης), αποθήκευση, ξανασυνδέεται και πατώντας "Λήψη και εγκατάσταση" ξεκινάει να κατεβάζει την ενημέρωση αλλά μένει στο 0%. Υπάρχει επιλογή "Παύση" - "Συνέχιση" στο αρχείο της εγκατάστασης, αλλά δεν προχωράει (εκτός αν κάνει τόόόση πολλή ώρα να το κατεβάσει). Πάντως, μέχρι πριν λίγο, όταν πήγαινα να πατήσω "Λήψη ενημέρωσης" μου πετούσε μήνυμα "Η λήψη απέτυχε" (εμφανιζόταν 2 φορές το μήνυμα, η μία επάνω στην άλλη).

 

Τέλος πάντων, θα το αφήσω λίγο να δω αν θα προχωρήσει καθόλου. Αυτό που με "προβληματίζει" είναι ότι είναι 84 mb το αρχείο και το διπλό όνομα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι το κινέζικο NXT-AL10 Και δεν το μετάνιωσα ποτέ φίλε!

 

Αυτό εξηγεί το OTA... Γιατί στα ευρωπαϊκά δεν έχει έρθει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω κανονικά τα βήματα, στην "ενημέρωση συστήματος" εμφανίζει τη "Νέα προσαρμοσμένη έκδοση" [την οποία ονομάζει NXT-L29C432B584NXT-L29C432B84 (2 φορές κολλητά το όνομα)] και σαν μέγεθος δίνει 84,02 ΜΒ.

 

Στη συνέχεια, κι ενώ έχω ανοιχτή την οθόνη της ενημέρωσης συστήματος, από τις Ρυθμίσεις του wifi κάνω την τροποποίηση ("κανένας" διακομιστής μεσολάβησης), αποθήκευση, ξανασυνδέεται και πατώντας "Λήψη και εγκατάσταση" ξεκινάει να κατεβάζει την ενημέρωση αλλά μένει στο 0%. Υπάρχει επιλογή "Παύση" - "Συνέχιση" στο αρχείο της εγκατάστασης, αλλά δεν προχωράει (εκτός αν κάνει τόόόση πολλή ώρα να το κατεβάσει). Πάντως, μέχρι πριν λίγο, όταν πήγαινα να πατήσω "Λήψη ενημέρωσης" μου πετούσε μήνυμα "Η λήψη απέτυχε" (εμφανιζόταν 2 φορές το μήνυμα, η μία επάνω στην άλλη).

 

Τέλος πάντων, θα το αφήσω λίγο να δω αν θα προχωρήσει καθόλου. Αυτό που με "προβληματίζει" είναι ότι είναι 84 mb το αρχείο και το διπλό όνομα.

 

Τελικά έγιναν οι αναβαθμίσεις.

 

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά το όλο θέμα προχώρησε όταν έκανα επαναφορά της εργοστασιακής έκδοσης της

εφαρμογής "ενημέρωση συστήματος". Μετά από αυτό, εμφάνισε το κανονικό μέγεθος και όνομα της 584 (240mb και όχι 84).

 

Και έπρεπε πρώτα να γίνει η αναβάθμιση σε 583 και μετά σε 584 (2 φορές που προσπάθησα να εγκαταστήσω κατευθείαν την 584 και τις 2 μου έβγαλε σφάλμα στην προσπάθεια εγκατάστασης της αναβάθμισης).

 

Οπότε, τώρα αναμονή για το Oreo...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Είπα να πειράξω το κινητό και από ότι φαίνεται το @#!@#@.

Αυτή τη στιγμή ένα μαγαζι με σέρβις κατάφερε να βάλει την ρομ με την οποία ήρθε το κινητό αλλά δεν κάνει αναβάθμιση ούτε με το firmware finder.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το κινητό το θέλω κ δεν θέλω να το πετάξω. Αλλά έχω στερέψει.

 

1η λύση αν υπάρχει κανείς εδώ μέσα αυθεντία στα Huawei να του το δώσω για επισκευή (με πληρωμή).

2η λύση αν έχει κανείς κανά χαλασμένο να κάθεται να πάρω την πλακέτα του να τελειώνει το θέμα.

 

Please κάποιος καλός Σαμαρείτης;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν έχει εγγύηση η όχι και σε τι κατάσταση είναι. Νομίζω 120-150 ευρώ είναι καλά.

(Αν δεν έχει εγγύηση θέλω για αλλαγή μπαταρίας 40 ευρώ ενώ μέσα στην εγγύηση στην αλλάζουν με 10.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν πουλάει κάποιος το Mate 8 μόνο σε dual ας μου πει.

Τελικά επειδή εκπίπτω το ΦΠΑ πάω για κάτι καινούργιο η συνέχεια σε άλλο νήμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και να ρωτήσω και κάτι η κάμερα του Mate 8 είναι καλύτερη από ΧΙΑΟΜΙ pocophone?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...