Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mipos ginetai na mas pei liga perissotera? :)

winxp xreiazetai?

 

Δεν γνωρίζω για τα XP συγκεκριμένα αλλά πρέπει να γράφει πάνω στην συσκευασία του CD με το λογισμικό του Sonic Stage.

 

Θες να μεταφέρεις τραγούδια από κάποιο CD που έχεις σπίτι σου, ή μουσικά αρχεία (MP3) από τον υπολογιστή;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον... τελικα ημουν τελειως γκαντεμω με το iriver (Η10 20gb)... ολα μια χαρα μεχρι χθες που ξαφνικα τα παιξε :(

κατι εγινε και πλεον το copy μας τελειωσε... κανει συνεχεια fail ειτε ειμαι σε mtp η ums mode

Ετσι, μετα απο μια φρικιαστικη νυχτα ημουν ετοιμη για μια ακομα μια φρικιαστικη μερα στην αντιπροσωπεια

Ηδη εχω 'καλες' εμπειριες απο εκει και το γεγονος οτι οταν προσπαθουσα να τους τηλεφωνησω το πρωι επεφτα στο 'υπερπεραν' δεν βοηθουσε τα πραγματα :mad:

Τελος παντων, ο λογος που γραφω αυτο το post ειναι για να 'καθοδηγησω' μελλοντικους ατυχους για τις επιλογες τους

Εαν πας μεσω αντιπροσωπειας πρεπει να το αφησεις κανα-δυο μηνες, να το στειλουν σε τεχνικο (σε αλλη χωρα μαλλον) να διαλογιστουν επι του θεματος και μετα να στο αντικαταστησουν η να στο φτιαξουν (αγνωστο τι απο τα δυο)

Η αλλη εναλλακτικη που για ενα περιεργο τροπο ΔΕΝ μπορει να την κανει η αντιπροσωπεια ειναι να πας στο site της Iriver στην ευρωπη, να συμπληρωσεις μια φορμα για τα προβληματα και τον λογο που ζητας αντικατασταση, να το πακεταρεις και να σου στειλουν αμεσως ενα αλλο

Το καλο... γινεται αμεσως, το κακο... πρεπει να το στειλεις με δικα σου εξοδα (~6Ε)

Κοινως η αντιπροσωπεια εδω ειναι για τα μπαζα, μαλιστα σε ερωτηση μου για αντικατασταση μου ο τυπος μου ειπε πως και να θελε αυτη την στιγμη δεν εχει στοκ!!!!!!!:blink:

Και ψεμματα να μου ελεγε ειναι δυνατον η αντιπροσωπεια να λεει οτι δεν εχει στοκ???????? Παντως το μυνημα διαμαρτυριας στην iriver ευρωπης θα το στειλω

 

Εγώ θα κάνω καταγκελία στο ΙΝ.ΚΑ. διάβασε τι τράβηξα!!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1477394#post1477394

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... τελικα ΔΕΝ χρειαζεται να το στειλω πουθενα.. αν και λιγο ασχετο με το θεμα του thread νομιζω οτι ειναι καλο να το αναφερω για αλλους χρηστες Η10...

Η συσκευη τελικα δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ... το προβλημα ειναι στα windows... ξαφνικα παθανε φρικη και δεν επικοινωνουν καλα με το Η10 ειτε σε mtp ειτε σε ums mode

Το εβαλα στο PC στην δουλεια και δουλευει τελεια... αρα αμα το H10 τρελαινεται οταν συνδεεται με το PC, ελεχγος στα windows

 

Παντως η αντιπροσωπεια ειναι για τα μπαζα.....

Ουσιαστικα καταλαβα οτι ειναι απλα 'διακομιστες'.... απλα μεταφερουν κουτια απο την γερμανια στα μαγαζια και αντιστροφα, η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αντιπροσωπεια με το τεχνικο τμημα ειναι στην Γερμανια, εδω δεν εχουν ιδεα

Γι αυτο υπαρχει και η δυνατοτητα της αποστολης μεσω internet, οχι σαν εχτρα εξυπηρετηση οπως μου ελεγε ο τυπος αλλα επειδη ΑΥΤΗ ειναι η αντιπροσωπεια και οι εδω ειναι για να διευκολυνουν σε οποιον δεν ξερει (αμα εχεις υπομονη βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω και εγώ μήπως και με βοηθήσετε να αποφασίσω:

 

Βασικά κριτήρια:

 

1)512ΜB και άνω

2)Μπαταρία λιθίου

3)Καλή μάρκα

4)Μέχρι 80 ευρώ

5)Να έχει κανονικά κουμπιά για αλλαγή τραγουδιού ή αυξομείωση του ήχου, γιατί τα "μοχλάκια" και οι "ροδέλες" είναι big pain in the a.. αν είσαι στο δρόμο και δεν θες να το κλειδώσεις!

 

Αυτά!

 

Anyone?

:confused:

 

PS: To SONY MP3 E-Series NW-E002 (512MB) είναι καλό;; Μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν flashάκι; Περνάνε μέσω ειδικού προγράμματος της Sony (π.χ. Sonic Stage); Σας έχω πρήξει στις ερωτήσεις; :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη τελικα δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ... το προβλημα ειναι στα windows... ξαφνικα παθανε φρικη και δεν επικοινωνουν καλα με το Η10 ειτε σε mtp ειτε σε ums mode

Το εβαλα στο PC στην δουλεια και δουλευει τελεια... αρα αμα το H10 τρελαινεται οταν συνδεεται με το PC, ελεχγος στα windows

 

PlaysForSure!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω και εγώ μήπως και με βοηθήσετε να αποφασίσω:

....

PS: To SONY MP3 E-Series NW-E002 (512MB) είναι καλό;; Μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν flashάκι; Περνάνε μέσω ειδικού προγράμματος της Sony (π.χ. Sonic Stage); Σας έχω πρήξει στις ερωτήσεις; :p

 

μια συμβουλη εχω εγω μετα απο την προσφατη περιπετεια μου:wacko: ... μην παρεις κατι που συνδεεται σαν media device:cry:

εχω ακουσει οτι καποια sony το κανουν....

παρε κατι ΚΑΘΑΡΑ usb

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Σκέφτομαι τελικά το Thomson Lyra...καλό;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος θελει ενα creative zen vision 30giga ας κανει μια βολτουλα στο buy and sell.

παντως ρε παιδια εχει εκπληκτικο ηχο και πολυ καλο μενου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

βρεθηκε τελικα ΤΙ ακριβως ηταν το προβλημα με το iriver

αν και ανοιξα ξεχωριστο topic, νομιζω οτι ειναι καλο να το βαλω και εδω, sorry παιδια αν σας τα πρηζω αλλα αμα σου τυχει πραγματικα νομιζεις οτι εχει χαλασει.... για οποιον λοιπον εχει IriverH10...

 

.... there is an issue which causes the H10 to become unrecognizable to the host computer. Users are reporting that they hook their player up to their computer and nothing happens. This is after they've been using the player successfully for a period of time. iRiver is aware of the issue but at this time does not have a solution. We have worked out a fix in the mean time for some of you but it requires you have access to a second WinXP machine.

 

Unplug your H10 from the primary host computer

Move to a secondary computer running WinXP and plug in the H10. It should be recognized.

Reboot your primary computer.

Unplug the unit from the secondary computer and move it to the primary computer (after rebooting) and plug it back in.

The primary computer should now once again recognize your H10

It seems that a system file is getting corrupted and by plugging it into a secondary computer you are actually restoring the corrupted file. This is all theory of course as we have no way of proving this but the fix works. We just don't know how long the fix will last before the file becomes corrupted again.

 

υποθετω βεβαια οτι ενα format στην συσκευη θα λυσει το προβλημα επισης αλλα αμα το εχεις φορτωμενο με 10-15g η πρεπει να παρεις αρχεια απο μεσα ειναι ενας καλος τροπος

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τα XP συγκεκριμένα αλλά πρέπει να γράφει πάνω στην συσκευασία του CD με το λογισμικό του Sonic Stage.

 

Θες να μεταφέρεις τραγούδια από κάποιο CD που έχεις σπίτι σου, ή μουσικά αρχεία (MP3) από τον υπολογιστή;

 

 

vasika to na metafero ena cd ston ipologisti ena cd den pairnei wra.

apoti diavasa se reviews pantos polloi diskoleftikan me to sigekrimeno programma

Link to comment
Share on other sites

vasika to na metafero ena cd ston ipologisti ena cd den pairnei wra.

apoti diavasa se reviews pantos polloi diskoleftikan me to sigekrimeno programma

 

Τι να σου πω, εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Κατά την μεταφορά αρχείων από cd διαλέγεις την κωδικοποιήση που θες να κάνεις και τα μεταφέρεις. Ακολούθως ενώνεις την συσκευή σου, ανοίγεις το πρόγραμμα και την διαλέγεις από το Transfer. Μετά μεταφέρεις τα αρχεία σου κανονικά. Ελπίζω να τα λέω σωστά γιατί έχει και κανένα εξάμηνο να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Σκέφτομαι τελικά το Thomson Lyra...καλό;

 

Πρόσεξε τα μοντέλα,

κάποια αν θυμάμαι καλά έχουν περιορισμό στα πόσα τραγούδια επιτρέπουν να περάσεις και επίσης δεν υποστηρίζουν φακέλους.

Ψάξε λίγο περισσότερο.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις κάτι, δεν αγοράζεις μόνο μια συσκευή, αγοράζεις και μια αντιπροσωπεία μαζί, εγκατεστημένη βάση χρηστών, service, forums στο εξωτερικό και εδώ για όταν θα χρειαστείς βοήθεια, πόσα αξεσουάρ μπορείς να βρεις και πόσο εύκολα κλπ κλπ κλπ. Οπότε για ένα sony/iPod/creative/iRiver το καταλαβαίνω. Αλλά Lyra; (Για να μην πιάσουμε το ότι είναι by far τα πιο άσχημα, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό οπότε δεν το πιάνουμε!).
Link to comment
Share on other sites

Microsoft Zune (launch November 14th?)

 

Μερικά νέα χαρακτηριστικά:

  • FM Radio
  • 30GB σκληρό
  • 50% μεγαλύτερη οθόνη από του ipod video δλδ (3.75'' διαγώνιος οθόνης)
  • Θα βγει σε μαύρο,καφέ και άσπρο χρώμα
  • 13 αξεσουάρ θα βγουν με την κυκλοφορία του

 

 

 

http://www.engadget.com/2006/07/31/zune-to-launch-november-14th/

 

Ράδιο;;; Όλε!!!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Microsoft Zune (launch November 14th?)

 

Αναμφίβολα, τα χαρακτηριστικά του είναι ικανοποιητικά. Επίσης, είναι όμορφο εξωτερικά. Μένει να δούμε και την τίμη...

 

Θα είναι όμως τα καλύτερα χαρακτηριστικά ικανά να μειώσουν το μερίδιο των iPods στην αγορά;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αναμφίβολα, τα χαρακτηριστικά του είναι ικανοποιητικά. Επίσης, είναι όμορφο εξωτερικά. Μένει να δούμε και την τίμη...

 

Θα είναι όμως τα καλύτερα χαρακτηριστικά ικανά να μειώσουν το μερίδιο των iPods στην αγορά;

 

Γιατί όχι; Βέβαια δεν ξέρουμε ποια θα είναι η κίνηση της Apple

και ποια θα είναι η επόμενη γενιά Ipod.

Εγώ το έχω τσιμπήσει πάντως αν βγει σε λογική τιμή ~350 ευρώ παραπάνω

για mp3 player με τίποτα και φυσικά αν η επιφάνειά τους είναι καλύτερη ποιότητας και δεν γίνεται ένα χάλι μαύρο όπως τα Ipod και το Creative ZVM

και αυτός ήταν ο λόγος που το έδωσα μαζί με το ότι ο χειρισμός του ήταν άβολος...

:)

Περιμένουμε το Zune!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ότι η τιμή του (με 30άρη δίσκο) θα είναι στα πλαίσια της τιμής του iPod 5G/60 Gb. Επίσης ακούγεται ότι το κόλπο της Microsoft, που το βρίσκω πολύ έξυπνο, είναι ότι θα σκανάρει το iTunes σου και όσα τραγούδια βρει που έχεις αγοράσει από εκεί θα στα δίνει δωρεάν. Αυτό είναι αρκετά σημαντικό και αν το πετύχει σωστά (χωρίς να μπλέξει με υπηρεσίες συνδρομών) νομίζω ότι θα έχει κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα. Επίσης ακούγεται ότι θα έχει VoIP δυνατότητες.

 

Βασικά ένα είναι το χαρακτηριστικό που πρέπει να πετύχουν: το να μπορείς να το χρησιμοποιείς με τον πιο εύκολο τρόπο που υπάρχει και να αγοράζεις περιεχόμενο με ένα click. Αυτό είναι το μυστικό και όχι να το φορτώσεις με πολλά features. Φαίνεται ότι είναι οι πρώτοι εδώ και καιρό που σαν να το έχουν καταλάβει.

 

(Επίσης εκείνη η ιστορία με το MTV Urge κλπ κλπ μάλλον πάει άπατη ε; )

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ότι η τιμή του (με 30άρη δίσκο) θα είναι στα πλαίσια της τιμής του iPod 5G/60 Gb. [...](Επίσης εκείνη η ιστορία με το MTV Urge κλπ κλπ μάλλον πάει άπατη ε; )

 

Νομίζω πως θα αναβαθμιστεί εν όψει του Zune... Πάντως αν η τιμή του είναι στα επίπεδα του iPod 60, δύσκολα θα ανταγωνιστεί το 30άρι, όσο καλά χαρακτηριστιά και να έχει...

 

Γιατί όχι; Βέβαια δεν ξέρουμε ποια θα είναι η κίνηση της Apple και ποια θα είναι η επόμενη γενιά Ipod.[...]Περιμένουμε το Zune!

 

Για να πω την αλήθεια κι εμένα μου τράβηξε το ενδιαφέρον... Σίγουρα τιμή και τρόπος λειτουργίας είναι τα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να κάνουν την διαφορά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει touchpad?

Θα ξανα-αγόραζα iPod μόνο και μόνο για το touchpad και το interface.

Τα χαρακτηριστικά δεν με νοιάζουν και πολύ.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως που η Microsoft ήδη επιβεβαίωσε είναι ότι ΔΕΝ θα είναι στα πλαίσια του PlaysForSure (χαρά που θα έκαναν Creative, Real κλπ τη στιγμή που το άκουσαν ε; )
Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος εχει παρει η ξερει τιποτα παραπανω για αυτο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=957&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=15&Product_Id=340740&Merchant_Id=1&sts_cid=3
Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος εχει παρει η ξερει τιποτα παραπανω για αυτο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=957&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=15&Product_Id=340740&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Πάντως φτηνό δεν είναι για όσα προσφέρει, με τα χρήματα αυτά υπάρχουν πολλά άλλα και με μεγαλύτερες χωρητικότητες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι παρα πολυ κομψο το ειδα σημερα απο κοντα και επαθα πλακα!!!!!!Και πολυ καλη κατασκευη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...