Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σας...μια ερωτηση παρακαλω...προσανατολιζομαι και εγω στην αγορα ενος MP3 player και αυτον τον καιρο ψαχνω...

 

πριν απο δυο μερες ειχα καταληξει στο iPod nano 4GB (το τελευταιο) το οποιο βρηκα στα 150ευρω...

 

ομως χθες το βραδυ πετυχα στο ιντερνετ ενα μοντελο της Sony... to NW A1000 το οποιο βρηκα στα 180 μεν ευρω αλλα ειναι 6GB και εχει πολυ καλυτερη μπαταρια...

 

το ερωτημα ειναι το εξης...ειναι το Σονυ το ιδιο ευχρηστο?γιατι αρχιζει να με πειθει...

 

η γνωμη σας???

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουν και άλλη διαφορά, το Sony είναι με σκληρό δίσκο και όχι flash, με ό,τι κακό ή κακό και αν συνεπάγεται αυτό. Επίσης να ελέγξεις αν είναι το παλιό A1000 διότι νομίζω ότι βγήκε και νέο (το Α1000L).

Προσωπικά βρίσκω την ποιότητα ήχου των Sοny από τις καλύτερες και το SonicStage ως το χειρότερο πρόγραμμα διαχείρισης που έχει υπάρξει ποτέ. Άλλοι βέβαια διαφωνούν...

Link to comment
Share on other sites

stereo σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και ευστοχη απαντηση σου...θα μπορουσες να μου πεις ομως και τι σημαινει αυτο????

(ειμαι και λιγο ασχετος....)

 

ξερω ομως οτι τα Σονυ εχουν πολυ καλο ηχο...καλυτερο απο τα ιΠοντς

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω δοκιμάσει το SonicStage από τότε που τα Sony επιτρέπουν να τους περνάς mp3 χωρίς να τα κάνεις ATRAC (το φορμά της Sony). Οπότε ίσως σε αυτόν τον τομέα να έχει βελτιωθεί, γιατί τότε όοοοχι μόνο έπρεπε να περιμένεις να γίνει η μετατροπή (ώρες αταλείωτες), αλλά είχες και τα τραγούδια σου 2 φορές στο δίσκο. Για να μην αναφέρω τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του (τις μισές φορές μετέφερε όσα τραγούδια ήθελε αυτό, ή σου έλεγε ότι τα έβαζε και δεν τα είχε βάλει και διάφορα άλλα ευχάριστα).

Βασικά δεν ξέρω κανέναν που να το συμπαθεί αυτό το πρόγραμμα, όλοι απλά το ανέχονται...

Link to comment
Share on other sites

Τι ζητάς συγγνώμη καλε;

:)

 

Ιδίως το nano που δεν έχει καν μηχανικά μέρη, δεν έχει κανένα απολύτως κίνδυνο στη χρήση του ως usb!!

Link to comment
Share on other sites

πριν απο δυο μερες ειχα καταληξει στο iPod nano 4GB (το τελευταιο) το οποιο βρηκα στα 150ευρω...

Και που το βρηκες 150 ευρω?

Μην μου πεις Αμερικη, γιατι τοτε δεν εχεις υπολογισει τελωνειο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α. κανένα. Ίσως χρειαστεί μόνο να εγκαταστήσει iTunes 7 και όχι το 6κάτι που είχε το CD.

β. το συνδέεις και κάνεις restore από το iTunes

γ. δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα εκτός από το να του πεις τι θες να συγχρονίζει. Άλλωστε 100% η έκδοση που θα είναι στο cd θα είναι παλαιότερη.

 

Thanks. Για το (γ) το έχω να συγχρονίζει αυτόματα όλα τα τραγούδια, οπότε είμαι Ok. Μέχρι το τέλος του μήνα θα επανέλθω για τις εντυπώσεις. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Για το (γ) το έχω να συγχρονίζει αυτόματα όλα τα τραγούδια, οπότε είμαι Ok. Μέχρι το τέλος του μήνα θα επανέλθω για τις εντυπώσεις. :)

Ναι, αλλά το έχεις για το παλιό σου iPod! Απλά θα πρέπει να του το πεις και για το νέο αφου το συνδέσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το έχεις για το παλιό σου iPod! Απλά θα πρέπει να του το πεις και για το νέο αφου το συνδέσεις :)

 

Aham. Δεν το σκέφτηκα αυτό. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και που το βρηκες 150 ευρω?

Μην μου πεις Αμερικη, γιατι τοτε δεν εχεις υπολογισει τελωνειο!

 

οχι φιλε ιταλια το βρηκα σε ενα μαγαζι στη γειτονια που ειμαι τα εχουν προσφορα για λιγες μερες αλλα μαλλον προς το Σονυ προσανατολιζομαι...

 

δεν εχω εμπιστοσυνη για τα αυτια μου σε μια εταιρια που κατασκευαζει υπολογιστες...αντιθετα στη σονυ εχω...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπιστοσυνη για τα αυτια μου σε μια εταιρια που κατασκευαζει υπολογιστες...αντιθετα στη σονυ εχω...

Έτσι είπαν και όλοι αυτοί που τους πήρε φωτιά το φορητό...

:)

Link to comment
Share on other sites

 

δεν εχω εμπιστοσυνη για τα αυτια μου σε μια εταιρια που κατασκευαζει υπολογιστες...αντιθετα στη σονυ εχω...

 

Χαζή λογική...μετά τα χουνέρια που έχει κάνει η Sony (το φιάσκο με τις μπαταρίες, την λακαμία με το rootkit στα μουσικά cds, τις καθυστερήσεις του PS3 κλπ) αυτήν είναι που δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπιστοσυνη για τα αυτια μου σε μια εταιρια που κατασκευαζει υπολογιστες...αντιθετα στη σονυ εχω...

Καλα τωρα, μην συγκρινουμε την βουρτσα με την π****τσα!!!! :X

Οτι εχει βγαλει η Apple μεχρι σημερα, ειναι state of the art!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για πειτε και αλλα αλλαζω γνωμη..... :D

 

και δεν ειναι χαζη η λογικη μου απλα δεν ειμαι πολυ ενημερωμενος και σας ευχαριστω που με βοηθατε :wink:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

International Zune Launch Dates

 

  • United Kingdom: January 15
  • France: January 15
  • Italy: December 15
  • Germany: December 15

 

Ελλάδα βέβαια ούτε λόγος...

http://www.zunethoughts.com/news/show/147/international-zune-launch-dates.html

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

για πειτε και αλλα αλλαζω γνωμη..... :D

 

και δεν ειναι χαζη η λογικη μου απλα δεν ειμαι πολυ ενημερωμενος και σας ευχαριστω που με βοηθατε :wink:

 

Είναι λίγο γιατί αν την ακολουθούσαμε όλοι τότε h Philips δε θα είχε λόγο ύπαρξης, κανείς δε θα αγόραζε πληκτρολόγια και ποντίκια από τη Microsoft ή κινητά από τη Samsung ή υπολογιστές Toshiba κλπ

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μην προτιμήσει κάποιος ένα iPod αλλά το ότι το φτιάχνει εταιρεία που μέχρι πρότινος έβγαζε μόνο υπολογιστές δεν (θα πρέπει να) είναι ένας από αυτούς. Αντιθέτως, σκέψου ότι είναι ένα προϊόν που έχει πουλήσει τρελλά και κυκλοφορεί για 5 χρόνια, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς το Samsung J70;;;

 

'Εχω βρει ένα τελευταίο κομμάτι

στον Γερμανό της γειτονιάς μου μαζί με φορητά ηχεία JBL on Tour που

έχουν πάρει από το iLounge βαθμολογία A- στα 389 ευρώ και έχω πει να

μου τα κρατήσουν.

 

Διάβασα πως δεν αλλάζει firmware από MTP σε UMS και αυτό που θα πάρω

δεν ξέρω τι είναι δεν θέλω να μπλέξω με software της Samsung...

 

Επίσης διάβασα ότι δεν ηχογραφεί στερεοφωνικά από το ραδιόφωνο όταν

πίανει έναν σταθμό στέρεο εννοείται.

 

Ο Muck Smith μου είπε ότι είναι κορυφαίο αλλά εδώ και μέρες δεν έχει

μπει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες που θέλω για αυτό ρωτάω.

 

Ενδιαφέρομαι και για το iAudio X5L το οποίο όμως είναι σημαντικά μεγαλύτερο και παχύτερο από το J70. Το J70 είναι σχεδόν το ίδιο με το

Iriver H10 (που πλέον δεν είναι μου :( ) και το μεγεθός του είναι εκπληκτικό.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη...

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο γιατί αν την ακολουθούσαμε όλοι τότε h Philips δε θα είχε λόγο ύπαρξης, κανείς δε θα αγόραζε πληκτρολόγια και ποντίκια από .................. Αντιθέτως, σκέψου ότι είναι ένα προϊόν που έχει πουλήσει τρελλά και κυκλοφορεί για 5 χρόνια, οπότε...

 

 

ουφ θα τα δω απο κοντα και τα δυο θα δω τι μου προσφερουν και θα αποφασισω..

 

το Ποντ δεν εχει και μειωση θορυβου...τελος παντων...οπως και να εχει ευχαριστω και συγνωμη για την αγνοια...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρουσα συνέντευξη με τον Product manager του Zune.

Βλέποντάς την μαθαίνουμε ότι:

- πριν τις γιορτές θα κυκλοφορήσει μόνο στην Αμερική. Στις άλλες χώρες αργότερα.

- ΔΕΝ θα χρησιμοποιείται ο Windows Media Player για τη διαχείριση αλλά ένα ξεχωριστό software

- δεν θα υπάρχει τελικά ούτε fm transmitter ούτε δυνατότητα εγγραφής από το ραδιόφωνο (ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο)

- τα video δε θα μπορούν να σταλούν wirelessly

- δεν υποστηρίζει podcasts, notes, contacts και calendars.

 

Επίσης: τώρα που το βλέπω στο χέρι του δε φαίνεται τόσο τεράστιο όσο στις φωτογραφίες, αλλά και πάλι μου μοιάζει μεγάλο. Και αυτό το καφέ.... χάλια.

 

LOLs: τη στιγμή που λέει πόσο καλοφτιαγμένο είναι και πόσο καλά κάθεται στο χέρι, κόντεψε να του πέσει κάτω, ολόκληρος product manager και δεν ξέρει τα χαρακτηριστικά της συσκευής του και το πιο αστείο... ήταν στα κεντρικά zunoγραφεία και είχαν μόνο ένα!!! ΕΝΑ! Οπότε ήταν αδύνατο να δείξουν το πως λειτουργεί το wireless κομμάτι (για το οποίο btw ενδιαφέρεται μόνο το 11% των υποψήφιων αγοραστών).

 

All in all, όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο βαρετό γίνεται αυτό το προϊόν, και δεν έχει καν κυκλοφορήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας...μια ερωτησουλα παρακαλω πολυ..drag&drop..τι ειναι

 

Είναι τρόπος μεταφοράς των τραγουδιών από το PC στο MP3 player. Ακολουθεί τη λογική των παραθύρων του Windows explorer, δηλαδή παίρνεις κάτι με κλικ από το π.χ. My Music το σέρνεις (drag) και το ρίχνεις (drop) στο παράθυρο του MP3 που σε αυτήν την περίπτωση λειτουργεί σαν ένα οποιοδήποτε USB Stick ή σαν εξωτερικός σκληρός.

Αυτό το σύστημα βολεύει πολύ κόσμο που το έχει συνηθίσει και δε θέλει να χρησιμοποιεί εξειδικευμένο software, προσωπικά το βρίσκω λίγο πρωτόγονο και άβολο. Σε μικρό player με λίγα τραγούδια είναι ανεκτό αλλά αν έχεις χιλιάδες τραγούδια "χάνεσαι". Και το πιο σημαντικό, μένεις με πατροπαράδοτους φακέλους αντί της τρομερής ευελιξίας που σου προσφέρουν τα playlists.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...