Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεω για αρχη να κανω ενα update.

Τo itunes μου ζητησε να το κανω αλλα δεν το εκανα.

 

@ DimitrisAndNiki ποσο πηγε αυτο 8GB, μονο μαυρο ε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Pedia kalimera mia mikri erotisi apo mena! ti mou protinete na paro! to ipod nano 2 GB H' to kainourio tis sony MP3 S-Series NW-S205F/B 2GB? kai ta duo exoun peripou tin idia timi! genika psaxno kati mexri ta 175 euro! oles oi apopseis kalodexoumenes!

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=900117

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=789984

 

euxaristo! (mipos na perimeno mexri ta xristougena pou tha broun prosfores??)

Link to comment
Share on other sites

Pedia kalimera mia mikri erotisi apo mena! ti mou protinete na paro! to ipod nano 2 GB H' to kainourio tis sony MP3 S-Series NW-S205F/B 2GB? kai ta duo exoun peripou tin idia timi! genika psaxno kati mexri ta 175 euro! oles oi apopseis kalodexoumenes!

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=900117

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=789984

 

euxaristo! (mipos na perimeno mexri ta xristougena pou tha broun prosfores??)

 

Υπ'όψιν ότι αυτό είναι το παλιό nano και ότι μόλις δεις τον τρόπο χειρισμού του Sony θα σκεφτείς 'πιό δύσκολο δεν μπορούσαν να το κάνουν;'

Link to comment
Share on other sites

Pedia kalimera mia mikri erotisi apo mena! ti mou protinete na paro! to ipod nano 2 GB H' to kainourio tis sony MP3 S-Series NW-S205F/B 2GB? kai ta duo exoun peripou tin idia timi! genika psaxno kati mexri ta 175 euro! oles oi apopseis kalodexoumenes!

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=900117

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=789984

 

euxaristo! (mipos na perimeno mexri ta xristougena pou tha broun prosfores??)

Προσωπικα θα σου προτεινα να τσεκαρεις τα nano δευτερης γενιας. Εχουν ηδη ερθει σε πολλα καταστηματα (στο Πλαισιο οχι ακομα) και η τιμη τους ειναι στα 179Ε. Επισης αν εχεις χρονο διαβασε λιγο τις προηγουμενες σελιδες του topic και θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες που θα βοηθησουν την επιλογη σου.

 

(EDIT : Στο Πλαισιο στη Στουρναρη δεν το ειχε ακομα γιαυτο το ειπα...) ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

... Εχουν ηδη ερθει σε πολλα καταστηματα (στο Πλαισιο οχι ακομα) ...

Και το Πλαίσιο τα έχει, τουλάχιστον αυτό στο Mall. Στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

279 euro, το πήρα απο το shopcenter.gr

διάβασα όμως στο τόπικ με τα players ότι άρχισαν να το φέρνουν κανονικά τα καταστήματα στην παραπάνω τιμή

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

179 euro, το πήρα απο το shopcenter.gr

διάβασα όμως στο τόπικ με τα players ότι άρχισαν να το φέρνουν κανονικά τα καταστήματα στην παραπάνω τιμή

179 το 8 GB??? Καποιο λαθος μαλλον κανεις.. Μηπως 279??

 

@Capone το update να το κανεις 100% !!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

179 το 8 GB??? Καποιο λαθος μαλλον κανεις.. Μηπως 279??

 

Ουχ.... Δίκιο έχεις :wacko: :O

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μου ζηταει να κανει download (itunes), του λεω οκ, ξεκιναει αλλα ολο μου πεταει μηνυμα οτι δεν μπορεσε να κανει connection και μου το ακυρωνει!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oops, πριν εννοούσα [ότι το Πλαίσιο τα έχει] στην ίδια τιμή με τα άλλα μαγαζιά, όχι με το παλιό nano.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το update,δεν ειδα τρελη διαφορα.

Τεσπα, να ρωτησω κατι αλλο γιατι με το volume δεν βρισκω ακρη.

Με ποιο encoder φτιαχνετε τραγουδια?

AAC,MP3, αυτο της Apple?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Επίσης δεν είναι απαραίτητο το iΤunes για χρήση για μεταφορά αρχείων, δλδ. όλα τα pc το βλέπουν σαν εξωτερικό σκληρό, ασχέτως iTunes.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον εντός της εβδομάδος θα πάρω το 60GB στο μαύρο. Οπότε το nano μου θα πωληθεί (και επειδή είμαι φρόνιμο παιδί και μαγειρεύω πριν πεινάσω, βρήκα αγοραστή).

 

Ερωτήσεις:

(α) Θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση του iTunes στον υπολογιστή του νέου ιδιοκτήτη (μήπως υπάρξει πρόβλημα επειδή το εγκατέστησα ήδη εγώ - αν και δεν νομίζω);

(β) Πως μπορούμε να σβήσουμε τα πάντα από το nano;

(γ) Όταν αγοράσω το 60GB, θα μπορώ να συγχρονίσω τα τραγούδια που έχω ήδη στο iTunes ή θα χρειαστεί να το εγκαταστήσω ξανά από το cd του 60GB

 

Τώρα που τις ξαναβλέπω, μάλλον βλακείες ρωτάω, αλλά humor me και πείτε μου... :O

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πανε 4 ημερες που μου ηρθε το ipod nano 2nd generation.

Ωραιο, δεν λεω.

Συνηθως σε τι μορφη εχετε τα τραγουδια?

AAC, MP3, αυτο της Apple????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ζηταει να κανει download (itunes), του λεω οκ, ξεκιναει αλλα ολο μου πεταει μηνυμα οτι δεν μπορεσε να κανει connection και μου το ακυρωνει!

 

Αν σου λέει ότι δεν βρίσκει σύνδεση στο internet κατά την διαδικασία του update κάνε το παρακάτω:

 

Q: I've got an unusual error when I tried to update my 5G 30G to firmware 1.2. Every time I click on Update or Restore, I get a pop-up that says:

 

"iTunes could not contact the iPod software update server because you are not connected to the Internet. Make sure your Internet connection is active and try again."

 

Of course, my Internet connection is active (or I wouldn't be posting here). I have no problem with iTMS or other online functionality for iTunes. Additionally, I tried turning off my firewall, but no luck there. Anyone seen this issue? Thanks in advance for your help.

 

A: this will fix your problem

 

control panel > internet options > connections > lan settings > and then check the box that says automatically detect settings

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το update,δεν ειδα τρελη διαφορα.

Τεσπα, να ρωτησω κατι αλλο γιατι με το volume δεν βρισκω ακρη.

Με ποιο encoder φτιαχνετε τραγουδια?

AAC,MP3, αυτο της Apple?

 

Με το audiograbber (freeware)

 

Για το volume δοκίμασε το mp3gain (freeware)... θα δεις μεγάλη διαφορά! ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια απορια... μου πηραν δωρο το ipod nano απο το Γερμανο (λευκο) αλλα διαπιστωσα απο το site της apple οτι το καινουριο δεν βγαινει σε ασπρο μαυρο αλλα σε αλλα χρωματα... εχει διαφορες σε ποιοτητα ή ειναι μονο το χρώμα που αλλαζει???? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια απορια... μου πηραν δωρο το ipod nano απο το Γερμανο (λευκο) αλλα διαπιστωσα απο το site της apple οτι το καινουριο δεν βγαινει σε ασπρο μαυρο αλλα σε αλλα χρωματα... εχει διαφορες σε ποιοτητα ή ειναι μονο το χρώμα που αλλαζει???? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια απορια... μου πηραν δωρο το ipod nano απο το Γερμανο (λευκο) αλλα διαπιστωσα απο το site της apple οτι το καινουριο δεν βγαινει σε ασπρο μαυρο αλλα σε αλλα χρωματα... εχει διαφορες σε ποιοτητα ή ειναι μονο το χρώμα που αλλαζει???? ευχαριστω

 

Καλημερα. Ναι το ασπρο αυτο ειναι το προηγουμενο nano. Οι βασικοτερες διαφορες ειναι οι εξη:

 

α. η μπαταρία. το νέο έχει σχεδόν την ίδια διάρκεια με το παλιό για μουσική αλλά σημαντικά μεγαλύτερη για όλα τα υπόλοιπα=βίντεο, φωτογραφίες κλπ. Το παλιό με το ζόρι έβγαζε δύο ώρες. Αν σε νοιάζει λοιπόν πολύ αυτό, τότε το παλιό θα είναι λίγο κάπως.

 

β. το νέο έχει καλύτερη οθόνη αλλά όχι τόσο τρομακτικα καλύτερη που να αξίζει τη διαφορά

 

γ. το νέο έχει ένα παρα πολύ καλό search που το παλιό δεν. Βέβαια μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό.

 

Κατα ταλλα δεν παυει να ειναι μια πολυ καλη και αξιοπιστη αγορα!

 

Credits για μια ακομα φορα @stereo:music:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον εντός της εβδομάδος θα πάρω το 60GB στο μαύρο. Οπότε το nano μου θα πωληθεί (και επειδή είμαι φρόνιμο παιδί και μαγειρεύω πριν πεινάσω, βρήκα αγοραστή).

 

Ερωτήσεις:

(α) Θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση του iTunes στον υπολογιστή του νέου ιδιοκτήτη (μήπως υπάρξει πρόβλημα επειδή το εγκατέστησα ήδη εγώ - αν και δεν νομίζω);

(β) Πως μπορούμε να σβήσουμε τα πάντα από το nano;

(γ) Όταν αγοράσω το 60GB, θα μπορώ να συγχρονίσω τα τραγούδια που έχω ήδη στο iTunes ή θα χρειαστεί να το εγκαταστήσω ξανά από το cd του 60GB

 

Τώρα που τις ξαναβλέπω, μάλλον βλακείες ρωτάω, αλλά humor me και πείτε μου... :O

α. κανένα. Ίσως χρειαστεί μόνο να εγκαταστήσει iTunes 7 και όχι το 6κάτι που είχε το CD.

β. το συνδέεις και κάνεις restore από το iTunes

γ. δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα εκτός από το να του πεις τι θες να συγχρονίζει. Άλλωστε 100% η έκδοση που θα είναι στο cd θα είναι παλαιότερη.

 

Πανε 4 ημερες που μου ηρθε το ipod nano 2nd generation.

Ωραιο, δεν λεω.

Συνηθως σε τι μορφη εχετε τα τραγουδια?

AAC, MP3, αυτο της Apple????

Όσα έχουμε ήδη σε mp3 τα κρατάμε σε mp3, τα άλλα είναι το ίδιο πάνω κάτω. Το Apple Lossless είναι καλό αλλά δημιουργεί τεράστια αρχεία (αφού είναι lossless) και τρώει τη μπαταρία πιο γρήγορα.

καλημερα, μια απορια... μου πηραν δωρο το ipod nano απο το Γερμανο (λευκο) αλλα διαπιστωσα απο το site της apple οτι το καινουριο δεν βγαινει σε ασπρο μαυρο αλλα σε αλλα χρωματα... εχει διαφορες σε ποιοτητα ή ειναι μονο το χρώμα που αλλαζει???? ευχαριστω

Η βασικότερη διαφορά των νέων είναι το ότι έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια σε μπαταρία. Επίσης έχουν καλύτερη οθόνη, search και δεν αποκτούν γρατζουνιές. Αν μπορείς να το αλλάξεις κάντο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ναι το ασπρο αυτο ειναι το προηγουμενο nano. Οι βασικοτερες διαφορες ειναι οι εξη:

 

α. η μπαταρία. το νέο έχει σχεδόν την ίδια διάρκεια με το παλιό για μουσική...

 

Για την ακρίβεια το νέο nano έχει διάρκεια μπαταρίας 24 ώρες, ενώ το παλιό 14 :!:

 

@mickeytzan: Μην γράφεις το ίδιο μήνυμα σε πολλά threads...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...