Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα :happy:

Διαβάζω επι ώρα τα μηνύματα εδω μήπως και ..φωτιστώ απο μόνη μου αλλά κουράστηκα, οπότε είπα να ρωτήσω κι εγω :ninja:

 

Θέλω ενα mp3 player me toulaxiston 8 GB, πολύ καλή ποιότητα ήχου ..

(ή αν οχι τοσο.. τουλάχιστο να γίνει καλή αν συνδυάσω τα σωστά ηχεία)

να εχει και ράδιο με πολύ καλή λήψη και να μπορώ και να ηχογραφήσω μουσική απο σταθμούς ... επιθυμητή και η δυνατότητα εικόνας.. αλλα αυτο που με ενδιαφέρει πανω απ΄ολα ειναι η ποιοτητα του ήχου !

 

Σκεφτομαι για το Creative Zen V plus 8 GB, αν εχω καταλάβει καλά διαθέτει όλα τα παραπάνω .. αλλα καί λόγω προτίμησης στο μπλέ.

 

Αν και δεν μπόρεσα να το βρω σε κάποιο απο τα σχετικά κοντινά μου καταστήματα .. Πλαίσιο, Multirama, Carfoure, Ηλεκτρονική ακομη και Κωτσόβολο ρώτησα ! κανεις απο αυτους δεν το εισάγει καν. On line mipws?

 

Μμήπως ξέρει κανεις να με συμβουλέψει πανω σ΄αυτό το μοντέλο κ που θα το βρώ ? ή αν γνωρίζει καποιο άλλο κατάλληλο ?? :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εαν θελετε on line παραγγελιες συνιστω το http://www.pixmania.com/

Τα προϊοντα ειναι ελαφρως πιο φτηνα αλλα ειναι αρκετα τα εξοδα αποστολης μιας κι ειναι ξενη εταιρεια. Παντως η ποικιλια ειναι πολυ μεγαλη. Αυτο που ζητας υπαρχει εκει Ειρηνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα :happy:

Διαβάζω επι ώρα τα μηνύματα εδω μήπως και ..φωτιστώ απο μόνη μου αλλά κουράστηκα, οπότε είπα να ρωτήσω κι εγω :ninja:

 

Θέλω ενα mp3 player me toulaxiston 8 GB, πολύ καλή ποιότητα ήχου ..

(ή αν οχι τοσο.. τουλάχιστο να γίνει καλή αν συνδυάσω τα σωστά ηχεία)

να εχει και ράδιο με πολύ καλή λήψη και να μπορώ και να ηχογραφήσω μουσική απο σταθμούς ... επιθυμητή και η δυνατότητα εικόνας.. αλλα αυτο που με ενδιαφέρει πανω απ΄ολα ειναι η ποιοτητα του ήχου !

 

Σκεφτομαι για το Creative Zen V plus 8 GB, αν εχω καταλάβει καλά διαθέτει όλα τα παραπάνω .. αλλα καί λόγω προτίμησης στο μπλέ.

 

Αν και δεν μπόρεσα να το βρω σε κάποιο απο τα σχετικά κοντινά μου καταστήματα .. Πλαίσιο, Multirama, Carfoure, Ηλεκτρονική ακομη και Κωτσόβολο ρώτησα ! κανεις απο αυτους δεν το εισάγει καν. On line mipws?

 

Μμήπως ξέρει κανεις να με συμβουλέψει πανω σ΄αυτό το μοντέλο κ που θα το βρώ ? ή αν γνωρίζει καποιο άλλο κατάλληλο ?? :O

 

Ειρηνη θα το βρεις στο dotshop.gr

κι εγω απο εκει το πηρα....αν θελεις καλη ποιοτητα ηχου βαλε στο προγραμμα και ενα ζευγαρι καλα ακουστικα...διαβασε στις προηγουμενες σελιδες για τη δικη μου εμπειρια...θα δεις ή μαλλον θα ακουσεις εναν αλλο κοσμο.....

τα δικα μου etymotics τα πουλαω και παω για κατι καλυτερο δυστυχως ακριβοτερο..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Chameleon εγραψε "Ειρηνη θα το βρεις στο dotshop.gr

κι εγω απο εκει το πηρα....αν θελεις καλη ποιοτητα ηχου βαλε στο προγραμμα και ενα ζευγαρι καλα ακουστικα...διαβασε στις προηγουμενες σελιδες για τη δικη μου εμπειρια...θα δεις ή μαλλον θα ακουσεις εναν αλλο κοσμο.....

τα δικα μου etymotics τα πουλαω και παω για κατι καλυτερο δυστυχως ακριβοτερο.."

Πω πω, ναι Chameleon :worry: molis prin ligo teleiwsa na diabazw ta minimata sou k apogoiteu8ika γιατιιιιι...... δυστυχώς ποτε δεν συμπαθούσα τα ακουστικά για την ακριβεια δεν τα αντεχω καθολου κ ο,τι μπ3 παρω τελικα θα το ακουω μονο με ηχειάκια.. (παρα λιγο γιαυτο το λογο να αγορασω το Samsung K5, to mono apoti ema8a me enswmatwmena ixeia alla den mou arese to desigh me ta touch pliktra k o ixos den prepei na einai ka8olou kalos...)

Μalista diabasa parapanw pou egrafe kapoios gia wraia mpasa se alli marka, akribws auto pou mou aresei k mena, an k fobamai tis "agnwstes" markes ?

Σkeftomoun kai to multimedia Creative Zen Vision W me ta 30 GB alla kapou diabasa se 3eno site oti exei aplws "a3ioprepi ixo" k oti pio polu einai gia tous latreis foto k video.. esena pali eixe kales kritikes - ante na bgaleis akri.....

 

... Βαθύς ήχος με μπάσα χωρίς χρήση ακουστικών.. αλλα με ηχειάκια...και με τις δυνατότητες που γραφω παραπάνω...ειναι απίθανο άραγε ;;;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, ναι Chameleon :worry: molis prin ligo teleiwsa na diabazw ta minimata sou k apogoiteu8ika γιατιιιιι...... δυστυχώς ποτε δεν συμπαθούσα τα ακουστικά για την ακριβεια δεν τα αντεχω καθολου κ ο,τι μπ3 παρω τελικα θα το ακουω μονο με ηχειάκια.. (παρα λιγο γιαυτο το λογο να αγορασω το Samsung K5, to mono apoti ema8a me enswmatwmena ixeia alla den mou arese to desigh me ta touch pliktra k o ixos den prepei na einai ka8olou kalos...)

Μalista diabasa parapanw pou egrafe kapoios gia wraia mpasa se alli marka, akribws auto pou mou aresei k mena, an k fobamai tis "agnwstes" markes ?

Σkeftomoun kai to multimedia Creative Zen Vision W me ta 30 GB alla kapou diabasa se 3eno site oti exei aplws "a3ioprepi ixo" k oti pio polu einai gia tous latreis foto k video.. esena pali eixe kales kritikes - ante na bgaleis akri.....

 

... Βαθύς ήχος με μπάσα χωρίς χρήση ακουστικών.. αλλα με ηχειάκια...

και με τις δυνατότητες που γραφω παραπάνω... ειναι απίθανο άραγε ;;;

 

Chameleon euxaristw gia tin apantisi :)

 

αν μπορεις να θυσιασεις 2 gb σου προτεινω το iriver e10. ειναι 6gb κ το χει ο γερμανος 250 ευρω. ειναι παρα πολυ καλο και σε ηχο με απειρα μπασσα. σε συνδεση με το στερεο ειναι απλα τελειο.

κ η iriver δεν ειναι "αγνωστη" μαρκα, γιατι μ'αυτο το σκεπτικο μονο η apple ειναι παγκοσμιως γνωστη (και στην κουτση Μαριω!) ;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα...το Zev V βγαζει πολυ καλο ηχο...απλα δε θα το καταλαβεις με τα απλα ακουστικα του πακετου..

τωρα αν θελεις να ακους απο ξεχωριστο ηχειο ψαξε Creative Ηχεία TravelSound Zen V

παρε μια ιδεα εδω

http://www.pixmania.com/gr/gr/513499/art/creative/c-asa-travelsound-zen-v.html

 

δεν τα εχω ακουσει απο κοντα για να εχω αποψη...

απ'οτι ξερω τα εχει ο Γερμανος , το public (κατι σαν τα fnac) στη Θεσσαλονικη , το shopcenter ( http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=134246 ) και το dotshop ( http://www.dotshop.gr/shop/product_info.php?products_id=17989 )

 

σε καθε περιπτωση προσπαθησε να τα δοκιμασεις απο κοντα και ,αν τα παρεις, κανε και εδω ενα review γιατι με ενδιαφερουν κι εμενα...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να θυσιασεις 2 gb σου προτεινω το iriver e10. ειναι 6gb κ το χει ο γερμανος 250 ευρω. ειναι παρα πολυ καλο και σε ηχο με απειρα μπασσα. σε συνδεση με το στερεο ειναι απλα τελειο.

κ η iriver δεν ειναι "αγνωστη" μαρκα, γιατι μ'αυτο το σκεπτικο μονο η apple ειναι παγκοσμιως γνωστη (και στην κουτση Μαριω!) ;)

 

Εμ, μα ακριβως μια "κουτσή Μαριώ" ειμαι κι εγώ ! :rolleyes: σαν άσχετη που ειμαι σε player.. απλα στη μεχρι τωρα ερευνα που εκανα στο δικτυο πιο πολυ για apple k creative lene.

 

Ευχαριστώ karx k chameleon, καλα που βρηκα κι εσας εδω να διαβασω καμμια γνώμη.

Και βέβαια chameleon ! το review εδω θα το κανω οπωσδήποτε... σε ό,τι καταλήξω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

 

Αν παρει καποιος ipod

 

1)για να περασει τα τραγουδια μεσα στο player , πρεπει να τα μετατρεπει σε itunes μεσω του υπολογιστη? Δε γινεται απλα drag n drop οπως σε ολα τα mp3 players? Ποια ακριβως διαδικασια ακολουθειται??

 

2)Ειναι δυνατη η ενταση στα ακουστικα? Καλυπει πχ πολυβουο περιβαλλον οπως ενα γυμναστηριο η κατι τετοιο? εχουν σωστη αποδοση τα μπασα? Η ας πουμε του ριχνουν τα w κινητα?

:X
Link to comment
Share on other sites

paidia pou mporw na diabasw review gia ta mp3 players? thelw na brw ta kalitera apo apopsh poiothtas hxou.den me endiaferei posh xwritikothta tha exoun,apla thelw aristh poiothta hxou
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενα εκτενές συγκριτικό το τελευταίο τεύχος του PC World και το προτελευταίο του RAM, αλλά μπορείς να βρεις πολλά reviews σε διάφορα sites (το cnet είναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό).
Link to comment
Share on other sites

epishs exw ena mp3 player to opio pairnei pio mikro visma gia akoustika,kai etsi den mporw na balw dika mou sto sigkekrimeno.iparxei kapoio eksarthma pou na kanei thn douleia? pairnei dhladh to mp3 ligo pio mikro visma apo auto pou exoun ta perissotera akoustika.fantasteite dhladh to visma twn akoustikwn tou 8800.
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

 

Αν παρει καποιος ipod

 

1)για να περασει τα τραγουδια μεσα στο player , πρεπει να τα μετατρεπει σε itunes μεσω του υπολογιστη? Δε γινεται απλα drag n drop οπως σε ολα τα mp3 players? Ποια ακριβως διαδικασια ακολουθειται??

 

2)Ειναι δυνατη η ενταση στα ακουστικα? Καλυπει πχ πολυβουο περιβαλλον οπως ενα γυμναστηριο η κατι τετοιο? εχουν σωστη αποδοση τα μπασα? Η ας πουμε του ριχνουν τα w κινητα?

 

Οι απαντησεις αφορουν για το iPod 4th Generation που εχω. Φανταζομαι λιγο πολυ το ιδιο θα ισχυει και στα νεοτερα... :O

 

1) Παιζει οποιαδηποτε mp3, ειτε αυτα που ηδη εχεις, ειτε αυτα που θα δημιουργησεις με οποιδηποτε προγραμμα (π.χ. εχω μετατρεπω τα cd σε mp3 με τον windows media player:happy: ). Απλα για να τα περασεις στο iPod ανοιγεις το iTunes και αφου επιλεξεις απο την αριστερη στηλη το iPod σου, τα κανεις drag & drop ;)

2) Η ενταση σιγουρα δεν ειναι οτι πιο δυνατο εχεις ακουσει...

Προκειται για "προβλημα" σε ολα τα iPods που εισαγονται στην Ευρωπαικη Ενωση. (Ευρωπαικη οδηγια για τη μεγιστη επιτρεπτη ενταση)

Απλα μπορεις στα tags των mp3 να δωσεις ενα volume boost της ταξης του 40%, οποτε και δυνατοτερα θα ακουγονται και δε θα παραμορφωνουν :)

Link to comment
Share on other sites

το itunes δεν τα μετατρεπει σε aac; αυτο το volume boost πως το κανεις δηλαδη; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

@ειρηνη64 για τον ηχο στο samsung k5,

οτι δεν ειναι καλος απο το ενσωματωμενο ηχειο που το διαβασες, αν θελεις δωσε link..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

 

Οι απαντησεις αφορουν για το iPod 4th Generation που εχω. Φανταζομαι λιγο πολυ το ιδιο θα ισχυει και στα νεοτερα... :O

 

1) Παιζει οποιαδηποτε mp3, ειτε αυτα που ηδη εχεις, ειτε αυτα που θα δημιουργησεις με οποιδηποτε προγραμμα (π.χ. εχω μετατρεπω τα cd σε mp3 με τον windows media player:happy: ). Απλα για να τα περασεις στο iPod ανοιγεις το iTunes και αφου επιλεξεις απο την αριστερη στηλη το iPod σου, τα κανεις drag & drop ;)

2) Η ενταση σιγουρα δεν ειναι οτι πιο δυνατο εχεις ακουσει...

Προκειται για "προβλημα" σε ολα τα iPods που εισαγονται στην Ευρωπαικη Ενωση. (Ευρωπαικη οδηγια για τη μεγιστη επιτρεπτη ενταση)

Απλα μπορεις στα tags των mp3 να δωσεις ενα volume boost της ταξης του 40%, οποτε και δυνατοτερα θα ακουγονται και δε θα παραμορφωνουν :)

 

 

 

1) δηλαδη δεν ειναι κατι ιδιαιτερα περιπλοκο ....

 

2)Ποιο ειναι αυτο ρε παιδια που να εχει ΜΕΓΑΛΗ και καλη ενταση?

:X
Link to comment
Share on other sites

@ειρηνη64 για τον ηχο στο samsung k5,

οτι δεν ειναι καλος απο το ενσωματωμενο ηχειο που το διαβασες, αν θελεις δωσε link..

 

Για να ειμαι πιο ακριβής την εντύπωση αυτη για τον ήχο του k5 την εχω απο καποιο βιντεάκι που κυκλοφορεί σε ξένο σάϊτ.. που δειχνει να το .... πατά αυτ/το και αυτο να συνεχίζει να παίζει. Απλως δεν ακουγόταν καλα στα δικά μου αυτιά, αλλα βέβαια το κατα ποσον μπορει να κρινει κανεις σωστα απο 1 βιντεο.. μάλλον ειναι κ επιπόλαιο το συμπέρασμά μου τωρα που το σκέφτομαι καλύτερα.. Εχω μια προκατάληψη οτι ποιοτικός ήχος απο ενσωματωμένο ηχείο πόσο να βγεί... δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική σε αυτο...Απο κριτικές ειδικών για τον ήχο ειλικρινά δεν θυμάμαι καλά πια τι έγραφαν με τόσες σελίδες που εχω ψάξει...Πάντως όχι κατι ιδιαίτερα αρνητικό σίγουρα. Για να ξαναβρώ το λίνκ είναι πολύ δύσκολο .. :(

Απλως ειχα βαλει στο google anazitisi "με όλες τις λέξεις" gia Samsung YP K5 κ απο λινκ σε λινκ βρεθηκα αν θυμαμαι καλα σε κριτικές πελατών του ebay ή του amazon.com.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω με τι το συγκρινεις..

αλλα ειχα διαβασει οτι παιζει πιο δυνατα απο καθε κινητο..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

k3 review

αυτο που στο περιοδικο

ηχος επιμεναν οτι θα χει

ηχειο και φυσικα δεν εχει..

δειτε και την κριτικη..

http://www.mobile-review.com/mp3/review/samsung-yp-k3-en.shtml

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA..MPOREI KANENAS NA MOU PROTEINEI POS MPOREI NA PAIZEI MOUSIKI APO TO NANO STO AYTOKINITO? EXEI CD PLAYER ALLA OXI LINE IN!

 

SAS EYXARISTW POLY

 

Τι μάρκα στερεοφωνικό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.προτεινετε μου 3 μοντελα ακουστικων (ψειρες) γυρω στα 15 ευρο για το i-pod μου γιατι τα "μαμα" δεν με καλυπτουν.:music:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

με 15 ευρο και να σε καλυψουν καλυτερα απο τα μαμισια? χλωμο..

http://e-acorn.com/view_product.php?productid=7073&idcat=5&idsubcat=221&idsubsubcat=-1

23.92

πηρα 2 ζευγαρια προχθες και απο τοτε τα εβγαλε εκτος αμεσης παραδοσης ομως :(

πρεπει να ναι οντως τα γνησια.. στο πορτοκαλι βοχ της creative ηταν και απο ηχο μ@μαν..

Link to comment
Share on other sites

καποτε ενας ειχε αναφερει 2-3 μοντελα (philips,sony) αλλα εχω ψαξει να τα βρω αλλα δεν εχω καταφερει κατι.γι'αυτο και ξαναρωτησα.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...