Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα καλή μπαταρία, καλή ποιότητα ήχου και οθόνη για κανά videaki. Βασικά ένα που να συνδυάζει τα περισσότερα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η crypto που αναφερες ειναι oem μάρκα μονο για την ελληνική αγορά.. καποιος εισαγωγέας βρηκε καποιον κατασκευστή στη κινα και παραγγειλε ταδε κομματια με το ονομα crypto..

Αυτο εδώ ειναι πιο φτηνό και εχει καλές κριτικές στο αμαζον.

 

Γενικά μπορει να βρεις δεκάδες παρομοια σε κινέζικα αξιοπιστα site οπως το focalprice και να γλυτώσεις λεφτά..

Το θεμα ειναι οτι για video player σε τοσο καλή τιμη θυσιάζεις αλλα πραγματα οπως μπαταρία. Τα κινέζικα ποτε δεν εχουν καλή μπαταρία..

Ποσο budget έχεις?

Αν δεν ειμαι αδιακριτος, γιατι θελεις video player? τα κινητά μας παιζουν πολυ καλύτερα απο ενα φθηνο video player το οποιο δεν νομιζω ναχει πολυ καλη ποιοτητα ήχου.

Υπάρχουν και πολυ καλά portable player με 50 ευρώ και 7" οθόνη.

ή mp3 player με 50 ώρες αναπαραγωγή μουσική, οθόνη για βίντεο και αψογο ήχο αλλά ποιο ακριβά, για παράδειγμα

το cwon c2 και το cowon i10.. που τώρα που το σκεφτομαι δεν ειναι και πολύ πιο ακριβά απτο crypto

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο s9 16gb της cowon..Εχω συγκεντρώσει το απαιτούμενο ποσο αλλα προβληματίζομαι με την έλλειψη ελληνικής αντιπροσωπείας για service καθώς και με το απο πού να το παραγγείλω(σε γνωστο και αξιοπιστο κατάστημα του εξωτερικου στον τομέα mp3, τα αποθέματα εξαντλήθηκαν).Βρήκα ένα ελληνικό online κατάστημα που τα φέρνει αλλα είμαι αρκετά επιφυλακτικός.Καμιά ιδέα παιδιά?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν που λέτε πήρα δώρο στην κολλητή μου ένα Walkman B163F (ναι το ξέρω είμαι ψυχάρα)

Απ' ό,τι μου είπε της άρεσε απίστευτα πολύ και (το επαλήθευσα και εγώ) η ποιότητα των ακουστικών μας άφησε έκθαμβους :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέτω το παρακάτω εντελώς πληροφοριακά, δε ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιο άλλο ιδιοκτήτη iPod Nano 6th gen.

Τους τελευταίους 4 μήνες, χρειάστηκε να κάνω 2 φορές Reset της συσκευής, γιατί απλά "κράσαρε" και δε δέχονταν τα τραγούδια. Μετά το reset όλα οκ, χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος του κολλήματος που ανέφερα. να σημειώσω εδώ, πως το software του είναι πλήρως updated (έκδοση 1.2). Αν έχει κάποιος ανάλογο θέμα με όμοια ή άλλη συσκευή mp3/mp4 της Apple, θα βοήθαγε πολύ. Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιο αξιόλογο mp3/mp4 player με χαμηλή τιμή(περίπου στα 30-40 ευρώ) και με καλό ήχο(χωρητικότητα 4GB ή 8GB); Παράλληλα θα ήθελα να μου αναφέρεται εάν μπορώ να το συνδέσω με κάποια βάση φόρτισης/ηχείων.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο αξιόλογο mp3/mp4 player με χαμηλή τιμή(περίπου στα 30-40 ευρώ) και με καλό ήχο(χωρητικότητα 4GB ή 8GB); Παράλληλα θα ήθελα να μου αναφέρεται εάν μπορώ να το συνδέσω με κάποια βάση φόρτισης/ηχείων.

 

Αξιόλογο με χαμηλή τιμή; Μου έρχεται στο μυαλό το "Sandisk Sansa Clip+" και "Sansa Clip Zip(νέο)" αν και ίσως τα βρείς λίγο πιο ακριβά.Μπορείς να πάρεις με τα 4GB και αν δεις ότι δε σου αρκεί έχει την δυνατότητα να προσθέσεις μια κάρτα μνήμης.Βέβαια ξέχνατο για mp4, αξιόλογο και mp4 με αυτά τα λεφτά δε "παίζει":p, δύσκολα βρίσκεις αξιόλογο mp3 σε αυτό το ποσό. Για βάση το πιο πιθανό εξωτερικά φορητά ηχεία που γενικά έχει για όλα τα βαλάντια, κάνε μια έρευνα στο ιντερνετ.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα αυξήσω λίγο το budget στα 60-70 ευρώ. Κάτι philips είδα και πραγματικά έχουν ωραίο ήχο. Τίποτα άλλο σχετικό με χωρητικότητα 4GB τουλάχιστον;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα αυξήσω λίγο το budget στα 60-70 ευρώ. Κάτι philips είδα και πραγματικά έχουν ωραίο ήχο. Τίποτα άλλο σχετικό με χωρητικότητα 4GB τουλάχιστον;

 

"Kαλός ήχος" είναι κάτι σχετικό, εδώ μέσα θα ακούσεις χίλιες απόψεις και διαφωνίες για το κάθε mp3.Μπορώ να σου πω και γω έχω iRiver 6ετίας και δε το αλλάζω,εξαρτάται τι είχες πριν.Εκεί που συμφωνούν όλοι σε ποιότητα είναι τα Cowon αν και είναι λίγο τσιμπημένα, τα Philips έτσι και έτσι και εξαρτάται και το μοντέλο και τα Sandisk θεωρούνται αξιοπρεπέστατη επιλογή σε αυτά τα χρήματα.Μιλάω πάντα για mp3 γτ για mp4 πάμε πάνω απο 100+.Κάνε μια έρευνα στο forum σε παλιές συζητήσεις για mp3 και μάρκες και στο skroutz.gr για τιμές.Γενικά μακριά σε φτηνιάρικα του τύπου TurboX, Crypto κλπ, υπάρχει το Transcend ΜP870 στο Πλαίσιο το οποίο είναι mp4 αλλά δε ξέρω τι παίζει απο ήχο,έχει κανα 80αρι. Κοίτα μάρκες όπως Cowon, Sandisk, Archos, Philips, Creative.Κάποιος ίσως είναι γνώστης τον εταιριών αυτών για να σου πει με σιγουριά.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα αυξήσω λίγο το budget στα 60-70 ευρώ. Κάτι philips είδα και πραγματικά έχουν ωραίο ήχο. Τίποτα άλλο σχετικό με χωρητικότητα 4GB τουλάχιστον;

philips ειχα παλιοτερα και απο ηχο ηταν μετρια.τωρα εγω σου προτεινω σε λιγα χρηματα το creative που στα ++ εχει συνδεσημοτητα με bluetooth (νομιζω οτι δεν παρεχονται τα ακουστικα) και ειναι μικρο βολικο και ο ηχος ειναι καλος.ομως πολυ καλο ειναι και το sony και σε προσφορα μαλιστα το οποιο στα ++ πολυ καλη αυτονομια.χαμηλο βαρος και ο ηχος του ειναι πολυ καλος.και τα 2 που σου αναφερω εχουν και ραδιοφωνο.βεβαια ανεβαινεις σε χρηματα αλλα κερδιζεις σε χωρητικοτητα 8gb και σε ποιοτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, θα κάνω μια καλύτερη έρευνα αγοράς και θα αποφασίσω :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή έχει πολλές σελίδες το συγκεκριμένο θέμα ζητώ την κατανόηση σας αν έχει ξαναναφερθεί το ερώτημα.

 

Είχα το mp3 της sony (http://www.sony.gr/product/nws-b-series/nwzb163fl.cew) που και που όταν πήγαινα να το ανοίξω μου κόλλαγε στην αρχική που κάνει το loading αλλά διορθωνόταν με ένα reset.

Σήμερα μετά από πολλά reset συνέχισε να κολλάει έτσι σκέφτομαι να πάρω το ipod nano 6ης γενιάς (http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=1511EC88D33AC24484C09A5D85D1615E&pa=D9B5D7F4854395478B96A69557B0FCB7).

 

Αξίζει τα λεφτά του? Εντυπώσεις αν το έχει κάποιος...

Εγώ το χρησιμοποιώ για τρέξιμο πιο πολύ οπότε αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο πιο οικονομικό αλλά αξιόπιστο καλά θα ήταν.

Edited by DartaniaN
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει πολλές σελίδες το συγκεκριμένο θέμα ζητώ την κατανόηση σας αν έχει ξαναναφερθεί το ερώτημα.

 

Είχα το mp3 της sony (http://www.sony.gr/product/nws-b-series/nwzb163fl.cew) που και που όταν πήγαινα να το ανοίξω μου κόλλαγε στην αρχική που κάνει το loading αλλά διορθωνόταν με ένα reset.

Σήμερα μετά από πολλά reset συνέχισε να κολλάει έτσι σκέφτομαι να πάρω το ipod nano 6ης γενιάς (http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=1511EC88D33AC24484C09A5D85D1615E&pa=D9B5D7F4854395478B96A69557B0FCB7).

 

Αξίζει τα λεφτά του? Εντυπώσεις αν το έχει κάποιος...

Εγώ το χρησιμοποιώ για τρέξιμο πιο πολύ οπότε αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο πιο οικονομικό αλλά αξιόπιστο καλά θα ήταν.

 

Το έχω εγώ από τον Δεκέμβριο και μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο player που έχει περάσει από τα χέρια μου. Σε συνδυασμό μάλιστα με το iTunes, οργανώνεις τη μουσική σου βιβλιοθήκη όπως με κανένα άλλο πρόγραμμα. Ό,τι απορίες έχεις στείλτες μου να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κοιτώντας κάποια παλιότερα ποστ του παρόντος θέματος, έπεσα σε μια εταιρεία mp3/mp4/etc που αναφέρθηκε, την Cowon. Επισκέφτηκα τον επίσημο ιστότοπο και μπορώ να πω ότι έπαθα πλάκα με τις συσκευές που έχει, ακόμα και με λειτουργικό Android. Έχει κάποιος κάποιο από αυτά στην κατοχή του; Έχουν όλα πολύ καλή ποιότητα ήχου, ανεξαρτήτως μοντέλου;

Θα με ενδιέφερε παράδειγμα κάποιο από τα «μικρά» μοντέλα, όπως το C2. Τίθεται σύγκριση με κάποια από τις γνωστές μάρκες, π.χ. Sony, Creative κλπ; Αν όντως αξίζει τον κόπο, να σκάσω κάποια χρήματα παραπάνω, αφού δε μπορείς να φορτώσεις τα πάντα σε ένα σύγχρονο smartphone, π.χ. τηλέφωνο, κάμερα, μουσική, διαδίκτυο και GPS, χωρίς να χρειάζεται να φορτίζεις κάθε τόσο. Ακούω πολύ μουσική και θα με ενδιέφερε ένα πολύ καλό dedicated media player.

Το C2 μου φαίνεται πολύ καλό, πλήρως παραμετροποιήσιμο equalizer καθώς και άλλα audio enhancements, line in, FM Radio με recording, υποδοχή κάρτας μνήμης κλπ. Ίσως το μόνο που λείπει είναι BT, αλλά κατά τα άλλα είναι τέλειο. Το προτείνετε, ώστε να αφήσω επιτέλους στην άκρη το τίμιο αλλά «λίγο» Creative Zen V Plus; :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας κάποια παλιότερα ποστ του παρόντος θέματος, έπεσα σε μια εταιρεία mp3/mp4/etc που αναφέρθηκε, την Cowon. Επισκέφτηκα τον επίσημο ιστότοπο και μπορώ να πω ότι έπαθα πλάκα με τις συσκευές που έχει, ακόμα και με λειτουργικό Android. Έχει κάποιος κάποιο από αυτά στην κατοχή του; Έχουν όλα πολύ καλή ποιότητα ήχου, ανεξαρτήτως μοντέλου;

Θα με ενδιέφερε παράδειγμα κάποιο από τα «μικρά» μοντέλα, όπως το C2. Τίθεται σύγκριση με κάποια από τις γνωστές μάρκες, π.χ. Sony, Creative κλπ; Αν όντως αξίζει τον κόπο, να σκάσω κάποια χρήματα παραπάνω, αφού δε μπορείς να φορτώσεις τα πάντα σε ένα σύγχρονο smartphone, π.χ. τηλέφωνο, κάμερα, μουσική, διαδίκτυο και GPS, χωρίς να χρειάζεται να φορτίζεις κάθε τόσο. Ακούω πολύ μουσική και θα με ενδιέφερε ένα πολύ καλό dedicated media player.

Το C2 μου φαίνεται πολύ καλό, πλήρως παραμετροποιήσιμο equalizer καθώς και άλλα audio enhancements, line in, FM Radio με recording, υποδοχή κάρτας μνήμης κλπ. Ίσως το μόνο που λείπει είναι BT, αλλά κατά τα άλλα είναι τέλειο. Το προτείνετε, ώστε να αφήσω επιτέλους στην άκρη το τίμιο αλλά «λίγο» Creative Zen V Plus; :)

 

Πάνο, πριν λίγα χρόνια, έτυχε και αγόρασα μεταχειρισμένο ένα cowon (iaudio είναι η ευρωπαική ονομασία της Κορεάτικης εταιρίας). Τώρα δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λεγόταν το μοντέλο, αλλά έχει 20 γίγα σκληρό δίσκο. Είναι μοντέλο 2006 , κάτι τέτοιο. Το αγόρασα περισσότερο για να τεστάρω τον ήχο, που όλοι έλεγαν τι καλός που είναι.

Αυτό που έχω να σου πώ είναι ότι πραγματικά είναι το μόνο που ξεφεύγει από το σορό. Ο ήχος είναι καταρχήν απίστευτα δυνατός. Τουλάχιστον 30% πιο δυνατός από ότιδήποτε άλλο έχω ακούσει.

Κατά δεύτερον είναι πολύ καθαρός και ποιοτικός, με πραγματικά γεμάτο μπάσο, συμπαγές, χωρίς "βρωμικο θόρυβο" , αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, ενώ έχει πολλές ρυθμίσεις για τον ήχο.

 

Σε αυτό που έχω εγώ (είναι βέβαια αρκετά παλιο) η ποιότητα κατασκευής είναι τρομέρη. Το μενού είναι κάπως "κορεάτικο" , πιθανόν να θυμίσει τίποτα παλιά samsung, ολίγον δύσχρηστο και αργό (λόγω του σκληρού) , αλλά πραγματικά είναι μηχάνημα αξιώσεων και του συγχωρώ τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Συγκριτικά με ένα zen που έχω, ε, καμία σχέση στην ποιότητα του ήχου.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, πριν λίγα χρόνια, έτυχε και αγόρασα μεταχειρισμένο ένα cowon (iaudio είναι η ευρωπαική ονομασία της Κορεάτικης εταιρίας). Τώρα δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λεγόταν το μοντέλο, αλλά έχει 20 γίγα σκληρό δίσκο. Είναι μοντέλο 2006 , κάτι τέτοιο. Το αγόρασα περισσότερο για να τεστάρω τον ήχο, που όλοι έλεγαν τι καλός που είναι.

Αυτό που έχω να σου πώ είναι ότι πραγματικά είναι το μόνο που ξεφεύγει από το σορό. Ο ήχος είναι καταρχήν απίστευτα δυνατός. Τουλάχιστον 30% πιο δυνατός από ότιδήποτε άλλο έχω ακούσει.

Κατά δεύτερον είναι πολύ καθαρός και ποιοτικός, με πραγματικά γεμάτο μπάσο, συμπαγές, χωρίς "βρωμικο θόρυβο" , αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, ενώ έχει πολλές ρυθμίσεις για τον ήχο.

 

Σε αυτό που έχω εγώ (είναι βέβαια αρκετά παλιο) η ποιότητα κατασκευής είναι τρομέρη. Το μενού είναι κάπως "κορεάτικο" , πιθανόν να θυμίσει τίποτα παλιά samsung, ολίγον δύσχρηστο και αργό (λόγω του σκληρού) , αλλά πραγματικά είναι μηχάνημα αξιώσεων και του συγχωρώ τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Συγκριτικά με ένα zen που έχω, ε, καμία σχέση στην ποιότητα του ήχου.:)

 

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον. Μάλλον θα κινηθώ κάποια στιγμή προς κάτι τέτοιο. Το C2 που έχω βάλει στο μάτι είναι όντως πολύ καλό, αλλά έχει δύο μειονεκτήματα, όχι τόσο σοβαρά φυσικά: δεν έχει ΒΤ, που θα μου άρεσε να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς και η οθόνη αφής, που είναι resistive και όχι capacitive που πλέον έχω συνηθίσει. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον. Μάλλον θα κινηθώ κάποια στιγμή προς κάτι τέτοιο. Το C2 που έχω βάλει στο μάτι είναι όντως πολύ καλό, αλλά έχει δύο μειονεκτήματα, όχι τόσο σοβαρά φυσικά: δεν έχει ΒΤ, που θα μου άρεσε να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς και η οθόνη αφής, που είναι resistive και όχι capacitive που πλέον έχω συνηθίσει. :)

 

Ενταξει, δεν ξερω να σου για το συγκεκριμενο. Αυτο που σου εγγυωμαι ειναι η ακουστικη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...Cowon....Έχει κάποιος κάποιο από αυτά στην κατοχή του; Έχουν όλα πολύ καλή ποιότητα ήχου, ανεξαρτήτως μοντέλου;..

 

Κάποτε υπήρχαν η iRiver και iAudio για τον ήχο.

Μετά αρχίσαμε να συνηθίζουμε ;-)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε υπήρχαν η iRiver και iAudio για τον ήχο.

Μετά αρχίσαμε να συνηθίζουμε ;-)

 

γιατι τωρα δεν υπαρχουν? εκλεισαν? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

γιατι τωρα δεν υπαρχουν? εκλεισαν? :wacko:

 

Οχι, απλά Θεωρούμε ¨ανεκτό¨ ήχο μία ποιότητα που πριν λίγα χρόνια θα γελούσαμε ;)

Δεν νομιζω να έχεις δει πολλούς να απολαμβάνουν τη μουσική της από iRiver:p

 

Λίγο off topic, είχα πρόσφατα μια παρόμοια συζήτηση με ένα φίλο με αφορμή ξένο άρθρο που περιέγραφε πώς μια ολόκληρη γενιά έχει θέσει ως ¨στάνταρ¨ τον ήχο ενός mp3 από τα ηχεία του υπολογιστή... αφού προφανώς δεν έχουν ακούσει ποτέ ούτε cd, ούτε hi-fi.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα προϊόντα της iRiver, αν θυμάμαι καλά, μέχρι κάποια στιγμή που παρακολουθούσα τις εξελίξεις, τα αντιπροσώπευε η Digimania. Ισχύει ακόμα αυτό, κι αν όχι, υπάρχει επίσημος διανομέας/εισαγωγέας, δεδομένου ότι δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα στις γνωστές τουλάχιστο αλυσίδες καταστημάτων/e-shops; :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα cowon d2 και a2. Το d2 ηταν πρωτοποριακο για την εποχη του,το πρωτο mp3 player με οθονη αφης. Ηταν πολυμηχανημα,επαιζε και βιντεο,φλας εφαρμογες,διαβαζε txt αρχεια,αυτα εν ετει 2007. Επαιζε ολα τα φορματ ηχου και ο ηχος του ειναι σημειο αναφορας ακομη και σημερα. Η δε ενταση του, ακουγα δυνατα στο 15 και πηγαινε μεχρι το 50. Μπαταρια 50 ωρες μουσικης. Ο αντικαταστατης του πρεπει να ειναι το c2. Τα σηματα κατατεθεντα της cowon ειναι η ποιοτητα κατασκευης και ηχου και η μπαταρια. Μετα τα cowon, ο ηχος των συγχρονων smartphones φαινεται αστειος. Απλα για να τα εκτιμησεις θες και καλα ακουστικα. Μεινετε μακρια απο τις android εκδοχες της cowon,ειναι μεγαλα fail. Τα καθαρα mp3 player της ειναι ο,τι καλυτερο για τους audiophiles.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους, σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να αγοράσω ένα mp3 player που να έχει και ραδιόφωνο. Οι χρήσεις που θα έχει είναι οι εξής:

- Κυρίως όταν πηγαίνω για τρέξιμο (σχεδόν κάθε μέρα). Εδώ το θέλουμε για 2 λόγους: Προφανώς για να ακούμε μουσική, αλλά και για tracking. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ το κινητό μου, ένα Xperia Arc με 2 εφαρμογές, είτε το Sports Tracker είτε το Nike+ που κυκλοφόρησε για Android πριν λίγο καιρό.

- Στο αυτοκίνητο ώστε να μην γράφω συνέχεια CD για να ακούσω τα τραγούδια που θέλω.

- Έρχεται κι η ώρα για την στρατιωτική θητεία σε λίγο καιρό και θέλω κάτι να περνάει η ώρα..!)

 

Είπα λοιπόν να πάρω το νέο Nano, την έκδοση με τα 16GB. Σε design δεν παίζεται, αλλά το θέμα είναι αν θα με βολέψει για την χρήση που το θέλω. Το Nano χρειάζεται κάτι άλλο για να κάνει tracking? Κάποιον sensor? Από μπαταρία πώς πάει?

Έχετε μήπως να προτείνετε κάποια άλλη συσκευή κατάλληλη για την χρήση που θέλω?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Οχι, απλά Θεωρούμε ¨ανεκτό¨ ήχο μία ποιότητα που πριν λίγα χρόνια θα γελούσαμε ;)

Δεν νομιζω να έχεις δει πολλούς να απολαμβάνουν τη μουσική της από iRiver:p

 

Λίγο off topic, είχα πρόσφατα μια παρόμοια συζήτηση με ένα φίλο με αφορμή ξένο άρθρο που περιέγραφε πώς μια ολόκληρη γενιά έχει θέσει ως ¨στάνταρ¨ τον ήχο ενός mp3 από τα ηχεία του υπολογιστή... αφού προφανώς δεν έχουν ακούσει ποτέ ούτε cd, ούτε hi-fi.

 

To θέμα είναι τι θεωρούμε καλό ήχο. Μιας που έγινε αναφορά στα iRiver, έχω ένα iRiver του 2005 ώπου κατ'εμε έχει καλό ήχο αλλά δεν μπορώ να βάλω και το χέρι μου στη φωτιά αφού δεν έχω ακούσει από κάποια άλλη συσκευή εκτός από κάποια κινητά Nokia που φυσικά έχουν αίσχος ήχο. Έτσι λοιπόν δεν έχω μέτρο σύγκρισης γι' αυτό και έχω την άισθηση ότι είναι καλός ο ήχος, εκτός και αν έχει. Απ' ότι φαίνεται είμαι ο μόνος που απολαμβάνω τον ήχο της iRiver :lol:.

 

Τα προϊόντα της iRiver, αν θυμάμαι καλά, μέχρι κάποια στιγμή που παρακολουθούσα τις εξελίξεις, τα αντιπροσώπευε η Digimania. Ισχύει ακόμα αυτό, κι αν όχι, υπάρχει επίσημος διανομέας/εισαγωγέας, δεδομένου ότι δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα στις γνωστές τουλάχιστο αλυσίδες καταστημάτων/e-shops; :what:

 

Η Digimania έχει κλείσει έδω και 5 χρόνια. Γενικά απ'ότι ακουγόταν ότι δεν ήταν και οι καλύτεροι σε εξυπηρετηση, μόνο όταν θέλαν να πουλήσουν. Σε περίπτωση βλάβης, εγγύησης κλπ κάναν τους Κινέζους.

Απ' ότι θυμάμαι αντιπρόσωπος τελευταία ήταν η Elasyn (http://www.elasyn.gr).

Ενδιαφέρεσε για service ή για αγορά; Για το δεύτερο μάλλον δε θα το συνιστούσα, καλύτερα προτίμησε κάτι άλλο παρότι είμαι κάτοχος iRiver και ευχαριστημένος.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...