Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι τηλέφωνα είχατε πριν αλλα εμενα με τρεις ώρες οθόνη , όλη μέρα data και δώδεκα ώρες αναμονή ειναι champ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι η 6.0.1 ειναι.αυτη ειναι beta η τριτη κατα σειρα και πολυ σταθερη.μπαινεις απο εδω https://developer.android.com/preview/download.html και κανεις κλικ επανω εκει που λεει Android Beta Program ανοιγοντας θα σου ζητησει τον κωδικο που εχεις στο google και θα σου ανοιξει την σελιδα οπου θα φανει το τηλεφωνο σου και πατα εκει που λεει εγραφη.αμεσως θα σου ερθει ota η αναβαθμιση.αν θελησεις να γυρισεις πισω στην 6.0.1 απλως κανεις καταργηση εγραφης.
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι τηλέφωνα είχατε πριν αλλα εμενα με τρεις ώρες οθόνη , όλη μέρα data και δώδεκα ώρες αναμονή ειναι champ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Xiaomi Redmi note 3 pro. Με την ίδια ακριβώς χρήση μου έδινε 7μιση ώρες sot, ενώ το Nexus 3.

 

Όμως για μένα η εμπειρία χρήσης δεν συγκρίνεται, το stock Android είναι κλασεις ανώτερο από την miui. Για αυτό και δεν μετάνιωσα στιγμή που το έδωσα και ας χάνω αρκετά σε μπαταρία. Απλά δεν μπορώ να μην πω ότι η μπαταρία του Nexus είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

ναι η 6.0.1 ειναι.αυτη ειναι beta η τριτη κατα σειρα και πολυ σταθερη.μπαινεις απο εδω https://developer.android.com/preview/download.html και κανεις κλικ επανω εκει που λεει Android Beta Program ανοιγοντας θα σου ζητησει τον κωδικο που εχεις στο google και θα σου ανοιξει την σελιδα οπου θα φανει το τηλεφωνο σου και πατα εκει που λεει εγραφη.αμεσως θα σου ερθει ota η αναβαθμιση.αν θελησεις να γυρισεις πισω στην 6.0.1 απλως κανεις καταργηση εγραφης.

 

Τhank you! :cool:

Fighting solves everything
Link to comment
Share on other sites

Το 3g σε σχέση με το 4g εκτός βέβαια από ταχύτητα έχει διαφορά σε κατανάλωση μπαταρίας? Το λέω γιατί δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα και λέω να το έχω σε 3g συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

Το 3g σε σχέση με το 4g εκτός βέβαια από ταχύτητα έχει διαφορά σε κατανάλωση μπαταρίας? Το λέω γιατί δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα και λέω να το έχω σε 3g συνέχεια.

 

ναι έχει διαφορά και μεγάλη μάλιστα, ο λόγος είναι ότι το 4g δεν είναι ευρέως διαδεδομένο και το κινητό ψάχνει συνεχώς για το σήμα με αντίκτυπο στην μπαταρία. αν δεν σε νοιάζει έχε το στο 3g.

 

Καλημέρα, τη παρτίδα τη γράφει κάπου πάνω στο κουτί ή πρέπει να το ανοίξουμε για να το δούμε?

 

την γράφει το κουτί εκεί που λέει S/N, τα τρία πρώτα νούμερα

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμιά καλή rom να δοκιμάσω. Εκτός από CM. Τείνω προς Pure Nexus αλλά είναι τόσο πολλές που έχασα τη μπαλα.
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισως το παρω και εγω αφου το καταστημα δεν εχει πλεον το Nexus 6 Motorola. Ειναι καλυτερο απο το Motorola πως σας φενεται ; Με προβληματιζει η οθονη που ναι μικρη.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η οθονη σε λιγες μερες ουτε καν που θα το σκεφτεσαι για το μεγεθος της.εγω απο c5 ultra πηρα το nexus 5x και δεν δυσκολευτηκα καθολου μα καθολου
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εμένα με 22λεπτά οθόνη σήμερα, data κλειστά, μετά από 8 ώρες έχει πάει στο 55%. Είναι λογικό αυτό το πράγμα; Wifi έχω ανοικτό, bluetooth και location. Εφαρμογές ελάχιστες, μόνο viber, messenger kai facebook από βαριές. Το κινητό το έχω μόνο για ομιλία και το βράδυ που γυρνάω σπίτι και θέλω να παίξω λίγο (κυρίως browsing) είμαι στο 35%
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι εδώ και κάνα χρόνο κάτοχος ενός LG G3 και προερχόμενος απο iphone 4s στην αρχή μου φαινόταν όλα ρόδινα. Περιττό να πω, ότι πλέον θέλω πραγματικά να το αλλάξω. Επειδή το pure android μ αρέσει πολύ σκέφτομαι να πάω στο 5x απλά διαβάζοντας λίγο τριγύρω, είδα ότι έχει διάφορα θεματάκια, lags, είναι αργό μερικές φορές, επαννεκινήσεις, αργή έναρξη κάμερας, μη σωστή λειτουργία του ambient display. Ήθελα να ρωτήσω αν με κάποιο update έχουν διορθωθεί όλα αυτά, ή αν κάποια ακόμα παραμένουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

 

Υ.γ.: Έχει αρχίσει και μου λείπει το ease of use των iphones.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι εδώ και κάνα χρόνο κάτοχος ενός LG G3 και προερχόμενος απο iphone 4s στην αρχή μου φαινόταν όλα ρόδινα. Περιττό να πω, ότι πλέον θέλω πραγματικά να το αλλάξω. Επειδή το pure android μ αρέσει πολύ σκέφτομαι να πάω στο 5x απλά διαβάζοντας λίγο τριγύρω, είδα ότι έχει διάφορα θεματάκια, lags, είναι αργό μερικές φορές, επαννεκινήσεις, αργή έναρξη κάμερας, μη σωστή λειτουργία του ambient display. Ήθελα να ρωτήσω αν με κάποιο update έχουν διορθωθεί όλα αυτά, ή αν κάποια ακόμα παραμένουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

 

Συσκευη των 240€ ειναι, μην περιμενεις οτι θα εκθαμβωθεις.

Ειναι γρηγορο, εχει στοκ αντροιντ, εχει βαρβατη καμερα που ειναι λιγο αργη, εχει αθλιο ηχο και μετρια υλικα κατασκευης.

 

Υ.γ.: Έχει αρχίσει και μου λείπει το ease of use των iphones.

 

Kαι γιατι δεν παιρνεις ενα;

Μονο 520€ εχει το περσινο iphone 6 16gb

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ισως το παρω και εγω αφου το καταστημα δεν εχει πλεον το Nexus 6 Motorola. Ειναι καλυτερο απο το Motorola πως σας φενεται ; Με προβληματιζει η οθονη που ναι μικρη.

 

Mιας και ειχα ολα τα Nexus, το 6 ειναι πολυ τεραστιο σε μεγεθος.

Χορταστικο, αλλα πλεον ειναι outdated και πανακριβο.

Καλυτερα υλικα κατασκευης απο το 5χ, καλυτερη οθονη και πολυ καλυτερο ηχο.

 

Εγω ειχα εδω και 2 χρονια μεγαλες οθονες, επιστρεφω ανετα στις μικρες. Το 5χ μου φαινεται πολυ καλο. Δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω κινητό να με εκθαμβώσει, ψάχνω ένα κινητό που να μην μου την σπάει με τα κολλήματα του. Για αυτό και ρώτησα. Επίσης η μπαταρία του πόσο πιο κακή μπορεί να είναι απο του G3;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω κινητό να με εκθαμβώσει, ψάχνω ένα κινητό που να μην μου την σπάει με τα κολλήματα του. Για αυτό και ρώτησα. Επίσης η μπαταρία του πόσο πιο κακή μπορεί να είναι απο του G3;

 

To ιδιο τραγικη μπαταρια εχει, αλλα το σωνει το quick charging.

To βαζεις ενα 20λεπτο για φορτιση και εχει παρει 40% ξερωγω (τυχαια νουμερα)

 

Αν δεν σε ενδιαφερουν ρουτ κλπ, κοιτας και το g4.

Πολυ καλυτερη οθονη, καλυτερο καμερα app και ισως και φακο, ωραιο το δερματινο καπακι, σφαιρατο και εκεινο.

Μιλαμε για ταχυπλοο, το κρατησα κανα2 βδομαδες και μου αρεσε τρελά.

Link to comment
Share on other sites

το g4 είναι τρομερό τηλέφωνο αλλά έχει θέματα με bootloop, δεν θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους (άνα πάσα στιγμή μπορεί να βρεθείς με χαλασμένο κινητό και να τρέχεις με εγγυήσεις).

Η μπαταρία του για τον μέσο χρήστη βγάζει μια μιση μέρα και για πιο σκληρή χρήση βγάζει πάλι μια μέρα. Σε συνδυασμό με το quick charging είσαι κομπλέ. Κοίτα και το huawei p9 lite ως εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πραγματικά το G4 τρομερό, αλλά δεν θέλω να το πάρω για 2 λόγους. 1ον θέλω pure android με ότι αυτό συνεπάγεται, και δεύτερον το έχουν 2 φίλοι και ένα βράδυ του ενός έκανε συνεχείς επανεκινήσεις για κανα 25λεπτο. Τα υπόλοιπα θέματα που διάβασα οτι είχε, ξεπεράστηκαν με τα update που έβγαλε η google για το 5x;

 

Υ.γ.: Θα κοιτούσα και το 6p που λένε οτι είναι απίστευτο αλλά θέλω να μικρύνω σε διαστάσεις όχι να μεγαλώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic, αμφιβάλλω αν το g3 έχει καλύτερη αυτονομία από το 5x.

 

Επίσης τι πολύ και το μέτρια χρήση ο καθένας το ορίζει διαφορετικά .

 

Για μενα πήγαινε στο nexus. Για τα λεφτά του τώρα είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό επειδή εχει HD οθόνη δεν εχει ουτε λαγκαρισματα ουτε υστέρηση, σε οτι αφορά την μπαταρία κατεβάστε όλα τα updates και δώστε τις δυο εβδομάδες να στρώσει. Πλέον βγάζω 2.5 ώρες οθόνη και 7 το πρωι με 12 το βράδυ σε wifi και 4g. Αν θέλαμε να περιγράψουμε το κινητό με μια πρόταση θα το λέγαμε ως μια εξαιρετική συσκευή LG χωρίς τα προβλήματα συσκευής LG. Προέρχομαι απο LG G3 . Σε οτι αφορά την οθόνη ειναι ακριβώς στην χρυσή τομή ανάμεσα στο 6s και το 6s plus. Οσο πρεπει μεγαλη , οσο πρεπει candy bar , οσο πρεπει manageable. Για εμενα το τέλειο κινητό. Πήγαινα για 6s και οταν το έπιασα στα χέρια μου έπαθα πλάκα, βασικά γλίτωσα πεντακόσια ευρώ. Το Google imprint επισης ειναι απίστευτο για εναν άνθρωπο σαν και εμενα που πρεπει να εχω συνέχεια το κινητό κλειδωμένο. Just take my money !

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το εχω 5 μερες... και προερχομαι αππ Nexus6 και G3.

Αν δε μου ειχε σπασει η οθονη του 6 δε θα το επαιρνα, το θεωρουσα πισωγυρισμα το lg κυριως λογω ram. Αλλα ποσο λαθος εκανα!

 

Με εχει βολεψει πολυ περισσοτερο το μεγεθος του, πλεον δεν ξαναπαω σε κινητο πανω απο 5.2" εκει στις 5-5.2 ειναι το sweet spot αποτι βλεπω. Ακομα και αν εχει μεγαλουτσικα bezels το 5Χ, και στην ουσια ειναι μεγαλυτερο σε μηκος απο το G3 με τις 5.5" , υπαρχει μεγαλη διαφορα στο πλατος που ειναι πολυ εμφανης οταν το κρατας. Το 6αρι ηταν απαλευτο σε αυτον τον τομεα.

 

Δευτερη παρατηρηση ειναι κατι που και πριν το πιστευα και ας ειχα το 6αρι, και τωρα θα το φωναζω ακομα παραπανω : ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ $%#&&*&%* ΤΙΣ QUADHD ΟΘΟΝΕΣ ΣΕ ΚΙΝΗΤΑ!!!!

Παιδια ελεος με το marketing και τα προβατα, η fullHD ειναι υπεραρκετη σε λεπτομερει σε αυτα τα μεγεθη, το μονο που καταφερνουν ειναι να ξεσκιζουν τη μπαταρια για το marketing και παμε και για 4k σε λιγο... τι να πεις???

Λοιπον η οθονη ειναι τελεια σε φωτεινοτητα και λεπτομερεια με μικροτερη καταναλωση. Τα χρωματα ειναι ξεπλυμενα βεβαια λογω IPS αλλα συνηθιζεις...

 

Αποδοση πολυ καλη και τη μικροτερη ram δε την εχω αντιληφθει πουθενα.

 

Μπαταρια μετρια προς καλη. Δεν ειναι και για κλαματα, βγαζω περιπου 4 ωρες sot που μου φτανει για μια μερα. Δεν θεωρω σημαντικο το να βγαζει πανω απο 1 μερα αφου παντα το βραδυ που κοιμαμαι φορτιζω, οποτε αφου βγαζει τη μερα σχετικα ανετα ειμαι ΟΚ.

 

Η τιμη του 16gb ειναι ευκαιρια. Το Σαββατο το πηρα 233€ και ενα μικρο dual flashακι kingston με usb3.1 και usb3.0 64gb κοστιζει 19€ για οποιον χρειαζεται. Το εχω στο μυαλο μου μελλοντικα για αν χρειαστει.

 

Στα αρνητικα το οτι ειναι πλαστικουρα. Δε θα το ελεγα κακη ποιοτητα κατασκευης μιας και μου φαινεται "καλο" πλαστικο, αλλα σιγουρα χανει πολυ σε αισθηση στο χερι. Βεβαια το οποιο ποιοτικο κινητο ειχα ποτε οπως και το motorola n6, ποτε δεν ενιωθα αυτην την αισθηση αφου δε μπορουσα να το εχω χωρις θηκη...αρα δωρο αδωρο...

 

Αυτο που σιγουρα ειναι πραγμαγικα κακο ειναι το ηχειο. Αρκετα κακη ποιοτητα, barely αποδεκτο.

Ολα τα αλλα μειονεκτηματα του κινητου μπορουν ευκολα να δικαιολογηθουν ειτε σαν εξοικονομηση χρηματων και μειωση μοστους, ειτε να τα δεις και σαν επιλογες που εχουν πλεονεκτηματα σε αλλους τομεις, αλλα το ηχειο ειναι απλα απαραδεκτο χωρις λογο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μιλησα για την καμερα που θεωρειται απο τα μεγαλα ατου του γιατι δεν εχω προλαβει να την ανιολογησω, αλλα θα πιστεψω τους υπολοιπους.

 

Εν κατακλείδι το κινητο ειναι τρελη ευκαιρια στα 230-240 ευρω ,και κακη περιπτωση στην αρχικη τιμη στην οποια παρουσιαστηκε. Το 32gb αν ξαναπεσει στα 270 θα ειναι καλο επισης... αλλα για την ωρα θεωρω καλυτερη μια λυση usb otg οταν και ΑΝ χρειαστει.

 

ΥΓ: η flat οθονη επιτελους επετρεψε να μπει τελεια nillkin tempered glass με μολις 7€...μου ειχαν σπασει τα @@ οι curved

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ποστ : https://plus.google.com/+ParanoidAndroidCorner/posts/WcCp3J7Vj1A?_utm_source=1-2-2

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ποστ : https://plus.google.com/+ParanoidAndroidCorner/posts/WcCp3J7Vj1A?_utm_source=1-2-2

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Και εγώ το είδα. Λέω να την δοκιμάσω αν έχω χρόνο μέσα στο Σαββατοκύριακο. Εσύ θα την βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ποστ : https://plus.google.com/+ParanoidAndroidCorner/posts/WcCp3J7Vj1A?_utm_source=1-2-2

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Και εγώ το είδα. Λέω να την δοκιμάσω αν έχω χρόνο μέσα στο Σαββατοκύριακο. Εσύ θα την βάλεις;

 

Με πρόλαβες!Εγω θα την δοκιμάσω πάντως.Θετικότατο το οτι επαναδραστηριοποιούνται,όσο πιο πολλοί devs,τόσο το καλύτερο.Να και το επίσημο σαιτ http://aospa.co/

 

Και βίντεο

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...