Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα βρήκαν να ρίξουν την τιμή στο 32αρι????? :mad:

Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξεις, δεν έχει βγάλει προβλήματα καμία παρτίδα (εννοώ μαζικά). Από το κατάστημα δεν έχω εμπειρία αλλά αν δεις τις αξιολογήσεις στο σκρουτζ καλό φαίνεται, δεν έχεις κάποιο λόγο να ανησυχείς.

 

Το airdroid μου έβγαλε σφάλμα στη μεταφορά αρχείου μέσω της εφαρμογής του υπολογιστή... διάβασα ότι το έπαθαν κι άλλοι οπότε τώρα δοκιμάω μέσω του web interface. Το γράφω γιατί μπορεί να θέλουν να κάνουν κι άλλοι το ίδιο μέχρι να βρουν καλώδιο.

 

Δυστηχώς μόλις είδα το 32αρι δεν υπάρχει.

 

Απο όποιο σκρουτζομάγαζο και να αγοράσεις, πάρε τηλέφωνο να σου δώσει ένα ΙΜΕΙ να μάθεις απο την LG χώρα προέλευσης κινητού απλά να σιγουρευτείς ότι είναι Ευρωπαικό.

 

Ναι εννοείται αυτό. Είναι κανόνας! Ευχαριστώ και τους δύο :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα βρήκαν να ρίξουν την τιμή στο 32αρι????? :mad:

Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξεις, δεν έχει βγάλει προβλήματα καμία παρτίδα (εννοώ μαζικά). Από το κατάστημα δεν έχω εμπειρία αλλά αν δεις τις αξιολογήσεις στο σκρουτζ καλό φαίνεται, δεν έχεις κάποιο λόγο να ανησυχείς.

 

Το airdroid μου έβγαλε σφάλμα στη μεταφορά αρχείου μέσω της εφαρμογής του υπολογιστή... διάβασα ότι το έπαθαν κι άλλοι οπότε τώρα δοκιμάω μέσω του web interface. Το γράφω γιατί μπορεί να θέλουν να κάνουν κι άλλοι το ίδιο μέχρι να βρουν καλώδιο.

Δοκίμασε instashare η send-anywhere

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε μια χαρά με το web interface, 2,2gb μουσικής μεταφέρθηκαν πιο γρήγορα κι από ότι τα έβαλα στο s3 mini με usb :o Πολύ ωραία εφαρμογή! Ευχαριστώ!

 

Το screen overlay δεν ενοχλεί κανέναν άλλο ρε παιδιά? Ή υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και η θήκη orzly με το stand από πίσω μαζί με tempered glass της orzly. Πολύ ωραία θήκη, δίνει μια στιβαρότητα στο κινητό και πολύ καλό κράτημα (έχω μικρό χέρι και δυσκολεύομαι λίγο με το κράτημα, είναι και λεπτό, απορώ πως λένε όλοι ότι το κρατάνε με το ένα χέρι πολύ εύκολα). Το stand πολύ βολικό, πολύ ωραία πατέντα! Και το tempered glass επίσης καλό φαίνεται, πολύ πιο λεπτό από αυτό που είχα στο s3 mini, δεν το καταλαβαίνεις ότι υπάρχει.

Το μόνο ελαφρώς αρνητικό είναι ότι το stand είναι πλαστικό και είναι επίφοβο να το σπάσω :P

Link to comment
Share on other sites

(έχω μικρό χέρι και δυσκολεύομαι λίγο με το κράτημα, είναι και λεπτό, απορώ πως λένε όλοι ότι το κρατάνε με το ένα χέρι πολύ εύκολα).

 

όταν έχεις συνηθίσει σε οθόνες από 5.5 ίντσες και πάνω, το 5x σου φαίνεται παιχνιδάκι στο κράτημα.

 

ανέβασε και καμιά φωτογραφία της θήκης μην είσαι παρτάκιας

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και εγώ την παραγγελία μου από σκρουτζ και λογικά μέχρι τρίτη θα το έχω στα χέρια μου. Δεν βλέπω την ώρα. Πάντα ήθελα Nexus κινητό και μέχρι τώρα έκανα τη δουλειά μου με ένα Moto g 2nd gen από το οποίο βέβαια δεν είχα παράπονο. Με βαλατε λιγο σε σκέψεις με το imei που αναφέρθηκε πιό πανω και δεν μπήκα στον κόπο να ρωτησω από το μαγαζί(δεν ήξερα βασικά). Στην περιγραφή έλεγε ευρωπαϊκό με 2 χρόνια εγγύηση. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το πάρω στά χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα καλό

που την δείχνει . Είναι διαφημιστικό αλλά συμφωνώ με αυτά που λέει στην περιγραφή και είναι ακριβώς έτσι και στο δικό μου. Αν θέλετε πάντως βγάζω και φωτο.

Όταν το πρωτοείδα δεν πίστευα αυτά που έλεγε ότι σου δίνει καλό κράτημα ενώ παράλληλα δεν κολλάει υπερβολικά αλλά τελικά έχει δίκιο ο τύπος γιατί έμενα σκέτο το τηλέφωνο μου γλίστραγε. Χθες (πρώτη μέρα που το είχα) έφαγε μια πτώση πολύ καλή... ευτυχώς απ'το μισό μέτρο μόνο οπότε δεν έπαθε ούτε μισή γρατζουνιά. Ήμουν συνηθισμένος από το s3 mini...

Σήμερα όμως το θωράκισα :D

Η θήκη να προσθέσω ότι είναι αρκετά λεπτή, και σε συνδυασμό με το λεπτό πάχος του κινητού το τελικό μέγεθος με τη θήκη είναι ιδανικό, το νιώθεις και πιο στιβαρό στο χέρι σου. Εγώ όταν την είδα από φώτο νόμιζα ότι θα το κάνει πολύ ογκώδες και άσχημο αλλά κάθε άλλο.

Αν έπρεπε να κάνω κάποια παρατήρηση θα ήταν για τα κουμπιά που θα ήθελα να πατιούνται λίγο πιο εύκολα, αλλά μάλλον τώρα ψάχνω για να βρω ελάττωμα :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί το πρόβλημα υπάρχει με το ΙΜΕΙ;

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Το imei είναι ο κωδικός της συσκευής σου και είναι μοναδικός για κάθε συσκευή. Μέσω αυτού μπορείς να δεις από την αντιπροσωπεία ποιας χώρας προήλθε το τηλέφωνο. Αν προήλθε από ευρωπαϊκή χώρα είσαι κομπλέ αφού θα στο επισκευάσει η arvato στην ελλάδα διαφορετικά υπάρχει περίπτωση να μην δεχτούν να στο επισκευάσουν.

Edited by vasilakis15
Link to comment
Share on other sites

Από άποψη παραμετροποίησης γιατί είναι τόσο περιορισμένο? Το s3 mini με resurection remix rom ήταν πολύ πιο παραμετροποιήσιμο. Αν βάλω αυτό το elemental x θα μπορώ να πειράζω κι άλλες ρυθμίσεις ή δεν έχει σχέση αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Από άποψη παραμετροποίησης γιατί είναι τόσο περιορισμένο? Το s3 mini με resurection remix rom ήταν πολύ πιο παραμετροποιήσιμο. Αν βάλω αυτό το elemental x θα μπορώ να πειράζω κι άλλες ρυθμίσεις ή δεν έχει σχέση αυτό?

 

έτσι είναι το stock android, έχει μόνο τα βασικά. έχεις δύο επιλογές:

1.root και xposed framework(gravity box)

2.να περάσει κάποια custom rom (πχ την pure nexus από xda)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα κάπου ότι η εγγύηση της συσκευής καλύπτει πτώσεις, βλάβη από νερό κλπ.. ισχύει κάτι τέτοιο; Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση στη συσκευή και θα ήταν πολύ σημαντικό να γνωρίζω αν ισχύει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ μου είπαν από το μαγαζί ότι έχει εγγύηση Arvato αλλά επίσης είχε και ελληνικές οδηγίες... Παράξενο μιας και η Google δεν το υποστηρίζει ελλαδα. Από θήκη πήρα μία σιλικόνη διάφανη από youraccessories.com με πέντε ευρώ και είναι τουλάχιστον εντυπωσιακή.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ προτείνετε ρε παίδες, να μην έχει χαζοbug?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους... Τρεις ώρες οθόνη 28 ώρες αναμονή και 1 ώρα υπηρεσίες φωνής συνέχεια σε wifi και 4g.... Το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ποτέ

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα κάπου ότι η εγγύηση της συσκευής καλύπτει πτώσεις, βλάβη από νερό κλπ.. ισχύει κάτι τέτοιο; Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση στη συσκευή και θα ήταν πολύ σημαντικό να γνωρίζω αν ισχύει αυτό.

 

Λάθος συσκευή θα είδες. Το 5X δεν έχει προστασία από σκόνη και νερό. Ποσο μάλλον από πτώση που μόνο ένα moto μου έρχεται στο μυαλό ότι έχει.

 

 

Εκτός και αν μιλάς για κάποια extra εγγύηση του καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ προτείνετε ρε παίδες, να μην έχει χαζοbug?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Krexus από μένα. Σταθεροτατη και έχει όλα τα βασικά, χωρίς περιττές χαζομάρες.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Διάβασα κάπου ότι η εγγύηση της συσκευής καλύπτει πτώσεις, βλάβη από νερό κλπ.. ισχύει κάτι τέτοιο; Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση στη συσκευή και θα ήταν πολύ σημαντικό να γνωρίζω αν ισχύει αυτό.

 

Που το διάβασες; Δεν ισχύει εκτός και αν σου δίνει κάποιο κατάστημα extra εγγύηση αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες; Δεν ισχύει εκτός και αν σου δίνει κάποιο κατάστημα extra εγγύηση αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Εχεις δικιο δεν ισχυει αυτο τελικά. Ισχύει μόνο με το nexus protect που το αγοραζεις ξεχωριστά από το store της google που οπως γνωριζπυμε δεν εχουμε προσβαση.

https://support.google.com/store/answer/6283618?hl=en&ref_topic=3244667

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά? έχετε παρατηρήσει ότι όταν το φορτίζεις και είναι ανοικτή η οθόνη φορτίζει πολύ πολύ αργά? όταν το αφήνεις στην ησυχία του φορτίζει πολύ γρήγορα.

 

Το παρατηρησα προχθες και εψαξα να βρω τι γινεται. Αυτο που βρηκα τελικα ειναι οτι η γρηγορη φορτιση παραγει πολυ θερμοτητα στη μπαταρια. Ετσι, για προστασια της μπαταριας απο υπερθερμανση, οταν χρησιμοποιεις το τηλεφωνο ενω ειναι στη φορτιση, αναλογα με τη χρηση, μειωνεται και το φορτιο που μπαινει στη μπαταρια.

 

Εκανα και ενα τεστ μονος μου για να το τσεκαρω. Το εβαλα στη φορτιση και αρχισα να μπαινοβγαινω στις ρυθμισεις του τηλεφωνου με αργο ρυθμο, ωστε να μη ζεσταινω το τηλεφωνο και φορτιζε πολυ γρηγορα. Μετα αρχισα να χρησιμοποιω εφαρμογες ωστε να το ζορισω λιγο και τοτε αρχισε να κοβει ταχυτητα η φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Krexus από μένα. Σταθεροτατη και έχει όλα τα βασικά, χωρίς περιττές χαζομάρες.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Pure nexus, πολύ καλη και σταθερή.Cyanogen επίσης,all time classic

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω το nexus 5 2013 αξιζει να παρω το 5Χ τωρα? η να περιμενω να βγουν οι καινουργιες συσκευες nexus ?

 

Αν έχεις την υπομονή περίμενε. Αλλά Ελλάδα θα τις δούμε Νοέμβριο και σίγουρα στην αρχή θα είναι ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω το nexus 5 2013 αξιζει να παρω το 5Χ τωρα? η να περιμενω να βγουν οι καινουργιες συσκευες nexus ?

 

Θα πρότεινα να περιμένεις μέχρι να δεις τουλάχιστον τι θα βγάλει η htc και σε τι τιμές. Στην χειρότερη θα πάρεις το 32αρι 5x σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.κατοχος του κινητού από χτες και εγώ,δηλωνω ενθουσιασμένος. Πολύ καλή φωτογραφική,οπου ήταν και βασική προϋπόθεση για το τηλέφωνο που θα έπαιρνα.πολυ γρήγορο,δεν κολλάει πουθενά.δεν το περίμενα έτσι.πρωτη φορά με nexus συσκευή . πατρίδα 511 κ είχα θέμα με κίτρινη οθόνη.δεν το είχα ψάξει αρκετά για να πάρω ποιο καινούρια παρτίδα οπότε .... εμφάνισα το μενού για προγραμματιστές και έκανα την επιλογή για ποιο ψυχρά χρώματα.αλλαξε τελείως.Αλλη οθόνη!βεβαια δεν ξέρω αν έχει διαφορά με οθόνη όπου δεν είχε καθόλου θέμα,αλλα νομίζω έφτιαξε κ δεν έχει διαφορά με μία "κανονική".Νομιζω πολύ καλή επιλογή στα χρήματα αυτά,ειναι με 16 giga.προσωπικα με φτάνουν . Αυτά και από μένα.
Link to comment
Share on other sites

Το παρατηρησα προχθες και εψαξα να βρω τι γινεται. Αυτο που βρηκα τελικα ειναι οτι η γρηγορη φορτιση παραγει πολυ θερμοτητα στη μπαταρια. Ετσι, για προστασια της μπαταριας απο υπερθερμανση, οταν χρησιμοποιεις το τηλεφωνο ενω ειναι στη φορτιση, αναλογα με τη χρηση, μειωνεται και το φορτιο που μπαινει στη μπαταρια.

 

Εκανα και ενα τεστ μονος μου για να το τσεκαρω. Το εβαλα στη φορτιση και αρχισα να μπαινοβγαινω στις ρυθμισεις του τηλεφωνου με αργο ρυθμο, ωστε να μη ζεσταινω το τηλεφωνο και φορτιζε πολυ γρηγορα. Μετα αρχισα να χρησιμοποιω εφαρμογες ωστε να το ζορισω λιγο και τοτε αρχισε να κοβει ταχυτητα η φορτιση.

 

σπαστικό πολύ όμως αυτό, αν το φορτίζεις πρέπει να το παρατήσεις το κινητό για να φορτίσει κάποια στιγμή. Το θετικό είναι ότι φορτίζει αστραπιαία αν το αφήσεις στην ησυχία του

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...