Jump to content

NIKON D3200 DSLR KIT 18-55 VR LENS 24mp A/R 4:3 Vs Lg G4 16mp A/R 16:9


 Κοινοποίηση

Απο τις παρακάτω φωτογραφίες, ποιές θεωρείτε καλύτερες?  

16 members have voted

  1. 1. Απο τις παρακάτω φωτογραφίες, ποιές θεωρείτε καλύτερες?

    • LG G4
      11
    • NIKON D3200 DSLR
      5


Recommended Posts

Συγγνώμη αλλά μιλάτε για απόλυτα νούμερα για διαγωνισμό φωτογραφίας. Εδώ μιλάμε για κινητά, και αυτό που μπορώ να πω (χωρίς ιδέα φωτογραφίας φυσικά σε σχέση με σας), ότι για προβολή σε φίλους, σε multimedia, εκτυπώσεις μικρές, compact cameras RIP.... ειδικά με xenon αν και αφόσον μπει κάποια στιγμή....
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μιλάτε για απόλυτα νούμερα για διαγωνισμό φωτογραφίας. Εδώ μιλάμε για κινητά, και αυτό που μπορώ να πω (χωρίς ιδέα φωτογραφίας φυσικά σε σχέση με σας), ότι για προβολή σε φίλους, σε multimedia, εκτυπώσεις μικρές, compact cameras RIP.... ειδικά με xenon αν και αφόσον μπει κάποια στιγμή....

 

Τωρα δε μιλαμε για κινητα...μιλαμε για G4 vs Dslr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καταρχήν demon συγχαρητήρια για το συγκριτικό σου, τέτοια vs πάνε το thread πολύ μπροστά και το κάνουν να ξεχωρίζει!:)

Όσον αφορά το ίδιο το συγκριτικό έχω να πω πως είναι σε γενικές γραμμές μοιρασμένο. Μου αρέσουν πιο πολύ οι βραδυνές της nikon που ο μεγάλος αισθητήρας δείχνει τα δόντια του. Δηλ. στο αυτόματο και iso 3200 η nikon έχει πολύ λίγo θόρυβο, κάνενα κινητό δεν θα έδινε τέτοιο αποτέλεσμα σ αυτά τα iso. Οι low light της νικον είναι πιο "ζωντανές" με καλλίτερη αποτύπωση του φωτισμού συγκεκριμένα στο 16ο & 17ο σετ. Επίσης η dslr υπερτερεί στα μακρο, μπορεί να μην είναι τόσο εντυπωσιακά αλλά το bokeh που δίνει δεν συγκρίνεται με του G4. Τώρα στις ημερήσιες το LG βγαίνει μπροστά λόγω του post processing που δίνει δίνει περισσότερο οξύτητα και πιο ζωντανά χρώματα στις φωτό και τις κάνει πιο εντυπωσιακές. Γενικά το G4 είναι κορυφαίο καμεροτηλέφωνο αφού κονταροχτυπιέται με την νικον και ορισμένες φορές την ξεπερνάει αλλά την φυσικότητα της dslr δεν την έχει...

Edited by agamithite
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το συγκριτικο! Ειναι χρησιμο να βλεπουμε μια γενικοτερη εικονα μεταξυ συγκρισεων κινητων με καμερες! Λοιπον! Θεωρω οτι εξ αρχης η συγκριση θα επρεπε να γινει με αλλο φακο στην nikon, γιατι με τον συγκεκριμενο δεν γινεται ευκολα να δειξεις τις δυνατοτητες ενος πολυ μεγαλυτερου αισθητηρα και στην ουσια δεν φτανει το απαραιτητο φως για να τις δειξεις. Ακομα και ετσι παρατηρω οτι τοσο σε βραδινες οσο και σε shallow depth of field η nikon ειναι ξεκαθαρα μπροστα. Επισης το σημαντικοτερο για μενα ειναι το καδρο. Με την νικον το καδρο σου ηταν πολυ καλυτερο με σωστο οριζοντα κτλ ενω με το κινητο σαν να γερνει λιγακι ! Επισης στις macro σε καποιες περιπτωσεις εισαι στο οριο εστιασης του φακου και λιγο εκτος. Και για καποιο λογο αρκετες φωτογραφιες ειναι ελαχιστα κουνημενες! Δεν ξερω γιατι αλλα δεν αποτυπωνεται η ποιοτητα της nikon εμφανως. Δυστυχως οσο καλες και να ειναι οι dslr υστερουν σε κατι παρα πολυ βασικο. Point and shoot! Εκει ερχεται το lg g4 και κανει την πιο μεγαλη διαφορα με μια πολυ καλη αποδοση στις περισσοτερες συνθηκες !
Link to comment
Share on other sites

@δεμον

 

Με τη μηχανη να υποθεσω δεν εστιασες με live view ?

Αυτο που λεγαμε στο pm ..να υποθεσω δεν παιζει συντομα εε?

 

Οσοι προτιματε οποια προτιματε αναφερθειτε σε ποια(ποιες) συγκεκριμενη(ες) φωτο αναφερεστε και εχετε το οποιο συμπερασμα.

(μη περιοριστειτε "σε ολες τις βραδινες" , "ημερησιες" . Θα προτιμουσα στη "ταδε και στη ταδε γιατι ετσι και ετσι εκει και εκει" και ας ισχυει αυτη η αποψη (σας) για ολες).

 

Με live view εστιασα. Οσο για το Pm θα προσπαθησω μεσα στην εβδομαδα να το εχω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να κρινω τεχνικα τις φωτογραφιες,οποτε θα κρινω με το ματι μου.

Θεωρω οτι σε ολες ειναι απο πολυ εως λιγο καλυτερες του G4.Στην ψηφιακη οι περισσοτερες δειχνουν μουντες και με χαλαει που υπερτονιζει το πρασινο στα φυτα.

Το G4 ειχε αυτοματο HDR;

Γιωργο ευχαριστουμε πολυ για τον χρονο που αφιερωνεις καθε φορα!Απο το G2 σε παρακολουθω.

 

Δεν χρειαζεται να εισαι γνωστης της φωτογραφιας για να κρινεις κατι. Κρινεις με βαση αυτο που βλεπεις και σου αρεσει.

Ναι το g4 ειχε hdr auto.

Σε ευχαριστω και εγω για τα καλα σου λογια χαιρομαι που καποιοι εκτιμουν τον κοπο των αλλων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπράβο φίλε Γιώργο για το συγκριτικό...ΑΣ πω και εγώ την άποψη μου και ας μην είμαι από τους ειδικούς περί φωτογραφίας εδώ μέσα.. Τις φωτογραφίες τις είδα όλες από το tablet..(αν και θέλει περισσότερο ψάξιμο το συγκριτικό), με μια γρήγορη ματιά έχουμε και λέμε... Σε ανάλυση είναι πολύ κοντά οι δυο συσκευές και αυτό λέει πολλά.. Στις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί με τη camera fv 5 το G4 τα πάει καλύτερα από τη Nikon.. Στις βραδινές που η Nikon έχει ISO υψηλό αποδίδει λίγο καλύτερα σε λεπτομέρειες και στο χρώμα πράσινο , στο G4 γενικά από όλες τις φωτογραφίες που εδώ δει στο φόρουμ από τους κατόχους του, πιστεύω γενικά ότι οι αδυναμίες του είναι ,στο αυτόματο με τη stock κάμερα στις ημερήσιες με κόντρα ήλιο(χωρίς hdr) και στο χρώμα πράσινο πολλές φορές δεν το αποδίδει τόσο καλά και στις βραδινές στα πρόσωπα τείνει πολύ προς το κίτρινο.. (πάντως με τη κάμερα fv 5 δείχνει να τα πηγαίνει καλύτερα στα αρνητικά που έχει η stock camera του) ΑΣ ξανά γυρίσουμε στο συγκριτικό.. Στις macro το G4 δείχνει ανώτερό που εκεί πίστευα πως η Nikon θα έβγαινε μπροστά, αλλά με διέψευσε.. Γενικά το G4 έχει πολύ καλό macro ,που θυμίζει έντονα Lumia 1020(που σε αυτό τον τομέα το Lumia τα πάει περίφημα).. Η Nikon από όλο το συγκριτικό είναι μπροστά σε σε δύο τρεις φωτογραφίες,από εκεί και πέρα το G4 για smartphone δείχνει τα δόντια σε μια dlsr ..

ΥΓ. Γιώργο θα ήταν ενδιαφέρον ένα συγκριτικό Nikon vs G4 με ανθρώπους, πρόσωπα δηλαδή.. (indoor, σε φωτεινά σημεία και βραδινές) ,εκεί πιστεύω ότι η Nikon θα έχει καλύτερα αποτελέσματα :p

Και πάλι μπράβο φίλτατε για το κόπο σου... Άααα περιμένω και την δικιά σου άποψη από το συγκριτικό.. ;)

 

Θα πω οτι ειπα και στον Πανο. Το να λες οτι δεν εισαι ειδικος στην φωτογραφια δεν ακυρωνει την αποψη σου φιλε Βαγγελη.

Στα σχολια σου: το πρασινο εχει ενα θεματακι στην stock camera το οποιο ειναι πολυ καλυτερο στην fv5. Στα προσωπα θα σου πω οτι ειναι πολυ σωστα με σωστο χρωματικο τονο δερματος (εχω δειγματα να δεις αν θες.) Στο θεμα macro, ειναι πολυ πιο ευκολο να εστιασει το g4 λογω μικροτερου φακου απο την μηχανη. Οσο για το 1020 ειναι πιο δυσκολο να βγαλεις macro απο το g4 πρεπει να παιξεις με zoom, ηταν γενικοτερα δυσκολο στις macro.

Με προσωπα δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω για ευνοητους λογους.

Σε ευχαριστω για τα σχολια σου! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aν κλεινοντουσαν ετσι τα σπιτια ..θα ειχαν κλεισει πριν χρονια οταν βγηκαν m4/3 της προκοπης.

17χ13 σενσορα με xenon που θελεις και οχι 6χ3,5 ..και μπλα μπλα..

Mηπως να πεφταμε σε compact με 1" sensora που και αυτες εχουν xenon. (βασικα ολες οι φωτογραφικες εχουν xenon ..και αυτες των 70€).

 

Προφανως και οι ρυθμισεις ειναι λαθος..προφανως και οι φωτος ειναι τυχαιες.

(δεν εννοω διαλεγμενες ή μη.)

 

Για παραδειγμα, δεν εχω καμμια σχεση με μουσικη ..ο,τι μουσικο οργανο και να πιασω στα χερια μου απο το πιο ακριβο ως το πιο φθηνο δεν παιζει να βγαλω νοτα ,ποσο μαλλον οταν ειναι και ξεκουρδιστο -που εννοειται δεν θα μου φταιει το ξεκουρδιστο.

5 κατσαρολες να δωσεις σε καποιον που ξερει να απο μουσικη ...θα βγαλει μουσικη.

Χονδροειδεστατο παραδειγμα απλα για πω παλι οτι αν εξαρχης δεν ξερουμε τι και πως πρεπει να συγκρινουμε και πως να παρουμε το αποτελεσμα που θελουμε ..παλι τυχαιες εικονες βλεπουμε παυ παρθηκαν την ιδια στιγμη.

(και οχι δεν αναφερομαι στο raw οταν λεω περι αποτελεσματος.)

 

Απο τωρα χρωσταω ενα ποστ ακομα..αλλα θα ειναι μεγαλουτσικο. Μεσα στη βδομαδα λογικα..

 

Θελω να ενημερωσω ολους, οτι οι ρυθμισεις ειναι μια χαρα. Σαφως και καποιος ποιο εμπειρος απο μενα στις dslr θα επαιρνε καλυτερο αποτελεσμα.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειμαι ασχετος η οτι δεν ρυθμισα σωστα την μηχανη επιτηδες. Εβαλα τις ρυθμισεις που πιστευα οτι θα αποδωσουν καλυτερα στην καθε φωτογραφια ξεχωριστα. Αυτο για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα προς αποφυγην παρανοησεων.

Eπισης οι φωτογραφιες (πλην μιας που ειναι χερατη και εχει βγει κουνημενη) ΔΕΝ ειναι κουνημενες. Εκτος αν το τριποδο ειχε καποιο θεμα που δυσκολευομαι να το πιστεψω. Ολες επισης ειναι τραβηγμενες με timer 5 sec για να αποφυγω εστω και το παραμικρο.

Και κατι τελευταιο.... μια dslr δεν την εχουμε μονο για να ρυθμιζουμε ολη την ωρα. Την εχουμε και για αυτοματο, οπως και επισης η μηχανη διαθετει πανω απο 10 modes αυτοματα για καθε περισταση. Μεχρι και με αυτα τραβηξα. (χωρις xenon μιας και εκει υπερτερει σαφεστατα 100000% η μηχανη).

Οπως ειπε και πιο πριν ο paok το οτι η μηχανη επελεξε iso 400 σε ημερησια στο αυτοματο, αυτο ειναι θεμα της μηχανης και οχι του χρηστη. Θεωρω ανεπιτρεπτο να επιλεγει τοσο ψηλο iso σε μια ημερησια φωτο με απλετο φως. Οπως επισης δεν επιτρεπεται να παιρνει τετοιο wb η μηχανη στην φωτο με την εικονα της παναγιας επειδη απο πανω εχει λαμπα φθορισμου. Και μαλιστα αναψε και η ενδειξη fluorescent στην οθονη της καμερας που σημαινει οτι το "διαβασε" σωστα. Το κινητο γιατι την εβγαλε με την μια σωστη?

@xteacher Δεν χρειαζεται να γραψεις κανενα μεγαλουτσικο ποστ, απλα την αποψη σου επι της ουσιας ποιο προτιμας και γιατι (οπως ζητησες παραπανω απο καποιο μελος να αναλυσει ξεχωριστα τις φωτο).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, καταρχήν demon συγχαρητήρια για το συγκριτικό σου, τέτοια vs πάνε το thread πολύ μπροστά και το κάνουν να ξεχωρίζει!:)

Όσον αφορά το ίδιο το συγκριτικό έχω να πω πως είναι σε γενικές γραμμές μοιρασμένο. Μου αρέσουν πιο πολύ οι βραδυνές της nikon που ο μεγάλος αισθητήρας δείχνει τα δόντια του. Δηλ. στο αυτόματο και iso 3200 η nikon έχει πολύ λίγo θόρυβο, κάνενα κινητό δεν θα έδινε τέτοιο αποτέλεσμα σ αυτά τα iso. Οι low light της νικον είναι πιο "ζωντανές" με καλλίτερη αποτύπωση του φωτισμού συγκεκριμένα στο 16ο & 17ο σετ. Επίσης η dslr υπερτερεί στα μακρο, μπορεί να μην είναι τόσο εντυπωσιακά αλλά το bokeh που δίνει δεν συγκρίνεται με του G4. Τώρα στις ημερήσιες το LG βγαίνει μπροστά λόγω του post processing που δίνει δίνει περισσότερο οξύτητα και πιο ζωντανά χρώματα στις φωτό και τις κάνει πιο εντυπωσιακές. Γενικά το G4 είναι κορυφαίο καμεροτηλέφωνο αφού κονταροχτυπιέται με την νικον και ορισμένες φορές την ξεπερνάει αλλά την φυσικότητα της dslr δεν την έχει...

 

Σε ευχαριστω φιλε μου!

Στα σχολια σου, δεκτα οσα γραφεις. Το bokeh σαφως ανωτερο λογω μεγεθους, και η μηχανη ειναι πιο φυσικη.

Για το iso η nikon κανει περιπου 30 δευτερα μετα την ληψη της φωτογραφιας αφαιρεση θορυβου. Εχει παρει και λεπτομερεια βεβαια μαζι της, αλλα ο ανυπαρκτος θορυβος για τοσο μεγαλο iso ειναι οντως φοβερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγχαρητηρια για το συγκριτικο! Ειναι χρησιμο να βλεπουμε μια γενικοτερη εικονα μεταξυ συγκρισεων κινητων με καμερες! Λοιπον! Θεωρω οτι εξ αρχης η συγκριση θα επρεπε να γινει με αλλο φακο στην nikon, γιατι με τον συγκεκριμενο δεν γινεται ευκολα να δειξεις τις δυνατοτητες ενος πολυ μεγαλυτερου αισθητηρα και στην ουσια δεν φτανει το απαραιτητο φως για να τις δειξεις. Ακομα και ετσι παρατηρω οτι τοσο σε βραδινες οσο και σε shallow depth of field η nikon ειναι ξεκαθαρα μπροστα. Επισης το σημαντικοτερο για μενα ειναι το καδρο. Με την νικον το καδρο σου ηταν πολυ καλυτερο με σωστο οριζοντα κτλ ενω με το κινητο σαν να γερνει λιγακι ! Επισης στις macro σε καποιες περιπτωσεις εισαι στο οριο εστιασης του φακου και λιγο εκτος. Και για καποιο λογο αρκετες φωτογραφιες ειναι ελαχιστα κουνημενες! Δεν ξερω γιατι αλλα δεν αποτυπωνεται η ποιοτητα της nikon εμφανως. Δυστυχως οσο καλες και να ειναι οι dslr υστερουν σε κατι παρα πολυ βασικο. Point and shoot! Εκει ερχεται το lg g4 και κανει την πιο μεγαλη διαφορα με μια πολυ καλη αποδοση στις περισσοτερες συνθηκες !

 

Ευχαριστω! Συμφωνω στο θεμα φακου, απλα αυτη την στιγμη αυτον εχω οποτε δεν μπορω να κανω κατι αλλο δυστυχως.

Στο θεμα sdof, εννοειται οτι ειναι μπροστα η μηχανη.

Στο θεμα καδρου, εχεις δικιο απλα το τριποδο της μηχανης ηταν πολυ καλο, ενω του κινητου ειχε θεμα και εγερνε προς την μια μερια. Αναγκαστικα ομως το χρησιμοποιησα και ας ειχα αυτο το καδραρισμα.

Στον τομεα point and shoot δεν μπορω παρα να συμφωνησω 1000%.

Χαιρομαι που τουλαχιστον αρκετοι σαν εσενα ασχοληθηκαν και ειδαν αναλυτικα τις φωτογραφιες.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καταρχήν demon συγχαρητήρια για το συγκριτικό σου, τέτοια vs πάνε το thread πολύ μπροστά και το κάνουν να ξεχωρίζει!:)

Όσον αφορά το ίδιο το συγκριτικό έχω να πω πως είναι σε γενικές γραμμές μοιρασμένο. Μου αρέσουν πιο πολύ οι βραδυνές της nikon που ο μεγάλος αισθητήρας δείχνει τα δόντια του. Δηλ. στο αυτόματο και iso 3200 η nikon έχει πολύ λίγo θόρυβο, κάνενα κινητό δεν θα έδινε τέτοιο αποτέλεσμα σ αυτά τα iso. Οι low light της νικον είναι πιο "ζωντανές" με καλλίτερη αποτύπωση του φωτισμού συγκεκριμένα στο 16ο & 17ο σετ. Επίσης η dslr υπερτερεί στα μακρο, μπορεί να μην είναι τόσο εντυπωσιακά αλλά το bokeh που δίνει δεν συγκρίνεται με του G4. Τώρα στις ημερήσιες το LG βγαίνει μπροστά λόγω του post processing που δίνει δίνει περισσότερο οξύτητα και πιο ζωντανά χρώματα στις φωτό και τις κάνει πιο εντυπωσιακές. Γενικά το G4 είναι κορυφαίο καμεροτηλέφωνο αφού κονταροχτυπιέται με την νικον και ορισμένες φορές την ξεπερνάει αλλά την φυσικότητα της dslr δεν την έχει...

 

Θα διαφωνησω.Οι βραδυνες της νικον με τα γρασιδι και το δρομο δεν ειναι καλες.

1. εχουν περισσοτερο exposure απ'οσο θα επρεπε.

2.εχουν πολυ εντονο saturation

Το G4 εχει πιο φυσικα χρωματα και πιο καλη αποτυπωση της νυχτας (ατμοσφαιρα).

Χαρακτηριστικο της νικον βεβαια ο μηδενικος θορυβος σε πολυ ψηλο iso

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και παλαιότερο το τόπικ το είδα τώρα.

Τα συμπεράσματά μου είναι δύο. Πρώτον το G4 βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες, δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο camera phone, αλλά είναι απίστευτο πραγματικά.

Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι ο φίλος που έκανε όλον αυτόν τον κόπο δεν ξέρει να χειρίζεται την DSLR κάμερά του. Δεν το λέω για να τον κατηγορήσω, προς θεού, αλλά το τεστ δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανό να δώσει σοβαρά συμπεράσματα. Όχι μόνο γιατί χρησιμοποιεί αυτόματες ρυθμίσεις (αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη, αυτό κατάλαβα από τα όσα έγραψε) που είναι κάτι που δεν έχει κανένα νόημα σε DSLR, αλλά γιατί έχει και αρκετά τεχνικά λάθη π.χ. στο focus. Και αν σε κάποιες ρυθμίσεις μπορεί να "φταίει η κάμερα" που διάλεξε μονίμως π.χ. στις νυχτερινές το ίδιο διάφραγμα πάνω σε τρίποδο χωρίς να υπάρχει λόγος ή λανθασμένο διάφραγμα στις macro με αποτέλεσμα να έχουμε εντός πεδίου άλλο από αυτό που θέλαμε, αυτό δεν σημαίνει ότι βλέπουμε τις δυνατότητες της συγκεκριμένης κάμερας. Ούτε καν του συγκεκριμένου φακού που είναι ο φτηνότερος και θεωρητικά χειρότερος για την συγκεκριμένη κάμερα.

Το αποτέλεσμα είναι να βλέπουμε μερικά ποστς του τύπου "κάτι τέτοιες κάμερες το G4 τις έχει για πρωινό" που μια που έχω την συγκεκριμένη Nikon δεν έχουν καμία επαφή με τον πραγματικό κόσμο.

Μόνο και μόνο για τον κόπο του OP πάντως μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Το G4 έχει αρκετά αυξημένη επεξεργασία και στηρίζεται σε αυτήν και στο μεγάλο διάφραγμα. Οι DSLR πιστεύω ότι έχουν γενικά μειωμένη επεξεργασία καθώς στηρίζονται πολύ σε φακό, αισθητήρα κλπ και γενικά στο hardware. Βλέπω πιο φυσικά αποτελέσματα από την DSLR, αλλά οπτικά το G4 βγάζει όμορφα αποτελέσματα, ίσως όχι πάντα τόσο ρεαλιστικά (π.χ. χρώματα, όξυνση κλπ), οπότε αρκετοί προτιμούν το G4. Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να δω το G4 κόντρα σε κινητά που επίσης έχουν πιο φυσικά αποτελέσματα (π.χ. 808, CM1 κλπ).

 

Πάντως, η κάμερά του είναι σίγουρα από τις καλύτερες που υπάρχουν (στην κορυφαία 5άδα).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν και παλαιότερο το τόπικ το είδα τώρα.

Τα συμπεράσματά μου είναι δύο. Πρώτον το G4 βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες, δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο camera phone, αλλά είναι απίστευτο πραγματικά.

Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι ο φίλος που έκανε όλον αυτόν τον κόπο δεν ξέρει να χειρίζεται την DSLR κάμερά του. Δεν το λέω για να τον κατηγορήσω, προς θεού, αλλά το τεστ δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανό να δώσει σοβαρά συμπεράσματα. Όχι μόνο γιατί χρησιμοποιεί αυτόματες ρυθμίσεις (αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη, αυτό κατάλαβα από τα όσα έγραψε) που είναι κάτι που δεν έχει κανένα νόημα σε DSLR, αλλά γιατί έχει και αρκετά τεχνικά λάθη π.χ. στο focus. Και αν σε κάποιες ρυθμίσεις μπορεί να "φταίει η κάμερα" που διάλεξε μονίμως π.χ. στις νυχτερινές το ίδιο διάφραγμα πάνω σε τρίποδο χωρίς να υπάρχει λόγος ή λανθασμένο διάφραγμα στις macro με αποτέλεσμα να έχουμε εντός πεδίου άλλο από αυτό που θέλαμε, αυτό δεν σημαίνει ότι βλέπουμε τις δυνατότητες της συγκεκριμένης κάμερας. Ούτε καν του συγκεκριμένου φακού που είναι ο φτηνότερος και θεωρητικά χειρότερος για την συγκεκριμένη κάμερα.

Το αποτέλεσμα είναι να βλέπουμε μερικά ποστς του τύπου "κάτι τέτοιες κάμερες το G4 τις έχει για πρωινό" που μια που έχω την συγκεκριμένη Nikon δεν έχουν καμία επαφή με τον πραγματικό κόσμο.

Μόνο και μόνο για τον κόπο του OP πάντως μπράβο.

 

Μολις ειδα το ποστ σου φιλε μου, σε ευχαριστω για το σχολιο.

Ναι σε αρκετες φωτογραφιες χρησιμοποιηθηκε το αυτοματο με το καταλληλο προγραμμα ομως (scene) αναλογα την περισταση.

Οπου εβγαλα με manual το αναφερω.

Η καμερα οπως εγραψα δεν ειναι δικη μου, την δανειστηκα για χαρη του συγκριτικου. Οπως καταλαβαινεις δεν την παιζω στα δακτυλα γιαυτο δεν επαιξα με ρυθμισεις οσο θα επρεπε, αλλα επιλεγοντας το καταλληλο προγραμμα.

Σαφως και ο συγκεκριμενος φακος δεν ειναι και οτι καλυτερο, και σαφως δεν βλεπουμε τις πληρης δυνατοτητες της καμερας. Εξαλλου δεν ηταν αυτος ο σκοπος, αλλα το πως μπορει να συγκριθει σε απλη χρηση με ενα κινητο.

Εκει που θεωρω πολυ λαθος την καμερα, ειναι οτι σε απλες ημερησιες φωτογραφιες, με το καταλληλο προγραμμα, επιλεγει 400αρι iso και επισης στις indoor λαθος white balance, οπως και σε κλειστρα τυπου 1/10 να μου βγαινουν κουνημενες. (λογικο μιας και δεν εχει το σωμα της σταθεροποιητη.)

Σαφως και οι dslr απευθυνονται σε αλλο κοινο και δεν αναγνωριζονται για τις επιδοσεις τους στο αυτοματο.

Αλλα περα απο τον κακο φακο οπως αναφερεις, και περα απο τις ρυθμισεις που πιθανοτατα θα μπορουσαν να ειναι και καλυτερες (αρα ξεχναμε το αυτοματο), θεωρω οτι η μηχανη επρεπε να ειναι η μερα με τη νυχτα με το κινητο και αυτο δεν συνεβη.

Σαν ποιοτητα φωτογραφιας σαφως η καμερα ειναι ανωτερη (100% zoom) και με λιγοτερη επεξεργασια.

Αλλα μονο και μονο που ειναι συγκρισιμες οι φωτο αυτο λεει πολλα. Για εναν απλο χρηστη που θελει να παιρνει μια απλα καλη φωτογραφια, θεωρω οτι το κινητο ειναι καλυτερο. Για παραπανω απαιτησεις σαφως dslr.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το G4 έχει αρκετά αυξημένη επεξεργασία και στηρίζεται σε αυτήν και στο μεγάλο διάφραγμα. Οι DSLR πιστεύω ότι έχουν γενικά μειωμένη επεξεργασία καθώς στηρίζονται πολύ σε φακό, αισθητήρα κλπ και γενικά στο hardware. Βλέπω πιο φυσικά αποτελέσματα από την DSLR, αλλά οπτικά το G4 βγάζει όμορφα αποτελέσματα, ίσως όχι πάντα τόσο ρεαλιστικά (π.χ. χρώματα, όξυνση κλπ), οπότε αρκετοί προτιμούν το G4. Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να δω το G4 κόντρα σε κινητά που επίσης έχουν πιο φυσικά αποτελέσματα (π.χ. 808, CM1 κλπ).

 

Πάντως, η κάμερά του είναι σίγουρα από τις καλύτερες που υπάρχουν (στην κορυφαία 5άδα).

 

Συμφωνω. Με to cm1 θα ηθελα να το δω γιατι πανω κατω ξερουμε πως αποδιδουν τα υπολοιπα. Αν σκεφτεις οτι το 1020 ειναι πολυ κοντα στο 808, εχουμε μια εικονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@demon

Στον τιτλο αναφερεις οτι ο φακος της νικον ειναι ο 18-55 VR και μετα γραφεις οτι η καμερα δεν εχει σταθεροποιητη. Το VR ΕΙΝΑΙ ο σταθεροποιητης. Και ειναι optical. Προφανως δεν το ειχες ενεργοποιησει (ειναι διακοπτης αριστερα, ΠΑΝΩ στο φακο). Παρεπιμπτοντως, ο φακος αυτος ειναι μια χαρα για γενικης χρησης φακο και μαλιστα basic.

 

Δευτερον, σε dslr καμερα ειναι ανωφελο να τραβας με live view, απο την οθονη δηλαδη κσι οχι απο το σκοπευτρο. Ειδικα σε χαμηλο φως, δεν θα εστιασει ποτε... Το live view ειναι για να τραβας βιντεο , δεν κανει καλη δουλεια στις φωτογραφιες.

 

Με 2 λογια, η χρηση της νικον δεν ηταν η ενδεδειγμενη και ετσι νομιζω οτι η συγκριση πηγε καπως στραφι...

 

Αν θελεις, προτεινω καφεδακι και συγκριτικο με τη δικη μου νικον και το Ζ5:)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...