Jump to content

NIKON D3200 DSLR KIT 18-55 VR LENS 24mp A/R 4:3 Vs Lg G4 16mp A/R 16:9


 Κοινοποίηση

Απο τις παρακάτω φωτογραφίες, ποιές θεωρείτε καλύτερες?  

16 members have voted

  1. 1. Απο τις παρακάτω φωτογραφίες, ποιές θεωρείτε καλύτερες?

    • LG G4
      11
    • NIKON D3200 DSLR
      5


Recommended Posts

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ NIKON D3200 DSLR KIT 18-55 VR LENS 24mp A/R 4:3 Vs Lg G4 16mp A/R 16:9

 

Λιγα λογια για αυτο:

Βγηκαν συνολο πανω απο 80 δοκιμαστικες φωτογραφιες και διαλεξα τις καλυτερες 21 απο τις 2 καμερες. Στο lg επαιξα με stock camera + camera fv5 και διαλεξα τις καλυτερες, παρομοιως με την dslr παλι αυτοματες αλλα και σε ολες τις πιθανες ρυθμισεις.

Περισσοτερα θα πω αφου δουμε τις εικονες. Δεν ειχα την πολυτελεια χρονου να τραβηξω τοπια και ομορφα πραγματα.

Τραβηξα ομως σε ολες τις πιθανες συνθηκες ετσι ωστε να ειμαστε καλυμμενοι σε καθε περιπτωση.

Στην περιγραφη της καθε φωτο θα βρειτε τις συνθηκες φωτισμου για να εχετε μια εικονα.

 

Για ευνοητους λογους δεν ανεβαζω εδω 21+21=42 φωτο, αλλα διαλεξα λιγες στην τυχη για το νημα.

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: ΕΙΤΕ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ ALBUM.

https://www.flickr.com/photos/127812438@N04/sets/72157660153219618/

Πρωτα του G4 και μετα της Nikon

22858257361_73ddb5eaa9_k.jpg20151030_184140 by George Drizos, on Flickr

22225949623_6506c5023a_k.jpgnikon3 (1) by George Drizos, on Flickr

22833434972_dedd51ebf5_k.jpgDSC_0280 by George Drizos, on Flickr

22225930183_ef1a10edb3_k.jpgnikon3 (4) by George Drizos, on Flickr

22659052290_ed83b2b98d_k.jpg20151030_184742 by George Drizos, on Flickr

22833502612_a985eb9e29_k.jpgnikon3 (6) by George Drizos, on Flickr

22454830309_a4ce81e2f3_k.jpg20151030_193207 by George Drizos, on Flickr

22428632557_ba879712f9_k.jpgnikon3 (20) by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Part 2

G4 first then Nikon

22428805187_be760074ee_k.jpg20151031_085017_HDR by George Drizos, on Flickr

22821157896_89497e94c8_k.jpgnikon (12) by George Drizos, on Flickr

22858084231_429cfab05e_k.jpgDSC_0307 by George Drizos, on Flickr

22659247440_eba05a1d88_k.jpgnikon (1) by George Drizos, on Flickr

22428417198_a98ba41a8b_k.jpgDSC_0318 by George Drizos, on Flickr

22821150256_b1e8ccb585_k.jpgnikon (13) by George Drizos, on Flickr

 

22821011936_2dcde5e595_k.jpg20151030_192356 by George Drizos, on Flickr

22428649377_ccb92546f6_k.jpgnikon3 (19) by George Drizos, on Flickr

Παλι ολο το album εδω

https://flic.kr/s/aHsknHrAo7

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστούμε ιδιαίτερα για το πολύ μεγάλο συγκριτικό και τον χρόνο που χρειάστηκε για να γίνει. Εϊναι πάρα πολλές οι φωτογραφίες και θέλει μελέτη.

 

Πρώτες εντυπώσεις. Η κάμερα νικάει σε χαμηλό φωτισμό παρά την αξιόλογη προσπάθεια του G4. Στην ημέρα, συγκρίσιμα θα έλεγα τα αποτελέσματα, αν και η LG τείνει στην υπερόξυνση που μπορεί να μην αρέσει σε όλους. Η κάμερα πάντως φαίνεται λίγο κουνημένη σε κάποιες περιπτώσεις. Έχει να κάνει με την έλλειψη σταθεροποιητή ίσως; Πάντως γενικά κινούνται αρκετά κοντά. Ίσως κάποιοι πουν ότι λόγω όξυνσης το G4 διατηρεί πιο πολλή λεπτομέρεια. Ποιος θα το φανταζόταν πριν κάποια χρόνια (προ 808) ότι κόντρα σε πλήρεις κάμερες θα υπήρχε τέτοιο ντέρμπυ! :)

 

 

@xteacher ευχαριστώ πολύ για το site! Εδώ ρώτησα κάποιους φωτογράφους δεν είχαν ιδέα... Οπότε η βοήθειά σου είναι πολύτιμη! :) Σίγουρα κι εγώ κάτι οικονομικό ψάχνω, αλλιώς θα πήγαινα απευθείας σε καλή dSLR, φακούς κλπ. Ένα δυο οικονομικούς φακούς θέλω για να έχω ζουμ βασικά σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, π.χ. για πανσέληνο ή οτιδήποτε... Ίσως και τίποτα φίλτρα εξουδετέρωσης για τρεχούμενα νερά κλπ, αλλά γενικά κάτι οικονομικό πάντα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εξαιρετικό το συγκριτικό σου, μπράβο, χαρά στο κουράγιο σου! Θέλει μελέτη...

@Mivas: σε χαμηλό φωτισμό το ανάποδο βλέπω κατ αρχήν.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το συγκριτικό,συγχαρητήρια για την προσπάθεια!

Τι να λέμε ρε παιδιά..Απίθανο το G4!Φτάσμε να συγκρίνουμε DSLR με κινητό!

Να δούμε πότε θα το απκτήσω και εγώ!!

 

Ξαναβλέπωντας στο λαπτοπ και πιο χαλαρά το συγκριτικό, οι φώτο του G4 μου αρέσουν ακόμη περισσότερο!!

Και να φανταστεί κανείς πως νόμιζα ότι ήταν υπερβολές ή διαφήμιση αυτό που έλεγαν ότι δεν χρειάζεσαι φωτογραφική μηχανή αν έχεις το G4!

Μπράβο στην LG!

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Ή σύγκριση και μόνο είναι εντυπωσιακή. Αν σκεφτείς μάλιστα ότι το G4 στις περισσότερες βγαίνει μπροστά...

Δεν διαβάζω σχόλια όμως και μου κάνει εντύπωση.*

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπραβο για το συγκριτικο φιλος...ρε παιδια το lg την κανει σκονη την μηχανη η με γελουν τα ματια μου :lol: παντως μπραβο στην lg και παλι ...τι να πω...να δουμε τι θα δουμε απο τα κινητα τα επομενα χρονια..ειμαι πολυ περιεργος...ενα πραγμα θα ηθελα να κανουν παντως, να μπορεις να σηκωνεις το iso στον θεο σε manual και να μην εχει θορυβο η εστω ελαχιστο, εχω δει κατι φωτο απο μηχανες με iso 3000-4000 και δεν εχουν καθολου θορυβο, δεν ξερω βεβαια μηπως ειναι επεξεργασμενες, θα βοηθουσε να μας ελεγε ο xteacher που οφειλεται αυτο και αν θα μπορουσε να εχει εφαρμογη σε κινητο
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως στο σύνολο όπως τις βλέπουμε το lg έχει δώσει καλύτερα αποτελέσματα! Κάποιες φορές ίσως χάνει λίγο σε χρώματα αλλά γενικά βλέπω ότι και η nikon πολλές φορές ξεφεύγει και οπότε προτιμώ το g4.

Από εκεί και έπειτα στους μεγάλους αισθητήρες υπάρχει θέμα στις κοντινές λήψεις, θέλει πολύ προσοχή. Πχ στο part 2 τα λουλούδια στην nikon δεν είναι πολύ σωστά εστιασμένα, περισσότερο στα φύλλα υπάρχει εστίαση. Όπως και σε ένα άλλο λουλούδι που υπάρχει στον φάκελο, με την nikon φαίνεται θολό.

 

Η επεξεργασία στο g4 φαίνεται στις βραδινές αλλά κυρίως όταν βλέπουμε τις φωτογραφίες σε πραγματικό μέγεθος, από την άλλη στην nikon φαίνεται θόρυβος και μία ελαφριά θολούρα θα έλεγα. Οπότε και πάλι είναι εδώ προτιμότερο το g4.

Επίσης το g4 έχει hdr που δίνει ωραίο φυσικό αποτέλεσμα. Στο συγκεκριμένο πλάνο που βρίσκεται στον φάκελο είναι κάτι που χρειαζόταν hdr.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστούμε ιδιαίτερα για το πολύ μεγάλο συγκριτικό και τον χρόνο που χρειάστηκε για να γίνει. Εϊναι πάρα πολλές οι φωτογραφίες και θέλει μελέτη.

 

Πρώτες εντυπώσεις. Η κάμερα νικάει σε χαμηλό φωτισμό παρά την αξιόλογη προσπάθεια του G4. Στην ημέρα, συγκρίσιμα θα έλεγα τα αποτελέσματα, αν και η LG τείνει στην υπερόξυνση που μπορεί να μην αρέσει σε όλους. Η κάμερα πάντως φαίνεται λίγο κουνημένη σε κάποιες περιπτώσεις. Έχει να κάνει με την έλλειψη σταθεροποιητή ίσως; Πάντως γενικά κινούνται αρκετά κοντά. Ίσως κάποιοι πουν ότι λόγω όξυνσης το G4 διατηρεί πιο πολλή λεπτομέρεια. Ποιος θα το φανταζόταν πριν κάποια χρόνια (προ 808) ότι κόντρα σε πλήρεις κάμερες θα υπήρχε τέτοιο ντέρμπυ! :)

Σε ευχαριστω φιλε μου. Στα σχολια σου να σου πω οτι αν τις ανοιξεις τις φωτο σε πληρη μεγεθος ισως να αλλαξεις γνωμη. Η dslr βγαινει μπροστα σε μια το πολυ 2 φωτο. Δυστυχως η ευτυχως.

Αν τις ανοιξεις και τις μελετησεις και παραμεινεις στην ιδια αποψη εννοειται σεβαστη και δεκτη. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιώργο εξαιρετικό το συγκριτικό σου, μπράβο, χαρά στο κουράγιο σου! Θέλει μελέτη...

@Mivas: σε χαμηλό φωτισμό το ανάποδο βλέπω κατ αρχήν.

Eυχαριστω Κωνσταντινε. Θα περιμενω την αποψη σου οταν τις δεις με την ησυχια σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@spirospatra + saleakos + vag74 ευχαριστω για τα σχολια σας παιδια.

@saleakos σε αυτο που αναφερεις στο θεμα noise reduction το κανει ηδη η μηχανη. Παρατηρησε την φωτο με τον βασιλικο ποσο iso εχει σηκωσει η μηχανη και ποσο το κινητο. Η μηχανη μετα την φωτο, κανει αυτοματη επεξεργασια αφαιρεσης θορυβου (το αναγραφει και σε μηνυμα και περιμενεις και λιγο πριν τραβηξεις την επομενη φωτο). Φυσικα αφαιρει λεπτομερεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι όμως στο σύνολο όπως τις βλέπουμε το lg έχει δώσει καλύτερα αποτελέσματα! Κάποιες φορές ίσως χάνει λίγο σε χρώματα αλλά γενικά βλέπω ότι και η nikon πολλές φορές ξεφεύγει και οπότε προτιμώ το g4.

Από εκεί και έπειτα στους μεγάλους αισθητήρες υπάρχει θέμα στις κοντινές λήψεις, θέλει πολύ προσοχή. Πχ στο part 2 τα λουλούδια στην nikon δεν είναι πολύ σωστά εστιασμένα, περισσότερο στα φύλλα υπάρχει εστίαση. Όπως και σε ένα άλλο λουλούδι που υπάρχει στον φάκελο, με την nikon φαίνεται θολό.

 

Η επεξεργασία στο g4 φαίνεται στις βραδινές αλλά κυρίως όταν βλέπουμε τις φωτογραφίες σε πραγματικό μέγεθος, από την άλλη στην nikon φαίνεται θόρυβος και μία ελαφριά θολούρα θα έλεγα. Οπότε και πάλι είναι εδώ προτιμότερο το g4.

Επίσης το g4 έχει hdr που δίνει ωραίο φυσικό αποτέλεσμα. Στο συγκεκριμένο πλάνο που βρίσκεται στον φάκελο είναι κάτι που χρειαζόταν hdr.

Συμφωνω. Τα χρωματα αλλες φορες ειναι σωστα στη μηχανη αλλες στο lg.

Οσο για το θεμα κοντινων ληψεων, εννοειται οτι ειναι πιο ευκολο στο κινητο με τον μικρο αισθητηρα. Ενημερωνω ομως οτι επαιζα πολυ ωρα στην macro και χειροκινητα αλλα και με αυτοματοποιημενο προγραμμα και παλι με δυσκολεψε η μηχανη.

Το λουλουδι που αναφερεις ειναι θολο στην nikon γιατι ειναι σε χαμηλο φωτισμο και ειναι κουνημενη η φωτο. Ειναι η καλυτερη που καταφερα να παρω μετα απο 8 δειγματα. Η μηχανη χωρις σταθεροποιηση ειναι θεμα ακομα και σε ρυθμισεις κλειστρου που ενα κινητο χωρις σταθεροποιητη δεν εχει θεμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στις βραδινες δεν ειναι καλυτερο το lg

 

ειναι λιγα τα δειγματα αυτα και τα πιο πολλα σε χαμηλο φωτισμο

 

Θα ηθελα να τεκμηριωσεις που ακριβως δεν ειναι καλυτερο το lg στις βραδυνες και σε ποιες, και ευχαριστως να το συζητησουμε.

Τα δειγματα ειναι συνολικα 21+21 δεν θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα λιγα...Τα 8 επισης ειναι ημερησιες.

Στην τελικη η καμερα ειτε κινητου ειτε φωτογραφικη κρινεται περισσοτερο σε δυσκολες συνθηκες παρα σε ηλιολουστες καταστασεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τετοιες SLR...το G4 τις εχει για πρωινο.

 

Eιδικα απο σενα που ασχολεισαι τοσο πολυ με τις φωτο στα κινητα και εισαι απο τα πιο ενεργα μελη, θα ηθελα μια πιο ολοκληρωμενη απαντηση.

Και φυσικα κανενα κινητο δεν εχει μια dslr για πρωινο και το ξερεις. Η μια ειναι μηχανη και το αλλο κινητο. Αυτο και μονο λεει πολλα ασχετως το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

@daemon

ακομα δεν εχω σχολιασει επι της ουσιας...βλακειες γραφω.

 

Κανενα προβλημα, θα περιμενω την απαντηση σου οταν εισαι ετοιμος.

 

@navi εβαλα και μια ανωνυμη δημοσκοπηση, αν θεωρεις οτι ειναι περιττη παρακαλω να διαγραφει.

επισης εαν ειναι επιθυμητο μπορω να ανεβασω ολες τις φωτο εδω χωρις να χρειαζεται να μπαινει καποιος στο album. Δεν ξερω ομως αν ειναι σωστο να φορτωθει τοσο το προσωρινο thread.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@δεμον

 

Με τη μηχανη να υποθεσω δεν εστιασες με live view ?

Αυτο που λεγαμε στο pm ..να υποθεσω δεν παιζει συντομα εε?

 

Οσοι προτιματε οποια προτιματε αναφερθειτε σε ποια(ποιες) συγκεκριμενη(ες) φωτο αναφερεστε και εχετε το οποιο συμπερασμα.

(μη περιοριστειτε "σε ολες τις βραδινες" , "ημερησιες" . Θα προτιμουσα στη "ταδε και στη ταδε γιατι ετσι και ετσι εκει και εκει" και ας ισχυει αυτη η αποψη (σας) για ολες).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να κρινω τεχνικα τις φωτογραφιες,οποτε θα κρινω με το ματι μου.

Θεωρω οτι σε ολες ειναι απο πολυ εως λιγο καλυτερες του G4.Στην ψηφιακη οι περισσοτερες δειχνουν μουντες και με χαλαει που υπερτονιζει το πρασινο στα φυτα.

Το G4 ειχε αυτοματο HDR;

Γιωργο ευχαριστουμε πολυ για τον χρονο που αφιερωνεις καθε φορα!Απο το G2 σε παρακολουθω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω την τεχνικη σας αποψη πανω στις φωτογραφιες.

Απλα κατι πιο συγκεκριμενο.

 

Οτι βγαζει φωτογραφια ..πλεον ειναι ψηφιακο. Και το g4 ψηφιακη ειναι..Δεν διαφερει πουθενα απο μια compact. Aπο παρα πολλες αποδιδει και καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε Γιώργο για το συγκριτικό...ΑΣ πω και εγώ την άποψη μου και ας μην είμαι από τους ειδικούς περί φωτογραφίας εδώ μέσα.. Τις φωτογραφίες τις είδα όλες από το tablet..(αν και θέλει περισσότερο ψάξιμο το συγκριτικό), με μια γρήγορη ματιά έχουμε και λέμε... Σε ανάλυση είναι πολύ κοντά οι δυο συσκευές και αυτό λέει πολλά.. Στις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί με τη camera fv 5 το G4 τα πάει καλύτερα από τη Nikon.. Στις βραδινές που η Nikon έχει ISO υψηλό αποδίδει λίγο καλύτερα σε λεπτομέρειες και στο χρώμα πράσινο , στο G4 γενικά από όλες τις φωτογραφίες που εδώ δει στο φόρουμ από τους κατόχους του, πιστεύω γενικά ότι οι αδυναμίες του είναι ,στο αυτόματο με τη stock κάμερα στις ημερήσιες με κόντρα ήλιο(χωρίς hdr) και στο χρώμα πράσινο πολλές φορές δεν το αποδίδει τόσο καλά και στις βραδινές στα πρόσωπα τείνει πολύ προς το κίτρινο.. (πάντως με τη κάμερα fv 5 δείχνει να τα πηγαίνει καλύτερα στα αρνητικά που έχει η stock camera του) ΑΣ ξανά γυρίσουμε στο συγκριτικό.. Στις macro το G4 δείχνει ανώτερό που εκεί πίστευα πως η Nikon θα έβγαινε μπροστά, αλλά με διέψευσε.. Γενικά το G4 έχει πολύ καλό macro ,που θυμίζει έντονα Lumia 1020(που σε αυτό τον τομέα το Lumia τα πάει περίφημα).. Η Nikon από όλο το συγκριτικό είναι μπροστά σε σε δύο τρεις φωτογραφίες,από εκεί και πέρα το G4 για smartphone δείχνει τα δόντια σε μια dlsr ..

ΥΓ. Γιώργο θα ήταν ενδιαφέρον ένα συγκριτικό Nikon vs G4 με ανθρώπους, πρόσωπα δηλαδή.. (indoor, σε φωτεινά σημεία και βραδινές) ,εκεί πιστεύω ότι η Nikon θα έχει καλύτερα αποτελέσματα :p

Και πάλι μπράβο φίλτατε για το κόπο σου... Άααα περιμένω και την δικιά σου άποψη από το συγκριτικό.. ;)

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο μου σχολιο ειναι το εξης

Οι φωτο απο την Nikon ειναι επιεικως απαραδεκτες.Δεν ξερω αν ειναι αυτες οι δυνατοτητες τησ καμερας η ειναι θεμα ρυθμισεων.

Η πρωτη φωτο απο το album ειναι χαρακτηριστικη.Το g4 ειναι για 10ρι.

Η nikon δεν εχει λεπτομερεια, εχει εντονο contrast, εχει εντονο saturation, δεν μπορεσε να φωτισει σωστα τις σκιες δινοντας συνολικα μια σκοτεινη εικονα.Επισης διαλεξε το auto 1/100 και iso 400 σε μια ημερησια φωτο...τραγικα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσο και λάθος (που δεν το νομίζω τελικά) να έχουν γίνει στις ρυθμίσεις της NIKON, το (σχεδόν πια) σίγουρο συμπέρασμα είναι, ότι έχοντας το G4 στη κατοχή του κάποιος, δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει DSLR. Πραγματικά (μου) κάνει εντύπωση, και η μόνη περίπτωση ανάγκης χρήσης DSLR είναι φωτισμοί περίεργοι, όπου η χρήση xenon είναι απαραίτητη... (για android φυσικά μιλάω).....

 

(Προσπαθώ να ανεβάσω ένα παράδειγμα αλλά μου κάνει κόλπα ο λογαριασμός στο flicr)

edit: τα κατάφερα 22457249537_38ac36e639_h.jpgP51106-233045 by P. V., on Flickr

"Παλιοσυνάντηση συμμαθητών προχτές", όποια ομοιότητα με γνωστά σας πρόσωπα είναι συμπτωματική... :p

 

Δηλαδή, κοντολογώντας αν έβγαζε ένα μοντέλο η LG G4xenon, θα "έκλεινε" σπίτια, και με κάνει να πιστεύω τελικά πως θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία (καθολική, για όλους τους κατασκευαστές) για τη μη ευρεία ενσωμάτωση xenon σε συσκευές. Πέρα φυσικά από το γεγονός μεγαλύτερου όγκου, θα μπορούσε να είναι επιλογή του αγοραστή. Εγώ, σε λογικά μεγαλύτερη τιμή, θα το έκανα χτες δικό μου.

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσο και λάθος (που δεν το νομίζω τελικά) να έχουν γίνει στις ρυθμίσεις της NIKON, το (σχεδόν πια) σίγουρο συμπέρασμα είναι, ότι έχοντας το G4 στη κατοχή του κάποιος, δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει DSLR. Πραγματικά (μου) κάνει εντύπωση, και η μόνη περίπτωση ανάγκης χρήσης DSLR είναι φωτισμοί περίεργοι, όπου η χρήση xenon είναι απαραίτητη... (για android φυσικά μιλάω).....

 

(Προσπαθώ να ανεβάσω ένα παράδειγμα αλλά μου κάνει κόλπα ο λογαριασμός στο flicr)

edit: τα κατάφερα 22457249537_38ac36e639_h.jpgP51106-233045 by P. V., on Flickr

"Παλιοσυνάντηση συμμαθητών προχτές", όποια ομοιότητα με γνωστά σας πρόσωπα είναι συμπτωματική... :p

 

Δηλαδή, κοντολογώντας αν έβγαζε ένα μοντέλο η LG G4xenon, θα "έκλεινε" σπίτια, και με κάνει να πιστεύω τελικά πως θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία (καθολική, για όλους τους κατασκευαστές) για τη μη ευρεία ενσωμάτωση xenon σε συσκευές. Πέρα φυσικά από το γεγονός μεγαλύτερου όγκου, θα μπορούσε να είναι επιλογή του αγοραστή. Εγώ, σε λογικά μεγαλύτερη τιμή, θα το έκανα χτες δικό μου.

 

Δε συμφωνω...το G4 κυμαινεται μεταξυ μετριων compact camera ...οσον αφορα την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνω...το G4 κυμαινεται μεταξυ μετριων compact camera ...οσον αφορα την ποιοτητα.

 

Δηλαδή (μιας και κάτοχος) ένα G4 με xenon δεν θα έβαζε στην άκρη, πέρα για πέρα, την επιθυμία για αγορά ψηφιακής πόσο μάλλον dslr, όταν στο πλείστο των περιπτώσεων, όπως έχει τώρα το G4, καλύπτει το μέσο χρήστη? Εδώ ήδη η αγορά των compacts έχει "πεθάνει"...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσο και λάθος (που δεν το νομίζω τελικά) να έχουν γίνει στις ρυθμίσεις της NIKON, το (σχεδόν πια) σίγουρο συμπέρασμα είναι, ότι έχοντας το G4 στη κατοχή του κάποιος, δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει DSLR. Πραγματικά (μου) κάνει εντύπωση, και η μόνη περίπτωση ανάγκης χρήσης DSLR είναι φωτισμοί περίεργοι, όπου η χρήση xenon είναι απαραίτητη... (για android φυσικά μιλάω).....

 

Δηλαδή, κοντολογώντας αν έβγαζε ένα μοντέλο η LG G4xenon, θα "έκλεινε" σπίτια, και με κάνει να πιστεύω τελικά πως θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία (καθολική, για όλους τους κατασκευαστές) για τη μη ευρεία ενσωμάτωση xenon σε συσκευές. Πέρα φυσικά από το γεγονός μεγαλύτερου όγκου, θα μπορούσε να είναι επιλογή του αγοραστή. Εγώ, σε λογικά μεγαλύτερη τιμή, θα το έκανα χτες δικό μου.

 

Aν κλεινοντουσαν ετσι τα σπιτια ..θα ειχαν κλεισει πριν χρονια οταν βγηκαν m4/3 της προκοπης.

17χ13 σενσορα με xenon που θελεις και οχι 6χ3,5 ..και μπλα μπλα..

Mηπως να πεφταμε σε compact με 1" sensora που και αυτες εχουν xenon. (βασικα ολες οι φωτογραφικες εχουν xenon ..και αυτες των 70€).

 

Προφανως και οι ρυθμισεις ειναι λαθος..προφανως και οι φωτος ειναι τυχαιες.

(δεν εννοω διαλεγμενες ή μη.)

 

Για παραδειγμα, δεν εχω καμμια σχεση με μουσικη ..ο,τι μουσικο οργανο και να πιασω στα χερια μου απο το πιο ακριβο ως το πιο φθηνο δεν παιζει να βγαλω νοτα ,ποσο μαλλον οταν ειναι και ξεκουρδιστο -που εννοειται δεν θα μου φταιει το ξεκουρδιστο.

5 κατσαρολες να δωσεις σε καποιον που ξερει να απο μουσικη ...θα βγαλει μουσικη.

Χονδροειδεστατο παραδειγμα απλα για πω παλι οτι αν εξαρχης δεν ξερουμε τι και πως πρεπει να συγκρινουμε και πως να παρουμε το αποτελεσμα που θελουμε ..παλι τυχαιες εικονες βλεπουμε παυ παρθηκαν την ιδια στιγμη.

(και οχι δεν αναφερομαι στο raw οταν λεω περι αποτελεσματος.)

 

Απο τωρα χρωσταω ενα ποστ ακομα..αλλα θα ειναι μεγαλουτσικο. Μεσα στη βδομαδα λογικα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή (μιας και κάτοχος) ένα G4 με xenon δεν θα έβαζε στην άκρη, πέρα για πέρα, την επιθυμία για αγορά ψηφιακής πόσο μάλλον dslr, όταν στο πλείστο των περιπτώσεων, όπως έχει τώρα το G4, καλύπτει το μέσο χρήστη? Εδώ ήδη η αγορά των compacts έχει "πεθάνει"...

 

Δεν ειναι μονο το xenon...to G4 εχει κορυφαια καμερα για κινητο.Μετα περνας σε αλλα επιπεδα.Δεν μπορει να αντικαταστησει DSLR.

Ανεβαζω μερικα δειγματα μου απο sony rx100...Μια εκ των κορυφαιων compact...για να τεκμηριωσω αυτα που λεω

9272781810_26932e5c60_c.jpgLight Trail by foxy4270, on Flickr

9337393265_b53223a3a4_c.jpgastrapi by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...