Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλεις να μου πεις ότι, η Microsoft, που είναι η κορυφαία στα os των υπολογιστών (σε μερίδιο αγοράς), δεν έχει καμία διαπραγματευτική δύναμη, έστω για "συζήτηση" με αυτές τις εταιρείες;

Η απάντηση βρίσκεται στο γεγονός ότι η ίδια η Facebook κατήργησε την δυνατότητα του να κάνεις chat μέσω της εφαρμογής της και έβγαλε ξεχωριστή. Και θυμάσαι τι κράξιμο είχε φάει στην αρχή για αυτή την κίνησή της, αλλά προφανώς και είχε τους λόγους της για να το κάνει αυτό. Και εννοείται ότι όταν μιλάμε για input χρηστών και συλλογή δεδομένων, η διαπραγματευτική δύναμη της MS, ακόμα και του θεού του ίδιου, δεν μετράει μία.

 

Όλες οι εταιρείες θέλουν η "δουλειά" να γίνεται πλέον αποκλειστικά και μόνο μέσα από τις εφαρμογές τους έτσι ώστε να μπορούν να ελέγχουν όλα τα δεδομένα. Καμία χρηματική ανταπόδοση ή οτιδήποτε άλλο δεν μπορεί να αντικαταστήσει την προσωπική πληροφορία ή οποία συλλέγεται όταν εσύ χρησιμοποιείς μία εφαρμογή.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@faasf Ειδικά για το Facebook που η Microsoft έδωσε δικά της εργαλεία, όπως ακούστηκε, αλλά η Facebook προτίμησε τα δικά της! Εκεί δεν μπορούσε να κάνει κάτι η Microsoft;

Επίσης, γιατί υπάρχουν οι beta εκδόσεις των Facebook και Messenger;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@faasf Ειδικά για το Facebook που η Microsoft έδωσε δικά της εργαλεία, όπως ακούστηκε, αλλά η Facebook προτίμησε τα δικά της! Εκεί δεν μπορούσε να κάνει κάτι η Microsoft;

Επίσης, γιατί υπάρχουν οι beta εκδόσεις των Facebook και Messenger;

Περί εφαρμογών δεν έχω ιδέα. Τα μόνα που μπορώ να πω, είναι όσα έχω διαπιστώσει σε σχέση με αυτό καθαυτό το λειτουργικό και στο πως έχει εξελιχθεί. Λόγω της ασχολίας μου τα προηγούμενα 6 χρόνια με τα api της, που στην πραγματικότητα δείχνουν τις δυνατότητες του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί συνεχίζω και είμαι κολλημένος στο λειτουργικό της, είναι προφανές ότι μου αρέσει περισσότερο από τα άλλα δύο.

Καλά αυτό το τελευταίο σε πολλούς συμβαίνει, αλλά παρ' όλα αυτά έφυγαν από το λειτουργικό λόγο ελλείψεων των εφαρμογών που χρειάζονταν επειγόντως για τη δουλειά τους!

Με λίγα λόγια αναγκαστικά έφυγαν. Υπάρχουν όμως και οι ανυπόμονοι, αλλά κι αυτοί που είχαν παρα πολλά μαζεμένα προβλήματα με τη συσκευή τους!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν ασχολήθηκε όσο θα έπρεπε. Εκεί, στα 8 (ακόμα και στα 7) ήταν που μου άρεσε η υλοποίησή του. Μετά, για κανένα λόγο. Θες να μου πεις ότι 2 εταιρείες, σαν τη Microsoft και τη Facebook, δε μπορούσαν να συνεργαστούν και να κάνουν παράλληλο προγραμματισμό, έτσι ώστε να "ελαφρύνουν" αυτά τα πράγματα, που νομίζουν ότι είναι εφαρμογές; Ή να έφτιαχναν πιο ελαφριές εκδόσεις, των υπαρχουσών εφαρμογών;

 

 

 

Έχουν διορθωθεί... Έχει μια τάση η Microsoft, να δίνει αρχικά κάτι καλό, να το χαλάει μετά και να τρέχει να το διορθώσει στην συνέχεια.. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το viber, ακόμα έχει το πρόβλημα των ειδοποιήσεων; Ή αυτό που, απαντώντας από το κέντρο ειδοποιήσεων (μέσω γρήγορης απάντησης), δεν υπάρχει ούτε το ληφθέν, ούτε το απεσταλμένο μήνυμα;

 

Για το ios10 δεν ξέρω απολύτως τίποτα. Αυτά που έχω διαβάσει για το Android 7, είναι πως το λειτουργικό γίνεται πιο ελαφρύ, πιο ομαλό (έτσι κι αλλιώς το Android είναι πολύ βαρύ). Και προστέθηκε το "καθαρό" multitasking (2 εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές, σε παράλληλη χρήση). Στα 6 είχαν προστεθεί τα permissions των εφαρμογών.

 

 

 

Βασικά, αυτό που θα γράψω τώρα, το γράφω για όλες τις συσκευές, με "υπερβολικά" υψηλή ανάλυση οθόνης.

 

"Οθονάρα", με ανάλυση που δεν αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι, αλλά γονατίζει τη μπαταρία.

 

Κατασκευή ίδια με του 640 μου, των 130€-140€ (τιμή εκκίνησης). Όταν πληρώνεις κάτι παραπάνω, ειδικά όταν είναι αρκετά παραπάνω, θες και κάτι αρκετά παραπάνω, από τα πλαστικά ενός φθηνού κινητού.

 

Μόνο για την κάμερα σε μπορώ να πω κάτι, που όντως είναι top.

 

Φαίνεται, δεν έχεις παρακολουθήσει τα άλλα posts μου, γι' αυτό μου γράφεις για το "premium υλικό", τα iPhone και τα Galaxy. Και τα 2 είναι συσκευές που δεν κοιτάζω. Ειδικά Samsung, που δεν κοιτάζω καμία συσκευή της...

 

 

 

Η ενσωμάτωση των social media, που αφαιρέθηκαν από το λειτουργικό και ήρθαν με τη μορφή apps, η glance screen που (νομίζω) είναι app πλέον, όπως και τα περισσότερα από τα settings. Για τις ρυθμίσεις αν θυμάμαι καλά, η Microsoft είχε γράψει/πει, ότι θα γίνουν ξεχωριστά apps, για την πιο εύκολη διαχείρισή/αναβάθμισή τους.

 

 

 

Υποστήριξη υπάρχει, επειδή ασχολούνται με τα 10 στους υπολογιστές, οπότε κάποια υποστήριξη μεταφέρεται και στα smartphones.

 

 

 

Το 650 το θεωρώ μια από τις χειρότερες κινήσεις της εταιρείας. Απορώ που το κυκλοφόρησε κιόλας...

 

 

 

Να άλλο ένα "φάουλ". Όπως και η μη υποστήριξη των εφαρμογών/υπηρεσιών της Microsoft, σε συσκευές (γενικότερα) με 8.1, αντιμετωπίζοντας τα σαν το Android 4.4 (η 4.1, δεν είμαι σίγουρος για το 2 ψηφίο)...

 

Το ποσό θέλει η ms το fb το έχει αποδείξει όπως σου είπα από τα 8ρια ακόμη. Στην θεωρητική σου ερώτηση αν μπορούν να τα βρουν για μια κ@λοεφαρμογη θα σου απαντήσω με ερώτηση. Λες να μη θέλει η ms το νούμερο 1 app του κάθε χρήστη να δουλεύει καλά στο λειτουργικό της? Δεν είναι ηλίου φαεινοτερο ότι κάτι παίζει από την πλευρά του fb?

Οθοναρα πέρα από την υπερβολική ή όχι ανάλυση είναι και η δυνατότητα να διαβάζεις κάτω από φουλ ήλιο......;) Αυτή όπως και το μέγεθός της, η μπαταρία, η κάμερα κλπ δεν είναι απλά ένα σκαλί πάνω από το 640 σου. Και σύμφωνα με το σκεπτικό σου, το j5 με το s7 δεν απέχουν πολύ πάρα μόνο στην τιμή τους.....

Τελος δεν κατάλαβα καλα. Υπονοείς κάτι για το s7 μου......??? Χαχαχα :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια τάση η Microsoft, να δίνει αρχικά κάτι καλό, να το χαλάει μετά και να τρέχει να το διορθώσει στην συνέχεια.. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το viber, ακόμα έχει το πρόβλημα των ειδοποιήσεων; Ή αυτό που, απαντώντας από το κέντρο ειδοποιήσεων (μέσω γρήγορης απάντησης), δεν υπάρχει ούτε το ληφθέν, ούτε το απεσταλμένο μήνυμα;

Είναι σύνηθες πάντως το παραπάνω ακόμη και μια απλή εφαρμογή πόσο μάλλον για ένα λειτουργικό με εκατομμύρια γραμμές κώδικα.

Για το Viber φαντάζομαι δεν έχει ευθύνη η MS. Δεν ξέρω τι εννοείς, γιατί δεν το χρησιμοποιώ.

 

Υποστήριξη υπάρχει, επειδή ασχολούνται με τα 10 στους υπολογιστές, οπότε κάποια υποστήριξη μεταφέρεται και στα smartphones.

Ε ναι. Δεν είναι σημαντικό αυτό;

 

Το 650 το θεωρώ μια από τις χειρότερες κινήσεις της εταιρείας. Απορώ που το κυκλοφόρησε κιόλας...

Δεν ξέρω αν έχεις το 650 ή λόγω των τεχνικών χαρακτηριστικών θεωρείς πως είναι λάθος η κίνηση. Σαφώς θα μπορούσε να φέρει καλύτερο επεξεργαστή.

Πάντως κατά τη γνώμη μου, η διαφήμιση των WM10 αυτή τη στιγμή, δεν είναι ο συνδυασμός 950 και WM10, αλλά 650 και WM10 και ο λόγος είναι για να διαπιστώσει κάποιος πόσο απροβλημάτιστα τρέχει το λειτουργικό στον 212 με 1gb ram.

Φαντάζομαι είναι προφανές ότι δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι είναι καλύτερο το 650 σε σχέση με το 950

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω και το 650 και το 640 δεν βλέπω διαφορά, εκτός από την οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Βρες την εφαρμογή εγγραφή φωνής, εκεί θα τις βρεις. Η άνοιξε την εξερεύνηση αρχείων και πήγαινε στην εσωτερική μνήμη recorder calls.

 

καλησπερα σε ολους.

τελικα η εγγραφη φωνης, ειναι και θεμα hardware?

γιατι την υποστηριζουν μονο τα x50 lumia ?

 

σε 1520, σε 1020, οπου τρεχω τα wm10 latest fast release, ειναι αφαντο το κουμπακι εγγραφης κατα την κληση, οπως και η σχετικη ρυθμιση στις προεπιλεγμενες εφαρμογες στις ρυθμισεις τηλεφωνου.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

τελικα η εγγραφη φωνης, ειναι και θεμα hardware?

γιατι την υποστηριζουν μονο τα x50 lumia ?

 

σε 1520, σε 1020, οπου τρεχω τα wm10 latest fast release, ειναι αφαντο το κουμπακι εγγραφης κατα την κληση, οπως και η σχετικη ρυθμιση στις προεπιλεγμενες εφαρμογες στις ρυθμισεις τηλεφωνου.

 

Έτσι ακριβώς, εγγραφή έχουν μόνο τα Lumia που ήρθαν με τα Windows 10.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, εγγραφή έχουν μόνο τα Lumia που ήρθαν με τα Windows 10.

 

Πιστεύετε οτι είναι θέμα hardware ή software όμως;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε οτι είναι θέμα hardware ή software όμως;

 

Παρότι λέγεται ότι είναι θέμα hardware, εγώ πιστεύω είναι θέμα λειτουργικού. Γιατί σχεδόν όλα τα android, από τα πιο φτηνά, μπορούν μέσω μιας εφαρμογής με τα κατάλληλα permissions, να κάνουν εγγραφή φωνής. Στα παλαιότερα λούμια το μικρόφωνο υπάρχει και μπορείς να κάνεις απλή εγγραφή φωνής (όχι μέσα σε κλήση), οπότε θεωρητικά θα μπορούσαν να κάνουν και καταγραφή κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα λειτουργικού θα μπορούσαν όλοι όσοι πήραν τα 10 να έχουν και εγγραφή κλήσεων! Τα ίδια 10άρια έχουμε όλοι! ;)

 

Ενημερώθηκε ξανά το SlimSocial for Facebook!

Αν ενημερωνόταν και το κανονικό Facebook τόσο συχνά... :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρίσκεται στο γεγονός ότι η ίδια η Facebook κατήργησε την δυνατότητα του να κάνεις chat μέσω της εφαρμογής της και έβγαλε ξεχωριστή. Και θυμάσαι τι κράξιμο είχε φάει στην αρχή για αυτή την κίνησή της, αλλά προφανώς και είχε τους λόγους της για να το κάνει αυτό. Και εννοείται ότι όταν μιλάμε για input χρηστών και συλλογή δεδομένων, η διαπραγματευτική δύναμη της MS, ακόμα και του θεού του ίδιου, δεν μετράει μία.

 

Όλες οι εταιρείες θέλουν η "δουλειά" να γίνεται πλέον αποκλειστικά και μόνο μέσα από τις εφαρμογές τους έτσι ώστε να μπορούν να ελέγχουν όλα τα δεδομένα. Καμία χρηματική ανταπόδοση ή οτιδήποτε άλλο δεν μπορεί να αντικαταστήσει την προσωπική πληροφορία ή οποία συλλέγεται όταν εσύ χρησιμοποιείς μία εφαρμογή.

 

Δηλαδή, αν η εφαρμογή του facebook ήταν "δεμένη" με το λογισμικό, δε θα έπαιρνε και περισσότερες πληροφορίες έτσι; Και δε μπορούσε να αφαιρεθεί κιόλας.

 

Το ποσό θέλει η ms το fb το έχει αποδείξει όπως σου είπα από τα 8ρια ακόμη. Στην θεωρητική σου ερώτηση αν μπορούν να τα βρουν για μια κ@λοεφαρμογη θα σου απαντήσω με ερώτηση. Λες να μη θέλει η ms το νούμερο 1 app του κάθε χρήστη να δουλεύει καλά στο λειτουργικό της? Δεν είναι ηλίου φαεινοτερο ότι κάτι παίζει από την πλευρά του fb?

Οθοναρα πέρα από την υπερβολική ή όχι ανάλυση είναι και η δυνατότητα να διαβάζεις κάτω από φουλ ήλιο......;) Αυτή όπως και το μέγεθός της, η μπαταρία, η κάμερα κλπ δεν είναι απλά ένα σκαλί πάνω από το 640 σου. Και σύμφωνα με το σκεπτικό σου, το j5 με το s7 δεν απέχουν πολύ πάρα μόνο στην τιμή τους.....

Τελος δεν κατάλαβα καλα. Υπονοείς κάτι για το s7 μου......??? Χαχαχα :lol:

 

Πραγματικά, μόνο η Microsoft ξέρει τι ******** κάνει.. Αν η Facebook είναι που δε θέλει να δώσει το app της, φαντάσου πόσο χοντρό είναι το λάθος της Microsoft.

 

Μια χαρά διαβάζω στον ήλιο στην οθόνη και της προηγούμενης και της τωρινής συσκευής μου.. Πάντως, για τη μπαταρία, μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά.. :p

 

Στις συσκευές της Microsoft, κάπως έτσι είναι η κατάσταση. Γιατί δε νοιάζεται.

 

Χαχαχχαχ :lol: Όχι, όχι.. Γενικά δεν κοιτάζω συσκευές της Κορεάτισσας.. :p

 

Είναι σύνηθες πάντως το παραπάνω ακόμη και μια απλή εφαρμογή πόσο μάλλον για ένα λειτουργικό με εκατομμύρια γραμμές κώδικα.

Για το Viber φαντάζομαι δεν έχει ευθύνη η MS. Δεν ξέρω τι εννοείς, γιατί δεν το χρησιμοποιώ.

 

Τώρα αυτή δεν είναι αντιμετώπιση.. Ποτέ δε φταίει η Microsoft, αλλά οι άλλες, οι "κακές" εταιρείες;..

 

Το Viber ακόμα έχει θέματα με τις ειδοποιήσεις, με μηνύματα που χάνονται, αν απαντηθούν από το κέντρο ειδοποιήσεων, με τη γρήγορη απάντηση..

 

Ε ναι. Δεν είναι σημαντικό αυτό;

 

Προσωπικά, όχι. Καθόλου. Σημαντικό θα ήταν να αναπτύσσονται ΣΟΒΑΡΑ τα wp/wm και όχι με ό,τι περισσεύει από τα wp για pc.

 

Δεν ξέρω αν έχεις το 650 ή λόγω των τεχνικών χαρακτηριστικών θεωρείς πως είναι λάθος η κίνηση. Σαφώς θα μπορούσε να φέρει καλύτερο επεξεργαστή.

Πάντως κατά τη γνώμη μου, η διαφήμιση των WM10 αυτή τη στιγμή, δεν είναι ο συνδυασμός 950 και WM10, αλλά 650 και WM10 και ο λόγος είναι για να διαπιστώσει κάποιος πόσο απροβλημάτιστα τρέχει το λειτουργικό στον 212 με 1gb ram.

Φαντάζομαι είναι προφανές ότι δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι είναι καλύτερο το 650 σε σχέση με το 950

 

Λόγω των τεχνικών χαρακτηριστικών. Έχοντας πάρει παλιότερα το 640, δε θα πήγαινα στο 650, αφού θα ήταν downgrade.

 

Και αυτό, ότι τρέχουν τα w10m στον 212, με 1gb ram, πάλι δεν είναι λογική.

 

Βγάζει 1 συσκευή, όσο πιο low-end γίνεται και 1 high-end (περίπου), αλλά με τελείως ανέτοιμο λειτουργικό, όταν κυκλοφόρησε και περιμένει να κάνει κάτι;

 

Αντί να βγάλει άλλη 1 με 1/8 (αφού θέλει να κάνει επίδειξη), 3-4 με 2/16 μνήμες, και άλλες 2 με 3/32, για να γεμίσει κάπως την αγορά, έκανε αυτά που ξέρουμε, "γιατί θα ξανακάνει restart"......

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το SlimSocial for Facebook τίνος εφαρμογή είναι και ενημερώνετε τόσο συχνά τελευταία; Δεν έχει καμία σχέση με την Facebook;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν η εφαρμογή του facebook ήταν "δεμένη" με το λογισμικό, δε θα έπαιρνε και περισσότερες πληροφορίες έτσι; Και δε μπορούσε να αφαιρεθεί κιόλας.

1) Το λειτουργικό έδειχνε δεδομένα από τα Facebook τα οποία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ώς ένα πολύ καλό feed. Ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων και δεν μπορούσες να κάνεις ότι μέσα της εφαρμογής ή του browser. Λογικό είναι η Facebook να μην θέλει κάτι τέτοιο, διότι μείωνε την εμπειρία χρήσης, άρα και την χρήση γενικότερα. Επίσης, δεν θα μπορούσε ποτέ να αρκεστεί στην MS ότι όποτε προσθέτει μία λειτουργία, αυτή θα ενσωματώνεται στο λειτουργικό. Το Facebook δεν είναι ειδησεογραφικό site για να διαβάζει κάποιος feed ειδήσεων, αλλά πολλά περισσότερα.

2) Για το messenger, πάλι η ενσωμάτωση ήταν ελλιπής. Ούτε κλήσεις θα μπορούσες να έχεις (όχι ότι έχεις τώρα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), ούτε gif, ούτε ομαδικά chat, ούτε πολλά άλλα πράγματα προσφέρει η εφαρμογή. Και πάλι καταλήγουμε στην μειωμένη εμπειρία χρήσης, μειωμένες δυνατότητες συνεπώς και μειωμένη χρήση.

3) Επιστρέφοντας πάλι στο Facebook, στην ενσωματωμένη λειτουργία ο χρήστης δεν βλέπει διαφημίσεις, δηλαδή την κύρια πηγή εσόδων της εταιρείας. Είναι σαν να περιμένεις από την Google να ενσωματώσει το Youtube στον media player του λειτουργικού, χωρίς μάλιστα να προβάλλονται διαφημίσεις. Χεχε... καλό ε;;;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα λειτουργικού θα μπορούσαν όλοι όσοι πήραν τα 10 να έχουν και εγγραφή κλήσεων! Τα ίδια 10άρια έχουμε όλοι! ;)

 

Ναι, αλλά πως εξηγείς το γεγονός ότι το έχουν τα περισσότερα android εδώ και χρόνια; Κι από όλα τα παλιότερα Lumia και κυρίως 1520 και 930 που είναι κινητάρες να μην μπορούν να κάνουν καταγραφή κλήσης; Τι hardware είναι αυτό που λείπει, που έχουν και τα πιο φτηνά android και δεν τα έχουν τα Lumia; Μήπως έγινε επίτηδες για να πουλήσουν περισσότερο τα Χ50;

Edited by WPerty
Link to comment
Share on other sites

1) Το λειτουργικό έδειχνε δεδομένα από τα Facebook τα οποία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ώς ένα πολύ καλό feed. Ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων και δεν μπορούσες να κάνεις ότι μέσα της εφαρμογής ή του browser. Λογικό είναι η Facebook να μην θέλει κάτι τέτοιο, διότι μείωνε την εμπειρία χρήσης, άρα και την χρήση γενικότερα. Επίσης, δεν θα μπορούσε ποτέ να αρκεστεί στην MS ότι όποτε προσθέτει μία λειτουργία, αυτή θα ενσωματώνεται στο λειτουργικό. Το Facebook δεν είναι ειδησεογραφικό site για να διαβάζει κάποιος feed ειδήσεων, αλλά πολλά περισσότερα.

2) Για το messenger, πάλι η ενσωμάτωση ήταν ελλιπής. Ούτε κλήσεις θα μπορούσες να έχεις (όχι ότι έχεις τώρα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), ούτε gif, ούτε ομαδικά chat, ούτε πολλά άλλα πράγματα προσφέρει η εφαρμογή. Και πάλι καταλήγουμε στην μειωμένη εμπειρία χρήσης, μειωμένες δυνατότητες συνεπώς και μειωμένη χρήση.

3) Επιστρέφοντας πάλι στο Facebook, στην ενσωματωμένη λειτουργία ο χρήστης δεν βλέπει διαφημίσεις, δηλαδή την κύρια πηγή εσόδων της εταιρείας. Είναι σαν να περιμένεις από την Google να ενσωματώσει το Youtube στον media player του λειτουργικού, χωρίς μάλιστα να προβάλλονται διαφημίσεις. Χεχε... καλό ε;;;

Ομαδικα chat's και Gif's έχει το Messenger πλέον. Κλήσεις και βιντεοκλήσεις λείπουν, αλλά και οι ιστορίες τύπου Instagram! Τα τελευταία προστέθηκαν πρόσφατα σε Android νομίζω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτή δεν είναι αντιμετώπιση.. Ποτέ δε φταίει η Microsoft, αλλά οι άλλες, οι "κακές" εταιρείες;..

Το Viber ακόμα έχει θέματα με τις ειδοποιήσεις, με μηνύματα που χάνονται, αν απαντηθούν από το κέντρο ειδοποιήσεων, με τη γρήγορη απάντηση..

Εννοώ είναι σύνηθες στον προγραμματισμό γενικότερα. Μπορεί να φτιάχνεται κάτι, αλλά ταυτόχρονα να χαλάει κάτι άλλο. Δε γίνεται επίτηδες. Δεν είναι θέμα κακής αντιμετώπισης. Κάτι μπορεί να ξεφύγει.

Σχετικά με το αν φταίει η MS στο fb, viber, κ.τ.λ. Έχει απαντηθεί πολλές φορές και η αλήθεια είναι ότι η Microsoft είναι υπεύθυνη για το λειτουργικό και τις δικές της εφαρμογές. Για τις άλλες εφαρμογές είναι υπεύθυνοι οι δημιουργοί τους. Προφανώς κάτι έχει ξεφύγει στους προγραμματιστές του Viber. Εκτός αν το παραπάνω έχει διαπιστωθεί και σε άλλες εφαρμογές οπότε τότε είναι πρόβλημα του λειτουργικού. Αν πάντως ισχύει το δεύτερο, λογικά το Viber θα το αναφέρει ως πρόβλημα ή θα το έχουν αναφέρει στη Microsoft για να διορθωθεί.

 

Προσωπικά, όχι. Καθόλου. Σημαντικό θα ήταν να αναπτύσσονται ΣΟΒΑΡΑ τα wp/wm και όχι με ό,τι περισσεύει από τα wp για pc.

Πάντως αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο η MS συνεχίζει και τα υποστηρίζει αν και το ποσοστό τους είναι αμελητέο. Σίγουρα δεν ήταν από τις προτεραιότητές της, αλλά τα προβλήματα διορθώνονται και εξελίσσεται -τουλάχιστον μέχρις στιγμής- όπως εξελίσσονται και τα Windows 10 στις άλλες συσκευές.

 

Λόγω των τεχνικών χαρακτηριστικών. Έχοντας πάρει παλιότερα το 640, δε θα πήγαινα στο 650, αφού θα ήταν downgrade.

 

Και αυτό, ότι τρέχουν τα w10m στον 212, με 1gb ram, πάλι δεν είναι λογική.

 

Βγάζει 1 συσκευή, όσο πιο low-end γίνεται και 1 high-end (περίπου), αλλά με τελείως ανέτοιμο λειτουργικό, όταν κυκλοφόρησε και περιμένει να κάνει κάτι;

 

Αντί να βγάλει άλλη 1 με 1/8 (αφού θέλει να κάνει επίδειξη), 3-4 με 2/16 μνήμες, και άλλες 2 με 3/32, για να γεμίσει κάπως την αγορά, έκανε αυτά που ξέρουμε, "γιατί θα ξανακάνει restart"......

Το 650 δε νομίζω πως απευθύνεται σε όσους είχαν ήδη το 640, αλλά πρόκειται για τον αντικαταστάτη του 640 με τα WM10. Απευθύνεται σε κάποιον που ήθελε συσκευή με WM10 μετά την κυκλοφορία τους. Άλλωστε το 640 ήταν ανάμεσα στις αναβαθμίσιμες στα 10αρια συσκευές. Η αποτυχία πάντως δεν οφείλεται στην έλλειψη συσκευών. Δε θα άλλαζε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

@faasf νομίζω αν συνέχιζε να εχει συσκευές με καλύτερα specs θα ήταν αρκετά καλύτερα από το 0,1% που είναι τώρα! Είναι μια λεπτομέρεια που την αγνοούμε πλήρως. Επίσης Facebook και Messenger αν έκαναν ότι και στα υπόλοιπα OS θα ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση! Κι ας μην εχει τις πολλές εφαρμογές που έχουν και οι άλλοι. Είναι νομίζω δύο πολύ σημαντικές λεπτομέρειες για τον πολύ κόσμο!

Το λειτουργικό πλέον έχει στρώσει αρκετά και ευελπιστώ με την Creator θα πάει καλύτερα.

 

Μια απορία άσχετη. Αυτη η εφαρμογή To Do που ήρθε τώρα, τι ακριβώς κάνει δεν κατάλαβα!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν η Facebook είναι που δε θέλει να δώσει το app της, φαντάσου πόσο χοντρό είναι το λάθος της Microsoft.

 

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό? Ποιο είναι αυτό το χοντρό λάθος που κάνει την fb να μη διαθέτει 10' από τις εργατοώρες της.....?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πως εξηγείς το γεγονός ότι το έχουν τα περισσότερα android εδώ και χρόνια; Κι από όλα τα παλιότερα Lumia και κυρίως 1520 και 930 που είναι κινητάρες να μην μπορούν να κάνουν καταγραφή κλήσης; Τι hardware είναι αυτό που λείπει, που έχουν και τα πιο φτηνά android και δεν τα έχουν τα Lumia; Μήπως έγινε επίτηδες για να πουλήσουν περισσότερο τα Χ50;

Δεν ξέρω τι hardware τους λείπει, αλλά ακόμα και τα ίδια τα 10άρια έκατσαν καλύτερα στις συσκευές που ήρθαν με αυτά, παρα στις συσκευές που αναβαθμιστήκαν σ' αυτά! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι hardware τους λείπει, αλλά ακόμα και τα ίδια τα 10άρια έκατσαν καλύτερα στις συσκευές που ήρθαν με αυτά, παρα στις συσκευές που αναβαθμιστήκαν σ' αυτά! ;)

 

μεγαλη αλήθεια...

 

χρησιμη συμβουλη για οσους "περνανε" ανεπισημα 10αρια στα lumia τους:

 

εγω χθες, καταφερα επιτυχως να τρεχω στο 1020 την latest wm10 fast και με λειτουργικη την glance screen.

 

απλα αναγκαστικα να το επιστρεψω, προσωρινα στα 8.1. ο λόγος: οι χάρτες για να εχουν φωνητικη πλοηγηση, θα πρεπει να εχουμε κατεβασει το αντιστοιχο αρχειακι ήδη από τα 8.1 και από το here drive. αλλιως στα 10αρια, δεν μιλανε και ουτε εχει επιλογη ληψης αρχειου φωνης.

 

 

 

τα ιδια και στο 1520 που εχω.

 

 

 

στο 950xl νομιζω λειτουργει η φωνητικη πλοηγηση αλλα αυτο εκει ηρθε εξαρχης με 10αρια...

 

γι αυτο εχει και την πολυποθητη εγγραφη κλησης (μονο αυτο μου λειπει από το 1020 και το 1520, αλλά χαλάλι τους, εχουν καμεραρες).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

1) Το λειτουργικό έδειχνε δεδομένα από τα Facebook τα οποία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ώς ένα πολύ καλό feed. Ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων και δεν μπορούσες να κάνεις ότι μέσα της εφαρμογής ή του browser. Λογικό είναι η Facebook να μην θέλει κάτι τέτοιο, διότι μείωνε την εμπειρία χρήσης, άρα και την χρήση γενικότερα. Επίσης, δεν θα μπορούσε ποτέ να αρκεστεί στην MS ότι όποτε προσθέτει μία λειτουργία, αυτή θα ενσωματώνεται στο λειτουργικό. Το Facebook δεν είναι ειδησεογραφικό site για να διαβάζει κάποιος feed ειδήσεων, αλλά πολλά περισσότερα.

2) Για το messenger, πάλι η ενσωμάτωση ήταν ελλιπής. Ούτε κλήσεις θα μπορούσες να έχεις (όχι ότι έχεις τώρα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), ούτε gif, ούτε ομαδικά chat, ούτε πολλά άλλα πράγματα προσφέρει η εφαρμογή. Και πάλι καταλήγουμε στην μειωμένη εμπειρία χρήσης, μειωμένες δυνατότητες συνεπώς και μειωμένη χρήση.

3) Επιστρέφοντας πάλι στο Facebook, στην ενσωματωμένη λειτουργία ο χρήστης δεν βλέπει διαφημίσεις, δηλαδή την κύρια πηγή εσόδων της εταιρείας. Είναι σαν να περιμένεις από την Google να ενσωματώσει το Youtube στον media player του λειτουργικού, χωρίς μάλιστα να προβάλλονται διαφημίσεις. Χεχε... καλό ε;;;

 

Τα 1,2,3, ήταν περιορισμένα, λόγω των 7/7,5. Ασχέτως αν ήταν ενσωματωμένα ή όχι στο λογισμικό, άνετα θα μπορούσαν να αναβαθμιστούν και να περιλαμβάνουν όλα αυτά που γράφεις.

 

Ενσωματωμένα ή όχι, apps ή os, πάλι κώδικας προγραμματισμού είναι.

 

Εννοώ είναι σύνηθες στον προγραμματισμό γενικότερα. Μπορεί να φτιάχνεται κάτι, αλλά ταυτόχρονα να χαλάει κάτι άλλο. Δε γίνεται επίτηδες. Δεν είναι θέμα κακής αντιμετώπισης. Κάτι μπορεί να ξεφύγει.

Σχετικά με το αν φταίει η MS στο fb, viber, κ.τ.λ. Έχει απαντηθεί πολλές φορές και η αλήθεια είναι ότι η Microsoft είναι υπεύθυνη για το λειτουργικό και τις δικές της εφαρμογές. Για τις άλλες εφαρμογές είναι υπεύθυνοι οι δημιουργοί τους. Προφανώς κάτι έχει ξεφύγει στους προγραμματιστές του Viber. Εκτός αν το παραπάνω έχει διαπιστωθεί και σε άλλες εφαρμογές οπότε τότε είναι πρόβλημα του λειτουργικού. Αν πάντως ισχύει το δεύτερο, λογικά το Viber θα το αναφέρει ως πρόβλημα ή θα το έχουν αναφέρει στη Microsoft για να διορθωθεί.

 

Και στο Android έχει αναφερθεί (οι λάθος ειδοποιήσεις του viber), αλλά πολύ πιο σπάνια και δε θυμάμαι αν ήταν λόγω λάθος ρυθμίσεων των χρηστών.

 

Πάντως αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο η MS συνεχίζει και τα υποστηρίζει αν και το ποσοστό τους είναι αμελητέο. Σίγουρα δεν ήταν από τις προτεραιότητές της, αλλά τα προβλήματα διορθώνονται και εξελίσσεται -τουλάχιστον μέχρις στιγμής- όπως εξελίσσονται και τα Windows 10 στις άλλες συσκευές.

 

Εδώ δεν έχω κάτι να προσθέσω. Συμφωνούμε.

 

Το 650 δε νομίζω πως απευθύνεται σε όσους είχαν ήδη το 640, αλλά πρόκειται για τον αντικαταστάτη του 640 με τα WM10. Απευθύνεται σε κάποιον που ήθελε συσκευή με WM10 μετά την κυκλοφορία τους. Άλλωστε το 640 ήταν ανάμεσα στις αναβαθμίσιμες στα 10αρια συσκευές. Η αποτυχία πάντως δεν οφείλεται στην έλλειψη συσκευών. Δε θα άλλαζε κάτι.

 

Προσωπικά και το 650, αλλά και τις ελάχιστες συσκευές, τα βλέπω σαν λάθη. Δε δείχνει να "κινεί" το λογισμικό της (στον απλό καταναλωτή, αυτό φαίνεται με τις συσκευές στο εμπόριο, εμείς είμαστε καμμένοι).

 

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό? Ποιο είναι αυτό το χοντρό λάθος που κάνει την fb να μη διαθέτει 10' από τις εργατοώρες της.....?

 

Αυτό δεν το γνωρίζω. Μόνο εικασίες μπορώ να κάνω. Κάτι στον προγραμματισμό; Κάτι στις συζητήσεις/διαπραγματεύσεις με τη Facebook; Κάτι στον τρόπο που ασχολείται η Microsoft, με τα w10m; Μόνο αυτοί ξέρουν...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...