Jump to content

Meizu (M1) Metal


sakis92
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που να ξερω οτι υπαρχει ενδιαφερομενος!!:)

Ειναι λευκου χρωματος, μπρος-πισω.

Playstore, δεν ειχε μεσα, αλλα το περασα παρα πολυ ευκολα, χωρις ιδιαιτερες γνωσεις.

Αν σε ενδιαφερει, μου το λες.

 

Καλησπερα το meizu metal αλεξανδρε υπαρχει ακομα;; ενδιαφερομαι:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το meizu metal αλεξανδρε υπαρχει ακομα;; ενδιαφερομαι:D

 

Καλημερα φιλε μου, κι ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Δοθηκε ομως, πριν μια βδομαδα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έχω στα χέρια μου και το εξερευνώ. Δεν μου συγχονίζει τις επαφές από Google. Καμια λύση;Το πήρα από geekbuying και παρόλο που τους ζήτησα να μην ανοιχτεί η συσκευασία, την παρέλαβα ανοιχτή και με το googleplay περασμένο. Φαίνεται όμως ότι φοράει την μαμά ρομ διοτι δεν είναι multilanguage με ελληνικά. Καμια λύση να.συγχρονίσω τις επαφές;

Επίσης και κατι άλλο. Όταν το ανοίξατε είχε μεμβράνη η οθόνη από το εργοστάσιο;

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι οντως δυνατη (συγκρινομενη με Xiaomi Redmi Note 3 & Meizu MX5), με εντυπωσιακα φωτεινη οθονη και μεγαλη διαρκεια μπαταριας. Κριμα που πρεπει να την αποχωριστω, μιας κι εχω ηδη 4 smartphones...

 

Σε σχέση με το Meizu mx5 ποιο σου φάνηκε καλύτερη συσκευή? Θετικό βρίσκω στο Μέταλ την 2.5 οθόνη... Φαντάζομαι θα δείχνει πολύ ωραία

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου και το εξερευνώ. Δεν μου συγχονίζει τις επαφές από Google. Καμια λύση;Το πήρα από geekbuying και παρόλο που τους ζήτησα να μην ανοιχτεί η συσκευασία, την παρέλαβα ανοιχτή και με το googleplay περασμένο. Φαίνεται όμως ότι φοράει την μαμά ρομ διοτι δεν είναι multilanguage με ελληνικά. Καμια λύση να.συγχρονίσω τις επαφές;

Επίσης και κατι άλλο. Όταν το ανοίξατε είχε μεμβράνη η οθόνη από το εργοστάσιο;

Το θεμα.με τις έπαφές το έλυσα. Αλλά η απορία μου για την μεμβράνη παραμένει.. Εσείς το πήρατε με μεμβράνη από το εργοστάσιο;Το κουτί είχε κομμένη την ταινία ασφαλείας;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις screen protector φορεμενο στην οθονη?

 

Ναι αυτό που φοράνε από τα εργοστάσια. Από τα unboxing video που είδα μάλλον δεν φοράνε.

Τώρα άλλο θέμα. Αυτές τις δύο μέρες που το έχω παρατηρώ ότι η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα. To έχει κανείς άλλος αυτό το θέμα. Μέσα σε δύο μέρες τρεις φορτίσεις έχω κάνει.

Radicalx, δεν έχω ασχοληθεί. Γίνεται χωρις ρουτ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που φοράνε από τα εργοστάσια. Από τα unboxing video που είδα μάλλον δεν φοράνε.

Τώρα άλλο θέμα. Αυτές τις δύο μέρες που το έχω παρατηρώ ότι η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα. To έχει κανείς άλλος αυτό το θέμα. Μέσα σε δύο μέρες τρεις φορτίσεις έχω κάνει.

Radicalx, δεν έχω ασχοληθεί. Γίνεται χωρις ρουτ αυτό;

 

Δες εδω το ρωσικο (προς την μεση της σελιδας) : http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=697141&st=740#entry45062267

Και το αρχικο ιταλικο ποστ εδω: http://www.miuinews.com/en/guidainstallare-litaliano-su-meizu-m1-metal.html

Γενικά το κινητό αξιζει ? Μπορεις να το χρησιμοποιησεις στην καθημερινοτητα ή το ρουτ και η international rom ειναι απαραιτητα (τα οποια δεν ξερω αν θα ερθουν ποτε)? Αν οχι να προλαβω να ακυρωσω την παραγγελια και να παω σε redmi note 3.

Edited by radicalx
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω το ρωσικο (προς την μεση της σελιδας) : http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=697141&st=740#entry45062267

Και το αρχικο ιταλικο ποστ εδω: http://www.miuinews.com/en/guidainstallare-litaliano-su-meizu-m1-metal.html

Γενικά το κινητό αξιζει ? Μπορεις να το χρησιμοποιησεις στην καθημερινοτητα ή το ρουτ και η international rom ειναι απαραιτητα (τα οποια δεν ξερω αν θα ερθουν ποτε)? Αν οχι να προλαβω να ακυρωσω την παραγγελια και να παω σε redmi note 3.

Για μένα το κινητό αξίζει 1000τα εκατό. Μπορεί να μην έχει ελληνική γλωσσα αλλά έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και εμφανίζει τα ελληνικά χωρίς προβλήματα. Και εγω ανάμεσα σε αυτό και το note 3 ήμουν αλλά τελικά προτίμησα αυτό λόγω της θέσης.του ηχείου της αριστης ips οθόνης και του μπροστινού πλήκτρου που ενσωματώνει τα πάντα μαζί με το fingerprint.

Για την μπαταρία του είμαι σχεδόν σίγουρος ότι παρότι 3000αρη, θα με βγάζει μία μέρα και κάτι όπως το παλιό μου κινητό coolpadf1. Και αυτό μάλλον λόγω οθόνης κυρίως(5.5 ιντσες, φουλ hd)

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το Meizu mx5 ποιο σου φάνηκε καλύτερη συσκευή? Θετικό βρίσκω στο Μέταλ την 2.5 οθόνη... Φαντάζομαι θα δείχνει πολύ ωραία

 

Σαφως και το MX5 ειναι overall καλυτερο. Αλλωστε, διαφορετικων budget smartphones.

Αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ομως στο Metal, σε σχεση με το MX5, ειναι η καλυτερη ποιοτητα κατασκευης. Στα υπολοιπα, ειναι παντως, αρκετα κοντα, κατι που δε δικαιολογει την τοσο μεγαλη διαφορα τιμης μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το κινητό αξίζει 1000τα εκατό. Μπορεί να μην έχει ελληνική γλωσσα αλλά έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και εμφανίζει τα ελληνικά χωρίς προβλήματα. Και εγω ανάμεσα σε αυτό και το note 3 ήμουν αλλά τελικά προτίμησα αυτό λόγω της θέσης.του ηχείου της αριστης ips οθόνης και του μπροστινού πλήκτρου που ενσωματώνει τα πάντα μαζί με το fingerprint.

Για την μπαταρία του είμαι σχεδόν σίγουρος ότι παρότι 3000αρη, θα με βγάζει μία μέρα και κάτι όπως το παλιό μου κινητό coolpadf1. Και αυτό μάλλον λόγω οθόνης κυρίως(5.5 ιντσες, φουλ hd)

 

Εγινε σε ευχαριστω. Αντε να το δουμε και απο κοντα. Παντως απο οτι διαβασα λογω yunos, root δεν παιζει να παρει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε σε ευχαριστω. Αντε να το δουμε και απο κοντα. Παντως απο οτι διαβασα λογω yunos, root δεν παιζει να παρει ποτε.

 

Δεν με πειράζει αυτό καθόλου προς το παρόν. Εχθες περασα και το τελευταιο update 5.1.3

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει αυτό καθόλου προς το παρόν. Εχθες περασα και το τελευταιο update 5.1.3

 

Έχει τύχει να δεις την οθόνη του δίπλα δίπλα με redmi note 3?

Έχεις θέματα με το σήμα κάποιες φορές, λόγω μεταλλικης πλάτης

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει να δεις την οθόνη του δίπλα δίπλα με redmi note 3?

Έχεις θέματα με το σήμα κάποιες φορές, λόγω μεταλλικης πλάτης

Δεν έχει τύχει. Θέμα σήματος δεν έχω. Είναι μάλιστα πολύ καλύτερο πάντα συγκριτικά με το coolpad f1 που είχα και το mls της γυναίκας μου. Μένω σε δύσκολο σημείο της νέας σμύρνης που δεν πιανει καλά τίποτε. Και αυτό με άφησε εκπληκτο!Ίσως να ειναι ότι έχει και 4g δέκτη παρόλο που το έχω 3g μόνιμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιος θα συναντήσει πρόβλημα κάποια στιγμή, με τον ινσταλερ του google, ο υπάρχων installer που κατεβάζουμε από το appstore της meizu με την τελευταία αναβάθμιση 5.1.3 στο τηλεφωνο, δεν συγχρονίζει τις επαφές. Οπότε κατεβάζετε μια παλαιότερη έκδοση απο το meizufans.eu και θα παίξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω εδω και 1 μηνα το κινητο και μου εχει σπασει τα νευρα.

 

καταρχην μπαταρια με το κινητο να ανιχνευει 4g δικτυο...αστα να πανε. Αστεια.

 

Επισης το κινητο δεχοταν SMS και πλεον δεν το κανει.

Εχει ενα σωρο βλαμμενες κινεζιες μεσα και τρωνς μπαταρια.

Δεν αφηνει ουτε να τις παγωσεις.

 

Το PlayStore βγαζει Error και οκ θα δοκιμασω αυτη τη λυση με παλαιοτερο Googe Installer.

 

Πολυ δυνατο σαν κινητο...φοβερη οθονη και εργονομια.

 

Αλλα...No Root...No Party!

 

Eπειδη μαλλον βλεπω να το σπρωχνω...εχει κανεις καμμια λυση στα προβληματα που αναφερω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω εδω και 1 μηνα το κινητο και μου εχει σπασει τα νευρα.

 

καταρχην μπαταρια με το κινητο να ανιχνευει 4g δικτυο...αστα να πανε. Αστεια.

 

Επισης το κινητο δεχοταν SMS και πλεον δεν το κανει.

Εχει ενα σωρο βλαμμενες κινεζιες μεσα και τρωνς μπαταρια.

Δεν αφηνει ουτε να τις παγωσεις.

 

Το PlayStore βγαζει Error και οκ θα δοκιμασω αυτη τη λυση με παλαιοτερο Googe Installer.

 

Πολυ δυνατο σαν κινητο...φοβερη οθονη και εργονομια.

 

Αλλα...No Root...No Party!

 

Eπειδη μαλλον βλεπω να το σπρωχνω...εχει κανεις καμμια λυση στα προβληματα που αναφερω?

Και στο δικό μου όταν το βάζω σε 4G τότε η μπαταρία καταβροχθίζεται αλλά όταν δεν χρησιμοποιώ το ιντερνετ και το έχω στο 3g τότε δεν καταναλώνει. Επίσης ένα άλλο πράγμα που τρώει μπαταρία είναι το double tap. Με την αναβάθμιση το απενεργοποίησα. Το update το έκανες από την meizu; Μην περιμένεις ΟΤΑ update. Μπαίνει στην meizu και το κατεβάζεις και μόλις πατήσεις το αρχειάκι πατάς ok για αναβάθμιση με επιλεγμένο to wipe data. Με το που αναβαθμιστεί βλέπεις μια διαφορά στη συμπεριφορά του τηλεφώνου προς το καλύτερο. Επίσης κατεβάζεις από το meizu fans την έκδοση Installer 2.0.5 (Flyme 4/5) και παίζουν όλα αμέσως..

Πληροφορίες χρήσιμες στο παρακάτω λινκ:

https://meizufans.eu/f-a-q/

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ξανα wipe και εγκατασταση το λινκ που μου εδωσες και σε ευχαριστω.

Ομως το κινητο πεισματικα αρνειται να κατεβασει απο το store.

Βγαζει αυτο.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160323/e8d0298edc1de48cf31ee6dd84cf3995.jpg

 

Δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο για την ενδειξη Error που μου βγαζει και εχω μπουχτισει.

 

Κανω clear data στις εφαρμογες Play store...Framework και Services...αλλα δεν αλλαζει κατι.

Ισα ισα δεν ξανασυνδεεται με το Play Store.

 

Ti διαολο εχει παθει το κινητο στα καλα καθουμενα??

Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο για την ενδειξη Error που μου βγαζει και εχω μπουχτισει.

 

Κανω clear data στις εφαρμογες Play store...Framework και Services...αλλα δεν αλλαζει κατι.

Ισα ισα δεν ξανασυνδεεται με το Play Store.

 

Ti διαολο εχει παθει το κινητο στα καλα καθουμενα??

 

κανε εγκατασταση Google Play services http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/google-play-services-7-8-93-2104405-448-android-apk-download/

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοον...

Μετ απο το τελευταιο λινκ...λειτουργησε.

Ολα καλα με αυτο.

Για να δω αν στελνει sms τωρα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικα δεν στελνει sms και αφου εκανα τα παντα που προτείνετε εδω μεσα για ειδοποιησεις...δεν στελνει.

Ενα ενα θα μου τα λυνετε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Update rom έχεις κάνει από 5.1.2 σε 5.1.3;

https://meizufans.eu/forum/topic/4176/meizu-metal-can-t-open-apps

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...