Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ειχα απο παλια στο PayPal αυτη την καρτα,και ξαφνικα μου ζητησε να την κανω verified.λες να εχει θεμα το PayPal?
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια γεια σας. Προσπαθω να μεταφερω χρηματα απο Αλφα τραπεζα σε revolut , και συμπληρωνω την φορμα και μου ζηταει ( (BIC CODE) και δεν το βρησκω . Που σ,,τα ειναι ;

 

Στην εφαρμογη κάτω απο το IBAN το γραφει BARCGB22

Link to comment
Share on other sites

Ευκολάκι .. για τους γνώστες (και συγγνώμη αν ξανα ρωτήθηκε....)

 

έβαλα στη revolut χρήματα από αγγλική τράπεζα σε αγγλικό νόμισμα. ήταν διαθέσιμα άμεσα.

έχω και φυσική κάρτα.

έστω ότι τη χρησιμοποιώ στην ελλάδα (π.χ. σουπερμάρκετ, εστιατόριο, κτλ)

τι χρέωση έχω; μόνο τη μετατροπή του συναλλάγματος ; π.χ. 50 λίρες 63-64 ευρώ;

ή με συμφέρει να τα μετατρέψω από την εφαρμογή σε ευρώ και να κάνω συναλλαγές στην ελλάδα έτσι;

 

(ξέρω ότι είναι τζόγος η συγκεκριμένη κάρτα και σαν να παίζεις στο χρηματιστήριο, ειδικά όταν τα συναλλαγματα είναι στις καλές τους, αλλά είναι η πρώτη φορά που τη χρησιμοποιώ και δε θέλω να την πατήσω!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα απο παλια στο PayPal αυτη την καρτα,και ξαφνικα μου ζητησε να την κανω verified.λες να εχει θεμα το PayPal?

Όχι δεν έχει αλλά πρέπει να γίνειverified....

Σου κρατάει, 1.50 ευρώ και στο επιστρέφει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να την κανω verified,αλλα δεν το επαιρνε.μηπως φταιει αυτο;

 

Αν έβαλες 3 φορες λάθος το pin για το verification η καρτα σου βγαινει και για να ξαναμπει στο paypal πρέπει να στείλεις τα χαρτια σου.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ευκολάκι .. για τους γνώστες (και συγγνώμη αν ξανα ρωτήθηκε....)

 

έβαλα στη revolut χρήματα από αγγλική τράπεζα σε αγγλικό νόμισμα. ήταν διαθέσιμα άμεσα.

έχω και φυσική κάρτα.

έστω ότι τη χρησιμοποιώ στην ελλάδα (π.χ. σουπερμάρκετ, εστιατόριο, κτλ)

τι χρέωση έχω; μόνο τη μετατροπή του συναλλάγματος ; π.χ. 50 λίρες 63-64 ευρώ;

ή με συμφέρει να τα μετατρέψω από την εφαρμογή σε ευρώ και να κάνω συναλλαγές στην ελλάδα έτσι;

 

(ξέρω ότι είναι τζόγος η συγκεκριμένη κάρτα και σαν να παίζεις στο χρηματιστήριο, ειδικά όταν τα συναλλαγματα είναι στις καλές τους, αλλά είναι η πρώτη φορά που τη χρησιμοποιώ και δε θέλω να την πατήσω!)

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε, δεν έχει καμία προμήθεια και η τιμή μετατροπής είναι καλύτερη απο άλλες τράπεζες.

Καμία σημασία δεν έχει που έβαλες λίρες στην Αγγλία, είναι το ίδιο που βάζουμε εμείς από την Ελλάδα ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι είναι το PayPal credit? Τώρα που πήγα να κάνω μια αγορά μέσο PayPal μου το έβγαλε και λέει αν το αποδέχομαι παίρνω 10$ πίσω αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο κόστος μελλοντικά
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι είναι το PayPal credit? Τώρα που πήγα να κάνω μια αγορά μέσο PayPal μου το έβγαλε και λέει αν το αποδέχομαι παίρνω 10$ πίσω αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο κόστος μελλοντικά

Εισαι απο Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι..............

Απο τι διάβασα είναι σαν πίστωση κανείς την αγορά και πληρώνεις μετά και λέει αν αργήσει η πληρωμή θα πληρώσεις παραπάνω.

Edited by komatoza
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ναι..............

Απο τι διάβασα είναι σαν πίστωση κανείς την αγορά και πληρώνεις μετά και λέει αν αργήσει η πληρωμή θα πληρώσεις παραπάνω.

 

Είναι σαν να εχεις μια αληθινή πιστωτική .. απλά αναλογα το που εχεις λογαριασμο κτλ εχει κ διαφορες προσφορες και προνομιακό επιτόκιο.

αν όμως εισαι ελλάδα κ εχεις ελληνικό λογαριασμό, κτλ. λίγο χλωμό να λειτουργήσει ..

Μόνο στις "μεγαλες" χώρες λειτουργεί π.χ. Αμερική, Αγγλία, κτλ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είχα πολύ καιρό να κάνω αγορά από το internet, κι έτσι μόλις πρόσφατα διαπίστωσα ότι εξαιτίας των capital controls δεν μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω την prepaid κάρτα μου στην Ελλάδα για αγορές από το εξωτερικό. Πώς μπορώ να ξεπεράσω το πρόβλημα; Συνδέοντας απευθείας τον τραπεζικό μου λογαριασμό στο paypal, ίσως; Ελπίζω κάποιος εμπειρότερος να με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Εκανα 2 αγορες μεσω χρεωστικης AMEX στο paypal και τη μια την επεστρεψα και εγινε refund και η δευτερη cancel αυτοματα.Δυστυχως η πιστωση των χρηματων στο λογαριασμο ταμιευτηριου εχει καθυστερησει ομως περι στις 12 μερες.Σας εχει τυχει εσας με Αmex κατι αντιστοιχο?Γενικα πχ βλεπω καθυστερει υπερβολικα η alphabank να μετατρεψει κατι απο "προβλεψεις" σε "κινησεις ".Δεν ξερω αν σχετιζεται και αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Εκανα 2 αγορες μεσω χρεωστικης AMEX στο paypal και τη μια την επεστρεψα και εγινε refund και η δευτερη cancel αυτοματα.Δυστυχως η πιστωση των χρηματων στο λογαριασμο ταμιευτηριου εχει καθυστερησει ομως περι στις 12 μερες.Σας εχει τυχει εσας με Αmex κατι αντιστοιχο?Γενικα πχ βλεπω καθυστερει υπερβολικα η alphabank να μετατρεψει κατι απο "προβλεψεις" σε "κινησεις ".Δεν ξερω αν σχετιζεται και αυτο.

Εμενα μου εχει τυχει σε refund με AMEX.

Σε επικοινωνια μου με την Αλφα μου ειπαν οτι απο εσωτερικο τους παιρνει 10 εργασιμες για να κανουν εκκαθαριση και απο εξωτερικο 15 εργασιμες!!!

 

Δεν ξερω αν "εκκαθαριση" ειναι η σωστη λεξη αλλα ετσι θυμαμαι μου ειπαν.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είχα πολύ καιρό να κάνω αγορά από το internet, κι έτσι μόλις πρόσφατα διαπίστωσα ότι εξαιτίας των capital controls δεν μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω την prepaid κάρτα μου στην Ελλάδα για αγορές από το εξωτερικό. Πώς μπορώ να ξεπεράσω το πρόβλημα; Συνδέοντας απευθείας τον τραπεζικό μου λογαριασμό στο paypal, ίσως; Ελπίζω κάποιος εμπειρότερος να με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου η λύση είναι απλή και ακούει στο όνομα Revolut.

Εγώ πριν τρεις εβδομάδες, παρήγγειλα ένα τηλέφωνο από Κίνα και η συναλλαγή εκτελέστηκε κανονικά, μέσω Paypal

(Πιστεύω οτι αυτό έγινε γιατί η Ευρωπαϊκή αποθήκη του καταστήματος βρίσκεται στην Ελλάδα και διατηρεί ενδεχομένως λογαριασμό σε Ελληνική Τράπεζα).

Πριν λίγες μέρες επιχείρησα να κάνω νέα αγορά, από άλλο κατάστημα στην Κίνα, αλλά το Paypal με μπλόκαρε.

'Ετσι, έβγαλα μια Revolut, τη σύνδεσα κανονικά στο Paypal, και σήμερα έκανα την πρώτη μου αγορά από Κίνα, με χρήση virtual κάρτας.

Ψάξτο λίγο και θα βρείς αναλυτικότατους οδηγούς. Μην μπλέξεις με Paypal balance κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Εκανα 2 αγορες μεσω χρεωστικης AMEX στο paypal και τη μια την επεστρεψα και εγινε refund και η δευτερη cancel αυτοματα.Δυστυχως η πιστωση των χρηματων στο λογαριασμο ταμιευτηριου εχει καθυστερησει ομως περι στις 12 μερες.Σας εχει τυχει εσας με Αmex κατι αντιστοιχο?Γενικα πχ βλεπω καθυστερει υπερβολικα η alphabank να μετατρεψει κατι απο "προβλεψεις" σε "κινησεις ".Δεν ξερω αν σχετιζεται και αυτο.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ για την απαντηση.Αυτο ακριβως εψαχνα και ετυχε η εξυπηρετηση της αlpha να μην γνωριζε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η λύση είναι απλή και ακούει στο όνομα Revolut.

 

Ευχαριστώ, φίλε. Φαίνεται καλή περίπτωση αλλά, αν καταλαβαίνω καλά, δουλεύει μόνο με iphone ή android.. Δεν υπάρχει κάποια καλή λύση που να δουλεύει κι από λάπτοπ..;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, φίλε. Φαίνεται καλή περίπτωση αλλά, αν καταλαβαίνω καλά, δουλεύει μόνο με iphone ή android.. Δεν υπάρχει κάποια καλή λύση που να δουλεύει κι από λάπτοπ..;

 

bluestacks στο laptop ή παρόμοια λύση

αλλιώς κοιτάς για leupay λύση

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πχ βλεπω καθυστερει υπερβολικα η alphabank να μετατρεψει κατι απο "προβλεψεις" σε "κινησεις ".Δεν ξερω αν σχετιζεται και αυτο.

 

Aν κάνεις αγορά την 1 του μήνα το ποσό δεσμεύεται αλλά δεν αφαιρείται από τον λογαριασμό, συνεχίζει να τοκίζεται για 15 μέρες μέχρι να αφαιρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, φίλε. Φαίνεται καλή περίπτωση αλλά, αν καταλαβαίνω καλά, δουλεύει μόνο με iphone ή android.. Δεν υπάρχει κάποια καλή λύση που να δουλεύει κι από λάπτοπ..;

Skrill. Έχουν λογαριασμό στην Πειραιώς και βάζεις εκεί τα χρήματα. Μειονέκτημα ότι πρέπει να περιμένεις να σου στείλουν την φυσική κάρτα για να την χρησιμοποιήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Skrill. Έχουν λογαριασμό στην Πειραιώς και βάζεις εκεί τα χρήματα. Μειονέκτημα ότι πρέπει να περιμένεις να σου στείλουν την φυσική κάρτα για να την χρησιμοποιήσεις..

Και φυσικα η χρεωση για πληρωμη σε αλλο νομισμα,Χρεωση για αναλιψη απο ΑΤΜ και 10 ευρω κοστος καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα μηνα περιπου με την prepaid καρτα της Πειραιως αγορασα από Αγγλία dvds.Εχθες προσπάθησα να αγοράσω ρουχα αλλά τιποτα,δεν δεχοταν την κάρτα λόγω capital controls.Υπάρχει καποιος αλλος τροπος,κάποια άλλη καρτα για τετοιες αγορές;
Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα μηνα περιπου με την prepaid καρτα της Πειραιως αγορασα από Αγγλία dvds.Εχθες προσπάθησα να αγοράσω ρουχα αλλά τιποτα,δεν δεχοταν την κάρτα λόγω capital controls.Υπάρχει καποιος αλλος τροπος,κάποια άλλη καρτα για τετοιες αγορές;

 

ναι η revolut και οχι μονο υπαρχουνε και αλλες καρτες αλλα δεν τις εχω δοκιμασει αλλα μονο την revolut.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με prepaid πειραιως πχ απο gearbest δεν μπορω να αγορασω?εχω πολυ καιρο να την χρησομοποιησω και δεν ξερω τι παιζει!θελω ενα tv box για φιλο
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...