Jump to content

Moto X Style (Pure)


stathis123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχαριστω φιλε μου ! Aπ οτι βλεπω απο το επισημο site της μοτορολα δε μπορω να παραγγειλω, επομενως μενουν τα σκορουτζομαγαζα μονο.

Κριμα κ ηταν καλη τιμη .

 

Εγώ το παρήγγειλα από το expansys (το λευκό, το μαύρο είναι σε έλλειψη). Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο κατάστημα στο παρελθόν. Λογικά θα το έχω την άλλη εβδομάδα οπότε θα σας πω και εντυπώσεις!

 

Αν έχει κάποιος προτάσεις για θήκες και bumpers είναι ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Τελικά το παρήγγειλα από expansys και σήμερα το έχω στα χέρια μου!Πανέμορφο,σφαιράτο και μια χαρά μέγεθος.Αναβαθμίστηκε σε 6.0 και θα το σκαλίσω αρκετά ώστε να επανέλθω με αναλυτικότερα νέα...
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ήρθε. Το έστειλε το expansys χθες στις 6μμ από Λονδίνο και σήμερα το μεσημέρι ήταν εδώ με DHL (με 11Ε). Φοβεροί!

Το μέγεθος του δεν του φαίνεται. 'Εχει μικρά κενά η οθόνη από το υπόλοιπο. Βέβαια είναι βαρύ αυτό θα το καταλάβετε αμέσως. Η ποιότητα του είναι πολύ καλή πάντως. Καμία σχέση με το Moto X που είχα. Μου αρέσει πολύ και το λάστιχο στο κράτημα πίσω. Περισσότερα μετά το ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ήρθε. Το έστειλε το expansys χθες στις 6μμ από Λονδίνο και σήμερα το μεσημέρι ήταν εδώ με DHL (με 11Ε). Φοβεροί!

Το μέγεθος του δεν του φαίνεται. 'Εχει μικρά κενά η οθόνη από το υπόλοιπο. Βέβαια είναι βαρύ αυτό θα το καταλάβετε αμέσως. Η ποιότητα του είναι πολύ καλή πάντως. Καμία σχέση με το Moto X που είχα. Μου αρέσει πολύ και το λάστιχο στο κράτημα πίσω. Περισσότερα μετά το ΣΚ!

 

Τα δύο τελευταία πήραμε...Επαυξάνω σε όσα λες.Εμένα μέχρι την 6.0 έφτασε.Μετά το Σ/Κ τα πιο πολλά.

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Το γρήγορο review μου μετά από 3 μέρες. Πραγματικά δυσκολεύτηκα να βρω αρνητικά. Το κινητό για την τιμή που είναι τώρα (370 και πέφτει...) τα σπάει. :up: :respect: :clap:

 

Συνοπτικά:

+ Μέγεθος. Και εξηγώ. Για 5.7 είναι μια χαρά λόγω του καλού σχεδιασμου. Εγώ είχα 5.5 και δεν κατάλαβα διαφορά.

+ Οθόνη. Εντυπωσιακή. Παρόλη την ανάλυση βέβαια εξαιτίας του stock android τα εικονίδια είναι τεράστια. Εγώ δεν άντεξα και μετά από μία μέρα έβαλα launcher μόνο για αυτό το λόγο (το LINE). Κρίμα να πάει χαμένη η QHD!

+ Ποιότητα κατασκευής. Στιβαρό και πολύ καλό κράτημα λόγω του λαστιχένιου φινιρίσματος πίσω.

+ Άψογα τα ηχεία του. Παίζουν καλύτερα από ότι του φορητού υπολογιστή μου. Ευχάριστη έκπληξη, δεν το είχα διαβάσει σε κάποιο review.

+ Είναι γνωστό βέβαια αλλά τα λίγα apps της Moto είναι φοβερά! Η active οθόνη για τις ειδοποιήσεις όταν πλησιάζεις, το alerts, το Moto voice, τα gestures. Κορυφαία! Είδικά το πρώτο θα έπρεπε να είναι must σε όλα τα κινητά. Αλλά αυτά υπάρχουν σε όλα τα Μoto δεν είναι νέο. Η γυναίκα μου παίρνει Μoto φανατικά κυρίως για αυτά... Μακάρι και άλλες εταιρίες αντί για ένα μάτσο σαβούρες να έβαζαν 3-4 και καλά apps (ονόματα δε λέμε :whistle:).

+ Η κάμερα είναι πολύ καλή σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα. Τώρα ειδικός δεν είμαι στο συγκεκριμένο, καλύτερα να μας πει κάποιος άλλος που ασχολείται περισσότερο με φωτογραφία.

+ Η συσκευασία έχει και ακουστικά και bumper διάφανο. Μπράβο στη Motorola.

+ Για την απόδοση μιας και είναι (near) pure android το περιμέναμε ότι πετάει. Και εδώ όμως δεν είναι ο κατάλληλος να μιλήσω συγκριτικά με άλλα γιατί δεν έχω πολυ απαιτητικές εφαρμογές όπως παιχνίδια.

 

- Είναι βαρύ. Αυτό... Δε ξέρω γιατί. Μάλλον το frame του.

- Μπαταρία μέτρια. Κλασικά μία μέρα κρατάει με wifi on 5-6 ώρες. Φορτίζει σφαίρα βέβαια σε μία ώρα (!) αλλά παρόλα αυτά θα μπορούσαν αν είχαν βάλει μεγαλύτερη. Μάλλον το βάρος να ήταν το πρόβλημα εδώ.

- To camera app της Moto θέλει βελτίωση. Εμένα τουλάχιστον με εκνευρίζει το πόσο ευαίσθητο είναι (όπου και να πατήσεις στην οθόνη βγάζει φωτογραφία). Και σίγουρα θέλει και άλλα customisation options.

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα υποψήφιους αγοραστές. Δείτε το από κοντά οπωσδήποτε πριν το αγοράσατε βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!Πρώτες εντυπώσεις από το τηλέφωνο.

1.Οθόνη πανέμορφη,χορταστική,με πολύ καλή απόκριση.

2.Ηχεία π ά ρ α πολύ καλά.Δυνατά,χωρίς παραμορφώσεις,χαίρεσαι να ακούς ήχο.Π ά ρ α πολύ καλά,σχεδόν λόγος να το αγοράσεις...

3.Μέγεθος μια χαρά για την οθόνη του.

4.Κάμερα μια χαρά.

5.Απόδοση υποδειγματική,με τα καλούδια της moto να βάζουν το κερασάκι στην τούρτα.Όλα τρέχουν ομαλά και ήρεμα...

6.Μπαταρία μάλλον μέτρια.Πάντως τη μία μέρα θα τη βγάλει,εύκολα δύσκολα.

Η αίσθηση στο χέρι είναι πολύ καλή και λόγω του πλαστικού τύπου γόμας,αλλά και λόγω της πολύ καλής ποιότητας κατασκευής.Προσωπικά μου αρέσει που είναι σχετικά παχύ στη μέση και λίγο βαρύ,σε σχέση πάντα με το πως έγιναν τα smartphones στο πέρασμα του χρόνου.

Συνολικά, μάλλον δεν είναι πολλά τα χρήματα που σου ζητάει γι'αυτά που σου δίνει.

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

....To camera app της Moto θέλει βελτίωση. Εμένα τουλάχιστον με εκνευρίζει το πόσο ευαίσθητο είναι (όπου και να πατήσεις στην οθόνη βγάζει φωτογραφία).....

 

 

αν θες να κάνεις manual focus το κάνεις τραβώντας το κυκαλάκι και ρυθμίζεις την φωτεινότητά για να βγει καλά η φωτογραφία πατάς το πλήκτρο + .... για ποιον λόγο πρέπει να πατάς την οθόνη ?

προσωπικά έχω συνηθίσει την κάμερα και δεν έχω απολυτός κανένα πρόβλημά

Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

αν θες να κάνεις manual focus το κάνεις τραβώντας το κυκαλάκι και ρυθμίζεις την φωτεινότητά για να βγει καλά η φωτογραφία πατάς το πλήκτρο + .... για ποιον λόγο πρέπει να πατάς την οθόνη ?

προσωπικά έχω συνηθίσει την κάμερα και δεν έχω απολυτός κανένα πρόβλημά

 

Τις auto ρυθμίσεις χρησιμοποιώ. Χθες το έδωσα σε κάποιον να βγάλει φωτογραφία και επειδή όπως το κρατούσε (είναι και μεγάλο το άτιμο και φοβάσαι μη σου πέσει) ενα δάχτυλο του ακουμπούσε ένα εκατοστό στην οθόνη. Ε έβγαλε καμιά 20αριά μέχρι να το καταλάβει...

 

Anyway, έχει πάρει κάποιος θήκη που να καλύπτει και την οθόνη; Τί protection χρησιμοποιείτε; (μην απαντήσετε Durex:p)

Link to comment
Share on other sites

Τις auto ρυθμίσεις χρησιμοποιώ. Χθες το έδωσα σε κάποιον να βγάλει φωτογραφία και επειδή όπως το κρατούσε (είναι και μεγάλο το άτιμο και φοβάσαι μη σου πέσει) ενα δάχτυλο του ακουμπούσε ένα εκατοστό στην οθόνη. Ε έβγαλε καμιά 20αριά μέχρι να το καταλάβει...

 

Anyway, έχει πάρει κάποιος θήκη που να καλύπτει και την οθόνη; Τί protection χρησιμοποιείτε; (μην απαντήσετε Durex:p)

 

εχω την i-Blason

http://img.prntscr.com/img?url=http://i.imgur.com/eTh1ibo.png

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα σήμερα από Public στα 399€. Μόλις το τοποθέτησα στο καλάθι μου έγινε άμεσα μία έκπτωση 10% οπότε η τιμή του πήγε στα 359€. Καθόλου άσχημα νομίζω.

Από αξεσουάρ τι προτείνετε;

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα σήμερα από Public στα 399€. Μόλις το τοποθέτησα στο καλάθι μου έγινε άμεσα μία έκπτωση 10% οπότε η τιμή του πήγε στα 359€. Καθόλου άσχημα νομίζω.

Από αξεσουάρ τι προτείνετε;

 

τούμπανο η τιμή για ελληνική συσκευή

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα σήμερα από Public στα 399€. Μόλις το τοποθέτησα στο καλάθι μου έγινε άμεσα μία έκπτωση 10% οπότε η τιμή του πήγε στα 359€. Καθόλου άσχημα νομίζω.

Από αξεσουάρ τι προτείνετε;

πολύ καλή τιμή εγώ από κει το είχα πάρει 140 ευρώ πιο ακριβά πριν λίγους μήνες, όσο για τα αξεσουάρ ότι βρεις απ' έξω ( ebay, amazon) γιατί εδώ Ελλάδα δεν βρίσκεις πολλά πράγματα, αλλά ειδικά amazon που είχα κοιτάξει έχει ένα σωρό, εγώ ας πούμε πήρα αυτήν την θήκη

https://www.amazon.co.uk/dp/B015IICH90/ref=noref?_encoding=UTF8&psc=1&s=electronics

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

εγώ ας πούμε πήρα αυτήν την θήκη

https://www.amazon.co.uk/dp/B015IICH90/ref=noref?_encoding=UTF8&psc=1&s=electronics

 

Πολύ καλή η θήκη σου! Προστατευτικό στην οθόνη έχει βάλει κανείς (εννοώ αυτά τα τζαμάκια που κολλάνε από πάνω, δε ξέρω πώς τα λένε); Αξίζουν;

Μεγειά Βοο!

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η θήκη σου! Προστατευτικό στην οθόνη έχει βάλει κανείς (εννοώ αυτά τα τζαμάκια που κολλάνε από πάνω, δε ξέρω πώς τα λένε); Αξίζουν;

 

Έβαλα εγώ Γιώργο.Από το amazon ένα tempered glass.Καλό είναι γενικά,δεν αλλοιώνει την αίσθηση και κάτι προστατεύει γενικά το γυαλί.Αν και όπως είδα σε ένα βιντεάκι για το δικό μας, το gorilla glass προστατεύει πολύ καλά.

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εγώ Γιώργο.Από το amazon ένα tempered glass.Καλό είναι γενικά,δεν αλλοιώνει την αίσθηση και κάτι προστατεύει γενικά το γυαλί.Αν και όπως είδα σε ένα βιντεάκι για το δικό μας, το gorilla glass προστατεύει πολύ καλά.

 

Ευχαριστώ φίλε μου! Το προηγούμενο Moto X (2014) μου έσπασε η οθόνη. Χωρίς κανένα ιδιαίτερο πέσιμο και με θήκη λαστιχένια! Και το σκέφτομαι σοβαρά. Αλλά είναι τόσο ωραία η οθόνη μας που το λυπάμαι... Η άλλη λύση είναι οι θήκες που καλύπτουν και την οθόνη αλλά είναι λίγο εκνευριστικές (στην πρακτικότητα).

Link to comment
Share on other sites

http://s33.postimg.org/tlv4k06of/Screenshot_1.png

http://s33.postimg.org/d4lwycafj/Screenshot_2.png

http://s33.postimg.org/ldxscr45r/Screenshot_3.png

http://s33.postimg.org/kgrd3vsnj/Screenshot_4.png

http://s33.postimg.org/d4qic2ztb/Screenshot_5.png

http://s33.postimg.org/n9kknwszz/Screenshot_6.png

http://s33.postimg.org/7uljksfkf/Screenshot_7.png

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

με όλα αυτά απενεργοποιημένα προφανώς θα πηγαίνει σφαίρα και θα κρατά και η μπαταρία σαφώς περισσότερο, έτσι δεν είναι; απλώς χάνεις τις ευκολίες των εφαρμογών της μοτο που το κάνουν και να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα Edited by navi55
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα απενεργοποίησες όλα; Και τα γαμάτα της Motorola; Είχες κάποιο πρόβλημα με την απόδοση;
Link to comment
Share on other sites

δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημά άπλα δεν μ αρέσουν ή τα βρίσκω άχρηστα (αυτά είναι γούστα και ανάγκες του καθενός)

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημά άπλα δεν μ αρέσουν ή τα βρίσκω άχρηστα (αυτά είναι γούστα και ανάγκες του καθενός)
εντάξει δεν μπορώ να πω ότι τελικά έχεις και πολύ άδικο, αφού έχω διαπιστώσει κι' εγώ ότι βάζοντας στην ζυγαριά από την μία μεριά, την χρησιμότητα αυτών των λειτουργιών της μότο και την διάρκεια της μπαταρίας ( ως επί το πλείστον ) μαζί με την ταχύτητα απόκρισης του κινητού γενικότερα απο την άλλη, πράγματι κι εγώ δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι από τα δύο θα προτιμούσα..

γιατί το να ανοίγει ας πούμε ο φακός με το κούνημα δεξιά αριστερά πόσες φορές θα το χρειαστείς ώστε να είναι μονίμως στην..τσίτα που λέμε το κινητό ή το να ανοίγει η κάμερα με μία αντίστοιχη κίνηση ( πραγματικά εντυπωσιακή οφείλω να πω) πόση χρησιμότητα μπορεί να έχει όταν δεν σου δίνει πρόσβαση στην εφαρμογή του photo gallery αμέσως μετά την λήψη και αν' αυτού σε βάζει να πληκτρολογήσεις τον κωδικό εισόδου

τελικά το πιο χρήσιμο χαρακτηριστικό απ' όλα αυτά είναι η ενεργοποίηση της glance screen για έλεγχο ώρας και συμβάντων....

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

η οθόνη συμβάντων λειτουργεί αν αφήσεις την οθόνη moto μονό ξηλώνοντας τις υπόλοιπές moto εφαρμογές .... στην κάμερα μπαίνεις πολύ γρηγορότερα πατώντας 2 φορές το power button ...... κωδικό κλειδώματος οθόνης δεν έχω

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, είναι όντως στις ανάγκες του καθενός. Εγώ εκτός από το moto display χρησιμοποιώ και το gesture του φακού, με έχει βολέψει πολλές φορές το βράδυ όταν χρειάζεται να σηκωθώ. Αντε και το moto voice για το χαβαλέ. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως μία μέτρηση με τα πάντα απενεργοποιημένα τί διαφορά θα κάνει στη μπαταρία κυρίως.

 

Το smart lock μέσω GPS δουλεύει σε εσάς; Εμένα δούλευε για μία μέρα (είχα βάλει εξαίρεση στην περιοχή του σπιτιού) και μετά σταμάτησε. Το έχω δει και σε ξένο forum οτι δεν δουλεύει πάντα. Κάτι έχει να κάνει με το lockαρισμα της θέσης.

Link to comment
Share on other sites

Ο φακός ανάβει πανεύκολα χωρίς να ξεκλειδώσεις την οθόνη... πατάς το power button κατεβάζεις μπάρα πατάς τον φακό και έτοιμος με βολεύει περισσότερο απ το να κουνάς απότομα το χέρι

Σε μένα η μπαταρία κρατάει 4 με 5 μέρες άλλα με ελάχιστη χρίση μιλάμε για 2 με 2,5 ώρες οθονης... με wifi πάντα ανοιχτό και η οθόνη στο αυτόματο και 90%

 

http://image.prntscr.com/image/c6cd025c661c43f2b1806163892ddb89.png

http://image.prntscr.com/image/b521d31405184c899c63e1b38e914a84.png

http://image.prntscr.com/image/7dc2e2d0247040ef9da8c452c1d84a52.png

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...