Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hard Reset και το πρόβλημα με το bluetooth δεν φτιάχνει με τίποτα.. Αποσυνδέεται το handsfree κατά τη διάρκεια κλήσεων.. Έχει βρει κανείς κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Το 950 XL μου έρχεται μεθαύριο από Amazon Ιταλίας (το προηγούμενο, που επίσης το πήρα από το Amazon έγινε brick κατά τη διάρκεια του update και ήταν αδύνατο να επανέλθει, οπότε το επέστρεψα), και θα προσπαθήσω να ενεργοποιήσω το Lumia Offers και να πάρω την προσφορά για το display dock και τη συνδρομή στο Office 365 χρησιμοποιώντας μια αγγλική SIM (δεν έχει σημασία από που το αγόρασες, μόνο τι SIM θα του βάλεις τις τρεις πρώτες μέρες της χρήσης). Σκέφτομαι όμως ότι όλο αυτό με τις προσφορές σε ορισμένες μόνο χώρες της ΕΕ είναι παράνομο σύμφωνα με τους ευρωπαϊκούς κανονισμούς. Φυσικά κάθε εταιρεία έχει το δικαίωμα να δίνει ό,τι προσφορές θέλει σε όποιες χώρες θέλει, όμως σε ό,τι αφορά την ΕΕ η αγορά είναι κοινή και τα δικαιώματα των πολιτών ίδια ανεξάρτητα της χώρας διαμονής τους. Η Microsoft οποιαδήποτε προσφορά τέτοιου είδους δίνει θα πρέπει να τη δίνει είτε σε ολόκληρη την ΕΕ είτε πουθενά. Υπάρχει κανείς με τις σχετικές νομικές γνώσεις να το ψάξει και να κάνει τις καταγγελίες στις αρμόδιες υπηρεσίες; Είναι πολύ πιο σημαντικό απ' όσο φαίνεται το θέμα, γιατί αφορά όχι μόνο τη συγκεκριμένη προσφορά αλλά κάθε άλλη μελλοντική.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.... Εδώ και δυο ημέρες το κινητό κάνει συνεχώς download με mobile data. Το βελάκι πάνω απο την ισχύ του σήματος συνεχώς εκεί. Το αποτέλεσμα 300mb απο το πρωι. Για να σας προλάβω εχει γίνει reset, εχει το καινούργιο firmware και .29. Το αντιμετωπίζει άλλος??
Link to comment
Share on other sites

Η κλείσε τα data ή μπες σε κάποια WiFi...

 

Εκτός αν εννοείς ότι δεν ξέρεις που τα χαλάει... Τότε πήγαινε Ρυθμίσεις - Χρήση Δεδομένων -> Λεπτομέρειες Χρήσης...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν ξέρω που τα χαλάει αφού η κατανάλωση ειναι στο application "system".Απο την άλλη εν έτη 2016 με κινητο αξίας 740 € να αναγκαστώ να κλείσω τα data ή να ψάχνω τσάμπα wifi σαν τη διαφήμιση.............λίγο βαρύ!!! Σε κάθε περίπτωση και σε άλλα forum του εξωτερικού εχει εμφανιστεί το φαινομενο σε άλλους χρήστες αλλα προς το παρόν καμία λύση.
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, μπορείτε να ενεργοποιήσετε τις προσφορές βάζοντας μια κάρτα SIM χώρας στην οποία ισχύει η προσφορά. Ανεξάρτητα από που έχετε αγοράσει το κινητό. Εγώ μόλις κατοχύρωσα το dock και το Office 365, με μια αγγλική SIM. :dance:

 

http://i.imgur.com/rmIWmBZ.png

Edited by niotheros
Αφαίρεση μεγάλου μεγέθους εικόνας
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ισχύουν οι τρεις μέρες από το πρώτο άνοιγμα του κινητού; Εσύ μετά από πόσο καιρό την έβαλες την κάρτα sim αφότου άνοιξες το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ισχύουν οι τρεις μέρες από το πρώτο άνοιγμα του κινητού; Εσύ μετά από πόσο καιρό την έβαλες την κάρτα sim αφότου άνοιξες το κινητό;

 

Την πρώτη μέρα, ακριβώς επειδή είχα ακούσει για τις τρεις μέρες. Αλλά αν έχετε κάποιον που να έχει κάρτα, δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε ακόμη κι αν έχουν περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε κ μένα μια τέτοια sim..ισως αθηνα να βρούμε αλλα από που;;

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Κάρτες θα βρείτε από συγγενείς και φίλους που ζουν σε Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Φινλανδία και όπου αλλού ισχύει η προσφορά. Αν είχατε κάποιον θα το ξέρατε. Στις γιορτές που κάποιοι από αυτούς ήταν εδώ ήταν ίσως πιο εύκολο.
Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα ,πηρα σημερα ενα μαυρο .πρωτεσ εντυπωσεις ? το περιμενα καλυτερο για τα λεφτα του.ερωτηση εχουμε επιλογι 2 g 3g 4 g η μονο την απεν/οιηση δεδομενων?& απο μπαταρια πως τα παει ?
Link to comment
Share on other sites

Kekropa κι εγω με το 950 ψάχνομαι για λύση με το ιδιο ακριβώς πρόβλημα. Αλλαξα οτι Bluetooth κυκλοφορεί στην αγορά, Samsung Plantronics Jabra κ.α. Τζίφος. Φοβάμαι οτι πέσαμε σε ελλατωματικές συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα ,πηρα σημερα ενα μαυρο .πρωτεσ εντυπωσεις ? το περιμενα καλυτερο για τα λεφτα του.ερωτηση εχουμε επιλογι 2 g 3g 4 g η μονο την απεν/οιηση δεδομενων?& απο μπαταρια πως τα παει ?

 

Ναι εχεις επιλογή για 2g ή 3g ή 4g

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Το Maximum Brightness που μέτρησε το PhoneArena δεν είναι το Maximum Brightness του 950XL. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει τρόπος να το βάλεις στο maximum brightness χειροκίνητα και να το μετρήσεις. Θα πάει μόνο του μόνο όταν το αποφασίσει αυτό, ανάλογα με τις συνθήκες του περιβάλλοντος. Έτσι έπρεπε να δουλεύουν άλλωστε όλες οι οθόνες, το 950/XL έχει πλεονέκτημα εδώ.

 

Γιατί δεν υπάρχει τρόπος να το βαλεις στο max brightness ???? Εγω νομίζω καπου το βρήκα στο μενου του. θα το κοιταξω γιατι τωρα δεν εχω μπαταρια και θα σας το πω.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα ,πηρα σημερα ενα μαυρο .πρωτεσ εντυπωσεις ? το περιμενα καλυτερο για τα λεφτα του.ερωτηση εχουμε επιλογι 2 g 3g 4 g η μονο την απεν/οιηση δεδομενων?& απο μπαταρια πως τα παει ?

 

Τι καλύτερο περίμενες δηλαδή; Να ψήνει καφέ;

 

Γιατί δεν υπάρχει τρόπος να το βαλεις στο max brightness ???? Εγω νομίζω καπου το βρήκα στο μενου του. θα το κοιταξω γιατι τωρα δεν εχω μπαταρια και θα σας το πω.

 

Γιατί η φωτεινότητα δεν είναι στατική, είναι δυναμική. Θα πάει στο maximum μόνο αν βάλεις την οθόνη στον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Kekropa κι εγω με το 950 ψάχνομαι για λύση με το ιδιο ακριβώς πρόβλημα. Αλλαξα οτι Bluetooth κυκλοφορεί στην αγορά, Samsung Plantronics Jabra κ.α. Τζίφος. Φοβάμαι οτι πέσαμε σε ελλατωματικές συσκευές.

 

Δηλαδή οι υπόλοιποι είναι οκ με τα Bluetooth headset.. Γιατί εγώ νόμιζα ότι είναι γενικό το πρόβλημα και περιμένω update.. Αν είναι θέμα hardware να το στείλω πίσω!

Link to comment
Share on other sites

δεν περιμενα να ψηνει καφε ειρωνα δεν περιμενα ενα τηλ 740 ευρω να κολαει οπως μετα την τελευταια αναβαθμιση στο οταν σε μια εικονα παταω χρηση ως να μην κανει τιποτα και να την βαζω απο τισ ρυθμισεις φοντο κλπ .πριν την ανα β το εκανε .επεισης 2 φορεσ εκανε επαννεκινηση μονο του.εεε και λιγο καλυτερα υλικα δεν βλαπτουν ετσι? mr aphono Edited by STELIOS063
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πόσες φορές θα το αλλάξω......... Η πρώτη ηταν αμέσως με την κυκλοφορία του λόγω συνεχών επαννεκινήσεων. Τώρα ξανά - μανά με τα Bluetooth, αντε σιχτίρ. Η οι λεβέντες της κατασκευάστριας εταιρείας δεν εχουν κανένα ελεγχο παραγωγής, ή το τηλέφωνο ειναι κακοσχεδιασμένο ή τελος ειμαστε γκαντέμηδες. Διάλεξε και πάρε. Πάντως και στο windowscentral που το ανέφερα τέσσερις μόνο γράψαμε για τέτοιου ειδους πρόβλημα. Αρα πάμε μάλλον στην τρίτη επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

δεν περιμενα να ψηνει καφε ειρωνα δεν περιμενα ενα τηλ 740 ευρω να κολαει οπως μετα την τελευταια αναβαθμιση στο οταν σε μια εικονα παταω χρηση ως να μην κανει τιποτα και να την βαζω απο τισ ρυθμισεις φοντο κλπ .πριν την ανα β το εκανε .επεισης 2 φορεσ εκανε επαννεκινηση μονο του.εεε και λιγο καλυτερα υλικα δεν βλαπτουν ετσι? mr aphono

 

Το έχω τρεις μέρες, το έχω λιώσει, δεν μου έχει κολλήσει πουθενά. Εικόνα φόντου έχω αλλάξει μ' αυτόν ακριβώς τον τρόπο πάνω από 10 φορές μέχρι να καταλήξω. Είσαι σίγουρος ότι έχεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού; 10586.29

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα συμβίωσης με το android ξαναγύρισα στα πάτρια εδάφη ,το παρέλαβα εχθές σε άσπρο και ξαναβρήκα την υγεία μου. Δεν μου έβγαζε στο Lumia offers τίποτα και μιλώντας με Microsoft (Καναδά) μου είπαν ότι πρέπει να το έχω ενεργοποιημένο 24 ώρες και όντως σήμερα μου έβγαλε το dock. Και λόγω χώρας μου έχει σαν επιλογή το reset protection.Αυτή η πλαστκούρα να μην υπήρχε και όλα θα ήταν μια χαρά.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το έχω τρεις μέρες, το έχω λιώσει, δεν μου έχει κολλήσει πουθενά. Εικόνα φόντου έχω αλλάξει μ' αυτόν ακριβώς τον τρόπο πάνω από 10 φορές μέχρι να καταλήξω. Είσαι σίγουρος ότι έχεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού; 10586.29

 

Μετα την .29 εχουν ερθει αλλα 2 update .36 και 63

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα...κατοχο s6 64 gb... θελω να ρωτησω αν αξιζει η μεταβαση απο s6 σε lumia 950xl. Μου εχει μπει η ιδεα να κανω την αλλαγη...τελευταια φορα που ειχα wp, ηταν το samsung omnia... το θεμα ειναι θα την παλεψω με εφαρμογες instagram, viber,?Ας απαντησουν οσοι εχουν κανει ηδη την αλλαγη...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μετα την .29 εχουν ερθει αλλα 2 update .36 και 63

 

Η τελευταία επίσημη είναι η 29. Οι άλλες είναι insider previews. Τις έχω στο 1020 και στο 630, αλλά στο 950XL δεν θα τις βάλω, ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας κι απο μενα...κατοχο s6 64 gb... θελω να ρωτησω αν αξιζει η μεταβαση απο s6 σε lumia 950xl. Μου εχει μπει η ιδεα να κανω την αλλαγη...τελευταια φορα που ειχα wp, ηταν το samsung omnia... το θεμα ειναι θα την παλεψω με εφαρμογες instagram, viber,?Ας απαντησουν οσοι εχουν κανει ηδη την αλλαγη...ευχαριστω

 

Για instagram υπάρχει το καταπληκτικό 6tag. Viber, Whatsapp εννοείται πως έχει κανονικά. Μόνο SnapCrap δεν έχει, αλλά αυτό είναι απίθανο να το χρησιμοποιείς, στην Ελλάδα δεν έχει μεγάλη διάδοση.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη εχω .στην αρχη μου ειπε για αναβαθμιση και την εβαλα.το θεμα ειναι οτι πριν βαλω αυτη που λες εκανα αλλαγη φοντου απο τις φωτο και επιλογη ως ,μετα ομως οταν εβαλα τη τελευταια που λες αλαγη μου κανει μονο απο τις ρυθμισεις οθονης τι να πω? οταν παταω επιλογη ωσ δεν κανει τιποτα ,δεν ανταποκρινεται να πει ωσ φοντο κλπ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...