Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σϊγουρα πρέπει να το αφήσεις 2-3 μέρες ακόμα. Μπορεί και να έτυχε να είχε κακό σήμα π.χ. κλπ. Από εκεί και πέρα αν θες πας για αλλαγή μπαταρίας αλλά αν δεν βαριέσαι, ρουτάρεις και με BBS αρχίζεις να ψάχνεις την αιτία. Μπορεί π.χ. να φταίει εφαρμοή μεν, να μην εμφανίζεται δε. Αλλά να δημιοργεί ένα wakelock του συστήματος.

 

Εμένα κινητό 17 μηνών με ότι συνεπάγεται αυτό για την μπαταρία του μου βγάζει το 4ωρο μέσα στην μέρα ή το 2ωρο στις 2 μέρες με λίγες κλήσεις. Με τα πάντα ανοιχτά! π.χ. εσύ βλέπω δεν έχεις data. Εμένα δεν κλείνει ποτέ τπτ.

Τα data τα έκλεισα όταν είδα ότι έφτασε 50%.... Ανοιχτά τα είχα. Έβαλα και το accubattery και μου έβγαλε ότι η μπαταρία μου είναι "παραγεμισμενη" :D 0c098927ac0192717f12eb2fb05251ca.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα data τα έκλεισα όταν είδα ότι έφτασε 50%.... Ανοιχτά τα είχα. Έβαλα και το accubattery και μου έβγαλε ότι η μπαταρία μου είναι "παραγεμισμενη" :D 0c098927ac0192717f12eb2fb05251ca.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά η σύνδεση δεδομένων τρώει πολύ μπαταρία σε σχέση από το ασύρματο δίκτυο. Στο 5Χ ποιο γρήγορα πέφτει η στάθμη της μπαταρίας όταν έχω το 3G ανοικτό.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν κλείνουν ποτέ! Πέφτει σίγουρα πιο γρήγορα από ότι με wifi αλλά όχι τόσο τραγικά! Στο 8ωρο π.χ με wifi να πέσει 1-2%, με data 5%. Θα μου πεις είναι διπλάσια η πτώση. Στην χρήση δεν είναι τόσο χαοτική η διαφορά αλλά και πάλι η χρήση σε wifi κερδίζει. Αλλά δεν τα κλείνω και να μπει wifi. Σιγά μην κάτσω να κάνω αυτή την δουλειά. Εξάλλου με wifi είναι σαν να μην υπάρχουν.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν κλείνουν ποτέ! Πέφτει σίγουρα πιο γρήγορα από ότι με wifi αλλά όχι τόσο τραγικά! Στο 8ωρο π.χ με wifi να πέσει 1-2%, με data 5%. Θα μου πεις είναι διπλάσια η πτώση. Στην χρήση δεν είναι τόσο χαοτική η διαφορά αλλά και πάλι η χρήση σε wifi κερδίζει. Αλλά δεν τα κλείνω και να μπει wifi. Σιγά μην κάτσω να κάνω αυτή την δουλειά. Εξάλλου με wifi είναι σαν να μην υπάρχουν.

Εμένα μιλάμε ότι σε 2,5 ώρες περίπου χωρίς να το χρησιμοποιώ, έπεσε πάνω από 10%. Θα το αφήσω κι αυτή τη βδομάδα να δω πώς θα πάει μιας και το accubattery έκανε κάποιου είδους calibration στη μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10% είναι πολύ χωρίς χρήση. Για δοκίμασε να διαγράψεις το accubattery. Συνήθως περισσότερο κακό κάνουν αυτές οι εφαρμογές πάρα καλό.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10% είναι πολύ χωρίς χρήση. Για δοκίμασε να διαγράψεις το accubattery. Συνήθως περισσότερο κακό κάνουν αυτές οι εφαρμογές πάρα καλό.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Το accubattery το έβαλα μετά από το σκηνικό που αναφέρω για να δω αν η μπαταρία μου τα έχει "παίξει"

 

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν κλείνουν ποτέ! Πέφτει σίγουρα πιο γρήγορα από ότι με wifi αλλά όχι τόσο τραγικά! Στο 8ωρο π.χ με wifi να πέσει 1-2%, με data 5%. Θα μου πεις είναι διπλάσια η πτώση. Στην χρήση δεν είναι τόσο χαοτική η διαφορά αλλά και πάλι η χρήση σε wifi κερδίζει. Αλλά δεν τα κλείνω και να μπει wifi. Σιγά μην κάτσω να κάνω αυτή την δουλειά. Εξάλλου με wifi είναι σαν να μην υπάρχουν.

 

εμενα συμβαινει το αναποδο...με καποια ρουτερακια μου καταπινει την μπαταρια το Wifi σε τεραστιο βαθμο σε σχεση με το 4G , οποτε το βραδυ κλεινω το Wifi και αφηνω ανοιχτα τα Data οσο κουλο και αν σας φαινεται :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ας φλασαρει ο φίλος την τελευταία έκδοση ή να κάνει ένα factory reset να δει αν θα στρώσει. Υπάρχει πάντα η περίπτωση να έχει φθορά η μπαταρία του μιας και είναι μεταχειρισμένο.

 

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας φλασαρει ο φίλος την τελευταία έκδοση ή να κάνει ένα factory reset να δει αν θα στρώσει. Υπάρχει πάντα η περίπτωση να έχει φθορά η μπαταρία του μιας και είναι μεταχειρισμένο.

 

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Το έχω πάρει μεταχειρισμένο μετά από factory reset και είναι αναβαθμισμενο στην τελευταία έκδοση, 7.1.2 με το update Μαΐου

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στοκ τελείως η ρομ?

 

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Γιεπ

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μία που μιλάμε για μπαταρία όταν χαμηλώνω την φωτεινότητα της οθόνης βλέπω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση της.

Εννοώντας ότι είναι πολύ μεγάλη διαφορά ίσως και μη φυσιολογική σε σχέση με άλλα κινητά που είχα.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

εμενα συμβαινει το αναποδο...με καποια ρουτερακια μου καταπινει την μπαταρια το Wifi σε τεραστιο βαθμο σε σχεση με το 4G , οποτε το βραδυ κλεινω το Wifi και αφηνω ανοιχτα τα Data οσο κουλο και αν σας φαινεται :blink:

 

Ρύθμισε τα rooter με σωστές ρυθμίσεις για ipv6 και θα σταματήσει. Ουσιαστικά αυτά τα ipv6 packages σου ξυπνάνε το κινητό συνέχεια!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισε τα rooter με σωστές ρυθμίσεις για ipv6 και θα σταματήσει. Ουσιαστικά αυτά τα ipv6 packages σου ξυπνάνε το κινητό συνέχεια!

 

καλημερα φιλε μου . δε γνωριζω πως να το κανω αυτο που λες .

 

φαντασου σημερα στις 6 το πρωι εβγαλα το κινητο απο τη φορτιση εχοντας ανοιχτο Wifi, GPS και το facebook ... στις 12 που ξυπνησα το κινητο ειχε μπαταρια 67% ... Μετα απο 6 ωρες εφαγε το 1/3 ...

 

Το αφησα επιτηδες με wifi σημερα και οχι με 4G για να εχω νουμερα να σας παρουσιασω .

 

Βρισκομαι στο Λονδινο . Στο σπιτι εδω , το ρουτερ αυτο μου καταβροχθιζει την μπαταρια, ενω το ρουτερακι στο σπιτι μου στην Αθηνα μπορω να πω οτι δε μου κανει τετοιες επιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να βρεις πως να σετάρεις το ρούτερ σου για ipv6 ή να του απενεργοποιήσεις τελείως αυτό το κομμάτι. Στο κινητό δεν μπορείς να κάνεις κάτι από όσο γνωρίζω. Μόνο στο ρουτερ και εκεί είναι το θέμα που υπάρχει. Η Samsung για παράδειγμα για να εξαλείψει τον συγκεκριμένο παράγοντα, όταν κλείσει η οθόνη μπλοκάρει και όλα αυτά τα πακέτα. Έτσι ανέφεραν στο xda και κάποιοι το έλυσαν ρυθμίζοντας το ρουτερ τους.

 

Πιθανόν να έχει κάποιον οδηγό η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία για το πως να σετάρεις τις ρυθμίσεις του για ipv6 ή σε κάποιο forum. Δεν ξέρω αν εδώ υπάρχει θέμα που να το αναφέρει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να είναι πρώτο σε κατανάλωση το Android system?... Έχω 3 ώρες κι ένα τέταρτο οθόνη, οκ, αλλά μου φαίνεται παράξενο αυτό... 086325615387efe82c08ee4ebfb33d08.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να είναι πρώτο σε κατανάλωση το Android system?... Έχω 3 ώρες κι ένα τέταρτο οθόνη, οκ, αλλά μου φαίνεται παράξενο αυτό... 086325615387efe82c08ee4ebfb33d08.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πιστεύω ναι. Και μένα στην 7.1.2 το ίδιο κάνει. Κάτι άλλαξαν στις μετρήσεις μου φαίνεται. Η διάρκεια όμως παραμένει καλή σε μένα 4 με 5 ώρες οθόνη με αντίστοιχο ποσοστό συστήματος βέβαια.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί στο σερβις (tssolutions ) για ενα θέμα με την οθόνη που είχα ξαφνικά από χθες . Συγκεκριμένα εμφάνισε μία κάθετη μαύρη γραμμή .

Τους έδωσα το κινητό και με ενημέρωσαν ότι για τα huawei έχουν σερβις μιας ώρας , αν έχουν το ανταλλακτικό .

Τελικά μιάμιση ώρα μετά το είχα στα χέρια μου με καινούργια οθόνη και μπαταρία ?!!!!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενημερωση του Μαιου, πολλες φορες το κινητο παγωνουν ολα και δεν δουλευει τιποτα και θελει restart για να στρωσει. Νομιζω, οτι το κανει κυριως οταν τρεχουν πολλα apps (οχι παιχνιδια) απο πισω και παρολο που τα κλεινω μετα, παλι τα ιδια. Επισης, πολλες φορες κολλαει και το πληκτρολογιο η ανταποκρινεται πολυ αργα. Συμβαινουν και σε αλλους τα παραπανω;
Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενημερωση του Μαιου, πολλες φορες το κινητο παγωνουν ολα και δεν δουλευει τιποτα και θελει restart για να στρωσει. Νομιζω, οτι το κανει κυριως οταν τρεχουν πολλα apps (οχι παιχνιδια) απο πισω και παρολο που τα κλεινω μετα, παλι τα ιδια. Επισης, πολλες φορες κολλαει και το πληκτρολογιο η ανταποκρινεται πολυ αργα. Συμβαινουν και σε αλλους τα παραπανω;

 

Όχι μια χαρά τίποτα από αυτά,μπορείς να κάνεις clear cache αν δεν στρώσει μια επαναφορά αν πάλι δεν στρώσει περνάς την rom ξανά αν ξέρεις αλλιώς πάει σέρβις μπορεί να είναι και θέμα hardware έτσι όπως λες είχα πάθει παλιά με ένα galaxy s3 πάγωνε και μόνο με επανεκκίνηση γινόταν τελικά άλλαξαν πλακέτα ευτυχώς ήταν μέσα στην εγγύηση ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενημερωση του Μαιου, πολλες φορες το κινητο παγωνουν ολα και δεν δουλευει τιποτα και θελει restart για να στρωσει. Νομιζω, οτι το κανει κυριως οταν τρεχουν πολλα apps (οχι παιχνιδια) απο πισω και παρολο που τα κλεινω μετα, παλι τα ιδια. Επισης, πολλες φορες κολλαει και το πληκτρολογιο η ανταποκρινεται πολυ αργα. Συμβαινουν και σε αλλους τα παραπανω;

Το θέμα που έχω είναι κάποιες φορές με το πληκτρολόγιο , ειδικά όταν αλλάζω από ελληνικά σε αγγλικά , παγώνει για κάποια δευτερόλεπτα.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις οχι.

Εμένα μου εμφάνισε αυτή την μαύρη γραμμή στην οθόνη, που έγραψα πιο πάνω, που ευτυχώς το έφτιαξαν εντός εγγύησης .

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί στο σερβις (tssolutions ) για ενα θέμα με την οθόνη που είχα ξαφνικά από χθες . Συγκεκριμένα εμφάνισε μία κάθετη μαύρη γραμμή .

Τους έδωσα το κινητό και με ενημέρωσαν ότι για τα huawei έχουν σερβις μιας ώρας , αν έχουν το ανταλλακτικό .

Τελικά μιάμιση ώρα μετά το είχα στα χέρια μου με καινούργια οθόνη και μπαταρία ?!!!!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Επειδη το πλαισιο ειναι ενιαιο κι εχει τις δυσκολιες του στο ανοιξε/κλεισε μετα την επισκευη παρατηρησες καποια διαφορα;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έγραψες το κοίταξα και μάλλον το άλλαξαν γιατί είχα ένα χτύπημα στην γωνία αριστερά και δεν υπάρχει !!!!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...