Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το GPS το χρησιμοποιω συνεχως ... Οκ ισως καλυτερα να το κλεινω το βραδυ και να το ξανα ανοιγω οταν το χρειαζομαι. Θα το δοκιμασω να δω αν εχει καμια διαφορα ...

 

Σχετικα με τις ρυθμισεις και το Google , σχεδον οτι περιεχει εκει μεσα απο services Πχ nearby, google photos backup τα εχω ανενεργα

 

Μολις εβγαλα το κινητο απο το ρευμα ... Απο οτι καταλαβα το Cellular δηλαδη το 4G μου καταναλωνει ολη τη μπαταρια (συν το Wifi) ... Το GPS μαλλον δεν παιζει τοσο ρολο :blink:

 

http://i68.tinypic.com/qohgyq.jpg

 

Ίσως όμως κάποιο από τα app του να χρησιμοποιεί συνεχώς την τοποθεσία! Δεν ξέρω. Χωρίς αναλυτικά στατιστικά να δούμε τα alarms,partial wakelocks κλπ δεν μπορώ να δω.

 

@ikskarda τα settings μέσα στο security τα έχεις κλειστά? 4 ρυθμίσεις οι οποίες δίνουν συνεχώς το στίγμα του κινητού σου. Για να το βρείς αν το χάσεις ή να κάνεις remote factory reset.

 

Ναι φιλε μου εντελως κλειστα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ λέω να κάνεις ένα restore . Μία φορά και μένα στη 6.0.1 μου έκανε drain και ήταν από μία εφαρμογή που έτρεχε συνέχεια

 

Envoyé de mon Nexus 6P en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Device administrators, trust agents και apps with usage access είναι οι ρυθμίσεις στο security που σχετίζονται με το στίγμα; Σίγουρα δεν επηρεάζουν κάτι άλλο άμα κλείσουν;

 

Με nougat stock nrd90u + ElementalX 3.0.5 στο 18% είμαι στις 4.40 ώρες sot (wifi, καθόλου 4g) και με αρκετά reboot για δοκιμές στο substratum. Πάνω κάτω τα ίδια βλέπω με mm 6.0.1. Απλά τώρα εμφανίζεται και ένα ποσοστό σε android system και android os από 10% στο καθένα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους μετά από δοκιμή εχθες με 4g και με wifi.Απο της 5:40 μέχρι της 16:00 είμαι με 4g και από της 16:00 μέχρι 00:30 με wifi.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160920/a23006e1f52315cf521fc561fe24901b.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160920/b0328ed83d2fac892829d5be03135a3e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160920/450168d51a8c5a35b64bcb112d27e649.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Device administrators, trust agents και apps with usage access είναι οι ρυθμίσεις στο security που σχετίζονται με το στίγμα; Σίγουρα δεν επηρεάζουν κάτι άλλο άμα κλείσουν;

 

Με nougat stock nrd90u + ElementalX 3.0.5 στο 18% είμαι στις 4.40 ώρες sot (wifi, καθόλου 4g) και με αρκετά reboot για δοκιμές στο substratum. Πάνω κάτω τα ίδια βλέπω με mm 6.0.1. Απλά τώρα εμφανίζεται και ένα ποσοστό σε android system και android os από 10% στο καθένα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Τα settings του security του Google λέω. Όχι του android! Το είπα παραπάνω!

 

Πάντως παίδες αυτά τα drain είναι ξεκάθαρο ότι κάτι τρέχει. Το πιθανότερο είναι να είναι κάποιο app καθώς συστεμικό θέμα στην ΜΜ δεν έπαιζε όπως υπάρχει τώρα στην Ν.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβγαλα το κινητο απο το ρευμα ... Απο οτι καταλαβα το Cellular δηλαδη το 4G μου καταναλωνει ολη τη μπαταρια (συν το Wifi) ... Το GPS μαλλον δεν παιζει τοσο ρολο :blink:

 

 

 

Ναι φιλε μου εντελως κλειστα

Κάνε επανεκκίνηση μετά τη φόρτιση αφού το βγάλεις από την πρίζα. Δεν ξέρω αν το ανέφερες πριν που στο είπαν.

 

Sent from my Nexus 6P

Link to comment
Share on other sites

Τα settings του security του Google λέω. Όχι του android! Το είπα παραπάνω!

 

ΟΚ ΟΚ το βρήκα, εγώ πάντως δεν παρατηρώ διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας. Αν δεν το είχα ταράξει στα reboot για τις δοκιμές που έκανα για το substratum θα ήμουν ακριβώς στα ίδια επίπεδα με 6.0.1. Η μόνη διαφορά είναι αυτό που είπα και πιο πριν. Ότι στα ποσοστά έχουν προστεθεί τα android system και android os

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΟΚ το βρήκα, εγώ πάντως δεν παρατηρώ διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας. Αν δεν το είχα ταράξει στα reboot για τις δοκιμές που έκανα για το substratum θα ήμουν ακριβώς στα ίδια επίπεδα με 6.0.1. Η μόνη διαφορά είναι αυτό που είπα και πιο πριν. Ότι στα ποσοστά έχουν προστεθεί τα android system και android os

 

Η διαφορά τους είναι πολύ μεγάλη όμως! Όταν αυτά θα έπρεπε να μην ξεπερνούν το 2-3% και τώρα φτάνουν άνετα το 10% κάτι συμβαίνει από πίσω. Είναι δεδομένο ότι κάτι τρέχει ή ξυπνάει το τηλέφωνο όταν αυτό θα έπρεπε να είναι σε deep sleep. Και αυτό είναι πολύ πιο έντονο όταν ο χρήστης είναι συνδεδεμένος σε Wifi ή έχει ανοιχτό bluetooth.

 

Και εμένα με τις μέρες χρήσης έχει φύγει μέρος του drain αλλά είναι ακόμα εκεί. Όχι στον βαθμό που ήταν πριν μία εβδομάδα αλλά και πάλι.

 

[conspiracy mode on] Υπάρχει και αυτή η τάση/άποψη στο xda εν αναμονή των νέων Pixel. Δεν συμφωνώ και θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο bug αλλά σε κάθε περίπτωση αυτό είναι απαράδεκτο από την Google που δεν το παραδέχεται δημοσίως και δεν το διορθώνει. [conspiracy mode off]

 

Εδώ είναι που καταλαβαίνω τον vag74 για την Apple(χρόνια android fan είμαι αλλά...). Αν μία έκδοση του iOS έχει θέμα, η επόμενη με fix είναι άμεση!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεκκίνηση μετά τη φόρτιση αφού το βγάλεις από την πρίζα. Δεν ξέρω αν το ανέφερες πριν που στο είπαν.

Sent from my Nexus 6P

 

Θα το δοκιμασω στη σημερινη φορτιση , μετα το φουλαρισμα να κανω restart.

 

Παντως σημερα μπορω να πω οτι απογοητευτηκα ακομα πιο πολυ. Αφησα το κινητο χθες βραδυ απο τα χερια μου κανοντας μια κληση και στελνοντας μιση ωριτσα μηνυματα στο facebook κοντα στο 85% ... Το πρωι η μπαταρια ηταν στο 47% ... Οπως βλεπετε στο παρασκηνιο τρεχει skype, viber, παντα και απο εκει και περα εχω ανοιχτο facebook , messenger (και το GMAIL με 3 συνδεδεμενους λογαριασμους mail)

 

http://i68.tinypic.com/zx2vc6.jpg

 

Μηπως τελικα το Wifi μου εξοντωνει την μπαταρια ? Απο Locations εχω κλειστο Wifi Scanning , Bluetooth Scanning

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω στη σημερινη φορτιση , μετα το φουλαρισμα να κανω restart.

 

Παντως σημερα μπορω να πω οτι απογοητευτηκα ακομα πιο πολυ. Αφησα το κινητο χθες βραδυ απο τα χερια μου κανοντας μια κληση και στελνοντας μιση ωριτσα μηνυματα στο facebook κοντα στο 85% ... Το πρωι η μπαταρια ηταν στο 47% ... Οπως βλεπετε στο παρασκηνιο τρεχει skype, viber, παντα και απο εκει και περα εχω ανοιχτο facebook , messenger (και το GMAIL με 3 συνδεδεμενους λογαριασμους mail)

 

Μηπως τελικα το Wifi μου εξοντωνει την μπαταρια ? Απο Locations εχω κλειστο Wifi Scanning , Bluetooth Scanning

 

Διαβαζω τρελα πραγματα τις τελευταιες μερες και απορώ, νομιζω οτι διαβαζω λαθος θεμα και οτι εχω αλλο τηλεφωνο πραγματικα.

Εχεις κανει καθαρη εγκατασταση να φανταστω? Τα νουμερα που γράφεις είναι τρελά (85% ... Το πρωι η μπαταρια ηταν στο 47%)

Να ξερετε ότι αυτο που συμβαίνει σε κάποιους δεν ειναι προβλημα όλων, εγω είμαι στα ιδια επιπεδα με MM σε κατασταση χρησης και σε πολυ καλυτερη σε κατασταση αναμονης.

Το βραδυ στο 8ωρο που το αφησα με wifi και gps ανοιχτα πεφτει 2%.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σίγουρα υπάρχουν προβλήματα αλλά κάποια που ακούγονται υπερβολικά. Τότε κάτι άλλο φταίει κάντε κάνε ριστορ και μετά βγαλτε συμπεράσματα!

 

Envoyé de mon Nexus 6P en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΜΜ έχει και το παιδί αλλά αυτό το drain που έχει είναι σίγουρα κάτι που τρέχει στο παρασκήνιο και όχι κάτι σχετικό με το gps ή το wifi του.

Μόνο στην N έχει βγει θέμα με το wifi οπως φαίνεται.

 

Το θέμα σε κάθε περίπτωση είναι ότι έτσι απλά δεν βρίσκεις την λύση. Χωρίς αναλυτικά στατιστικά της χρήσης της μπαταρίας με ανάλυση σε wakelocks,alarms κλπ δεν έχεις και πολλές επιλογές πέραν του factory reset και να το αφήσεις ένα βράδυ χωρίς καμία εφαρμογή από αυτές που έχεις κατεβάσει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τρελα πραγματα τις τελευταιες μερες και απορώ, νομιζω οτι διαβαζω λαθος θεμα και οτι εχω αλλο τηλεφωνο πραγματικα.

Εχεις κανει καθαρη εγκατασταση να φανταστω? Τα νουμερα που γράφεις είναι τρελά (85% ... Το πρωι η μπαταρια ηταν στο 47%)

Να ξερετε ότι αυτο που συμβαίνει σε κάποιους δεν ειναι προβλημα όλων, εγω είμαι στα ιδια επιπεδα με MM σε κατασταση χρησης και σε πολυ καλυτερη σε κατασταση αναμονης.

Το βραδυ στο 8ωρο που το αφησα με wifi και gps ανοιχτα πεφτει 2%.

 

Απο θεμα καθαρης εγκαταστασης δεν εχω κανει τιποτα, οτι εχει λαβει τοσο καιρο μονο του απο τα διαφορα Updates μεσω OTA .

Και ομως αφησα το κινητο απο τα χερια μου στο 85% και το πρωι που το ξαναεπιασα ηταν στο 47% ... Το δειχνει και το παραπανω διαγραμμα.

Και εμενα στην αρχη με ανοιχτο Wifi , Data το αφηνα το βραδυ με ολα αυτα που εχω απο πισω και τρεχουν και πραγματικα επεφτε το κινητο σε ναρκη και δε ξοδευε σχεδον καθολου μπαταρια... Τωρα δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι εφαρμογή που στο κάνει αυτό! Αν δεν είσαι ρουτ να βάλεις BBS να δούμε τι σε κρατάει "ξύπνιο" τότε factory reset. Δεν το γλιτώνεις!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τρελα πραγματα τις τελευταιες μερες και απορώ, νομιζω οτι διαβαζω λαθος θεμα και οτι εχω αλλο τηλεφωνο πραγματικα.

Εχεις κανει καθαρη εγκατασταση να φανταστω? Τα νουμερα που γράφεις είναι τρελά (85% ... Το πρωι η μπαταρια ηταν στο 47%)

Να ξερετε ότι αυτο που συμβαίνει σε κάποιους δεν ειναι προβλημα όλων, εγω είμαι στα ιδια επιπεδα με MM σε κατασταση χρησης και σε πολυ καλυτερη σε κατασταση αναμονης.

Το βραδυ στο 8ωρο που το αφησα με wifi και gps ανοιχτα πεφτει 2%.

 

Επιβεβαιώνω! 3 μέρες τώρα που έχω βάλει την NRD90U οι εντυπώσεις και τα στατιστικά μου είναι πιο κοντά σε αυτά που γράφεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που δεν έχουμε ακόμα τίποτα από τα καλά custom roms με τόσες μέρες διαθέσιμο το factory image

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα καθαρης εγκαταστασης δεν εχω κανει τιποτα, οτι εχει λαβει τοσο καιρο μονο του απο τα διαφορα Updates μεσω OTA .

Και ομως αφησα το κινητο απο τα χερια μου στο 85% και το πρωι που το ξαναεπιασα ηταν στο 47% ... Το δειχνει και το παραπανω διαγραμμα.

Και εμενα στην αρχη με ανοιχτο Wifi , Data το αφηνα το βραδυ με ολα αυτα που εχω απο πισω και τρεχουν και πραγματικα επεφτε το κινητο σε ναρκη και δε ξοδευε σχεδον καθολου μπαταρια... Τωρα δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο :cry:

 

Περνα το Factory Image με καθαρη εγκατασταση και θα δεις οτι θα ειναι μια χαρα.

Κανε ενα delete dalvik cache από recovery mod πριν βαλεις την 7αρα.

Ανέκαθεν σε μεγαλες ενημερώσεις μεναν σκουπιδια απο τις προηγούμενες και υπηρχε προβλημα στη μπαταρια και οχι μονο.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Περνα το Factory Image με καθαρη εγκατασταση και θα δεις οτι θα ειναι μια χαρα.

Κανε ενα delete dalvik cache από recovery mod πριν βαλεις την 7αρα.

Ανέκαθεν σε μεγαλες ενημερώσεις μεναν σκουπιδια απο τις προηγούμενες και υπηρχε προβλημα στη μπαταρια και οχι μονο.

 

ΜΜ έχει. Δεν έχει Ν το παιδί. Δεν είναι θέμα αλλαγής έκδοσης. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να κάνει factory reset πρώτα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω! 3 μέρες τώρα που έχω βάλει την NRD90U οι εντυπώσεις και τα στατιστικά μου είναι πιο κοντά σε αυτά που γράφεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που δεν έχουμε ακόμα τίποτα από τα καλά custom roms με τόσες μέρες διαθέσιμο το factory image

 

Δε ξερω αν υπαρχει που μαλλον υπάρχει γιατι η ιδια η google ειχε υποσχεθεί καλύτερη αυτονομία με την 7.

Ισως κάποιοι να πιανοντε απο αυτο και να περιμένουν 3 ωρες οθονη επιπλέον, τι να πω..

Πάντως στο δικο μου είναι όπως παλια, βγαζω τη μέρα ανετα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΜΜ έχει. Δεν έχει Ν το παιδί. Δεν είναι θέμα αλλαγής έκδοσης. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να κάνει factory reset πρώτα.

 

:lol: Ωραία, τωρα μπερδεψαμε τα μπούτια μας.. :lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν υπαρχει που μαλλον υπάρχει γιατι η ιδια η google ειχε υποσχεθεί καλύτερη αυτονομία με την 7.

Ισως κάποιοι να πιανοντε απο αυτο και να περιμένουν 3 ωρες οθονη επιπλέον, τι να πω..

Πάντως στο δικο μου είναι όπως παλια, βγαζω τη μέρα ανετα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

:lol: Ωραία, τωρα μπερδεψαμε τα μπούτια μας.. :lol:

Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει drain στην 7αρα. Δεν μιλάμε για οθόνη μόνο. Σε Wifi το android system kai android OS ανεβαίνουν πάρα πολύ είτε με χρήση είτε χωρίς χρήση. Όσο κρατάς το τηλέφωνο φαίνεται να στρώνει αλλά είναι πολλοί που αναφέρουν θέματα.

 

Όσο για τις custom roms, το θέμα όπως το βλέπω εγώ δεν έχει να κάνει με αυτό αλλά με το implementation των tweaks/features. Π.χ. PN7 υπάρχει κανονικά και λειτουργεί. Απλώς όχι offcial αλλά με homemade builds με λιγότερα tweaks από όσα προσφέρει η PN σε MM.

 

Για αυτό στο είπα και πιο πάνω γιατί είχα καταλάβει ότι νόμιζες ότι είναι σε 7αρα. Δεν είχες δει τα screenshot του που από το διάγραμμα μπαταρίας καταλαβαίνεις ότι είναι σε ΜΜ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΜΜ έχει. Δεν έχει Ν το παιδί. Δεν είναι θέμα αλλαγής έκδοσης. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να κάνει factory reset πρώτα.

 

Εχω βαλει το κινητο να φορτισει ... Σε λιγο θα ειναι στο 100% ... Θα εγκαταστησω και το BBS που μου ειπατε και θα κανω restart την συσκευη. Θα αφησω ανοιχτα Wifi , Data που παντα τρεχουν να δουμε αρχικα μηπως βγει καποιο συμπερασμα με το BBS ...

 

Μετα θα δοκιμασω ολα οσα αναφερατε με Clean Cache / Wipe Data και στο τελος Factory Reset ...

Μετα η επομενη λυση αν δεν διορθωθουν τα πραγματα ειναι να περιμενω την "stable" 7αρα (οπως ολοι)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει drain στην 7αρα. Δεν μιλάμε για οθόνη μόνο. Σε Wifi το android system kai android OS ανεβαίνουν πάρα πολύ είτε με χρήση είτε χωρίς χρήση. Όσο κρατάς το τηλέφωνο φαίνεται να στρώνει αλλά είναι πολλοί που αναφέρουν θέματα.

 

Για αυτό στο είπα και πιο πάνω γιατί είχα καταλάβει ότι νόμιζες ότι είναι σε 7αρα. Δεν είχες δει τα screenshot του που από το διάγραμμα μπαταρίας καταλαβαίνεις ότι είναι σε ΜΜ.

 

Και γω δε μιλάω μονο για οθονη, υποθετικά αναφέρθηκα εκει.

Απλα ειδα τα νουμερα που εγραφε και επαθα πλάκα και σε συνδιασμό με τα τελευταια σχόλια για μπαταρια και αναβαθμιση αμέλησα τα screenshots.:lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Και γω δε μιλάω μονο για οθονη, υποθετικά αναφέρθηκα εκει.

Απλα ειδα τα νουμερα που εγραφε και επαθα πλάκα και σε συνδιασμό με τα τελευταια σχόλια για μπαταρια και αναβαθμιση αμέλησα τα screenshots.:lol:

 

τελειωσε η φορτιση ... εγκατεστησα στο BBS και εκανα και ενα wipe cache ... εν αναμονη (αν και θα βγω εξω τωρα και χρειαζομαι τα data)

Link to comment
Share on other sites

τελειωσε η φορτιση ... εγκατεστησα στο BBS και εκανα και ενα wipe cache ... εν αναμονη (αν και θα βγω εξω τωρα και χρειαζομαι τα data)

 

Δεν έχει σημασία! Αν δεις drop τότε πήγαινε στο BBS και βλάλε 3 screenshot(κεντρική, Partial wakelocks, alarms) και αν θες και kernel wakelocks αλλά εκεί δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάει να γίνει...

Ήρθε ένα update 21 mb που ετοιμάζει λέει το 6p για να δεχτεί το android 7. Συν βελτιώσεις ασφαλείας.

Edited by REFEREE1980
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...