Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι η διαφορά δεν είναι μεγάλη υπέρ του 6p. Έχω ανεβάσει μερικές φωτογραφίες στο λογαριασμό μου στο flickr σαν συγκριτικό μεταξύ 6p και g4. https://m.flickr.com/#/photos/141366842@N06/page2

Μπορεί να δει ο φίλος αν και πιστεύω δεν αξίζει η αλλαγή

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε μου τις είδα εγώ έγραψα ότι η διαφορά είναι μεγάλη για τις συνθήκες που ζητάει ο φίλος φωτογραφίες με πρόσωπα και ειδικά τα παιδιά μας

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελείως διαφορετικό να μιλάμε για το αν αξίζει η μετάβαση και τελείως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌ να λέμε ότι στον τομέα αυτό το κινητό είναι σάπιο.

 

Όταν κάποιος αναφέρει για ένα κινητό, καλό hardware αλλά άθλιο software ή αντίστροφα προδιαθέτει για αρνητικό σκορ γενικής φύσεως και όχι ειδικής(συγκριτικής με άλλο τηλέφωνο).

 

1) Σύμφωνα με το dxomark λοιπόν που είναι μία έγκυρη πηγή για φωτογραφίες κλπ, το Nexus 6P έχει σκορ 84 έναντι 83 του G4. Δλδ ίδια με μία απειροελάχιστη υπεροχή στα σημεία προφανώς του 6P!!! Αν αξίζει η διαφορά τιμής μόνο για αυτό? Υποκειμενικό και έχει να κάνει με την χρήση και που υπερέχει!

2) Το αν κάποιος θέλει manual ή όχι δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο για μία εφαρμογή κάμερας. Οι περισσότεροι χρήστες τους ενδιαφέρει το αυτόματο! Απλά να τραβήξουν μία φωτογραφία! Όποιος θέλει mini DSLR ας κρατήσει το κινητό με τις manual ή στην τελική ας παίρνει μαζί και την DSLR.

3) Αν η Google Camera είναι άθλια? Γιατί είναι άθλια? Σε τι ακριβώς? Πολύ απλή στη χρήση της και με πολύ καλά αποτελέσματα! Τώρα αν τις λείπουν features, ναι της λείπουν αλλά αυτό δεν την καθιστά άθλια!

 

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πάντως ότι ούτε το 6P έχει τρομακτική διαφορά από το G4 ούτε όμως και το αντίθετο που προσπαθείς να μας περάσεις σαν άποψη ντε και καλά nikchris. Προφανώς να γράφουμε αρνητικά! Αλλά να τα στηρίζουμε κάπου. Με όλη την καλή διάθεση αλλά εσύ δεν έχεις σε τίποτα να στηρίξεις την άποψη σου. Οι μέρες με το κινητό είναι ελάχιστες για να βγουν συμπεράσματα πρώτης εντύπωσης. Μόνο αν κάτσεις και κάνεις σύγκριση καθαρή φωτογραφιών με αναλύσεις σε βάθος και με τεχνικά στοιχεία. Κάτι που δεν έχεις κάνει.

Η φάση του τύπου είχα δύο 6P στα χέρια μου δεν στέκει από μόνη της.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελείως διαφορετικό να μιλάμε για το αν αξίζει η μετάβαση και τελείως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌ να λέμε ότι στον τομέα αυτό το κινητό είναι σάπιο.

 

Όταν κάποιος αναφέρει για ένα κινητό, καλό hardware αλλά άθλιο software ή αντίστροφα προδιαθέτει για αρνητικό σκορ γενικής φύσεως και όχι ειδικής(συγκριτικής με άλλο τηλέφωνο).

 

1) Σύμφωνα με το dxomark λοιπόν που είναι μία έγκυρη πηγή για φωτογραφίες κλπ, το Nexus 6P έχει σκορ 84 έναντι 83 του G4. Δλδ ίδια με μία απειροελάχιστη υπεροχή στα σημεία προφανώς του 6P!!! Αν αξίζει η διαφορά τιμής μόνο για αυτό? Υποκειμενικό και έχει να κάνει με την χρήση και που υπερέχει!

2) Το αν κάποιος θέλει manual ή όχι δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο για μία εφαρμογή κάμερας. Οι περισσότεροι χρήστες τους ενδιαφέρει το αυτόματο! Απλά να τραβήξουν μία φωτογραφία! Όποιος θέλει mini DSLR ας κρατήσει το κινητό με τις manual ή στην τελική ας παίρνει μαζί και την DSLR.

3) Αν η Google Camera είναι άθλια? Γιατί είναι άθλια? Σε τι ακριβώς? Πολύ απλή στη χρήση της και με πολύ καλά αποτελέσματα! Τώρα αν τις λείπουν features, ναι της λείπουν αλλά αυτό δεν την καθιστά άθλια!

 

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πάντως ότι ούτε το 6P έχει τρομακτική διαφορά από το G4 ούτε όμως και το αντίθετο που προσπαθείς να μας περάσεις σαν άποψη ντε και καλά nikchris. Προφανώς να γράφουμε αρνητικά! Αλλά να τα στηρίζουμε κάπου. Με όλη την καλή διάθεση αλλά εσύ δεν έχεις σε τίποτα να στηρίξεις την άποψη σου. Οι μέρες με το κινητό είναι ελάχιστες για να βγουν συμπεράσματα πρώτης εντύπωσης. Μόνο αν κάτσεις και κάνεις σύγκριση καθαρή φωτογραφιών με αναλύσεις σε βάθος και με τεχνικά στοιχεία. Κάτι που δεν έχεις κάνει.

Η φάση του τύπου είχα δύο 6P στα χέρια μου δεν στέκει από μόνη της.

Δεν συμφωνω μαζί σου είχα όλα τα τελευταία κορυφαία camera phones και για την δική μου χρήση μόνο πορτραίτα και ειδικά των παιδιών μου δεν έχει αντίπαλο,ναι δεν έχει manual mode για να ρίξεις το iso και να αναβάσεις την ταχύτητα κλείστρου αλλά αυτό μόνο στα τοπία και στις στατικές φωτογραφίες κάνει δουλειά,για βγάλε φωτογραφία το παιδί που δεν στήνεται σταθερό; εδώ τα βγάζω εν κινήσει και το αποτέλεσμα είναι φοβερό.

 

Πραγματικά για την χρήση της κάμερας για φωτογραφίες σε πρόσωπα δεν υπάρχει αντίπαλος όλα είναι πολύ πίσω.

 

Πρώην κάτοχος iphone 6 plus,iphone 6s plus,lg g4,lg v10,note 4,s6,s6 edge,s6 edge plus,s7

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σε τι δεν συμφωνείς ακριβώς όταν είμαι από αυτούς που λέω ότι το νέξους έχει σούπερ κάμερα? :lol::lol:

 

Απλά παραθέτω reviews με αναλύσεις για το τι αποδίδει η κάμερα απέναντι στα λεγόμενα του nikchris!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σε τι δεν συμφωνείς ακριβώς όταν είμαι από αυτούς που λέω ότι το νέξους έχει σούπερ κάμερα? :lol::lol:

 

Απλά παραθέτω reviews με αναλύσεις για το τι αποδίδει η κάμερα απέναντι στα λεγόμενα του nikchris!

Δεν συμφωνω Κώστα για την μικρή διαφορά,πραγματικα η διαφορά είναι μεγαλύτερη το g4 την νύχτα τα κιτρινίζει όλα,το s7 τα πρόσωπα μοιάζουν αλλοιωμένα,τα δε s6 ακόμα χειρότερα και τα iphone μόλις πέσει το φως τινγκα στον θόρυβο,μονο στο βίντεο είναι κατώτερο από τα τηλέφωνα που είχα λόγο έλλειψης ois,ο ηλεκτρονικός σταθεροποιητής δεν κάνει τόσο καλή δουλειά

 

Διαφωνω γιατί είσαι μετριόφρων για την κάμερα του τηλεφώνου :)

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 6p πόσες αναβαθμίσεις θα πάρει? Δηλαδή το Android N που ουσιαστικά είναι το 7 θα το πάρει κανονικά. Το 8 του χρόνου θα το πάρει πχ; Είναι η ίδια λογική που έχει η apple με τα iPhone?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι η ίδια στρατηγική με το iPhone. Νομίζω η 8 θα είναι η τελευταία που θα πάρει και ίσως για ένα διάστημα security fixes μόνο.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 6p πόσες αναβαθμίσεις θα πάρει? Δηλαδή το Android N που ουσιαστικά είναι το 7 θα το πάρει κανονικά. Το 8 του χρόνου θα το πάρει πχ; Είναι η ίδια λογική που έχει η apple με τα iPhone?

 

 

 

Την 8 θα την πάρει σίγουρα. Με τα τωρινά δεδομένα θα πάρει και την 9.

Link to comment
Share on other sites

Την 8 θα την πάρει σίγουρα. Με τα τωρινά δεδομένα θα πάρει και την 9.

Και την 10,11 με custom rom.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 6p πόσες αναβαθμίσεις θα πάρει? Δηλαδή το Android N που ουσιαστικά είναι το 7 θα το πάρει κανονικά. Το 8 του χρόνου θα το πάρει πχ; Είναι η ίδια λογική που έχει η apple με τα iPhone?

 

Φίλε μου πριν από κάτι μέρες δεν σου απαντήσαμε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6742969#post6742969

για την ακριβώς ίδια ερώτηση;

Και νομίζω έχει επαναληφθεί και στο παρελθόν. Ποιο είναι το άγχος σου;

18 μήνες, με κάποιες εξαιρέσεις στα 2 χρόνια, παίρνουν αναβαθμίσεις τα Nexus.

Τελευταία εδώ μέσα τα ίδια και τα ίδια λέμε.

Όσοι δεν έχετε το συγκεκριμένο τηλ και δεν έχετε σκοπό να ασχοληθήτε μαζί του, παρακαλώ πηγαίνεται σε thread που συγκρίνουν τηλέφωνα. Εδώ είναι για ένα συγκεκριμένο μοντέλο.

Το να μπαίνω για να θάβω ένα τηλ στο thread του δεν προσφέρει σε κανέναν τίποτα. Υπάρχουν άλλα thread για τέτοια ποστ.

Edited by impreza_sti

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Λίστα από την Google για τις αναβάθμισεις

 

http://www.androidpolice.com/2016/06/21/google-support-site-now-lists-end-life-dates-nexus-devices/

Link to comment
Share on other sites

Λίστα από την Google για τις αναβάθμισεις

 

 

 

http://www.androidpolice.com/2016/06/21/google-support-site-now-lists-end-life-dates-nexus-devices/

 

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω μόνο από περιέργεια επειδή συνέβη πέρσι στη σειρά s6 και τώρα με το oneplus 3.

Στις πόσες εφαρμογές έχει "κόφτη" το nexus 6p ?

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω μόνο από περιέργεια επειδή συνέβη πέρσι στη σειρά s6 και τώρα με το oneplus 3.

Στις πόσες εφαρμογές έχει "κόφτη" το nexus 6p ?

 

Αν πάει ανάλογα με το ποσοστό τότε δεν υπάρχει νούμερο. Απλά όσο πιο βαριά είναι μια εφαρμογή που κρατάει τόσο θα κλείνει άλλες. Το πρόβλημα με το s6 ήταν bug που γέμιζε την μνήμη και αναγκαζόταν να κλείνει εφαρμογές αν θυμάμαι καλά και δεν είναι ίδιο με του one+3

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα στά χέρια μου,μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχω συναντήσει κάτι αρνητικό,τα δέ ηχεία πραγματικά φοβερά , τώρα τίς επόμενες μέρες θα μπορέσω νά αξιολογισω καλύτερα την συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα στά χέρια μου,μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχω συναντήσει κάτι αρνητικό,τα δέ ηχεία πραγματικά φοβερά , τώρα τίς επόμενες μέρες θα μπορέσω νά αξιολογισω καλύτερα την συσκευή.

 

Περιμένουμε αξιολόγηση λοιπόν! Καλομίλητη η νέα σου συσκευή!

Τι χωρητικότητα πήρες και σε τι τιμή?

Προβληματίζομαι για το αν θα πάρω 32GB ή 64GB...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε αξιολόγηση λοιπόν! Καλομίλητη η νέα σου συσκευή!

Τι χωρητικότητα πήρες και σε τι τιμή?

Προβληματίζομαι για το αν θα πάρω 32GB ή 64GB...

 

Ευχαριστώ,πηρα τήν έκδοσή μέ τά 32GB στά 499,αναλογα τήν χρήση πού κανείς είχα και εγώ αυτό τον προβληματισμό αλλά μέ τήν χρήση πού κάνω μέ καλυπτη δεν είμαι από αυτούς που έχουν μία εφαρμογή για τό οτιδήποτε ποιό πολύ χρησιμοποιώ για φωτογραφίες και βίντεο και σίγουρα θά έχω στην διάθεση μού σχεδόν τά 20GB τής συσκευής όπως και επίσης δεν τά αφήνω όλα τά αρχεία (φωτογραφίες-βιντεο) για πάντα μέσα στην συσκευή,εχει νά κάνει καθαρά μέ τήν χρήση του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ. Έρχομαι στην παρέα.. Πήρα το 64GB σε αλουμίνιο. ;)

Τρίτη πιστεύω να το έχω!

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ. Έρχομαι στην παρέα.. Πήρα το 64GB σε αλουμίνιο. ;)

Τρίτη πιστεύω να το έχω!

 

Καλόριζικό! θα το απολαύσεις ή συσκευή είναι τέλεια σέ όλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλόριζικό! θα το απολαύσεις ή συσκευή είναι τέλεια σέ όλα!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Πήρα και ανταπτοράκια micro usb σε type C της Anker και ένα της Huawei. Έχω περιέργεια να δω πόσο γρήγορα θα φορτίζει με την μπαταρία της Anker που έχω (Capacity :20100 mAh Output :5V / 4.8A).

Μανίσιο φορτιστή και καλώδιο δεν έχω βρει πουθενά στο διαδίκτυο.. Έχετε καμία ιδέα που θα μπορούσε να πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,εχει σπασει η οθονη μου μηπως ξερει κανεις καποιο αξιολογο site επισκευης εδω ή στο εξωτερικο ...?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Πήρα και ανταπτοράκια micro usb σε type C της Anker και ένα της Huawei. Έχω περιέργεια να δω πόσο γρήγορα θα φορτίζει με την μπαταρία της Anker που έχω (Capacity :20100 mAh Output :5V / 4.8A).

Μανίσιο φορτιστή και καλώδιο δεν έχω βρει πουθενά στο διαδίκτυο.. Έχετε καμία ιδέα που θα μπορούσε να πουλάνε?

 

Άν δέν κάνω λάθος μόνο στό επίσημο site έχει,η συσκευασία περιέχει φορτιστη,καλωδιο καί καλώδιο σύνδεσης για υπολογιστή usb to type c τό όποιο μέ βολευει και για το power bank πού έχω επειδή είναι και μικρό

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαλησπερα,εχει σπασει η οθονη μου μηπως ξερει κανεις καποιο αξιολογο site επισκευης εδω ή στο εξωτερικο ...?

 

Στην επίσημη αντιπροσωπεία άν θέλεις κάνε μία ερώτηση στην arvato

Link to comment
Share on other sites

Με την σύνδεση σε PC τι λέει το κινητό? Έχω Windows 10. Εχει κάποιο πρόγραμμα διασύνδεσης όπως η Apple πχ εχει το iTunes? Αν θέλουμε να περάσουμε κάποια ταινία πχ πως την περνάμε?
Link to comment
Share on other sites

Με την σύνδεση σε PC τι λέει το κινητό? Έχω Windows 10. Εχει κάποιο πρόγραμμα διασύνδεσης όπως η Apple πχ εχει το iTunes? Αν θέλουμε να περάσουμε κάποια ταινία πχ πως την περνάμε?

Το Android είναι πολύ πιο απλό. Το κινητό συνδέεται απλά όπως ένα USB stick, οπότε ό,τι θέλεις, το περνάς απλά με ένα copy paste.

 

Sent from Nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...