Jump to content

Εμπειρίες σεισμών


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Otan imoun mikros...thimame epaiza volous me tous filous mou...e3w apo to spiti mou...vriskomasta se megali apostasi o enas apo ton allo...kai 3afnika ena apo tous filous mou pou vriskotan sta 50 metra fwnazei oti h gh kouniete... Ti les... tou lew egw? Kai prin teleiwsw tin frasi mou me pire kai mena o seismos :p Arxisame na trexoume san treloi ston dromo...afou den 3anazisame seismo :)
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα ο σεισμός του 99 με βρήκε στο ΤΕΙ. Μόλις είχα δώσει μάθημα και είχα γραψει πάρα πολύ καλά. Περιμενα τους φίλους μου να τελειώσουν στο εσωτερικό προαύλιο που είχε το παλιό κτίριο στον 2ο όροφο όταν ξαφνικά αρχισαμε να κουνιόμαστε. Ο πανικός...... :cry: :cry: :wacko: Οι καθηγητές παρατήσανε τα γραπτά και τρέχανε προς τις σκάλες κι εμείς δεν ξέραμε που να πάμε :cry: . Εγώ έφτασα μετά από 1,5 ώρα σπίτι μου και πέρασα τα επόμενα 2 βραδυα στο αυτοκίνητο....

Μετά από 1 εβδομάδα ξαναδώσαμε το μάθημα και δεν είχα γράψει τόσο καλά με αποτελεσμα να βρίζω την τύχη μου :mad: :mad: και την επιτηρήτρια που παρατησε τα γραπτά και έφυγε ουρλιάζοντας :cry: .

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tntiseverywere (23 Δεκ. 2004 , 12:17)

 

Otan imoun mikros...thimame epaiza volous me tous filous mou...e3w apo to spiti mou...vriskomasta se megali apostasi o enas apo ton allo...kai 3afnika ena apo tous filous mou pou vriskotan sta 50 metra fwnazei oti h gh kouniete... Ti les... tou lew egw? Kai prin teleiwsw tin frasi mou me pire kai mena o seismos :p Arxisame na trexoume san treloi ston dromo...afou den 3anazisame seismo :)

 

 

 

χαχαχαχαχαχαχα τι μου ηρθε στο μαυλο πριν απο δυο χρονια οταν εγινε ενας μετασεισμος απο το 99 (ετσι ειπαν τουλαχιστον) ηταν ενας φιλος μου στο δρομο και εγω στο μπαλκονι μου και μου μου λεει την ιδια φραση <<η γη τρεμει >> (καθως εκεινη την ωρα περνουσε ενα φορτηγο και δεν καταλαβαινες την διαφορα) και του λεω να της φερει μια κουβερτα να μην κρυωσει τι το θελα μολις τελειωσα την φραση μου τρανταχτηκα ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ αλλα δεν ξερω τι εγινε και ο φιλος δεν ενιωσε τιποτα τεσπα και μολις τελειωσε ο σεισμος επεσε μια κουβερτα στο δρομο... :lol: λες και με ακουσε η μητερα φυση

Link to comment
Share on other sites

σε σεισμό είμαι πολύ απαθής :blink: :D στον σεισμό του '99 ήμουν σπίτι και τρώγαμε :p το αστείο ήταν η υπερβολική για μένα αντίδραση των γονιών μου :D :D

 

όταν κοιμάμαι , αν γίνει σεισμός απλά δεν ξυπνάω :lol: :D ή αλλάζω πλευρό και γω :p ή θα τους ξυπνήσω όλους να τους πω ότι έγινε σεισμός και ξανακοιμάμαι :wacko: :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος e-broker (23 Δεκ. 2004 , 13:45)

 

Μπρρρρ !!! OLOI EXOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

ΤΙ εγινε;; :confused: Εκανε σεισμο;; :worry: :p

Link to comment
Share on other sites

Μια και λέτε για εμπειρίες σεισμών και βλέπω πολλούς να τρέχουν έξω την ώρα του σεισμού, ποια θεωρείτε ότι είναι η σωστή αντίδραση; Νομίζω να μείνεις κάτω από ένα γραφείο-τραπέζι και όχι να τρέξεις έξω γιατί την ώρα του σεισμού κινδυνεύεις περισσότερο.
KCB
Link to comment
Share on other sites

οτι εχω ακουσει κατα καιρους για μενα προσωπικα ειναι μπουρδες διοτι αμα να το παθεις θα το παθεις οτι προφυλαξη να εχεις παρει
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos the greek (21 Δεκ. 2004 , 21:31)

 

...

 

2) Στην Ρόδο το 2000 πήγαινα πέμπτη δημοτικού στο Βενετόκλειο φοβερό σχολείο της Ρόδου με πλήνθους όπως και τα τείχη του κάστρου της Ρόδου.

Ήταν μεγάλος σεισμός και βγήκαμε φοβησμένοι από την τάξη εν τω μεταξύ το σχολείο δεν έπαθε τίποτα!

 

...

 

 

Με τιποτα δεν γκρεμιζει αυτο το σχολειο... Υπαρχει φυσικα ακομα και θα υπαρχει για πολλα πολλα χρονια :p ( :( )...

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun (23 Δεκ. 2004 , 01:33)

 

Ναι,ημουν 14 ετων.

Η μητερα της ειχε μαγειρεψει και ναι,μου εβαλε να φαω.

Οχι,ηταν στην ηλικια μου.

 

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο? :confused:

 

Συγνωμη για το off topic :o

 

Φιλικα :)

 

 

Μου φανηκε περιεργο το οτι μαγειρεψε. Αλλα οπως ειπες το φαγητο το ειχε κανει η μητερα της... οποτε ΟΚ ;) ...

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (24 Δεκ. 2004 , 13:52)

 

Μια και λέτε για εμπειρίες σεισμών και βλέπω πολλούς να τρέχουν έξω την ώρα του σεισμού, ποια θεωρείτε ότι είναι η σωστή αντίδραση; Νομίζω να μείνεις κάτω από ένα γραφείο-τραπέζι και όχι να τρέξεις έξω γιατί την ώρα του σεισμού κινδυνεύεις περισσότερο.

 

 

Η σωστη αντιδραση ειναι αυτη αλλα πανω στον πανικο μονο αυτο δε σκεφτεσαι να κανεις :( ... Παντως το χειροτερο μερος που μπορεις να πας ειναι τα μπαλκονια και το ασανσερ :eek: ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (24 Δεκ. 2004 , 11:52)

 

Μια και λέτε για εμπειρίες σεισμών και βλέπω πολλούς να τρέχουν έξω την ώρα του σεισμού, ποια θεωρείτε ότι είναι η σωστή αντίδραση; Νομίζω να μείνεις κάτω από ένα γραφείο-τραπέζι και όχι να τρέξεις έξω γιατί την ώρα του σεισμού κινδυνεύεις περισσότερο.

 

 

Κατω απο ενα γραφειο-τραπεζι οπως λες η κατω απο την κασα καποιας πορτας στο σπιτι.Μετα το περας του σεισμου καλο ειναι να πας σε καποιον ανοιχτο χωρο (πλατεια,αλανα,κλπ) γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου ερθει στο κεφαλι,ιδιαιτερα απο τους μετασεισμους.

 

Αλλα ποσοι ειναι ψυχραιμοι ωστε να προβουν σε τετοιου ιδους ενεργειες :worry: ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun (24 Δεκ. 2004 , 16:24)

 

Κατω απο ενα γραφειο-τραπεζι οπως λες η κατω απο την κασα καποιας πορτας στο σπιτι.Μετα το περας του σεισμου καλο ειναι να πας σε καποιον ανοιχτο χωρο (πλατεια,αλανα,κλπ) γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου ερθει στο κεφαλι,ιδιαιτερα απο τους μετασεισμους.

 

Αλλα ποσοι ειναι ψυχραιμοι ωστε να προβουν σε τετοιου ιδους ενεργειες :worry: ?

 

 

Γι' αυτό το ρώτησα κι εγώ, οι περισσότεροι ξέρουν το σωστό αλλά εκείνη την ώρα βλέπεις διάφορες αντιδράσεις. Το '99 ήμουν στη δουλειά και θυμάμαι άλλον να κάθεται κάτω από κάσα πόρτας κι άλλον να κάνει το 100αρι σε 3'' για να κατέβει από τη σκάλα κι ενώ ήμασταν στον 4ο. Θεωρώ σωστότερο να προστατευτείς από ένα τραπέζι γιατί στην πράξη τα 99% των κτιρίων δεν πέφτουν (για να δικαιολογήσεις το ότι τρέχεις έξω) ενώ αντιθέτως από σοβάδες αντικείμενα κλπ όλο και κάτι θα πέσει κι από αυτά τη γλυτώνεις με το να μην τρέχεις και να καλυφθείς κάτω από κάτι γερό. Έχω ζήσει σε μέρος με πάρα πολλούς σεισμούς, τόσο που δεν μας έκανε εντύπωση από ένα σημείο κι έπειτα αλλά στην Αθήνα το 99 με τους πολλούς μετασεισμούς και τις εικόνες από Ρικομέξ όσο νάναι το σκέφτεσαι. Νομίζω ο κυρίως φόβος είναι ότι πρόκειται για ένα φαινόμενο απέναντι στο οποίο πολύ λίγα μπορείς να κάνεις (όπως με όλα τα βίαια φυσικά φαινόμενα) και αισθάνεσαι ανίσχυρος.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να διατηρησουμε την ψυχραιμια μας και μετα ολα τ'αλλα.Αν μας κυριευσει ο πανικος τοτε θα κινδυνεψουμε περισσοτερο απο αυτον παρα απο τον σεισμο!Κρινω απο τον εαυτο μου,πλεον μετα το '81 που το θυμαμαι πολυ καλα,και το '99,ξερω οτι πλεον θα αντιδρασω πιο ψυχραιμα στον επομενο σεισμο που θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (24 Δεκ. 2004 , 20:06)

Έχω ζήσει σε μέρος με πάρα πολλούς σεισμούς, τόσο που δεν μας έκανε εντύπωση από ένα σημείο κι έπειτα...

 

 

Στη Κεφαλλονια ζουσες :rolleyes: ?

 

Παντως και εγω δεν μπορω να πω οτι το '99 ημουν ιδιαιτερα ψυχραιμος.Το μονο που εκανα ηταν να μεινω απλως στασιμος και να τραβηξω την κοπελα μου η οποια,οπως εχω πει και σε προηγουμενοι ποστ,βγηκε στο μπαλκονι.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 3.400 νεκροί από σεισμό στην Ινδονησία και τα τσουνάμι που προκάλεσε

 

Τραγωδία χτύπησε πολλές περιοχές στην Ασία την Κυριακή. Σεισμός 8,9 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ που έπληξε τη Σουμάτρα της Ινδονησίας προκάλεσε τεράστια παλιρροϊκά κύματα, με αποτέλεσμα περισσότεροι από 3.400 άνθρωποι να υπολογίζεται ότι έχουν χάσει τη ζωή τους -μεταξύ των οποίων πολλοί τουρίστες-, εκατοντάδων η τύχη να αγνοείται και χιλιάδες να έχουν εγκαταλείψει τις οικίες τους, σε Ινδονησία, Σρι Λάνκα, Ινδία, Ταϊλάνδη, Μαλαισία, και Μαλδίβες.

 

Ο σεισμός, που είναι ο ισχυρότερος που έχει πλήξει τον πλανήτη τα τελευταία 40 χρόνια και ο πέμπτος ισχυρότερος από το 1900, σημειώθηκε στις 03:00 (ώρα Ελλάδας, περίπου 07:00 τοπική ώρα) την Κυριακή, στις δυτικές ακτές της Σουμάτρας. Ακολούθησαν έξι ισχυροί μετασεισμοί και προκλήθηκαν τσουνάμι, ύψους πέντε έως δέκα μέτρων, που έφθασαν έως τις ακτές των γύρω περιοχών, σε απόσταση χιλιομέτρων. Οι δονήσεις έγιναν αισθητές έως τη Σιγκαπούρη και το Μπαγκλαντές.

 

Από τα στοιχεία που υπάρχουν, τουλάχιστον 400 άνθρωποι -μεταξύ των οποίων πολλά παιδιά- έχασαν τη ζωή τους στη νήσο Σουμάτρα, στο βορρά της Ινδονησίας, ενώ συνολικά τα θύματα στη χώρα υπολογίζονται σε πολύ περισσότερα. Στη Σρι Λάνκα, 1.600 χλμ μακριά από το επίκεντρο του σεισμού, περίπου 1.680 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους από το παλιρροϊκό κύμα που έπληξε τις ανατολικές ακτές της χώρας. Στην Ινδία, περισσότεροι από 1.130 άνθρωποι υπολογίζεται ότι είναι νεκροί από τα τσουνάμι που έπληξαν τις νότιες ακτές της χώρας, ενώ αγνοείται η τύχη 200-400 ψαράδων. Στην Ταϊλάνδη, τουλάχιστον 158 άτομα είναι νεκρά, ενώ οι τραυματίες και οι αγνοούμενοι ανέρχονται σε 1.000, καθώς το παλιρροϊκό κύμα έπληξε το νησί Πουκέ, δημοφιλή τουριστικό προορισμό. Στη Μαλαισία, ο αριθμός των νεκρών ανέρχεται σε 25 και περισσότεροι από 30 είναι οι τραυματίες.

 

Στην Ινδονησία, επλήγη η επαρχία Ασέχ. Ανθρωποι έχασαν τη ζωή τους τόσο από κτίσματα που κατέρρευσαν, όσο και από τα τσουνάμι. Τα κύματα πλημμύρισαν τις δύο μεγαλύτερες πόλεις Μπάντα Ασέχ και Λχοκσεουμάουε, και οι μετασεισμοί έγιναν ιδιαίτερα αισθητοί στο σύμπλεγμα των νησιών Ανταμάν. Οι περισσότερες σοροί εντοπίστηκαν στις παραλίες, ενώ αγνοείται η τύχη πολλών τουριστών. Σε πολλές περιοχές της ακτογραμμής έχουν διακοπεί οι τηλεπικοινωνίες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πληροφορίες για την κατάσταση εκεί. Εκφράζονται φόβοι ότι ο τελικός απολογισμός θα είναι πολύ υψηλότερος από τις εκτιμήσεις. Εκτός λειτουργίας και το πλημμυρισμένο αεροδρόμιο.

 

Στην Ταϊλάνδη, ο πρωθυπουργός της χώρας Τακσίν Σιναουάτρα, εμφανώς σοκαρισμένος, έκανε λόγο για καταστροφή που όμοιά της δεν έχει ξαναζήσει η χώρα. Έδωσε, δε, εντολή να εκκενωθούν τρεις περιοχές στα νότια της χώρας, μεταξύ αυτών και του Πουκέ, το οποίο έπληξαν κύματα ύψους πέντε μέτρων, την ώρα που πολλοί τουρίστες έπαιρναν το πρωινό τους ή κολυμπούσαν.

 

Ο κυβερνήτης του Πουκέ δήλωσε ότι τουλάχιστον 100 άνθρωποι τραυματίστηκαν από τα κύματα που σάρωσαν τις ακτές με τα πολυτελή ξενοδοχεία, στην κορύφωση της τουριστικής περιόδου. «Πληροφορήθηκα ότι τουρίστες παρασύρθηκαν στη θάλασσα και τουλάχιστον πέντε αγνοούνται» ανέφερε. Συνολικά, εκτιμάται ότι περισσότεροι από 1.900 άνθρωποι έχουν τραυματιστεί, ή η τύχη τους αγνοείται. Επιπλέον, υπάρχει διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος στην ηπειρωτική επαρχία Φάνγκ Νγκα, η οποία επίσης επλήγη σημαντικά.

 

Στη Σρι Λάνκα, ο ανταποκριτής του CNN μετέδωσε ότι από το σεισμό προκλήθηκαν κύματα ύψους 10 μέτρων που έπληξαν τις ανατολικές και νότιες ακτές του νησιού, με αποτέλεσμα εκτός του τραγικού απολογισμού σε θύματα να έχει σημειωθεί και τεράστιες υλικές ζημιές. Υπολογίζεται ότι περίπου 100.000 άνθρωποι εγκατέλειψαν τα σπίτια τους. Ο πρόεδρος της χώρας κήρυξε εθνική καταστροφή και ζήτησε αποστολή βοήθειας. Στρατός και ναυτικό συγκρότησαν σωστικές ομάδες για τον εντοπισμό επιζώντων.

 

Στην Ινδία, περισσότερο επλήγη η νοτιοανατολική ακτογραμμή της χώρας, στην περιοχή Ταμίλ Ναντού, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες από την πρωτεύουσα της επαρχίας, Μάντρας. Από τις ακτές της γειτονικής περιοχής Αντχάρα Πραντές είχαν ξεκινήσει οι ψαράδες των οποίων η τύχη αγνοείται. Τουλάχιστον 100 σοροί ξεβράστηκαν στην παραλία. Μεταξύ των νεκρών 32 πιστοί -εκ των οποίων 15 παιδιά- που συμμετείχαν σε θρησκευτική τελετή. Χιλιάδες κάτοικοι της πρωτεύουσας της επαρχίας Ασέχ, Μπάντα Ασέχ, εγκατέλειψαν τα σπίτια τους, μόλις έγινε αισθητός ο ισχυρός σεισμός.

 

Στη Μαλαισία, τουλάχιστον 25 τουρίστες πνίγηκαν ενώ κολυμπούσαν, στην παραλιακή περιοχή Πενάνγκ, στα βορειοδυτικά της χώρας. Οι ακτές έχουν αποκλειστεί από τις αρχές, καθώς υπάρχουν φόβοι για νέα κύματα, λόγω των μετασεισμών.

 

Στις Μαλδίβες, η πρωτεύουσα πλημμύρισε και οι Αρχές εκφράζουν φόβους για την τύχη δεκάδων κοραλλιογενή νήσων, γεμάτων τουρίστες αυτήν την εποχή. Ο πρόεδρος της χώρας κήρυξε εθνική καταστροφή στο αρχιπέλαγος. «Το νησί είναι μόλις ένα μέτρο πάνω από τη θάλασσα και τα κύματα έφθασαν στα 1,3 μέτρα, σαρώνοντάς μας» δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος. Το αεροδρόμιο του νησιού είναι εκτός λειτουργίας και οι Αρχές προσπαθούν να συγκεντρώσουν πληροφορίες για την κατάσταση από όλες τις περιοχές.

 

Σύμφωνα με το αμερικανικό γεωλογικό ινστιτούτο ο σεισμός έχει μέγεθος 8,9 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ, με επίκεντρο στη θαλάσσια περιοχή, σε 40 χλμ βάθος. Οι μετασεισμοί έχουν μέγεθος της τάξης των 7 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Ο σεισμός είναι ο πέμπτος ισχυρότερος από το 1900. Πρώτος στη λίστα έρχεται ο σεισμός μεγέθους 9,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ που είχε πλήξει την Αλάσκα το 1964.

 

Το ισχυρότερο τσουνάμι στην πρόσφατη ιστορία έπληξε τον Ιούλιο του 1998 την Παπούα Νέα Γουινέα, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 2.500 άνθρωποι.

 

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press, ΑΠΕ/Reuters/Γαλλικό

 

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/589931_b.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το τι μπορει να δημιουργησει ενας σεισμος ειναι φοβερο.

Στα 8.9 ριχτερ ανοιγει η γη !!! Πως ειναι η εκφραση αμοιξε η γη και τον καταπιε.

Παντως περα απο την πλακα αυτο που εγινε τα ξημερωματα ειναι τρομαχτικο.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun (25 Δεκ. 2004 , 20:06)

 

Στη Κεφαλλονια ζουσες :rolleyes: ?

 

Παντως και εγω δεν μπορω να πω οτι το '99 ημουν ιδιαιτερα ψυχραιμος.Το μονο που εκανα ηταν να μεινω απλως στασιμος και να τραβηξω την κοπελα μου η οποια,οπως εχω πει και σε προηγουμενοι ποστ,βγηκε στο μπαλκονι.... :cry:

 

 

Κοντά έπεσες... Λευκάδα :p

KCB
Link to comment
Share on other sites

Η όλη καταστροφή σήμερα στις ακτές που βρέχονται από τον Ινδικό έγινε από το τσουνάμι και όχι από τον σεισμό. Συμπτωματικά πριν λίγες μέρες είχε ένα ντοκιμαντέρ στην ΕΤ1 για τα τσουνάμι και μιλούσε και ο Ελληνας καθηγητής επικεφαλής των ερευνών σε Αμερικανικό Πανεπιστήμιο.

Απ'ότι έλεγε στην εκπομπή αυτή το τσουνάμι δημιουργείται λόγω της κίνησης του βυθού από τον σεισμό και εξαπλώνεται κυκλικά όπως τα κύματα που κάνει ένα βότσαλο που πέφτει σε μια λίμνη. Μπορούν να "ταξιδέψουν" σε τεράστιες αποστάσεις (αν δεν βρουν ξηρά) και να διασχίσουν ολόκληρο ωκεανό. Είναι (όπως είδαμε άλλωστε σήμερα) τρομακτικά καταστροφικά αφού φτάνουν σε πολύ μεγάλο ύψος και μπορούν να εισχωρήσουν αρκετά χιλιόμετρα μέσα στην ξηρά. Ακόμη και οι Αμερικανοί και οι Ιάπωνες που κάνουν δαπανηρές έρευνες και έργα δεν μπορούν να είναι σίγουροι ότι θα είναι ασφαλείς στο επόμενο τσουνάμι...

Όσον αφορά την Ελλάδα πάντως εγώ φοβάμαι άλλα πράγματα: τους δημοσιογράφους. Πρώτο τους μέλημα ήταν μήπως γίνει σεισμός εδώ όπως και το αν χτύπησε κανένας Έλληνας. 6500 νεκροί μέχρι στιγμής και οι τίτλοι λένε "Φονικός σεισμός - 2 Έλληνες τραυματίες". Αφήστε τους ειδικούς που θα βγουν στα δελτία και θα χτυπάνε 8ωρα...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά συγκλονιστικό.

Και μόλις προχτές είχε γίνει σεισμός 8,1R αλλά μέσα στον Ωκεανό κάτω από την Τασμανία, χωρίς καθόλου θύματα.

Σαν κάτι να ξύπνησε στην περιοχή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φαντασου να εισαι στην παραλια και ξαφνικα να βλεπεις ενα κυμα 20 μετρων να ερχεται καταπανω σου (μολις τωα ακουσα οτι εγινε σεισμος στην βρετανια 5.2 R ο οποιος λενε ειναι επακολουθο του σεισμου στην ινδονησια δηλαδη περιπου 8000χλμ μακρυα!!!!!!!! και αρχιζω να φοβαμαι για την ελλαδιτσα μου )
Link to comment
Share on other sites

Λεμε και μεις οτι εχουμε σεισμους....

Το 81 που δεν ηξερα τι ηταν ολοι εβγαιναν εξω κι εγω εμπαινα μεσα... οποτε σφηνωσαμε ολοι μαζι στο διαδρομο μεχρι να τελειωσει.. Το 99 σκεφτηκα να παω κατω απο το γραφειο (ημουνα στη δουλεια) μετα κοιταξα ενα Pc μπροστα κι ενα πισω απο το γραφειο, λεω αστο καλυτερα και απλα περιμενα να πεσουν οι 8 οροφοι της πολυκατοικιας στο κεφαλι μου! Αστεια αστεια αν κανει κανα μεγαλο μπαμ στην Αθηνα να βγεις εξω να πας που; Οτι ειναι να σε πλακωσει μεσα θα σε πλακωσει κι εξω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (26 Δεκ. 2004 , 18:19)

 

Λεμε και μεις οτι εχουμε σεισμους....

Το 81 που δεν ηξερα τι ηταν ολοι εβγαιναν εξω κι εγω εμπαινα μεσα... οποτε σφηνωσαμε ολοι μαζι στο διαδρομο μεχρι να τελειωσει.. Το 99 σκεφτηκα να παω κατω απο το γραφειο (ημουνα στη δουλεια) μετα κοιταξα ενα Pc μπροστα κι ενα πισω απο το γραφειο, λεω αστο καλυτερα και απλα περιμενα να πεσουν οι 8 οροφοι της πολυκατοικιας στο κεφαλι μου! Αστεια αστεια αν κανει κανα μεγαλο μπαμ στην Αθηνα να βγεις εξω να πας που; Οτι ειναι να σε πλακωσει μεσα θα σε πλακωσει κι εξω!

 

 

μου αρεσει που ολοι τοτε ειχαν πει να μην παμε κοντα σε παραλια και μετα απο 2 ωρες κατεβηκα πειραια και ηταν γεματο μεσα εξω αχχχχχ γιατι ποτε δεν κανουμε αυτο που λενε οι σεισμολογοι δεν μπορω να καταλαβω...

 

σ.σ οσοι εχετε το world wind βαλτε το στην ινδονησια για να δειτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (26 Δεκ. 2004 , 20:04)

 

φαντασου να εισαι στην παραλια και ξαφνικα να βλεπεις ενα κυμα 20 μετρων να ερχεται καταπανω σου (μολις τωα ακουσα οτι εγινε σεισμος στην βρετανια 5.2 R ο οποιος λενε ειναι επακολουθο του σεισμου στην ινδονησια δηλαδη περιπου 8000χλμ μακρυα!!!!!!!! και αρχιζω να φοβαμαι για την ελλαδιτσα μου )

 

τρομοκράτησες και εμένα με αυτό... ;) :(

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος menelia (26 Δεκ. 2004 , 18:52)

 

τρομοκράτησες και εμένα με αυτό... ;) :(

 

 

σιγα μωρε τι θα παθουμε; το πολυ πολυ αμα γινει κανενα τσουναμι θα γινει βενετια η ελλαδα :p πλακα πλακα αμα γινει κανενα τσουναμι που θα κρυφτουμε εμεις;;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (26 Δεκ. 2004 , 17:38)

 

Όσον αφορά την Ελλάδα πάντως εγώ φοβάμαι άλλα πράγματα: τους δημοσιογράφους. Πρώτο τους μέλημα ήταν μήπως γίνει σεισμός εδώ όπως και το αν χτύπησε κανένας Έλληνας. 6500 νεκροί μέχρι στιγμής και οι τίτλοι λένε "Φονικός σεισμός - 2 Έλληνες τραυματίες". Αφήστε τους ειδικούς που θα βγουν στα δελτία και θα χτυπάνε 8ωρα...

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Κραα κρααα σαν τα κοράκια ,απίστευτοι οι δημοσιογράφοι και παρουσιαστές στα κανάλια σήμερα! :mad: :down:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι νεκροί αυτή τη στιγμή είναι πάνω από 11.000...

Ο χειρότερος σεισμός που έχω ζήσει είναι το '99, ήμουν μόνη στο σπίτι και δυστυχώς πολύ κοντά στο επίκεντρο. Για μέρες μετά το σεισμό ένιωθα να κουνιέμαι ακόμα. Μου έχει μείνει απίστευτη φοβία μετά από αυτό το γεγονός. Αυτή η αίσθηση του να πέφτουν όλα γύρω σου... Να σπάνε πιάτα και να βλέπεις τις ρωγμές στους τοίχους... Αχ Θεε μου μακριά από εμας...

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...