Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@bbbb ευχαριστώ για το tip, το έκανα τελικά αυτό (δύο φορές, τη μία ΔΕΝ τσέκαρα το recovery.img στο FlashTool ώστε να μη διαγράψω το TWRP αλλά δεν φάνηκε να λειτούργσε, οπότε τη δεύτερη φορά φλάσαρα όλο το R17 με το επίσημο recovery).

 

Το μόνο που έκανα μετά, είναι να περάσω την 32bit TWRP v3.0.2-0 από πάνω.

 

Παρόλα αυτά, ενώ στο πρώτο reboot μπήκα στο TWRP, σε επόμενο reboot μου έβγαλε το ξαπλωμένο πράσινο droid...

 

Στην πρώτη εκτέλεση του TWRP με ρώτησε αν θέλω να επιτρέψω να κάνει μια αλλαγή κλπ. ειδάλλως να μην το κάνω ώστε να δέχεται επίσημες αναβαθμίσεις, και είπα ΟΧΙ στην αλλαγή--δεν συγκράτησα τι ήταν να γράψει στο τηλεφωνάκι. Θυμάται κανείς αυτή την ερώτηση στο TWRP μήπως;

 

Αναγκαστικά πέρασα την TWRP ώστε να διορθώσω το πρόβλημα με το battery statistics που απαιτεί TWRP--όμως ενώ όταν το πέρασα το fix λειτούργησε 100%, όταν έκανα wipe cache/davlik δεν φαίνεται να συγκράτησε το κινητό το batter stats fix... νόμιζα πως μέσω recovery, αυτό το φλασάρισμα του fix θα ήταν μόνιμο--δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω δοκιμάσει καθόλου το fix αλλά λογικά θα έπρεπε να το κρατάει.Ισως δεν το κράτησε γιατί πάτησες να μην γίνονται modifications στο /system στο twrp.Εγώ πατάω πάντα yes στο μήνυμα γιατί βάζω και xposed οπότε πρέπει να γινουν αλλαγές στο /system.Προσωπικά τώρα ξαναγύρισα σε ένα backup της R15 που είχα κρατημένο μετά την δοκιμή της alpha version 0.3 της nougat.Κατά την εγκατάσταση μου έχασε τα imei τα οποια επανέφερα μέσω του twrp.Για alpha έκδοση λειτουργεί εξαιρετικά καλά,είναι γρήγορη αλλά δεν είναι ακόμη για καθημερινή μόνιμη χρήση καθώς έχει μερικά bugs.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ήθελα μια πιθανή επιβεβαίωση για ένα recovery που συνάντησα.

Όταν κατέβασα το fix για το battery statistics (DOOGEE-X5pro-Android5.1-R17-batterystats-fix-Tzul.zip @ 10MB) ο ίδιος τύπος είχε ποστάρει στην ίδια σελίδα ένα recovery με τίτλο: recovery_TWRP_302_for_Doogee_X5_Pro_R17.img (13.2MB Jul 20, 2016)

Στο Doogee X5 Pro που αρχικά αναβάθμισα σε R15, μετά σε R17, φλάσαρα πάλι το TWRP 3.0.2-0 R14-R15 του OlafGER (από NeedRom) με μέγεθος 13.821.952 bytes.

Ξέρει κανείς για αυτό το R17 recovery του Tzul μήπως; (μέγεθος 13.826.048 bytes)

Ευχαριστώ...

Edited by Konsti
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Έχω πάρει για την σύζυγο το Χ5 Max Pro. Για τα χρήματα του (από Ελλάδα το πήρα στα 100€ επειδή βιαζόμουν) και για την χρήση που κάνει μια χαρά είναι και το έχει βολευτεί, όντως εντελώς αρχάρια σε android κινητά... Οπότε εγώ ασχολούμαι να της κοτσάρω διάφορες εφαρμογές (ελάχιστες, δεν είναι του σπορ...) και να της κάνω όλες τις ρυθμίσεις.

Χθες έβαλα ή μάλλον προσπάθησα να της βάλω ένα widget καιρού (Weather & Clock widget) και ενώ εγκαταστάθηκε κανονικά η εφαρμογή στο κινητό, στην οθόνη δεν εμφανίζεται το widget (ώρα, μετεωρολογικά στοιχεία κ.λ) πάρα μόνο το εικονίδιο της εφαρμογής. Ψάχνοντας να βρω τα Γραφικά στοιχεία εφαρμογών δεν τα βρήκα πουθενά !!

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν το κινητό συνδέεται με φορτιστή, ενώ φορτίζει κανονικά ούτε το σήμα στάθμης της μπαταρίας δείχνει φόρτιση ούτε αναφέρεται στην οθόνη ότι γίνεται φόρτιση όπως θυμάμαι ότι έκανε τις πρώτες μέρες που το πήραμε...

Έχετε κάτι να προτείνετε ?

Α! και κάτι ακόμα... led ειδοποίησης δεν έχει το κινητό ε?

(υπόψιν ότι δεν έχω το κινητό τώρα μαζί μου, το έχει η σύζυγος)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πως παίρνω με απόκρυψη με το doogee? Επίσης κάτι άλλο που δεν έχω λύσει μέχρι στιγμής είναι ότι όσες εφαρμογές κλείνω συνεχίζουν να τρέχουν στο παρασκήνιο και πρέπει να τις κλείνω από μόνος μου μία προς μία. Υπάρχει τρόπος να κλείνουν όλες μαζί ταυτόχρονα ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μια σχετική εφαρμογή από το palystore?
Link to comment
Share on other sites

2 τρόποι για να κλεινουν ολες οι εφαρμογές μαζί

1.Αλλη εφαρμογή απο το play

2.Root-->xposed-->gravitybox και εμφανίζεις στον ήδη υπάρχων task manager κουμπί για να κλεινουν όλες μαζί

Απόκρυψη με #31# πριν τον αριθμό ή για γενική απόκρυψη μέσα απο τις ρυθμίσεις του dialer

@harmon17

Εδώ είναι το θέμα για το μοντέλο x5 pro.Κάτι που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως η εφαρμογή είναι στην sd ή μήπως δεν είναι συμβατή πλήρως με την ΜΜ ή κάτι γίνεται με τον launcher της doogee

Link to comment
Share on other sites

2 τρόποι για να κλεινουν ολες οι εφαρμογές μαζί

1.Αλλη εφαρμογή απο το play

2.Root-->xposed-->gravitybox και εμφανίζεις στον ήδη υπάρχων task manager κουμπί για να κλεινουν όλες μαζί

Απόκρυψη με #31# πριν τον αριθμό ή για γενική απόκρυψη μέσα απο τις ρυθμίσεις του dialer

@harmon17

Εδώ είναι το θέμα για το μοντέλο x5 pro.Κάτι που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως η εφαρμογή είναι στην sd ή μήπως δεν είναι συμβατή πλήρως με την ΜΜ ή κάτι γίνεται με τον launcher της doogee

 

'Εχεις να προτείνεις εφαρμογή γιατί δεν θέλω ρουτ;

Link to comment
Share on other sites

.......

@harmon17

Εδώ είναι το θέμα για το μοντέλο x5 pro.Κάτι που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως η εφαρμογή είναι στην sd ή μήπως δεν είναι συμβατή πλήρως με την ΜΜ ή κάτι γίνεται με τον launcher της doogee

 

Ναι, το ξέρω ότι εδώ είναι για X5 pro αλλά μιας και δεν βρήκα για το max είπα να ρωτήσω στα του αδελφού μοντέλου ;)

Θα το κοιτάξω για την sd αλλά το ερώτημα παραμένει... που πήγαν τα γραφικά στοιχεία !?!?

Και η εφαρμογή τρέχει μια χαρά στο Lg V10 μου που είναι με ΜΜ. Κάτι πιστεύω ότι δεν πάει καλά με το Doogee και σκέφτομαι για hard reset (και βαριέμαι γμτ...)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Οπως είσαι στην οθόνη του launcher αν πατήσεις το κουμπί μενού δεν εμφανίζει τα γραφικά στοιχεία,ταπετσαρίες κτλ? Αν όχι,μήπως πατάς και κρατάς σε κενό χώρο και στα εμφανίζει?

'Εχεις να προτείνεις εφαρμογή γιατί δεν θέλω ρουτ;

Παλιότερα χρησιμοποιούσα αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.systempanel

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οπως είσαι στην οθόνη του launcher αν πατήσεις το κουμπί μενού δεν εμφανίζει τα γραφικά στοιχεία,ταπετσαρίες κτλ? Αν όχι,μήπως πατάς και κρατάς σε κενό χώρο και στα εμφανίζει?

 

Παλιότερα χρησιμοποιούσα αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.systempanel

 

Α, μπράβο !! Στο μενού δεν εμφανίζονται αλλά στην οθόνη και πατώντας σε κενό τα βρήκα όλα. Σε ευχαριστώ πολύ ! :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα. Πριν πολύ καιρό είχαν αναφερθεί κάποια συν/πλην του X5 Pro, και ήθελα μια επιβεβαίωση από σας αν τελικά στην R17 (Android 5.x) υπήρξε βελτίωση (ρωτά ο ξάδερφος που το αγόρασε) και συγκεκριμένα:

α) έχει τη δυνατότητα διαφορετικού ringtone ανά SIM, τώρα; Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στη R17...

b) στις επαφές που ορίζεται συγκεκριμένο ringtone (π.χ. για μένα κάτι rock, για σύζυγο άλλο) δεν φαίνεται να ακολουθείται το κομμάτι της επιλογής, αλλά παίζει ένα default που είχε εξ αρχής.

Τα σχόλια σας ευπρόσδεκτα... ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η επιλογή ούτε στην R17 αλλά μπορείς να την προσθέσεις άμα κάνεις root και βάλεις στο build.prop αρχείο το παρακάτω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6540456#post6540456

Tώρα για τον διαφορετικό ήχο κλήσης ανά επαφή σε εμένα λειτουργεί αλλά δε ξέρω αν παίζει ρόλο ότι τους ήχους τους έχω κατεβάσει απο το zedge https://play.google.com/store/apps/details?id=net.zedge.android και μέσω αυτού τους έβαλα σε 2 επαφές που ήθελα διαφορετικό ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @bbbb για την άμεση απάντηση. Το τηλεφωνάκι δεν είναι rooted... και να μπω στη διαδικασία αυτή μόνο για ήχο SIM... δεν ξέρω :D

Ο διαφορετικός σου ήχος κλήσης ανά άτομο είναι ringtone ή τραγούδι;

Σε τι μορφή είναι τα αρχεία που χρησιμοποιείς ήδη ανά επαφή; Γνωρίζεις;

Λέω, μήπως και αυτό παίζει ρόλο, δηλαδή... ή και η διάρκεια του ringtone...

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα, στο δικό μου κινητό στις ενημερώσεις συστήματος δεν εμφανίζεται η R17 αλλά η R14. Γιατί ?
Link to comment
Share on other sites

Oι αναβαθμίσεις πάνε με τη σειρά.Αν σου βγάζει ότι θέλει να κατεβάσεις την R14,θα την εγκαταστήσεις και μετά θα σου βγάλει την R15 και αφού βάλεις και αυτή θα σε πάει στην R17
Link to comment
Share on other sites

με την R14 μου λέει οτι το σύστημα είναι ενημερωμένο.

Και εμένα το ίδιο μου έβγαζε τότε, την έκανα χειροκίνητα την R17... δες λίγες σελίδες πίσω που το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και στο δικό μου λέει ότι η R14 είναι η τελευταία επίσημη ενημέρωση, αξίζει να πάω στη R17; Υπάρχουν σημαντικές βελτιώσεις; Σβήνεται ότι υπάρχει στη συσκευή, εκτός της sd;
Link to comment
Share on other sites

Αν φλασάρεις μόνο τα boot.img και system.img δε σβήνει τίποτα.

 

Δηλαδή εκτελώ τα βήματα που περιγράφονται εδώ ( http://www.needrom.com/download/doogee-x5-pro/ ), αλλά αφήνω στο φάκελο της R17 μόνο τα 2 αρχεία που είπες, διαγράφοντας ότι άλλο έχει;

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες που δίνονται στο needrom, είναι για το SP MDT. Εγώ χρησιμοποιώ το SP FLASH TOOL(και νομίζω και οι υπόλοιποι εδώ) το οποίο είναι και αυτό που δίνει η Doogee ως εργαλείο φλασαρίσματος.

Εκεί, μόλις φορτώσεις το αρχείο scatter εμφανίζονται επιλεγμένα όλα τα αρχεία .img που υπάρχουν στο φάκελο της ρομ. Πάνω αριστερά υπάρχει και ένα κουμπί του οποίου το όνομα αλλάζει σε "Download only" όταν δεν είναι όλα επιλεγμένα. Εσύ λοιπόν θα αποεπιλέξεις όλα α άλλα εκτός των boot.img και system.img και θα πατήσεις αυτό το κουμπί για να τα φλασάρει στη συσκευή. Μετά θα συνδέσεις τη συσκευή(η οποία πρέπει να είναι σβηστή) με το καλώδιο usb για να ξεκινήσει η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...