Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοηθεια ... το viber δεν με ειδοποιει οταν μου ερχεται νεο μηνυμα παρα μονο οταν ανοιξω εγω την εφαρμογη ... γιατι το κανει αυτο ;;

εκτος συνδεσης με δειχνει

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kλείνεις την εφαρμογή από τον task manager του κινητού? Αν ναι,άστην να τρέχει στο παρασκήνιο.
Link to comment
Share on other sites

Vodafone Hotspot fix (maybe) - no root required

 

Είχε αναφερθεί παλιότερα, να μην λειτουργεί το Hotspot του doogee x5 pro με σύνδεση Vodafone.

έπεσα ΕΝΤΕΛΏΣ τυχαία σήμερα σε ένα κείμενο (μην ρωτήσετε να δώσω πηγή και credits, δεν θυμάμαι πού το βρήκα), έκανα κάποιες προτεινόμενες αλλαγές, και έπαιξε! με αυτόν τον τρόπο (Hotspot από το doogee με σύνδεση Vodafone) είμαι συνδεδεμένος εδώ και μισή ώρα.

 

για Vodafone CU οι ρυθμίσεις είναι :

ρυθμίσεις, περισσότερα, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, Vodafone GR,

ονόματα σημείου πρόσβασης, VF Internet, και στο "Τύπος APN" προσθέτουμε το dun.

 

όσοι μπορούν ας κάνουν μια δοκιμή.

---------------------------------------------------------

Είσαι Θεός, είσαι Θεός, είσαι Θεός, είσαι Θεός, είσαι Θεός, είσαι Θεός...Τέλος

 

Μια τόση δα μικρή ρυθμισούλα (dun) Και από τη @&*%$#@ vodafon μου έλεγαν ένα κάρο ηλιθιότητες....ΚΑΙ επιτέλους...Μετά από τόση ταλαιπωρία δούλεψε το Hot Spot Και τώρα έχω το λαπτοπ μου τρέχει σφαίρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Απλώς, σε ευχαριστώ πολύ, μα πάρα πολύ...Να σαι πάντα καλά....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους σας.Μιας και σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητό γύρω στα 85 ευρώ οι επιλογές μου ειναι το :Doogee x5 pro και το Huawei Y3II.Βλεπω οτι το doogee εχει 2gb ram και λογικα θα ειναι μια καλυτερη επιλογη παρ ολα αυτα θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω. Επειδη ενας γνωστος μου ειχε την απλη εκδοση x5 ειδα πως υπήρχε ενα προβλημα στην οθονη.Πιο συγκεκριμένα φαινόταν η ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόσταση γυαλιου και ips.Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα το touch να μην είναι ακριβές.Στην pro εκδοση υπάρχει αυτο το πρόβλημα;Ακόμα θα θελα να ρωτήσω για την μπαταρία.Πόσο κρατάει με μετρια προς αρκετή χρήση;Το software του εχει bugs? Αυτα για αρχη:lol::lol: Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

To sw δεν έχει κάποιο bug.Η οθόνη ειναι αφής 2 σημείων οπότε σε γρήγορες κινήσεις "χάνει" πατήματα κάποιες φορές και αυτό κατά την γνώμη μου το επιδεινώνει η κακής ποιότητας προστασία οθόνης που συνήθως βάζουν τα καταστήματα.Εγώ το έχω χωρίς και ιδιαίτερα μεγάλο θέμα δεν έχω.Στα 85€ απο κίνα παίρνεις το πιο καινούριο x5 max pro με καλύτερη μπαταρία και νεώτερο επεξεργαστή.

Η μπαταρία μέτρια σε απόδοση.Υπόλογιζε περίπου 4 βαριά 4.30 ώρες χρήση οθόνης για browsing κτλ με wifi.Με 3g/4g πέφτει κάτω απο 4 ώρες.

Κοίταξα τώρα και το huawei που λες και δε θα σου σύστηνα κινητό με lollipop και 1gb ram

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να φταίει το caller id ή το announcer..Βγάλε και δοκίμασε.Για την απόκρυψη πήγαινε στην εφαρμογή τηλεφώνου.Πάτα το back πλήκτρο,μετά τις 3 τελείες πάνω δεξιά-->ρυθμίσεις-->λογαριασμοί κλήσης-->επιλέγεις την sim που θέλεις-->πρόσθετες ρυθμίσεις-->αναγνώριση κλήσης και απόκρυψη αριθμού

Το announcer εφταιγε.

Κατέβασα καποιο άλλο πάλι τα ίδια.

Σε ευχαριστώ παρα πολύ πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε μάγκες.. Έχω το doogee x5 pro και έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Η ιστορία έχει ως εξής... Από τότε που το αγόρασα παρατήρησα ότι σχεδόν κάθε φορά που έβγαζα τη μπαταρία (προφανώς ενώ ήταν κλειστή η συσκευή) η χωρητικότητα έπεφτε από 20-40% (δηλαδή πριν την βγάλω η ένδειξη ήταν 60% και μόλις ανοίγει ήταν γύρω στο 20%).. Επιπλεον, ύστερα από το 15%,έπεφτε στο 0% σε ένα λεπτό (στο 85% των περιπτώσεων).. Τώρα τελευταία άρχισα να το ψιλοχρησιμοποιω ενώ φορτίζει και μόνο μια φορά μέχρι στιγμής βαρεσε 50°C (σήμερα, μετρημενο με το cpu X).. Όταν λοιπόν το έβαλα για να φορτισει παρατήρησα ότι μετά από μισή ώρα ανέβηκε μόνο 1%, έτσι είπα να δω πόσο γρήγορα φορτίζει και η ένδειξη ήταν στα 250ma ενώ συνήθως φορτίζει (με τον ίδιο original φορτιστή και το ίδιο καλώδιο) στα 1070ma (σύμφωνα πάντα με την ένδειξη του Ampere).. Επιπρόσθετα, ενώ ξεκινάει να φορτίζει στα 1070ma σιγά σιγά η ταχύτητα κατεβαίνει με ρυθμό περίπου 5ma/sec φτάνοντας στα 180ma και παραμένει εκεί Μετά από όλα αυτά η ερώτηση μου είναι η εξής :είναι πρόβλημα της μπαταρίας ή πιστεύετε ότι δεν θα λυθεί με την αγορά μιας δεύτερης;

Υ. Γ1 Ο πατέρας μου έχει ακριβώς την ίδια συσκευή και μάλιστα του έχει κλείσει δύο τρεις φορές από υπερθέρμανση αλλά δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζω εγώ

Υ. Γ2 Ναι δοκίμασα με άλλο φορτιστή και καλώδιο και δεν είδα διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε μάγκες.. Έχω το doogee x5 pro και έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Η ιστορία έχει ως εξής... Από τότε που το αγόρασα παρατήρησα ότι σχεδόν κάθε φορά που έβγαζα τη μπαταρία (προφανώς ενώ ήταν κλειστή η συσκευή) η χωρητικότητα έπεφτε από 20-40% (δηλαδή πριν την βγάλω η ένδειξη ήταν 60% και μόλις ανοίγει ήταν γύρω στο 20%).. Επιπλεον, ύστερα από το 15%,έπεφτε στο 0% σε ένα λεπτό (στο 85% των περιπτώσεων).. Τώρα τελευταία άρχισα να το ψιλοχρησιμοποιω ενώ φορτίζει και μόνο μια φορά μέχρι στιγμής βαρεσε 50°C (σήμερα, μετρημενο με το cpu X).. Όταν λοιπόν το έβαλα για να φορτισει παρατήρησα ότι μετά από μισή ώρα ανέβηκε μόνο 1%, έτσι είπα να δω πόσο γρήγορα φορτίζει και η ένδειξη ήταν στα 250ma ενώ συνήθως φορτίζει (με τον ίδιο original φορτιστή και το ίδιο καλώδιο) στα 1070ma (σύμφωνα πάντα με την ένδειξη του Ampere).. Επιπρόσθετα, ενώ ξεκινάει να φορτίζει στα 1070ma σιγά σιγά η ταχύτητα κατεβαίνει με ρυθμό περίπου 5ma/sec φτάνοντας στα 180ma και παραμένει εκεί Μετά από όλα αυτά η ερώτηση μου είναι η εξής :είναι πρόβλημα της μπαταρίας ή πιστεύετε ότι δεν θα λυθεί με την αγορά μιας δεύτερης;

Υ. Γ1 Ο πατέρας μου έχει ακριβώς την ίδια συσκευή και μάλιστα του έχει κλείσει δύο τρεις φορές από υπερθέρμανση αλλά δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζω εγώ

Υ. Γ2 Ναι δοκίμασα με άλλο φορτιστή και καλώδιο και δεν είδα διαφορά

 

Δοκίμασε και με την μπαταρια του πατερα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Από χτες το κινητακι μουγκαθηκε.

Δεν ακούγεται ηχος από πουθενά. Ουτε από βίντεο, ηχους κλήσεις κλπ.

Καμία ιδέα. Φαινεται να ειναι πρόβλημα hardware. Να το στειλω πίσω ή εύκολα θα το φτιαξει καποιος εδώ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Από χτες το κινητακι μουγκαθηκε.

Δεν ακούγεται ηχος από πουθενά. Ουτε από βίντεο, ηχους κλήσεις κλπ.

Καμία ιδέα. Φαινεται να ειναι πρόβλημα hardware. Να το στειλω πίσω ή εύκολα θα το φτιαξει καποιος εδώ;

Ευχαριστώ.

 

Ισως ειναι η πλακετα του usb να τα τιναξε τα πεταλα. Αλλα δοκιμασε να ξαναπερασεις μια αλλη ρομ ( εφοσον κανεις αντιγραφα αυτα που χρειαζεσαι ) μηπως στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανοίξω μονος μου .....θα μπορέσω να δω κατι;

Εχετε δει πουθενα ανταλλακτικο για το ηχειο συμβατο με την συσκευη...;

 

Το κινητο ειναι μόλις ενος μηνος

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τι να παίζει κάποιον ήχο και δοκίμασε να ασκήσεις πίεση(όχι υπερβολική) στο σημείο που βρίσκεται το ηχείο. Μην τυχόν είναι καθαρά θέμα επαφής.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Οντως μετά απο πιεση στο σημειο του ηχειου ερχεται στιγμιαία ο ηχος και φευγει....

Τώρα;

Ανοιξα το κάτω κομματι αλλά φαίνεται να ειναι ενα ενιαιο κομμάτι κλειστο και μέσα το ηχείο.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανοίγει, δεν ξέρω αν έχεις άλλη επιλογή από το να παραγγείλεις το κομμάτι αυτό. Η πλάκα είναι πως μέσα σε αυτό μπορεί να είναι το ηχειάκι με τις επαφές σαν ελάσματα που λίγο να τα στραβώσεις να κάνουν επαφή. Νομίζω βγαίνουν και κάτι καλώδια; Αν ναι δοκίμασε να δεις μπας και έχει να κάνει με αυτά(πχ σταθεροποιώντας τα να παίζει).

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια είναι του ηχείου (κόκκινο - μαύρο) δες αν είναι καλά κολλημένα, αλλιώς έχει θέμα το ηχείο

https://youtu.be/QsDCs_YJGX8

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Τα καλωδια ειναι μια χαρα κολλημενα....το πρόβλημα ειναι μεσα στο ηχειο....στο κομματι το κάτω οπως φαινεται στο βιντεακι....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εκανα φλασαρισμα της εργοστασιακης ρομ με επιτυχια.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Το τηλεφωνο ξαναλειτουργει κανονικα και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

 

.

 

 

 

Καλημερα,

 

μετα το παραπανω η πισω καμερα δεν λειτουργει πλεον.

 

Μονο η μπροστινη.

 

Ειναι καποια τυχαια βλαβη που συνεπεσε χρονικα η επανερχεται η λειτουργια με καποιο τροπο ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους.

 

Μπορει να μου πει καποιος αν εχει αγορασει και απο που digitizer και οθονη γιατι χρειαζομαι κι εγω??

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από Ali express

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω pisons.

Σου εστειλα pm.

 

Από Ali express

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό χειμώνα, άργησα λίγο να γράψω αλλά πάλι καλά που σας βρήκα ;)

 

Αγόρασα πολύ πρόσφατα το X5 Pro από Ασία με σκοπό να το έχω λόγω dual SIM αλλά απολύθηκα πρόσφατα και αναγκάζομαι να το πουλήσω. Ήθελα να το σενιάρω με TWRP και Root αλλά παρά τις οδηγίες εδώ, βλέπω πολλά αρχεία ίδια και ήθελα τα φώτα σας.

 

Αρχικά κατέβασα το SP_Flash_Tool_5.1532.00 ενώ στο XDA βρήκα το v5.1352.01 που φαντάζομαι είναι το ίδιο; Έκανα εγκατάσταση του recovery αρχικά ένα image v2.7.x.x από κάποιο Jimminy με πολύ ωραίο interface, μετά βλέπω πως όλοι βάλατε το v3.0.2-0 το οποίο βρίσκω σε 3 διαφορετικά img και δεν ξέρω ποιο να εγκαταστήσω. Φοράω την R14 μαμίσια και ήθελα να του βάλω την τελευταία διαθέσιμη R15 (αυτή δεν είναι η τελευταία; Διάβασα κάπου για R17) ώστε να το δώσω έτοιμο.

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να με κατευθύνετε στο πιο πρόσφατο TWRP 3.0.2 για 32-bit σύστημα και για 64-bit σύστημα; Ένα img που βρήκα είναι μεγέθους 13.821.952 bytes με ημερομηνία 9/5/2016. Κατεβάζω το R15 από το needrom.com που ο χρήστης FlickAir παραπέμπει σε άλλο TWRP 3.0.2-0 image...

 

Μια ενημέρωση για ό,τι τελευταίο υπάρχει θα ήταν χρήσιμη, καθώς κάποιες οδηγίες έχουν dead links και θα ήθελα να βάλω ότι πιο καινούργιο, έστω και την Android 6 v2.4 που γράφετε είναι σταθερή (σε σχέση με την 3.1 εκτός κι αν όντως βελτιώθηκε)

 

Χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Konsti
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις την τελευταία επίσημη έκδοση θα φλασάρεις την R17 http://www.needrom.com/download/doogee-x5-pro/ και μετά το recovery twrp 3.0.2 32bit είτε του jemminy,είτε του hanuma50 που είδες στην flick air.Δουλεύουν και τα 2.Εμένα η 6αρα μου έκανε battery drain και ξαναγύρισα στην R17.O developer που έβγαλε την custom 6αρα,έβγαλε και 7αρα !! προς το παρόν σε alfa έκδοση οπότε δεν είναι ακόμη για καθημερινή χρήση αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα την δοκιμάσω http://www.needrom.com/download/android-7-nougat-x32/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...