Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:happy:

 

 

Γιάννη

και πρόσεξε τι κάνει στο 1.09

 

και πρόσεξε τι κάνει στο 1.11

Παιδια ψαχνω καμια εφαρμογη που να σβηνει εργοστασιακες εφαρμογες(δεν ειμαι ρουταρισμενος)Μηπως ξερει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ψαχνω καμια εφαρμογη που να σβηνει εργοστασιακες εφαρμογες(δεν ειμαι ρουταρισμενος)Μηπως ξερει κανενας?

Settings Ρυθμίσεις

Εφαρμογές,

Επιλέγεις την εφαρμογή που θέλεις να απεγκαταστήσεις.,

Κατάργηση εγκαταστασης

ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Settings Ρυθμίσεις

Εφαρμογές,

Επιλέγεις την εφαρμογή που θέλεις να απεγκαταστήσεις.,

Κατάργηση εγκαταστασης

ΟΚ

 

φιλε μου το εχω κανει ηδη και δεν σβηνουν.Δεν θελω να το ρουταρω ακομα γιατι ειναι μιας εβδομαδας κινητο((ZTE V580).Το Χ5 που εχω ειναι ρουταρισμενο αλλα αυτο το φοβαμαι ακομα & δεν θελω να χασω την εγγυηση ακομα.(& μιλαμε τωρα για κανα δυο εφαρμογες μην φανταστεις.)

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές συστήματος δεν σβήνονται αν δεν είσαι root. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μπλοκαριστούν με κάποια εφαρμογή όπως το debloater:

http://forum.xda-developers.com/android/software/debloater-remove-carrier-bloat-t2998294

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές συστήματος δεν σβήνονται αν δεν είσαι root. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μπλοκαριστούν με κάποια εφαρμογή όπως το debloater:

http://forum.xda-developers.com/android/software/debloater-remove-carrier-bloat-t2998294

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αν & δεν βλεπω να περιμενω πολυ ακομα θα το ρουταρω & οτι γινει.Απλα το μοντελο ειναι καινουργιο & δεν ξερω πως θα αντιδρασει.Παντως ευχαριστω & παλι

Link to comment
Share on other sites

:happy:

 

 

Γιάννη

και πρόσεξε τι κάνει στο 1.09

 

και πρόσεξε τι κάνει στο 1.11

Εγώ έκανα τότε αυτό που κάνει ο τύπος στο δεύτερο βίντεο το οποίο είναι και αυτό που είχε πει ο bbbb δεν το χρησιμοποίησα καθόλου το στοκ ρικοβερι και είχα περάσει twrp μετά και δεν το έψαξα παραπάνω δεν μου χρειάστηκε. Όσο για τον οδηγό παράλειψη μου να πω πως στον 1ο και σίγουρο τρόπο για ροοτ θέλει απαραίτητα twrp.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τότε αυτό που κάνει ο τύπος στο δεύτερο βίντεο το οποίο είναι και αυτό που είχε πει ο bbbb δεν το χρησιμοποίησα καθόλου το στοκ ρικοβερι και είχα περάσει twrp μετά και δεν το έψαξα παραπάνω δεν μου χρειάστηκε. Όσο για τον οδηγό παράλειψη μου να πω πως στον 1ο και σίγουρο τρόπο για ροοτ θέλει απαραίτητα twrp.

Δεν πειράζει Πρόσθεσε το στον οδηγό όμως.

Πάραυτα να είσσαι καλά βρε Γιάννη και σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρ όλα αυτά Γιάννη ομολογώ οτιδεν γνωρίζω τα ακόλουθα και εχω την αίσθηση ότι και αρκετοί άλλοι εχουν άγνοια.

Αν εχεις την καλωσύνη και τον χρόνο δώσε συνοπτικές εξηγήσεις για το τι κάνουν τα:

 

1- driver της συσκευής

 

2- sp flash tool

 

3- TWRP recovery

 

4- CWM recovery

 

5- Xposed Framework

 

Νομίζω θα βοηθήσεις πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει Πρόσθεσε το στον οδηγό όμως.

Πάραυτα να είσσαι καλά βρε Γιάννη και σε ευχαριστώ.

 

Παρ όλα αυτά Γιάννη ομολογώ οτιδεν γνωρίζω τα ακόλουθα και εχω την αίσθηση ότι και αρκετοί άλλοι εχουν άγνοια.

Αν εχεις την καλωσύνη και τον χρόνο δώσε συνοπτικές εξηγήσεις για το τι κάνουν τα:

 

1- driver της συσκευής

 

2- sp flash tool

 

3- TWRP recovery

 

4- CWM recovery

 

5- Xposed Framework

 

Νομίζω θα βοηθήσεις πολύ κόσμο.

 

Μέχρι να επιστρέψω τον Οκτώβριο δεν έχω χρόνο και την ευχέρεια να γράψω πληροφορίες για αυτά και να αναβαθμίσω τον οδηγό. Οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς για αρχή να διαβάσεις εδώ και ότι δεν υπάρχει να κάνεις μια αναζήτηση στο google. Σκοπός του οδηγού που είχα γράψει δεν ήταν να εξηγήσω τι ακριβώς είναι το καθένα αλλά τα βήματα για το πως θα τα χρησιμοποιήσουμε στην συσκευή μας. Αν κάποιος άλλος χρήστης θέλει να προσθέσει το οτιδήποτε μπορεί να πάρει το κείμενο να το επεξεργαστεί και με μια αίτηση σε κάποιον admin να του δώσει το κείμενο και να αναβαθμίσει το ποστ.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να επιστρέψω τον Οκτώβριο δεν έχω χρόνο και την ευχέρεια να γράψω πληροφορίες για αυτά και να αναβαθμίσω τον οδηγό. Οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς για αρχή να διαβάσεις εδώ και ότι δεν υπάρχει να κάνεις μια αναζήτηση στο google. Σκοπός του οδηγού που είχα γράψει δεν ήταν να εξηγήσω τι ακριβώς είναι το καθένα αλλά τα βήματα για το πως θα τα χρησιμοποιήσουμε στην συσκευή μας. Αν κάποιος άλλος χρήστης θέλει να προσθέσει το οτιδήποτε μπορεί να πάρει το κείμενο να το επεξεργαστεί και με μια αίτηση σε κάποιον admin να του δώσει το κείμενο και να αναβαθμίσει το ποστ.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ετσι και αλλοιώς αγαπητέ φίλε Γιάννη εχεις βοηθήσει πααάρα πολύ , και απο εμένα ενα μεγάλο ευχαριστώ.

Καλές διακοπές και να περάσεις όμορφα. :)

Link to comment
Share on other sites

εκανα προσπαθεια απο το engineer mode ανεβασα το την τιμη απο το 62 αν θυμαμαι καλα στο 120 για το μικροφωνο ομως οι συνομιλητες εξακολουθουν να εχουν θεμα και να μην με ακουνε σωστα ... να δοκιμασω την τιμη στο 200 η θα το καψω ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλοιώς αγαπητέ φίλε Γιάννη εχεις βοηθήσει πααάρα πολύ , και απο εμένα ενα μεγάλο ευχαριστώ.

Καλές διακοπές και να περάσεις όμορφα. :)

Διακοπχαχαχα :p Διακοπές τον χειμώνα! Αν και για να πω την αλήθεια τον Οκτώβριο που θα γυρίσω ελπίζω να μην κάνω καμιά άλλη δοκιμή σε αυτήν την συσκευή και να περάσω σε κάτι νέο επιτέλους. Πολύ καλό κινητό γενικά με βοήθησε πολλές φορές αλλά με έχει κουράσει πολύ το σχήμα-design ας το πω έτσι. Δεν μου κρατάει το ενδιαφέρον με τίποτα και μου έχει μπει στο μυαλό εδώ και καιρό να αγοράσω κάτι άλλο!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ κα μπορώ να πω ότι το τηλεφωνάκι είναι πολύ τίμιο. Στη συγκεκριμένη τιμή δείχνει να παίζει χωρίς αντίπαλο.

 

Έχω μόνο μια ερώτηση. Αυτή τη στιγμή φοράει την DOOGEE-X5pro-Android5.1-R14-2016.01.15 και δεν υπάρχουν νέες ενημερώσεις.

Το ρουτάρισμα γίνεται με τον παρακάτω τρόπο, η έχει αλλάξει κάτι ?

Δεν έχω sd, θα το κάνω από την εσωτερική μνήμη.

 

 

Για το root κατεβάζεις και αντιγράφεις στην sd αυτό το αρχείο

Μετά πας ρυθμίσεις-->σχετικά με το τηλέφωνο-->ενημέρωση συστήματος,πατάς το κουμπί μενού και επιλέγεις τοπικές ενημερώσεις και βρίσκεις το αρχειο που αντέγραψες πριν στην κάρτα.Σου βγάζει ένα μήνυμα,επιβεβαιώνεις το φλασάρισμα,κάνει reboot,περιμένεις να ξαναμπει στο λειτουργικό και είσαι root.

Yπόψιν ότι μετά το root δε μπορείς να κάνεις πλέον ota updates

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορεί να γίνει με αυτό το αρχείο.

Παρ όλα αυτά Γιάννη ομολογώ οτιδεν γνωρίζω τα ακόλουθα και εχω την αίσθηση ότι και αρκετοί άλλοι εχουν άγνοια.

Αν εχεις την καλωσύνη και τον χρόνο δώσε συνοπτικές εξηγήσεις για το τι κάνουν τα:

 

1- driver της συσκευής

 

2- sp flash tool

 

3- TWRP recovery

 

4- CWM recovery

 

5- Xposed Framework

 

Νομίζω θα βοηθήσεις πολύ κόσμο.

 

1.Είναι το ενδιάμεσο πρόγραμμα στην συσκευή και τα windows.Xρειάζονται ώστε η συσκευή να μπορεί να αναγνωρίζεται σωστά απο τον υπολογιστή και κατ`επέκταση να μπορεί ο χρήστης να αντιγράφει αρχεία,να αλλάζει το λειτουργικό της συσκευής κτλ

2.Ειναι ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή που χρησιμεύει για ολική επαναγκάτασταση του λειτουργικού του κινητού.Σε περίπτωση που το κινητό κολλήσει εντελώς,συνήθως μπορείς να το επαναφέρεις με αυτό το πρόγραμμα αρκεί να έχεις στην κατοχή σου το firmware-rom του κινητού.Για το x5 pro υπάρχουν όλες οι ρομ του στο needrom.com Πέρα απο τις αναλυτικότατες οδηγίες του Γιάννη,υπάρχει και αυτό το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 για τον τρόπο χρήσης του sp flash tools

3.Ειναι ένα έξτρα πρόγραμμα που βάζεις στο κινητό για να μπορείς να περνάς στη ρομ διάφορα αρχεία,να παίρνεις full backup του λειτουργικού κτλ εδώ http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android-basics-recovery.html τα εξηγεί θεωρώ πολύ καλά

4.Το ίδιο με το 3

5.Δες http://www.greeceandroid.gr/dev/1271-xposed-framework-installation-and-modules

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορεί να γίνει με αυτό το αρχείο.

 

Δυστυχώς... "Σφάλμα" και κόκκινο ανδροειδές ξάπλα.

Ευτυχώς, με επανεκκίνηση ξανάνοιξε. Άλλος τρόπος για ρουτάρισμα χωρίς pc υπάρχει ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

χμ.. προσωπικά δεν το είχα δοκιμάσει με την R14 αλλά ο φίλος tasos_v έγραψε ότι του δούλεψε κανονικά.Για ότι θέλεις,δες την πρώτη σελίδα με τους αναλυτικούς οδηγούς
Link to comment
Share on other sites

Απέτυχε και αυτό και ας γράφει ότι είναι για τη συγκεκριμένη version...

Τέσπα, αν βρω άλλο τρόπο καλώς, αλλιώς adguard και θα τρώω τις διαφημίσεις των εφαρμογών.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε πιάνουν αυτά,επόμενη λύση είναι να βάλεις το twrp recovery μέσω sp flash tools και μετά απο αυτό φλασάρεις το supersu.Ο τρόπος περιγράφεται στις οδηγίες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6528925#post6528925 2. Εγκατάστση TWRP recovery για R11 και R12 + για R14 + Update για R14 και Android 6 x32.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε πιάνουν αυτά,επόμενη λύση είναι να βάλεις το twrp recovery μέσω sp flash tools και μετά απο αυτό φλασάρεις το supersu.Ο τρόπος περιγράφεται στις οδηγίες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6528925#post6528925 2. Εγκατάστση TWRP recovery για R11 και R12 + για R14 + Update για R14 και Android 6 x32.

 

Τα είδα αυτά, αλλά δεν έχω pc με windows. Θα τα ξαναδώ μάλλον τον Αύγουστο, όταν επιστρέψω από τις διακοπές. Ευχαριστώ πάντως. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα πριν λίγες μέρες το κινητό για τον πατέρα μου, αλλά έχει μεγάλο θέμα με το μικρόφωνο. Δοκίμασα να πειράξω τις ρυθμίσεις στο engineer mode, όπως προτίνετε εδώ αλλά η κατάσταση απλά βελτιώθηκε λίγο, χωρίς να λυθεί τελείως το πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα να κάνω καθαρή εγκατάσταση και στην συνέχει να rootαρω το κινητό και και να περάσω άλλη Rom, αλλά το κινητό δεν ανταποκρίνεται όταν το συνδέω στον υπολογιστή και αφού έχω πατήσει download στο SP Flash. Έχω windows 8 και το κινητό ήρθε με την DOOGEE-X5pro-Android5.1-R15-2016.03.16. Τι μου προτίνετε να κάνω. Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να φτιάξω το μικρόφωνο, ώστε να ακούγεται καλά στον συνομιλητή. Υπάρχουν κάποιες standard ρυθμίσεις που να έχουν δουλέψει σε εσάς στο engineer mode ??? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα πριν λίγες μέρες το κινητό για τον πατέρα μου, αλλά έχει μεγάλο θέμα με το μικρόφωνο. Δοκίμασα να πειράξω τις ρυθμίσεις στο engineer mode, όπως προτίνετε εδώ αλλά η κατάσταση απλά βελτιώθηκε λίγο, χωρίς να λυθεί τελείως το πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα να κάνω καθαρή εγκατάσταση και στην συνέχει να rootαρω το κινητό και και να περάσω άλλη Rom, αλλά το κινητό δεν ανταποκρίνεται όταν το συνδέω στον υπολογιστή και αφού έχω πατήσει download στο SP Flash. Έχω windows 8 και το κινητό ήρθε με την DOOGEE-X5pro-Android5.1-R15-2016.03.16. Τι μου προτίνετε να κάνω. Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να φτιάξω το μικρόφωνο, ώστε να ακούγεται καλά στον συνομιλητή. Υπάρχουν κάποιες standard ρυθμίσεις που να έχουν δουλέψει σε εσάς στο engineer mode ??? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αφού έχεις πατήσει το κουμπί download στο sp flash και έχεις βγάλει την μπαταρία και την έχεις τοποθετήσει πάλι την ώρα που συνδέεις το usb κρατάς πατημένο το volume up ταυτόχρονα με την σύνδεση του καλωδίου. Μόλις δεις να γεμίζει η πρώτη μπάρα(κοκκινη) στο sp flash μπορείς να το αφήσεις. Με την 6 v2.4 δεν έχω κανένα πρόβλημα με το μικρόφωνο πάντως. Μπορείς να την δοκιμάσεις!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Χθες δοκίμασα να το κάνω πατώντας το volume up την ώρα που το συνέδεσα στο pc, και με έβαλε στο δικό του υποθέτω recovery mode !!! Τι να πω. Θα το ξαναπροσπαθήσω το απόγευμα. Κατά την εγκατάσταση των drivers στο pc, μου έβγαλε fail στην εγκατάσταση δύο πραγμάτων. Δεν θυμάμαι ποιά είναι τώρα. Ίσως ευθύνεται και αυτό. Θα το ξαναδοκιμάσω από laptop. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ??? Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Χθες δοκίμασα να το κάνω πατώντας το volume up την ώρα που το συνέδεσα στο pc, και με έβαλε στο δικό του υποθέτω recovery mode !!! Τι να πω. Θα το ξαναπροσπαθήσω το απόγευμα. Κατά την εγκατάσταση των drivers στο pc, μου έβγαλε fail στην εγκατάσταση δύο πραγμάτων. Δεν θυμάμαι ποιά είναι τώρα. Ίσως ευθύνεται και αυτό. Θα το ξαναδοκιμάσω από laptop. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ??? Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.

Ε άμα είχες και fail στους drivers έχουμε θέμα και εκεί σίγουρα! Ακολούθησε τα βήματα στον οδηγό που θα βρεις στην πρώτη σελίδα και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορεί να γίνει με αυτό το αρχείο.

 

 

1.Είναι το ενδιάμεσο πρόγραμμα στην συσκευή και τα windows.Xρειάζονται ώστε η συσκευή να μπορεί να αναγνωρίζεται σωστά απο τον υπολογιστή και κατ`επέκταση να μπορεί ο χρήστης να αντιγράφει αρχεία,να αλλάζει το λειτουργικό της συσκευής κτλ

2.Ειναι ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή που χρησιμεύει για ολική επαναγκάτασταση του λειτουργικού του κινητού.Σε περίπτωση που το κινητό κολλήσει εντελώς,συνήθως μπορείς να το επαναφέρεις με αυτό το πρόγραμμα αρκεί να έχεις στην κατοχή σου το firmware-rom του κινητού.Για το x5 pro υπάρχουν όλες οι ρομ του στο needrom.com Πέρα απο τις αναλυτικότατες οδηγίες του Γιάννη,υπάρχει και αυτό το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 για τον τρόπο χρήσης του sp flash tools

3.Ειναι ένα έξτρα πρόγραμμα που βάζεις στο κινητό για να μπορείς να περνάς στη ρομ διάφορα αρχεία,να παίρνεις full backup του λειτουργικού κτλ εδώ http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android-basics-recovery.html τα εξηγεί θεωρώ πολύ καλά

4.Το ίδιο με το 3

5.Δες http://www.greeceandroid.gr/dev/1271-xposed-framework-installation-and-modules

 

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι. Να είσαι πάντα καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα πριν λίγες μέρες το κινητό για τον πατέρα μου, αλλά έχει μεγάλο θέμα με το μικρόφωνο. Δοκίμασα να πειράξω τις ρυθμίσεις στο engineer mode, όπως προτίνετε εδώ αλλά η κατάσταση απλά βελτιώθηκε λίγο, χωρίς να λυθεί τελείως το πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα να κάνω καθαρή εγκατάσταση και στην συνέχει να rootαρω το κινητό και και να περάσω άλλη Rom, αλλά το κινητό δεν ανταποκρίνεται όταν το συνδέω στον υπολογιστή και αφού έχω πατήσει download στο SP Flash. Έχω windows 8 και το κινητό ήρθε με την DOOGEE-X5pro-Android5.1-R15-2016.03.16. Τι μου προτίνετε να κάνω. Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να φτιάξω το μικρόφωνο, ώστε να ακούγεται καλά στον συνομιλητή. Υπάρχουν κάποιες standard ρυθμίσεις που να έχουν δουλέψει σε εσάς στο engineer mode ??? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

τελικα με την αλλαγη ρομ εφτιαξε το μικροφωνο ; εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα δεν εχω αλλαξει ρομ ακομα , δοκιμασα να ανεβασω απο τα settings mtk απο 64 που ηταν default τιμη το εβαλα καπου 120 αλλα δεν διορθωθηκε ουτε και σε εμενα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...