Jump to content

Meizu Pro 5


antdel_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλαράκο το τηλέφωνο είναι ήδη G. Δεν χρειάζεται να γυρίσεις κάτι.

Καλημέρα φίλε, το δικό μου είναι το κινέζικο και το πήρα στα χέρια μου με την τελευταία τότε επίσημη Global την 5.1.3G,λοιπον όταν πήγα να κανω μέσω του γνωστού τρόπου (update.zip) την αναβάθμιση που βγήκε προχθές δηλαδή την 5.1.5G την στιγμή που μπήκε σε recovery mode για να κάνει την αναβάθμιση μου έγραψε file corrupted που σημαίνει ότι δεν την δέχεται λόγω διαφορετικού regional ,τι έκανα; πέρασα την 5.1.5Α έκανα root (γίνεται μόνο όταν έχεις βάλει flyme account) και μέσω terminal emulator εφόσον του έδωσα τα κατάλληλα permission άλλαξα το regional σε international από Asia που ήταν,εβαλα μετά την 5.1.5G και την δέχτηκε κανονικά,Αυτα τα ολίγα.....

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και όπως βλέπω το region του φίλου Meizu maniac είναι το ίδιο με το δικό μου (serial number 860B) που σημαίνει ότι είναι το κινέζικο !!

Edited by pafimal
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, το δικό μου είναι το κινέζικο και το πήρα στα χέρια μου με την τελευταία τότε επίσημη Global την 5.1.3G,λοιπον όταν πήγα να κανω μέσω του γνωστού τρόπου (update.zip) την αναβάθμιση που βγήκε προχθές δηλαδή την 5.1.5G την στιγμή που μπήκε σε recovery mode για να κάνει την αναβάθμιση μου έγραψε file corrupted που σημαίνει ότι δεν την δέχεται λόγω διαφορετικού regional ,τι έκανα; πέρασα την 5.1.5Α έκανα root (γίνεται μόνο όταν έχεις βάλει flyme account) και μέσω terminal emulator εφόσον του έδωσα τα κατάλληλα permission άλλαξα το regional σε international από Asia που ήταν,εβαλα μετά την 5.1.5G και την δέχτηκε κανονικά,Αυτα τα ολίγα.....

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και όπως βλέπω το region του φίλου Meizu maniac είναι το ίδιο με το δικό μου (serial number 860B) που σημαίνει ότι είναι το κινέζικο !!

 

Τι εντολές έδωσες μέσω τερμιναλ?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα με τον root browser εφοσον του εχεις δωσει τα καταλληλα δικαιωματα (root) στη διαδρομη

/dev/block/platform/15570000.ufs/by-name/proinfo,πατας “proinfo” μετα “open as” μετα “text file” μετα “RB Text Editor” και αλλαζεις το “M576_mobile_public” σε “M576_intl_official”.Δεν διαγραφεις η πειραζεις τιποτα αλλο παρα μονο αυτο (θελει προσοχη),μετα το σωζεις κανεις reboot και εισαι οκ

Edited by pafimal
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Δλδ μόνο με αυτήν την αλλαγή κάνεις το τηλέφωνο ιντερνατιοναλ και περνας G ρομ?

Χωρίς να κάνεις όλες τις άλλες γνωστές διαδικασίες;

Αυτή είναι μεγάλη ανακάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μόνο με αυτήν την αλλαγή κάνεις το τηλέφωνο ιντερνατιοναλ και περνας G ρομ?

Χωρίς να κάνεις όλες τις άλλες γνωστές διαδικασίες;

Αυτή είναι μεγάλη ανακάλυψη.

 

 

Φιλε bayern δεν ειναι δικη μου ανακαλυψη,το διαβασα στο xda,το εκανα με προσοχη και πετυχε,εδω το λινκ για οποιον το θελησει :)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=65533839&postcount=69

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

photo.php?fbid=1235179086494515&set=a.484818858197212.116307.100000073067195&type=3

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να δω καν το flyme account σαν option? απο πού κατεβαίνει αυτό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

13227341_1235179086494515_7561496300330623636_o.jpg

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να δω καν το flyme account σαν option? απο πού κατεβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

photo.php?fbid=1235179086494515&set=a.484818858197212.116307.100000073067195&type=3

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να δω καν το flyme account σαν option? απο πού κατεβαίνει αυτό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

13227341_1235179086494515_7561496300330623636_o.jpg

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να δω καν το flyme account σαν option? απο πού κατεβαίνει αυτό?

Μπες μέσα στο flyme forum και κατέβασε το apk usercenter, κάνε εγκατάσταση και θα το δεις

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν θα λειτουργήσει κάτι τέτοιο στο κινητό http://m.aliexpress.com/item/32608345366.html

ή θέλει κάτι ποιο απλό με έξτρα τροφοδοσία όπως αυτό που ζητάει ποιο πολύ ρεύμα από την usb;; http://m.aliexpress.com/item/32457337088.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!! Νομίζω ότι ξεκινάω να ξετυλίγω το μίτο της Αριάδνης.....

Αντε καλή επιτυχία και περιμένουμε αποτελέσματα

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Ξέρει κανείς για να περασω xpose θελει να βάλω πρωτα recovery (twrp)?

Βρηκα τον παρακάτω οδηγο αλλα δεν λέει κατι για recovery και φοβάμαι το bootloop

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66688041

Οποίος εχει περασει xpose ας μου δώσει τα φωτα του

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Ξέρει κανείς για να περασω xpose θελει να βάλω πρωτα recovery (twrp)?

Βρηκα τον παρακάτω οδηγο αλλα δεν λέει κατι για recovery και φοβάμαι το bootloop

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66688041

Οποίος εχει περασει xpose ας μου δώσει τα φωτα του

Ευχαριστώ

https://drive.google.com/folderview?id=0B-_oiaAqi1VxWDJPMldZNlU3S28

 

Εγώ έκανα εγκατάσταση τα δύο apk και δεν είχα κανένα πρόβλημα, εάν θες δοκίμασε τα, το ένα είναι το xposed για την συσκευή μας και το άλλο το modules που κάνει για εμάς, με δική σου ευθύνη το ξανατονιζω

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήδη ,μελετώ το βιντεάκι του GREGBALA και το guide του Παναγιώτη για το update στο κινητό. Πρακτικά ο Ιταλός στο βίντεο εφαρμόζει τις οδηγίες του xda Αναρωτιέμαι το εξής.

Ο τύπος περιγράφει τη διαδικασία για update από 5.1.3Α (κινέζικο rom) σε 5.1.3.G(international rom)

Ερώτημα...

Δεν παίζει ρόλο που το δικό μου έχει ήδη 5.1.3.G. και θέλω να το κάνω 5.1.5.G.;

 

Με λίγα λόγια θα πρέπει να το κάνω πρώτα 5.1.3.A και μετά να εφαρμόσω τις διαδικασίες;

 

Και αν ναι που το κατεβάζουμε το 5.1.3.Α;

 

Επίσης η ενεργοποίηση του FLYME ACCOUNT θα πρέπει να γίνει όταν θα έχω εγκαταστήσει το 5.1.3.A ή μπορεί να γίνει από τώρα?

 

ΥΓ. Συγχωρέστε με αν ρωτάω και καμιά κοτσάνα αλλά είμαι νουμπάς!

:worry:

Edited by MEIZU_MANIAC
Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/folderview?id=0B-_oiaAqi1VxWDJPMldZNlU3S28

 

Εγώ έκανα εγκατάσταση τα δύο apk και δεν είχα κανένα πρόβλημα, εάν θες δοκίμασε τα, το ένα είναι το xposed για την συσκευή μας και το άλλο το modules που κάνει για εμάς, με δική σου ευθύνη το ξανατονιζω

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς 2 φορές το εκανα με τις εφαρμογές που ειπες αλλα και τις 2 έπεσα σε bootloop. Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος. Μήπως φταίει που εχω 5.1.5.0g?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 2 φορές το εκανα με τις εφαρμογές που ειπες αλλα και τις 2 έπεσα σε bootloop. Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος. Μήπως φταίει που εχω 5.1.5.0g?

Όταν έκανα την εγκατάσταση ήμουν με την 5.1.3 G, ίσως να παίζει ρόλο τι να σου πω,παντως εγώ προσωπικά δεν είμαι fun του xposed στα κινέζικα τηλεφωνα

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν ήδη ,μελετώ το βιντεάκι του GREGBALA και το guide του Παναγιώτη για το update στο κινητό. Πρακτικά ο Ιταλός στο βίντεο εφαρμόζει τις οδηγίες του xda Αναρωτιέμαι το εξής.

Ο τύπος περιγράφει τη διαδικασία για update από 5.1.3Α (κινέζικο rom) σε 5.1.3.G(international rom)

Ερώτημα...

Δεν παίζει ρόλο που το δικό μου έχει ήδη 5.1.3.G. και θέλω να το κάνω 5.1.5.G.;

 

Με λίγα λόγια θα πρέπει να το κάνω πρώτα 5.1.3.A και μετά να εφαρμόσω τις διαδικασίες;

 

Και αν ναι που το κατεβάζουμε το 5.1.3.Α;

 

Επίσης η ενεργοποίηση του FLYME ACCOUNT θα πρέπει να γίνει όταν θα έχω εγκαταστήσει το 5.1.3.A ή μπορεί να γίνει από τώρα?

 

ΥΓ. Συγχωρέστε με αν ρωτάω και καμιά κοτσάνα αλλά είμαι νουμπάς!

:worry:

 

Φίλε εάν βάλεις πάνω την 5.1.5 Α έχει ήδη πάνω το flyme account οπότε γίνεται root απευθείας, ακολούθησε τις οδηγίες που ανέβασα και θα το πετύχεις, δλδ

1.φλασαρεις την επίσημη 5.1.3A

2.Flyme account κάνεις login

3.Πας εκεί που γράφει για fingerprint κλπ και δίνεις root permissions

4.Πας στο link που έδωσα στο xda και ακολουθείς τις οδηγίες με τον terminal emulator για να αλλάξεις το region της συσκευής από Ασιατικό σε international

Μόλις τελειώσεις με όλα αυτά...

5.φλασαρεις πλέον κανονικά την όφισιαλ 5.1.5G και είσαι έτοιμος

Τις ρομ τις βρίσκεις στο flyme forum για το Meizu pro 5

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα την εγκατάσταση ήμουν με την 5.1.3 G, ίσως να παίζει ρόλο τι να σου πω,παντως εγώ προσωπικά δεν είμαι fun του xposed στα κινέζικα τηλεφωνα

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε εάν βάλεις πάνω την 5.1.5 Α έχει ήδη πάνω το flyme account οπότε γίνεται root απευθείας, ακολούθησε τις οδηγίες που ανέβασα και θα το πετύχεις, δλδ

1.φλασαρεις την επίσημη 5.1.5A

2.Flyme account κάνεις login

3.Πας εκεί που γράφει για fingerprint κλπ και δίνεις root permissions

4.Πας στο link που έδωσα στο xda και ακολουθείς τις οδηγίες με τον terminal emulator για να αλλάξεις το region της συσκευής από Ασιατικό σε international

Μόλις τελειώσεις με όλα αυτά...

5.φλασαρεις πλέον κανονικά την όφισιαλ 5.1.5G και είσαι έτοιμος

Τις ρομ τις βρίσκεις στο flyme forum για το Meizu pro 5

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μία ερώτηση. Τελικα το autofocus στο video δουλεύει ή το έχουν αφήσει tap to focus ακόμα όπως στο Mx4?? Επίσης έχει κάποιος το γκρι χρώμα, όχι το silver black ( S/B πάνω στο κουτί) ,το γκρι που πιθανότατα πάνω στο κουτί θα γράφει ( G ή Gray) γιατί στο site της Meizu υπάρχουν 4 χρώματα αλλά δεν το έχω δει πουθενά σε βίντεο όλοι κάνουν unboxing το S/B. Επίσης έχει ακουστικά στην συσκευασία το 64GB μοντέλο ή έιναι ανάλογα αν έιναι international ή Chinese model? Edited by Leftezog
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερωτησούλα για το update ρε παιδιά και σόρι που γίνομαι επίμονος.

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω κατά τα φαινόμενα κινέζικο κινητό με εγκαταστημένο το global firmware έκδοσης 5.1.3.0G.

Για να κάνω update σε 5.1.5.0G πρέπει να κάνω τη διαδικασία που μου υπέδειξαν οι φίλοι gregbala και pafimal. Το μόνο σκοτεινό σημείο που έχω είναι το εξής:

 

Η αρχική μετάβαση στο κινέζικο firmware (προκειμένου να γίνει το root) θα πρέπει να γίνει στην 5.1.3.0.Α ή στην 5.1.5.0.Α.; και αυτή η διαδικασία γίνεται κατά τον κλασσικό τρόπο με την απευθείας αντιγραφή του κινέζικου update στο κινητό; και χωρίς άλλες διαδικασίες;

 

Αυτά και ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις που αφορούν το flyme account και συνδέονται έμμεσα με το update της rom.

Στην έκδοση 5.1.3.0.G με την οποία παρέλαβα το κινέζικο κινητό μου δεν ήταν εγκατεστημένο.... Υπάρχει όμως η δυνατότητα εγκατάστασης.

Μπορείς να κάνεις registration ενώ έχεις εγκατεστημένη την global rom;

 

Εάν κάνεις, μπορεί να σου δώσει root δικαίωμα στην ευρωπαϊκή έκδοση;

 

Οι κωδικοί εάν προβείς στην γνωστή διαδικασία αναβάθμισης της rom θα ισχύουν όταν από την κινέζικη rom θα επιχειρήσεις log in?

Και τελευταίο, που με απασχολεί περισσότερο από όλα... εάν όπως εγώ αγοράσεις ένα κινέζικο κινητό με global rom προεγκατεστημένη τότε αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής έχει προβεί σε root άρα και σε flyme account; άρα θα μπορώ εγώ να κάνω εκ νέου registration; ή θα πρέπει να ζητήσω από αυτόν τους κωδικούς.

Συγνώμη αν κουράζω απλά θέλω προτού προχωρήσω στην αναβάθμιση να είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά.;)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικώς!!!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..μηπως γνωριζει κανεις πως να κανω update με zip χωρις να διαγραφουν οι εφαρμογες μου?

Πατάς να κάνεις το install χωρίς την επιλογή clear data... Αυτό γίνεται όμως μόνο αν πηγαίνεις στην ίδια version...

Εννοώ από 5.1.4 Α σε 5.1.5.Α πχ

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πατάς να κάνεις το install χωρίς την επιλογή clear data... Αυτό γίνεται όμως μόνο αν πηγαίνεις στην ίδια version...

Εννοώ από 5.1.4 Α σε 5.1.5.Α πχ

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

ναι οκ..εγω εχω global και θελω να παω απο 5.1.5.0G σε 5.1.6.0G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...