Jump to content

Meizu Pro 5


antdel_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι κινεζιά μέτριας κάμερας?? Με τον imx 230?? Άμα δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το manual mode, εσύ είσαι ο άσχετος, όχι εγώ ο φωτογράφος. Δεν υπάρχει κινητό που βγάζει βραδινές καλές χωρίς manual mode. Απλά δε γίνεται να συγκρίνεις φωτογραφία με iso 50 με μια που έχει iso 1200 εκτός αν η δεύτερη προέρχεται από mirrorless ή dslr. Σε τεχνολογικό forum είσαι, έλεος δηλαδή. Το πρωί στο auto είναι κορυφή, το βράδυ στο manual επίσης.

Υπάρχουν κινητά που έχουν στο αυτόματο λειτουργία night mode ή auto hdr. Αυτά τα κινητά σίγουρα στο auto το βράδυ θα βγάλουν καλύτερα απ ότι ΣΤΟ AUTO το Pro 5.

Για αυτούς που ξέρουν υπάρχει το manual, οι υπόλοιποι ας μείνετε το βραδάκι είτε στο "χιόνι" είτε σε έναν στραβοχυμένο καμβά χωρίς λεπτομέρειες...

 

 

Φυσικά και είμαι άσχετος φίλε μου. Ξέρεις το 99% των κατόχων όπως και εγώ θέλουν shot and go διοτι η στιγμή περνάει και χάνεται και δεν γυρίζει πίσω να πας εσύ να βάλεις το κλείστρο και το iso εκεί που χρειάζεται για να βγει μια φωτογραφία αποδέκτη.

 

Όσο για το αν υπάρχει κινητό που να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε κινητα όπως το g4, v10, 950xl, note 5...

 

Αστο φίλε κινεζια μέτρια στην κάμερα είναι...

 

Υ. Γ. Για τον φίλο μου τον vezyro... Ανοιξε Bluetooth, κλείσε wifi, άνοιξε κλείστρο... Χρήστο τι άλλο θα διαβάσουμε

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι άσχετος φίλε μου. Ξέρεις το 99% των κατόχων όπως και εγώ θέλουν shot and go διοτι η στιγμή περνάει και χάνεται και δεν γυρίζει πίσω να πας εσύ να βάλεις το κλείστρο και το iso εκεί που χρειάζεται για να βγει μια φωτογραφία αποδέκτη.

 

Όσο για το αν υπάρχει κινητό που να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε κινητα όπως το g4, v10, 950xl, note 5...

 

Αστο φίλε κινεζια μέτρια στην κάμερα είναι...

 

Υ. Γ. Για τον φίλο μου τον vezyro... Ανοιξε Bluetooth, κλείσε wifi, άνοιξε κλείστρο... Χρήστο τι άλλο θα διαβάσουμε

Και ποιο είναι το πρόβλημα φιλέ;

Βαλε αγγελία και τραβα σε windows phone όπου θα ψαχνεις εφαρμογές για τα ποια αστεία app ή παρε όντως το πολύ αξιοσέβαστο g4.

Και εγώ αν έδινα τόσα λεφτά το g4 θα έπαιρνα αλλά προτίμησα το mx5 γιατί παραπανω δεν δίνω...

Και επειδή έχω παιδιά...ούτε το g4 ούτε κανένα note δεν θα πιάσει τη στιγμή που θέλω...

Γι αυτό εκεί βγάζω τη μηχανή μου και τραβαω τις ιδιαίτερες αυτές στιγμές.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Και g4 έχω δοκιμάσει και note 4 και mx5... Να μην λέμε χαζά σε aito γρήγορες σκηνές όπως παιδιά κλπ έχεις απλά μέτρια αποτελέσματα (και όχι δεν σε σώζει το ois)

Εκεί ψηφιακή κάνει το κουμάντο και μιλάω για μια ψηφιακή των 200 250 ευρώ που είναι άψογος για τέτοιες δουλειές

 

Όσο για κινητά που αναφέρατε μόνο κάποια lumia την παλεύουν σε αυτό με κακό φωτισμό, αλλά φορτονεσαι και τα καταραμένα wp που ελάχιστοι το αντέχουν

Link to comment
Share on other sites

Για παιδια, φωτο απο κινητο μονο τα ΝΟΚΙΑ Ν8, 808, 1020 λογω xenon σε σωζουν και δεν μπλεκω λειτουργικα.
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Για παιδια, φωτο απο κινητο μονο τα ΝΟΚΙΑ Ν8, 808, 1020 λογω xenon σε σωζουν και δεν μπλεκω λειτουργικα.

Ούτε αυτό σε γρήγορες κινήσεις όλο το θέμα είναι μέχρι να κάνει focus κλπ πάει πέταξε η σκηνή... Xenon αλλού κάνει διαφορά και μάλιστα μεγάλη και αυτό σε κοντινές φώτο νύχτα και αν βγάζεις κόντρα στον ήλιο, αλλά αυτό τέλος μέχρι εκεί

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι άσχετος φίλε μου. Ξέρεις το 99% των κατόχων όπως και εγώ θέλουν shot and go διοτι η στιγμή περνάει και χάνεται και δεν γυρίζει πίσω να πας εσύ να βάλεις το κλείστρο και το iso εκεί που χρειάζεται για να βγει μια φωτογραφία αποδέκτη.

 

Όσο για το αν υπάρχει κινητό που να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε κινητα όπως το g4, v10, 950xl, note 5...

 

Αστο φίλε κινεζια μέτρια στην κάμερα είναι...

 

Υ. Γ. Για τον φίλο μου τον vezyro... Ανοιξε Bluetooth, κλείσε wifi, άνοιξε κλείστρο... Χρήστο τι άλλο θα διαβάσουμε

 

Φίλε ήδη τα έχω δει τα θέματα των κινητών αυτών. Από αυτά καλύτερα στέκεται το 950 που και πάλι δε θα σου τραβήξει βραδινή εν κινήσει χωρίς να πέσει σε ποιότητα στο auto. Όσοι έχουν τα συγκεκριμένα κινητά και ενδιαφέρονται για καλά αποτελέσματα, όχι μόνο παίζουν με manual αλλά και με το raw αρχείο της φωτογραφίας.

Σε προκαλώ να μου δείξεις φώτο από κινητό, το καλύτερο στην κάμερα (πιθανώς το 950) με iso πάνω από 1000 και άψογη ποιότητα. Αυτά που λες δεν παίζουν.

Η "μέτρια" κινεζιά σε πρωινές φώτο στο auto βάζει τα γυαλιά στα περισσότερα κινητά που κυκλοφορούν.

Απάντα με sample που να υπάρχει το exif, δεν είναι πειραγμένη και σε βγάζει σωστό αλλιώς να μου αλλάξεις την άποψη για τις βραδινές auto λίγο δύσκολο όταν έχω δει τόσες φώτο να σε βγάζουν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε, ο άνθρωπος ειπε την πραγματικότητα και εχετε πέσει οι μισοι να τον φατε. Προσωπικά, επειδη το εχω δει το κινητο, το προτείνω σε διάφορα φορουμ, εννοείται ΚΑΙ του g4, γιατι είναι καλύτερο κινητο. ΑΛΛΑ καθε κινητο εχει συν και πλην, φόρουμ ειναι και μπαινει ο άλλος να διαβασει τα συν και πλην. Τι ******** του λετε για κλειστρο, ρυθμίσεις και τριποδες?

Δεν είναι φόρουμ φωτογραφιας. Ποιος θα κατσει να κανει ολα αυτα για να βγάλει μια φωτο στο σκοτάδι? Μεσα σε ενα κλαμπ που θα πας να βγάλεις τη γκομενα να χορεύει, τραβά πες της κατσε να στησω τον τριποδα, και κατσε ακινητη κανα 5λεπτο μπας και βγεις σωστα..

Τοχετε καταλάβει ποσο γελιοι ακούγεται ορισμένοι με αυτα που γραφετε?

Και αντε, όσοι ειναι βαλτοι και κανουν promotion, ok, οι υπόλοιποι αν τα πιστευετε αυτα τα πράγματα που γραφετε, τι να πω..

Δε θα εγραφα αλλα πραγματικά εκνευριστικα που του επιτίθεστε ενω εχει δικιο 100% και δεν εθαψε το κινητο.

Ναι η καμερα του ειναι χειρότερη στο σκοταδι απο καποια αλλα, και καλυτερη απο αλλα

Ναι το g4 είναι χειρότερο στα παντα, αλλά στην καμερα το βραδυ βγαζει καλυτερα.

Τι να κάνουμε ώρα να γράφουμε παραμυθια για να πισουμε? Αφου οποιος βγαλει μια φωτο και με τα 2 το βράδυ θα το δει κατευθείαν. Χωρις κλειστρα και πράσινα άλογα. Ελάχιστοι ενδιαφέρονται να βγαλουν ετσι.

Παρολα αυτα το κινητο είναι κινηταρα, και αν δεν δίνεις πολυ μεγαλη προταιρεοτητα στη φωτο, μη κολας σε αυτο.

Και δεν ξανα απανταω, για να ξαναγραψω τα αυτονόητα, (δεν εχω και κανενα συμφερον) όποιος θελει ας συνεχίσει τα παραμυθια..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο είναι εκπληκτικο, το εχω γραψει εδώ και εχω παρακινησει κοσμο να το παρει. Η καμερα τη μερα παιζει στην υψηλη κατηγορια , αλλα σε οποιαδήποτε low light κατασταση είναι βουτηγμενο στη μετριοτητα. Το 99% του κοσμου ασχολείται με auto καταστασεις, τα υπολοιπα είναι για λιγους, που ασχολούνται με το αθλημα, αλλα όχι για την πλειοψηφια.
Link to comment
Share on other sites

Παντως γενικα το τηλεφωνο ειναι εκπληκτικο..Πολυ γρηγορο,πολυ καλο σημα και ακουστικο εντυπωσιακα καλο, μπαταρια πολύ καλη,η αφη του που τη φοβομουν ειναι μια χαρα και η οθονη συμπαθεστατη.

Το λογισμικο φοβομουν αλλα δειχνει και αυτο πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη DSLR να πάρετε, σε δυσκολες συνθηκες αν δε βάλετε χέρι, μαπα θα την βγάλετε και αυτην...
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Ρε, ο άνθρωπος ειπε την πραγματικότητα και εχετε πέσει οι μισοι να τον φατε. Προσωπικά, επειδη το εχω δει το κινητο, το προτείνω σε διάφορα φορουμ, εννοείται ΚΑΙ του g4, γιατι είναι καλύτερο κινητο. ΑΛΛΑ καθε κινητο εχει συν και πλην, φόρουμ ειναι και μπαινει ο άλλος να διαβασει τα συν και πλην. Τι ******** του λετε για κλειστρο, ρυθμίσεις και τριποδες?

Δεν είναι φόρουμ φωτογραφιας. Ποιος θα κατσει να κανει ολα αυτα για να βγάλει μια φωτο στο σκοτάδι? Μεσα σε ενα κλαμπ που θα πας να βγάλεις τη γκομενα να χορεύει, τραβά πες της κατσε να στησω τον τριποδα, και κατσε ακινητη κανα 5λεπτο μπας και βγεις σωστα..

Τοχετε καταλάβει ποσο γελιοι ακούγεται ορισμένοι με αυτα που γραφετε?

Και αντε, όσοι ειναι βαλτοι και κανουν promotion, ok, οι υπόλοιποι αν τα πιστευετε αυτα τα πράγματα που γραφετε, τι να πω..

Δε θα εγραφα αλλα πραγματικά εκνευριστικα που του επιτίθεστε ενω εχει δικιο 100% και δεν εθαψε το κινητο.

Ναι η καμερα του ειναι χειρότερη στο σκοταδι απο καποια αλλα, και καλυτερη απο αλλα

Ναι το g4 είναι χειρότερο στα παντα, αλλά στην καμερα το βραδυ βγαζει καλυτερα.

Τι να κάνουμε ώρα να γράφουμε παραμυθια για να πισουμε? Αφου οποιος βγαλει μια φωτο και με τα 2 το βράδυ θα το δει κατευθείαν. Χωρις κλειστρα και πράσινα άλογα. Ελάχιστοι ενδιαφέρονται να βγαλουν ετσι.

Παρολα αυτα το κινητο είναι κινηταρα, και αν δεν δίνεις πολυ μεγαλη προταιρεοτητα στη φωτο, μη κολας σε αυτο.

Και δεν ξανα απανταω, για να ξαναγραψω τα αυτονόητα, (δεν εχω και κανενα συμφερον) όποιος θελει ας συνεχίσει τα παραμυθια..

Είναι όμως φόρουμ τεχνολογίας και επιβάλεται να ξέρεις κάποιες βασικές ρυθμίσεις της κάμερας. Επίσης επειδή είναι φόρουμ τεχνολογίας και όχι φωτογραφίας, νομίζω πως είναι γνωστό στους χρήστες πως υπάρχουν και άλλες εφαρμογές κάμερας. Επίλεξε λοιπόν μία που να έχει night mode ή auto hdr και μην παίζεις καθόλου με το manual της υπάρχουσας εφαρμογής. Το κινητό είναι τοπ σε hardware. Επίσης δεν έχει τα θεματάκια της επεξεργασίας που έχει η Sony και άρα μπορείς να βγάλεις πολύ καλά αποτελέσματα. Κανείς δεν είπε ότι είναι g4 στη φωτογραφία, δεν είναι όμως και mid range και σε κανένα τεχνολογικό site δεν το βάζουν σε αυτή την κατηγορία. Απορώ λοιπόν με όσους ενώ δεν το έχουν στην κατοχή τους που τόσο πρόχειρα προχωρούν σε κριτικές...

ΥΓ Αυτοί οι ελάχιστοι που ενδιαφέρονται να τραβούν όπως εγώ είναι τα μέλη του myphone.gr. Νομίζω είναι λογικό...

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι την αγορά του κινητού και έχω δυο ερωτήσεις.

Η οθόνη του ειναι αρκετά φωτεινή?Κάτω απο τον ήλιο είναι ικανοποιητικη?Και πως τα πάει στις αποχρώσεις σαν amoled?

Και δεύτερον για την ποιότητα κατασκευής,ειναι αλουμινένια ολη η πλάτη?Είναι premium κατασκευή?

Ευχαριστώ.

Edited by GalaxyNote
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι την αγορά του κινητού και έχω δυο ερωτήσεις.

Η οθόνη του ειναι αρκετά φωτεινή?Κάτω απο τον ήλιο είναι ικανοποιητικη?Και πως τα πάει στις αποχρώσεις σαν amoled?

Και δεύτερον για την ποιότητα κατασκευής,ειναι αλουμινένια ολη η πλάτη?Είναι premium κατασκευή?

Ευχαριστώ.

Αν συγκρινεις με το note που εχεις για ονομα, αρκετα λιγοτερη φωτεινότητα η οθονη του pro 5. Κατα τα υπόλοιπα μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρινεις με το note που εχεις για ονομα, αρκετα λιγοτερη φωτεινότητα η οθονη του pro 5. Κατα τα υπόλοιπα μια χαρα ειναι.

 

Ισχύει αυτό με τη φωτεινότητα αλλά σημαντική υποσημείωση, η οθόνη στον ήλιο αποδίδει άνετα. Σε εξωτερικούς χώρους με ήλιο ποτέ δεν είχα πρόβλημα να δω κάτι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω την σημερινη beta 5.6.15 θα μπορω να παιρνω ΟΤΑ αναβαθμισεις η μονο με τη stable μπορω; Αξιζει η 5.6.15?
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω την σημερινη beta 5.6.15 θα μπορω να παιρνω ΟΤΑ αναβαθμισεις η μονο με τη stable μπορω; Αξιζει η 5.6.15?

Μόνο με stable ota.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...