Jump to content

Με ποιο τρόπο γράφετε στο myphone (και γενικά);


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Με ποιο τροπο γραφετε  

125 members have voted

  1. 1. Με ποιο τροπο γραφετε

    • greeklish
      14
    • ελληνικα τονουμενα
      67
    • ελληνικα χωρις τονους
      38
    • αλλο (τι?)
      1
    • οπως να 'ναι
      5


Recommended Posts

Ο τροπος που γραφετε γενικα τα μηνυματα σας... :)

 

Εγω αρχικα εγραφα greeklish αλλα τωρα κανω μια προσπαθεια (και ελπιζω να τα καταφερω :p ) να γυρισω στα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Egw panta grafw ellhnika me tonous.......Πλακίτσα....όντως γράφω Ελληνικά τονούμενα.
Link to comment
Share on other sites

to internet ksekinise me greeklish... etsi ematha... etsi sinexizo...

mou aresei i veltiosi se ola ta themata... pou aksizoun... kai exoun antiktipo stin prosopiki mou/epagelmatiki mou zoi...

veltiosi sto grapsimo sta forum tou internet mou einai pagera adiaforo... dioti de mou prosferei kati... peran tis diaskedasis... kai i diaskedasi prepei na ginete opos tin goustarei o kathenas... (an de katapatite i eleftheria tou atomou klp klp)...

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά με τόνους...διότι κάνεις τη ζωή των άλλων ΠΟΛΥ πιο εύκολη!!!!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα χωρις τονους. Βαριεμαι να βαζω τονους :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Με ελληνικα μεν, χωρις τονους δε..!!! Δεν ξερω γιατι το κανω ετσι..?!?! Απλα ετσι εμαθα.. Αρκει που δεν ειναι Greeklish νομιζω εγω :worry:
Link to comment
Share on other sites

Πάντα με ελληνικά με τόνους, γιατί πρώτα απ' όλους, εγώ ο ίδιος δεν γουστάρω να διαβάζω greeklish ή ελληνικά κεφαλαία... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά με τόνους, αφού αυτός είναι ο σωστός τρόπος γραφής της γλώσσας μας.

Ούτε μη τονισμένα ελληνικά ούτε και greeklish με έμαθαν στο σχολείο...

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος myphone-fan (19 Δεκ. 2004 , 02:49)

 

Πάντα με ελληνικά με τόνους, γιατί πρώτα απ' όλους, εγώ ο ίδιος δεν γουστάρω να διαβάζω greeklish ή ελληνικά κεφαλαία... :whistle:

 

 

Εμένα με ενοχλούν περισσότερο τα κεφαλαία ελληνικά και λιγότερο τα greeklish. Ένα μήνυμα στα greeklish θα κάτσω να το διαβάσω αν νομίζω ότι αξίζει, ένα σε κεφαλαία ελληνικά το προσπερνώ... :o

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά με τόνους και από εμένα! Γιατί έτσι μας αρέσει! :p

Αν και μερικές φορές λόγω τεχνικών προβλημάτων γράφω με greeklish! :o

 

Αν δεν κάνω λάθος κανονικά, δεν λέγονται greeklish, αλλά κάπως αλλιώς!Greenκάτι νομίζω! Αν ξέρει κανείς...

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

ελληνικά τονούμενα...φυσικά...τι μαθαίνω στο σχολείο

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φόρουμ αρκετές φορές είναι και πηγή ενημέρωσης ή/και επίλυσης πολλών προβλημάτων και όχι μόνο ψυχαγωγίας. Πόσοι από εμάς δεν έμαθαν πράγματα που δεν ήξεραν για το κινητό τους τηλέφωνο ή τον υπολογιστή τους και πόσοι δεν έχουν λύσει το πρόβλημά τους μέσω μίας ερώτησης εδώ??? Πέραν βέβαια του ότι έτσι μας μάθανε και έτσι γράφεται η ελληνική γλώσσα, πώς θα σας φαινόταν να βγάζετε τα μάτια σας για να διαβάσετε κάτι που σας καίει? Εξαιρούνται βέβαια όσοι για τεχνικούς λόγους δεν μπορούν να γράφουν σε ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (19 Δεκ. 2004 , 01:59)

 

to internet ksekinise me greeklish... etsi ematha... etsi sinexizo...

mou aresei i veltiosi se ola ta themata... pou aksizoun... kai exoun antiktipo stin prosopiki mou/epagelmatiki mou zoi...

veltiosi sto grapsimo sta forum tou internet mou einai pagera adiaforo... dioti de mou prosferei kati ... peran tis diaskedasis... kai i diaskedasi prepei na ginete opos tin goustarei o kathenas... (an de katapatite i eleftheria tou atomou klp klp)...

 

:rolleyes: :confused:

 

Όπως θέλει εξάσκηση ο προφορικός λόγος για να μπορείς να επικοινωνήσεις σωστά άλλο τόσο εξάσκηση θέλει και ο γραπτός λόγος... Δεν είναι κάτι εύκολο ούτε κάτι δεδομένο για έναν άνθρωπο να χειρίζεται τον γραπτό λόγο. Και αν μη τι άλλο όσο χρησιμοποιείς τη γλώσσα σου τόσο περισσότερο τη μαθαίνεις. :)

Χώρια που μαθαίνεις και ορθογραφία. ;)

 

 

Εγώ σε forums χρησιμοποιώ Ελληνικά με τόνους. Βαριέμαι φοβερά να διαβάζω μεγάλα γρικλις κείμενα :rolleyes: Γρικλις μόνο στο IRC

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά με τόνους (εκτός αν ξεφύγει κανένας).... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

ελληνικά γράφω όπως κ να χει... απλά βαριέμαι πολλές φορές να βάζω τόνους γιατί κάνω πολύ περισσότερη ώρα να γράψω ένα μήνυμα... γενικότερα γράφω χωρίς τόνους... αλλά όπως φαίνεται κ από αυτό το μήνυμα δεν έχω πρόβλημα κ με τους τόνους... εξάλλου έτσι μας μάθαν κ στο σχολείο όπως είπαν κ αρκετοί φίλοι παραπάνω!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Guest stelios nikaia
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος architect_duth (19 Δεκ. 2004 , 01:59)

 

Ελληνικά με τόνους...διότι κάνεις τη ζωή των άλλων ΠΟΛΥ πιο εύκολη!!!!

 

 

Μπράβο!!!

Τα greeklish είναι πολύ κουραστικά , και τις περισσότερες φορές , δεν ασχολούμαι καθόλου...

 

Καλό (κατά την ταπεινή μου άποψη, πάντα) θα ήταν να γράφαμε όλοι στα Ελληνικά.

 

Πιστεύω ότι πολλοί τα αποφεύγουν γιατί φοβούνται τα ορθογραφικά λάθη!

 

Ε, λοιπόν εγώ προτιμώ να βλέπω ορθογραφικά λάθη (σε λογικά πλαίσια πάντα) παρά Greeklish !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω με ελληνικά πρώτα στο word προς αποφυγή τυχών ορθογραφικών και μετά τα επικολλώ :rolleyes: :cool:

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως Ελληνικά μή τονούμενα γιατί είναι ποιό γρήγορα,γκρικλις όταν χρησιμοποιώ το λαπτοπ μου γιατί πολύ απλά το αγόρασα απο έξω. :)

Δεν με ενοχλούν ούτε τα γκρικλις ούτε κανένα άλλο είδος γραφής άμα θέλει κανείς όλα τα διαβάζει :whistle:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλέον γράφω σε ελληνικά (καμιά φορά με τόνους ή οχι) γιατί πρέπει να υποστηρίζουμε τη γλώσσα μας... τι στο καλό, σε ελληνικό φόρουμ γράφουμε....τι τα θέλουμε τα greekenglish και τα αγγλικά?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...