Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά τα πράγματα. Έχω δοκιμάσει ως εξής. Home + power και δεν κανει τίποτα. Home + power όταν είναι στο ρεύμα. Home + power όταν είναι στον υπολογιστή. Home για 10"+ δευτερόλεπτα και μετά κούμπωμα στον υπολογιστή. Δεν κάνει τίποτα. Δε μου διαφεύγει τίποτα από όσο ξέρω.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

 

Η διαδικασία για dfu είναι αυτή

 

Entering DFU Mode on iPhone, iPad or iPod touch

  1. Plug your device into your computer with a USB cable.
  2. Turn off the device.
  3. Hold the Power button for 3 seconds.
  4. Hold the Home and Power buttons for 10 seconds.
  5. Release the Power button but keep holding the Home button.
  6. After about 15 seconds you will be alerted by iTunes saying that it has detected a device in Recovery Mode.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά το είδε το itunes όπως και χτες. Μετά από πολύ κόπο και πατήματα κουμπιών. Αλλά πάλι δεν κάνει τίποτα. Κολλημένο στην "αναμονή για το iPhone". Πολλά λεπτά εκεί. Δεν ανταποκρίνεται η συσκευή. Αν κάνω soft reset δε θα τη δει. Πρέπει πάλι να προσπαθήσω αρκετά να μπει σε DFU. Λες και έχει πρόβλημα ο bootloader.

 

Δε θα τη γλιτώσει τελικά. Θα τη δώσω στον ιδιοκτήτη να την στείλει Αθήνα. Είναι ακόμη με τη ζελατίνα. Απλά την αγόρασε προ μηνών και δεν την είχε βγάλει από το κουτί. Το έκανε τώρα που το 5 που έχει φούσκωσε σαν μπαλόνι από τη μπαταρία. Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφεις εσυ

 

Απλά τα πράγματα. Έχω δοκιμάσει ως εξής. Home + power και δεν κανει τίποτα. Home + power όταν είναι στο ρεύμα. Home + power όταν είναι στον υπολογιστή. Home για 10"+ δευτερόλεπτα και μετά κούμπωμα στον υπολογιστή. Δεν κάνει τίποτα. Δε μου διαφεύγει τίποτα από όσο ξέρω.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

 

Με αυτο που σου σου περιγραφει ο stendor

 

Η διαδικασία για dfu είναι αυτή

 

Entering DFU Mode on iPhone, iPad or iPod touch

  1. Plug your device into your computer with a USB cable.
  2. Turn off the device.
  3. Hold the Power button for 3 seconds.
  4. Hold the Home and Power buttons for 10 seconds.
  5. Release the Power button but keep holding the Home button.
  6. After about 15 seconds you will be alerted by iTunes saying that it has detected a device in Recovery Mode.

 

δε το λες και ακριβως το ιδιο παντως!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφεις εσυ

 

 

 

Με αυτο που σου σου περιγραφει ο stendor

 

 

 

δε το λες και ακριβως το ιδιο παντως!

 

Το τηλέφωνο έχει πρόβλημα. Αυτό ήταν γνωστό από την αρχή που δεν άναβε. Απλά ήθελα να δω αν μπορούσα με flash να περάσω το OS από την αρχή μπας και φτιάξει.

 

Όσα iphones έχουν περάσει από τα χέρια μου δε χρειάζονταν καμία προσπάθεια. Home button και plugin στον υπολογιστή. Σε δέκατα ήμουν έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο έχει πρόβλημα. Αυτό ήταν γνωστό από την αρχή που δεν άναβε. Απλά ήθελα να δω αν μπορούσα με flash να περάσω το OS από την αρχή μπας και φτιάξει.

 

Όσα iphones έχουν περάσει από τα χέρια μου δε χρειάζονταν καμία προσπάθεια. Home button και plugin στον υπολογιστή. Σε δέκατα ήμουν έτοιμος.

 

Εντάξει αν έχει πρόβλημα το στέλνεις και σου δίνουν άλλη συσκευή από ανακατασκευή .

Πιστεύαμε ότι δεν γνωρίζεις τον τρόπο για να το φτιάξεις όχι ότι είχε πρόβλημα ή συσκευή. Αυτο ήταν το τελευταίο σενάριο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο έχει πρόβλημα. Αυτό ήταν γνωστό από την αρχή που δεν άναβε. Απλά ήθελα να δω αν μπορούσα με flash να περάσω το OS από την αρχή μπας και φτιάξει.

 

Όσα iphones έχουν περάσει από τα χέρια μου δε χρειάζονταν καμία προσπάθεια. Home button και plugin στον υπολογιστή. Σε δέκατα ήμουν έτοιμος.

 

Σου λεμε τοσοι ανθρωποι οτι δεν ειναι home button & plugin απλα, αλλα μαλλον δε το καταλαβαινεις! Στειλτο λοιπον να γλυτωσεις την ταλαιπωρια!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο έχει πρόβλημα. Αυτό ήταν γνωστό από την αρχή που δεν άναβε. Απλά ήθελα να δω αν μπορούσα με flash να περάσω το OS από την αρχή μπας και φτιάξει.

 

Όσα iphones έχουν περάσει από τα χέρια μου δε χρειάζονταν καμία προσπάθεια. Home button και plugin στον υπολογιστή. Σε δέκατα ήμουν έτοιμος.

 

Το home button και plug in είναι άλλος τρόπος. Λέγεται recovery mode.

Εμείς λέμε για dfu mode. Είναι διαφορετική διαδικασία και δεν εμφανίζει τίποτα στην οθόνη

Αν δεν μπορείς να το βάλεις σε dfu πες κάποιον που ξέρει. Δεν γίνεται να μην μπαίνει σε dfu

Το ότι δεν άνοιγε στην αρχή είναι λογικό. Θέλει χρόνο την πρώτη φορά αν το αφήσεις καιρό

 

Αν νομίζεις έχει πρόβλημα στειλτο πίσω.

Όμως ακόμα πιστεύουμε εδω μέσα με την εμπειρία μας ότι δεν μπορείς να το κανεις όχι ότι έχει πρόβλημα η συσκευή.

 

Να μου πεις το έβαλες dfu ξεκίνησε η διαδικασία και μετα σταμάτησε ξαφνικά εντάξει μάλλον έχει πρόβλημα η μητρική.

 

Πολύ όμως το κουράσαμε. Σου εξηγήσαμε την διαδικασία αρκετοί και αρκετές φορές.

Αν δεν μπορείς πήγαινε το στο service

Εθελοντικά βοηθάμε δεν πληρωνόμαστε. Προσπαθήσαμε να σε βοηθήσουμε το δυνατόν περισσότερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα iPhone 6s και παρατήρησα μετά από 3 μήνες χρήσης πως το home button απέκτησε ένα μικρό τζόγο. Δηλαδή χωρίς να το πιέσω ιδιαίτερα μπαίνει λίγο μέσα στο κάτω μέρος του. Δεν έχει κανένα λειτουργικό πρόβλημα και το τηλέφωνο γενικά δουλεύει μια χαρά.

 

Αν το πάω αντιπροσωπεία υπάρχει περίπτωση να το επισκευάσουν/αντικαταστήσουν για κάτι τέτοιο;

Μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό αλλά πραγματικά μου σπάει τα νέυρα όταν έχω μια συσκευή που κόστισε 800€. :(

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα iPhone 6s και παρατήρησα μετά από 3 μήνες χρήσης πως το home button απέκτησε ένα μικρό τζόγο. Δηλαδή χωρίς να το πιέσω ιδιαίτερα μπαίνει λίγο μέσα στο κάτω μέρος του. Δεν έχει κανένα λειτουργικό πρόβλημα και το τηλέφωνο γενικά δουλεύει μια χαρά.

 

Αν το πάω αντιπροσωπεία υπάρχει περίπτωση να το επισκευάσουν/αντικαταστήσουν για κάτι τέτοιο;

Μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό αλλά πραγματικά μου σπάει τα νέυρα όταν έχω μια συσκευή που κόστισε 800€. :(

 

Έτσι είναι το κουμπί δεν νομίζω να στο δεχτούν.

Κουμπί είναι σιγά. Εντάξει καταλαβαίνω κάποιοι ότι δίνουν αρκετά λεφτά για μια συσκευή αλλα δεν μπορούμε να ξεχάσουμε και τους νόμους της φυσικής.

Είναι πχ πλαστικό έχει φτιαχτεί με κάποιες ανοχές. Αν κουνιέται λίγο είναι μέσα στις ανοχές. Επίσης αν μαζεύει σκόνη κι εσύ πατάς πατάς όσο να ναι έχει φθορά

 

Δεν απευθύνομαι απόλυτα σε εσένα αλλα σε κάτι τέτοια πρέπει να έχουμε κι εμείς μια μικρή ανοχή.

 

Κι εμένα μαζεύει που και που σκόνη και ακούγεται χριτς χριτς.

Το ρίχνω λίγο οινόπνευμα το καθαρίζω και εντάξει.

Αν έβγαινε μια αθραυστη συσκευή πίστεψε με θα τα έκλειναν τα μαγαζιά τους όλοι αυτοί

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να παω στο iphone 6s,αλλα με προβληματιζει πολυ η μπαταρια.Ειχα το samsung galaxy s6 με αθλια μπαταρια(5 ωρες με φουλ χρηση).Γενικα η μπαταρια του iphone 6s τι λεει?με το ios 10 θα εχει καμια βελτιωση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να παω στο iphone 6s,αλλα με προβληματιζει πολυ η μπαταρια.Ειχα το samsung galaxy s6 με αθλια μπαταρια(5 ωρες με φουλ χρηση).Γενικα η μπαταρια του iphone 6s τι λεει?με το ios 10 θα εχει καμια βελτιωση?

 

Προσωπική μου εμπειρία.

Είδα βελτίωση σε μπαταρια και απόδοση με iOS 10.0.2

Βέβαια ολα εξαρτώνται από την χρήση που κανεις. Σίγουρα έχει καλύτερη μπαταρια από το S6

Εγώ βγάζω την ημέρα πολύ άνετα

Μέσο όρο έχω 1,5 μέρα αυτονομία

Και μια να έχω δεν με ενοχλεί έτσι κι αλλιώς φορτίζει γρήγορα

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια όμως. Δεν ξέρω αυτό αν σε βοηθάει.

Η χρήση μου είναι με την σειρά όπως μου εμφανίζονται στην κατανάλωση

Safari,YouTube,instagram,τηλέφωνο,twitter,viber και μηνύματα

 

Με την δίκη σου χρήση δεν μπορεί κανένας να ξέρει αλλα συγκριτικά με το s6 έχει καλύτερη

Και σε ταχύτητα είναι μέρα με την νύχτα. Υπέρ του iPhone

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν εχω προλαβει να βαλω ακομα την 10.χ.χ εχω εξισου πολυ καλα νουμερα με την 9.3.5.

 

Αυτη την στιγμη που μιλαμε... 22ω 44λεπτ αναμονη & 5ω.11λεπτ. χρηση και εχω υπολοιπο 33% μπαταρια. Ειμαι φουλ wifi-4g , στο διαλειμα τις δουλειας παιζω hearthstone , fb-mail-whatsapp-imsg και κλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που γονατίζει πραγματικά την μπαταρία όπως και σε κάθε συσκευή φαντάζομαι, είναι τα παιχνίδια ειδικά τα HD. Όποτε η χρήση αυτή μιας και δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη καλό είναι να επισυνάπτεται σαν κάτι έξτρα για να μην ζητάμε μετά τα ρέστα. Έχω βγάλει και κοντά 2 μέρες με πολύ απλή χρήση έχω φορτίσει και 3 φορές την ημέρα με gaming

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβως ειναι οπως τα λες...αυτο ισχυει σε ολες τις συσκευες....

το σκ μαλιστα που το χρησιμοποιησα 6:30 ωρες μονο για τα βασικα κυριως...μου εβγαλε 40 ωρες αναμονη...

ο καθενας πρατει αναλογα την χρηση...γιαυτο υπαρχουν και τα Powerbank - powercase κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το θελω κυριως για φωτογραφιες,facebook,messenger,snapchat, τηλεφωνα και γενικα wifi.Αντε και κανενα παιχνιδι (ελαφρυ)!! :) Edited by alexander13
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το θελω κυριως για φωτογραφιες,facebook,messenger,snapchat,τηλεφωνα και γενικα wifi.Αντε και κανενα παιχνιδι (ελαφρυ)!! :)

 

Δεν θα έχεις θέμα. Άνετα την ημέρα την βγάζεις.

Edited by stendor
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις jaibrake σε 9.3-9.3.5;

Ενας φιλος στα γρηγορα μου το εδειξε. Μου ειπε οτι δεν κρασαρει καθολου (iphone 6) αλλα μια ακομα αποψη θα ταν αρεστη!

Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία για όσους ενδιαφέρονται στο σκρουτζ εμφανίστηκε η έκδοση με τα 32gb αρκετά καλό deal πιστεύω

 

Το είδα κι εγώ προχθές και νόμιζα φάρσα είναι

Όντως αξίζει σε σχέση με τα 16gb που είναι οριακά λίγα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,επειδή θα ξαναγυρίσω σε ιος και στο 6s βλέπω ότι υπάρχουν δυο επεξεργαστές.Εχουν διάφορες σε ταχύτητα μπαταρία ;ποιες οι βασικές τους διάφορες σε καθημερινή χρήση;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,επειδή θα ξαναγυρίσω σε ιος και στο 6s βλέπω ότι υπάρχουν δυο επεξεργαστές.Εχουν διάφορες σε ταχύτητα μπαταρία ;ποιες οι βασικές τους διάφορες σε καθημερινή χρήση;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Έχουν σε μπαταρια σίγουρα. Ενα 10% είναι πιο οικονομικός ο tsmc

Αν πάρεις καινούργια συσκευή δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει

Σε μεταχειρισμένη αν κατεβάσεις μια εφαρμογή μπορείς να δεις αν φοράει tsmc η Samsung

 

Λετε να ερθει και για το 6s plus τα 32gb?

 

Υπάρχει το 6s plus σε 32gb πλέον αλλα δεν συμφέρει

Το 16αρι 690€

Το 64αρι 707€

Και το 32αρι 750€

 

Γενικά βλέπω ότι σε ολα τα μοντέλα εκτός του 7 οι τιμές των μεγάλων μνημών 64gb και άνω έπεσαν πολύ κοντά στα 16gb όποτε αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για μεγαλύτερη μνήμη.

Βλέπω κάτι διάφορες της τάξης των 25€ από 16gb σε 64gb

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλησπέρα,επειδή θα ξαναγυρίσω σε ιος και στο 6s βλέπω ότι υπάρχουν δυο επεξεργαστές.Εχουν διάφορες σε ταχύτητα μπαταρία ;ποιες οι βασικές τους διάφορες σε καθημερινή χρήση;

 

Επειδή έχω δοκιμάσει συσκευές και με τους δύο επεξεργαστές... πρακτικά δεν θα δεις καμία διαφορά μιας και η όποια ονομαστική διαφορά σε απόλυτες τιμές υπερνικάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει συσκευές και με τους δύο επεξεργαστές... πρακτικά δεν θα δεις καμία διαφορά μιας και η όποια ονομαστική διαφορά σε απόλυτες τιμές υπερνικάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας.

 

Είναι και αυτό μια άποψη με βάση

Σκέψου ενα βιντεάκι 5 λεπτών να δεις στο YouTube θα σου φάει πολύ παραπάνω από την διαφορά των επεξεργαστών μεταξύ τους

Όποτε μέσα στην μέρα δύσκολα θα βγάλεις συμπέρασμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει συσκευές και με τους δύο επεξεργαστές... πρακτικά δεν θα δεις καμία διαφορά μιας και η όποια ονομαστική διαφορά σε απόλυτες τιμές υπερνικάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας.

 

Συμφωνώ κι εγώ. ΑΝ υπάρχουν διαφορές, αυτές είναι αμελητέες/μη μετρήσιμες.

Ας προχωρήσει σε αγορά ο φίλος άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...