Jump to content

Η Νο 1, τρίτη σε καινοτομίες?


katsiko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ma kala alli douleia den exoume? ma se ola ta forum kapoios ma panta tha pei gia tin kalipsi tis Q!!! varethika!!!! opoios goustarei q as exei q kai opoios den goustarei apla na min tin protimaei!!! mania!!!

epeisis to gsmworld mono tin cosmote anaferei ws dual band diktio....epeisis ta alla dio diktia den anaferoun pouthena sto site tous oti xrisimopoioun to fasma twn 1800....kanw lathos?

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρουν ότι είναι dual γιατί το χρησιμοποιούν με υψηλή προτεραιότητα το 1800 και συνεπώς όχι για κάλυψη αλλά για χωρητικότητα(ΤΙΜ ΚΑΙ VODA) Τώρα όσον αφορά την Q εγώ θεωρώ ότι έχει γαμάτη πολιτική και γι'αυτό είναι η πρώτη εταιρία που έγινε τόσο αγαπητή σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα(παρά την έλλειψη MMS&GPRS) Sector άλλο το εσωτερικό roaming άλλο το εξωτερικό,στο εξωτερικό πληρώνεις τα μαλιοκέφαλά σου στο εσωτερικό τα πληρώνει η εταιρία....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (23 Δεκ. 2004 , 22:29)

 

Να σου εξηγήσω πού είναι εκτός τόπου και χρόνου το επίμαχο σχόλιο. Είναι στο ότι η συζήτηση περιστρεφόταν γύρω από το αν η Q έχει 900άρι ή 1800άρι σήμα και και ξαφνικά πετάς σαν επιχείρημα ότι η Q δεν έχει πανελλαδική κάλυψη. Και μάλιστα έβαλες και το "εκτός και αν" το οποίο δείχνει ότι ή το ένα θα συμβαίνει (900άρι σήμα) ή το άλλο (πανελλαδική κάλυψη). Δηλαδή αυτό που κατάλαβα ότι έγραψες είναι "η Q δεν έχει 1800άρι σήμα αλλά 900άρι, αλλιώς θα είχε πανελλαδική κάλυψη".

Αν ήθελες να πεις κάτι άλλο διευκρίνησέ το.

 

Όσον αφορά τα GSM sites, το συγεκριμένο (gsmworld) αποδείχτηκε ότι ήξερε τι ισχύει καλύτερα από εσένα.

 

 

Φίλε lewton

 

Το GSM World γράφει ότι του δηλώσει το κάθε δίκτυο, το αν η Q δηλώσει οτι καλύπτει όλη την Ελλάδα με 1800 είναι μάλλον η μισή αλήθεια, αφού όπου κάνει περιαγωγή με την Voda εξαρτάται απο την Voda αν θα είναι 900 ή 1800 - μήπως τώρα κατάφερα να το κάνω πιό κατανοητό για να το καταλάβεις;

 

Τώρα το τι ξέρω και τι δεν ξέρω δεν μπορείς να το κρίνεις γιατί δεν ξέρεις ούτε πόσο χρονών είμαι ούτε που δουλεύω... γι΄αυτό, μεγάλο μελομακάρονο να τρώς, μεγάλη κουβέντα να μην λές που λέει και η παροιμία...

 

Χρόνια πολλά φίλε μου, και αν χαλαρώσεις λίγο θα δεις οτι δεν αξίζει να αναλώνεσαι σε τέτοιες συζητήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri (24 Δεκ. 2004 , 08:59)

 

δεν αναφέρουν ότι είναι dual γιατί το χρησιμοποιούν με υψηλή προτεραιότητα το 1800 και συνεπώς όχι για κάλυψη αλλά για χωρητικότητα(ΤΙΜ ΚΑΙ VODA) Τώρα όσον αφορά την Q εγώ θεωρώ ότι έχει γαμάτη πολιτική και γι'αυτό είναι η πρώτη εταιρία που έγινε τόσο αγαπητή σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα(παρά την έλλειψη MMS&GPRS) Sector άλλο το εσωτερικό roaming άλλο το εξωτερικό,στο εξωτερικό πληρώνεις τα μαλιοκέφαλά σου στο εσωτερικό τα πληρώνει η εταιρία....

 

 

Htane fthnh kai san nea etaireia etreksan na th dokimasoun kapoioi opws egw alla apogohteythka,de milame gia tis times roaming ekswterikou ayto to eipa san paradeigma ston lewton gia na toy dwsw na katalabei oti h Q eksartatai apo th Vodafone sthn eparxia,p.x an den exei sima h voda de 8a exei kai h Q

Emena de mou aresei ayth h politikh me to eswteriko roaming oso gia to pia etaireia egine pio agaphth se syntomo xroniko diasthma 8a diafwnhsw,des cosmote apo thn arxh ths leitoyrgias ths kai se poso syntomo xroniko diasthma kseperase thn panafon,xwris kalo diktyo ton prwto xrono me problhmata stis kartes

Link to comment
Share on other sites

na rwtisw kati? to 900ari i cosmote ws xwritikotita to xrisimopoiei? i to xrisimopoieei kai ws kalipsi? diavaste ligo kati....Το νεοαποκτηθέν φάσμα στα 900 MHz έδωσε στην Εταιρία τη δυνατότητα να αυξήσει περαιτέρω τη χωρητικότητα του δικτύου της, αλλά και να ενισχύσει την υφιστάμενη ραδιοκάλυψη εντός κτιρίων στα μεγάλα αστικά κέντρα, καθώς και την κάλυψη περιοχών σε μεγαλύτερη ακτίνα από ό,τι με το φάσμα στα 1800 MHz

 

i to xrisimopoiei kai gia ta 2? exw mperdeftei...as me ksemperdepsei kapoios!!!

 

episis....Η Εταιρία αυτή τη στιγμή διαθέτει δίκτυο 2ης γενιάς (2,5G) με σημαντική χωρητικότητα. Αυτή προκύπτει από το διαθέσιμο ραδιοφάσμα, που αποτελείται από τα 2 x 25 MHz που της έχουν αρχικά παραχωρηθεί στη συχνότητα των 1800 MHz, καθώς και το φάσμα 2 x 5 MHz στη ζώνη E-GSM στα 900 MHz που αποκτήθηκε τον Ιούλιο του 2002.

 

toso kairo xrisimopoiei to 900ari??? lol...mas doulevoun?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PP6210 (24 Δεκ. 2004 , 09:42)

 

Το GSM World γράφει ότι του δηλώσει το κάθε δίκτυο, το αν η Q δηλώσει οτι καλύπτει όλη την Ελλάδα με 1800 είναι μάλλον η μισή αλήθεια, αφού όπου κάνει περιαγωγή με την Voda εξαρτάται απο την Voda αν θα είναι 900 ή 1800 - μήπως τώρα κατάφερα να το κάνω πιό κατανοητό για να το καταλάβεις;

 

Και πάλι είσαι εκτός θέματος όμως. Το θέμα είναι το σήμα της Q και όχι το σήμα της περιαγωγής της Q.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (24 Δεκ. 2004 , 01:05)

 

Den exei paneladikh kalypsh me to diko ths diktyo allo 8ema to ti einai me eswterikh periagwgh,otan phgaineis sto ekswteriko kai exeis periagwgh p.x sth Germania me TIM de mporeis na peis oti h TIM kalyptei olh th Germania afou mpainei se allo diktyo, to les kai to ksanales to xeis kanei kai esy karamela,nai einai sta 1800 me to diko ths diktyo kai otan mpainei se periagwgh ginete dual aytomata,

Δε διαφωνώ. Αν βρεις ένα σημείο όπου έχω γράψει ότι η Q έχει σήμα 1800 ακόμα και όταν είναι σε roaming με εταιρία που έχει 900 θα σου ρίξω θετική ψήφο στο κάρμα. :whistle:

Σταμάτα να παραποιείς τα γραφόμενά μου.

exw ypopsies oti ta pairneis apo th Q gia na eisai toso fanatikos me ayth thn etaireia,hr8e h wra na dhmiourghseis to neo fan club file lewton :whistle:

Δε σε έχω προσβάλλει (εκτός αν θεωρείς προσβολή το να σε στριμώχνω με επιχειρήματα) και είναι η δεύτερη φορά που με βρίζεις. Σου απάντησα την προηγούμενη αλλά προφανώς δεν είχες επιχείρημα να αντιπαραβάλεις...

Φαίνεται ότι έχεις προηγούμενα μαζί μου.

Το κάρμα μου προς απάντησή σου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 900άρι φίλε lewton η cosmote το χρησιμοποιεί κυρίως για κάλυψη...Αυτό φαίνεται και από τις ρυθμίσεις: έχει ανέβάσει τη C1 ενώ η C2 που δηλώνει τη προτεραιότητα είναι σχετικά χαμηλά.Ναι συμβάλλει στην αύξηση της χωρητικότητας αλλά λίγα πράγματα. Κοίτα το να ξεφορτωθεί κανένα συνδρομητή από τα 1800 μόνο κέρδος μπορεί να είναι με 4εκ συνδρομητές... :wacko: :lol: :D Ελπίζω να σε διαφώτισα!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri (25 Δεκ. 2004 , 10:53)

 

Το 900άρι φίλε lewton η cosmote το χρησιμοποιεί κυρίως για κάλυψη...Αυτό φαίνεται και από τις ρυθμίσεις: έχει ανέβάσει τη C1 ενώ η C2 που δηλώνει τη προτεραιότητα είναι σχετικά χαμηλά.Ναι συμβάλλει στην αύξηση της χωρητικότητας αλλά λίγα πράγματα. Κοίτα το να ξεφορτωθεί κανένα συνδρομητή από τα 1800 μόνο κέρδος μπορεί να είναι με 4εκ συνδρομητές... :wacko: :lol: :D Ελπίζω να σε διαφώτισα!!!

 

 

Όχι εμένα (όχι γιατί τα ήξερα αλλά γιατί μου πέφτουν βαριές τόσες τεχνικές γνώσεις) αλλά τον bezoss! ;) :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri (25 Δεκ. 2004 , 10:53)

 

Το 900άρι φίλε lewton η cosmote το χρησιμοποιεί κυρίως για κάλυψη...Αυτό φαίνεται και από τις ρυθμίσεις: έχει ανέβάσει τη C1 ενώ η C2 που δηλώνει τη προτεραιότητα είναι σχετικά χαμηλά.Ναι συμβάλλει στην αύξηση της χωρητικότητας αλλά λίγα πράγματα. Κοίτα το να ξεφορτωθεί κανένα συνδρομητή από τα 1800 μόνο κέρδος μπορεί να είναι με 4εκ συνδρομητές... :wacko: :lol: :D Ελπίζω να σε διαφώτισα!!!

 

 

ws swsto kai afto eimaste polloi e? diladi ta xristougenna tha stelnw sms kai tha ftanei to 2006? xm omorfa!!! :eek: elpizw na min exoume megalo provlima....persi me tin voda pou eixa den eixa provlima efevgan ta sms xwris provlima :whistle: na dw fetos....

Link to comment
Share on other sites

egw pisteyw oti ontws i cosmote epanapautike kai anekathen den eixe ipiresies na leme kai tou stravou to dikio...pada prwtopora itan i TIM stis nees ipiresies...kai meta i vodafone...i cosmote pali...akra tou tafou siwpi...oso gia to 2in1 mporoume se allo thema na to sizitisoume...alla exei 99%ekptosi...diladi sta 10lepta omilias..tha xrewtheis 1..

 

kales giortes kai kali prwtoxronia!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλουμε αναγκαστικά να πρωτοτυπήσει, ας δώσει ότι και οι άλλοϊ, πχ:

- πακέτα sms που "αγοράζονται" μαζί με τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας, όπως βόντα, ΤΙΜ.

- δίκτυο 3G για δοκιμή και κυρίως 3G στα καρτοκινητά της που είναι τελείως παραμελημένα!

- κάρτα 2 σε 1 όπως της ΤΙΜ...

και ο κατάλογος είναι μεγάλος!

Πόσο χρόνο θα τους πάρει να καταλάβουν πως όσο ασχολούνται αποκλειστικά με τη βελτίωση του "συναρπαστικού" i-mode, που δεν ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο, χάνουν συνδρομητές;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος katsiko (17 Δεκ. 2004 , 09:07)...γάτα ούτε ζημιά αφού από την παγκόσμια απρόσμενη διαφήμιση μέσω λεωφορειοπειρατίας, έδωσε ρέστα...

 

δηλαδή? πώς η λεωφορειοπειρατείας ωφέλησε την ΤΙΜ?

Link to comment
Share on other sites

paidia einai aparadektoi stin cosmote!!! twra to pira xamparoi!!! eida tin diafimisi tis tim pou leei gia to tim70! 70min xronos omilias kai 60 sms...free (kai kala) kai stin cosmote den exoun oute ena paketo me sms!!! den pane kala....aftoi exoun meinei oti i sindesi einai mono gia na milas:P xazomares.....

kali xronia :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6100/1.0 (05.16) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από bezoss

paidia einai aparadektoi stin cosmote!!! twra to pira xamparoi!!! eida tin diafimisi tis tim pou leei gia to tim70! 70min xronos omilias kai 60 sms...free (kai kala) kai stin cosmote den exoun oute ena paketo me sms!!! den pane kala....aftoi exoun meinei oti i sindesi einai mono gia na milas:P xazomares.....

kali xronia :)

 

Eytyxos pou kathe vlekeia ton allon den tin kanei kai i cosmote. ta "dorean" sms exeis ypologisei posi diafora exoun apo tin kanoniki xreosi?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Chris2k4 ( 4 Ιαν. 2005 , 08:06)

 

Wirelessly posted (Nokia6100/1.0 (05.16) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

Eytyxos pou kathe vlekeia ton allon den tin kanei kai i cosmote. ta "dorean" sms exeis ypologisei posi diafora exoun apo tin kanoniki xreosi?

 

 

ti ennoeis? den katalavainw.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ennoo oti ayta ta paketa me mynimata pou prosferei i Vodafone den exoun noima afou to ousistiko kerdos pou exeis einai mono 35c an pareis ta 50 sms kai €2.00 an pareis to paketo me ta 120.

 

Ayto pou ithela na po einai oti ayta ta paketa me propliromenous xronous, minimata ktl. einai kathara gia na exoun megalytero eisodima oi etairies apo kathe syndromiti kai den aposkopei sto symferon tou pelati.

Giayto den me endiaferei pou i cosmote den exei vgalei tetoia paketa.

 

Me synxoreis gia tin kathisterisi. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Chris2k4 ( 9 Ιαν. 2005 , 17:24)

 

Ennoo oti ayta ta paketa me mynimata pou prosferei i Vodafone den exoun noima afou to ousistiko kerdos pou exeis einai mono 35c an pareis ta 50 sms kai €2.00 an pareis to paketo me ta 120.

 

Ayto pou ithela na po einai oti ayta ta paketa me propliromenous xronous, minimata ktl. einai kathara gia na exoun megalytero eisodima oi etairies apo kathe syndromiti kai den aposkopei sto symferon tou pelati.

Giayto den me endiaferei pou i cosmote den exei vgalei tetoia paketa.

 

Me synxoreis gia tin kathisterisi. :D

 

 

na sou pw den to eixa meletisei...ara karta kai pali karta e? :D

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα χρόνου και μηνυμάτων για κάποιον που κάνει σταθερή και προβλέψιμη χρήση είναι πάντα συμφέροντα. Μου λέτε δηλ. ότι το 4ωρο που έχω με "ρίχνει" σε σχέση με το απλό όπου αν μίλαγα το ίδιο θα με έγδυνε;

Ας μην απορρίπτουμε μια υπηρεσία επειδή δεν την έχει το δίκτυο. Το σωστό είναι να την δώσει και όσοι θέλουν ας την πάρουν. Και έχει ΗΔΗ αργήσει πολύ η κοσμοτέ, με την επιθετική πολιτική της βόδιφον, θα έχει απώλειες. Και είναι κρίμα γιατί αντικειμενικά έχει καλύτερο δίκτυο.

Αλλά ξέχασα, η σκασίλα τους είναι οι i-mode over 3G σκουπιδο-υπηρεσίες που ετοιμάζουν!

Αν στο μέλλον βγει κάποια ακόμα πιο ασύμβατη τεχνολογία από το i-mode, να είμαστε βέβαιοι ότι η cosmote θα την αγκαλιάσει! Και το i-mode θα μείνει ένας ακόμα ξεχασμένος server όπως το mycosmos και το mycosmos view..

Όταν πέσει 2η η cosmote θα μάθει να φέρεται...

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αναφέρω ότι έχω και σύνδεση cosmote!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nosferatu (10 Ιαν. 2005 , 22:08)

 

Τα πακέτα χρόνου και μηνυμάτων για κάποιον που κάνει σταθερή και προβλέψιμη χρήση είναι πάντα συμφέροντα. Μου λέτε δηλ. ότι το 4ωρο που έχω με "ρίχνει" σε σχέση με το απλό όπου αν μίλαγα το ίδιο θα με έγδυνε;

Ας μην απορρίπτουμε μια υπηρεσία επειδή δεν την έχει το δίκτυο. Το σωστό είναι να την δώσει και όσοι θέλουν ας την πάρουν. Και έχει ΗΔΗ αργήσει πολύ η κοσμοτέ, με την επιθετική πολιτική της βόδιφον, θα έχει απώλειες. Και είναι κρίμα γιατί αντικειμενικά έχει καλύτερο δίκτυο.

Αλλά ξέχασα, η σκασίλα τους είναι οι i-mode over 3G σκουπιδο-υπηρεσίες που ετοιμάζουν!

Αν στο μέλλον βγει κάποια ακόμα πιο ασύμβατη τεχνολογία από το i-mode, να είμαστε βέβαιοι ότι η cosmote θα την αγκαλιάσει! Και το i-mode θα μείνει ένας ακόμα ξεχασμένος server όπως το mycosmos και το mycosmos view..

Όταν πέσει 2η η cosmote θα μάθει να φέρεται...

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αναφέρω ότι έχω και σύνδεση cosmote!

 

 

sosta ayta pou les. alla diafono se ena pragma.

aytes oi ypiresies me propliromenous xronous kai sms ktl. den exoun skopo na se dieykolinoun alla na se gdysoun xeirotera.

Apla vazontas 4 ores xrono omilias meta apo 2-3 mines pisteveis oti sou einai apolyta aparaitites kai theleis kai parapano. to idio kai me ta sms fysika.

Pros apofygi pareksigisis kai ego syndromitis cosmote sto 240. Kai epeidi kai ego tin patisa kai oi 4 ores mou eginan aparaitites ta leo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...