Jump to content

TV/FM tuner


Phoenix
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις ρυθμίσει σωστά την ένταση του ήχου στο Play Control;

(Control Panel --> Sounds and Audio Devices --> Volume --> Device Volume --> Advanced...)

 

Επίσης όταν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι σε υπάρχον post μπορείς να χρησιμοποιείς το http://www.myphone.gr/forum/image/edit.gif για να αποφύγεις τα συνεχόμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (23 Δεκ. 2004 , 00:35)

 

Έχεις ρυθμίσει σωστά την ένταση του ήχου στο Play Control;

(Control Panel --> Sounds and Audio Devices --> Volume --> Device Volume --> Advanced...)

 

Επίσης όταν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι σε υπάρχον post μπορείς να χρησιμοποιείς το http://www.myphone.gr/forum/image/edit.gif για να αποφύγεις τα συνεχόμενα posts.

 

που ακριβως εννοεις γιατι αυτο που μου λες δεν το βρισκω.....

μηπως εχουμε αλλο προγραμμα?

και sorry για τα post αλλα καταλαβαινεις τα νευρα μου.....

χμμ εννοεις τον πινακα ελενχου....

ολα ανεβασμενα στο φουλ ειναι....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκιμασα τα παντα και το μονο που καταφερα ηταν να εχω ενα πολυ χαμηλο ηχο(σχεδον τιποτα...)

συνδεσα τα παλια μου ηχεια κατευθειαν με την καρτα τηλεορασης και το αποτελεσμα το ιδιο.. και αρχισαν να μου μπαινουν αλλα στο μυαλο...

μηπως ρε παιδια ειναι ελατωματικη η συσκευη?(καηκε η καρτα ηχου της tv η κατι τετοιο?)

ωχ ωχ...αντε παλι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

paidia rotao edo giati den thelo na anoikso kainourgio thema.Loipon prin apo ligo agorasa to K-world USB 2.0 Combo TV BOX, exo sindesi tin keraia tis tileorasis,tin siskeuei stin usb thira kai sto reuma,ekana egatastasi tous drivers kai to programa pou eixe to cd alla molis pao na patiso gia na do tileorasi mou bgazei to minima: No Video Signal !!

exo kanei kati lathos??

peste mou re paidia giati mou erxetai na to klotsiso

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπον παιδια επαναφερω το θεμα για να μην ανοιξω καινουργιο....

γκρρρρ anyway.... :mad: :mad:

αφου δοκιμασα τα παντα με την συγκεκριμενη καρτα τηλεορασης την παω πισω(μια και καλυπτομαι απο εγγυηση).... τεσπα αφου περιμενα 1 ολοκληρο μηνα με παιρνουν σημερα τηλ και μου λενε οτι ολα ειναι οκ δεν υπαρχει προβλημα και οτι εγω δεν κανω κατι σωστα... αντε λεω οκ...ας το δοκιμασω ξανα μια και μολις εχω κανει φορματ το pc μου και ισως να φταιω εγω...

το αποτελεσμα το ιδιο.....

ειτε συνδεσω την καρτα ηχου με το pc,ειτε με τα ηχεια ο ηχος σχεδον ανυπαρκτος...(μολις που ακουγεται...)

ρε παιδια σχετικα με την δικα σας πειρα ειναι δυνατον σε κατι τετοιο να φταινε τα xp? να υπαρχει προβλημα με drivers η κατι τετοιο?

γιατι θα σκασω με το θεμα... επισης μιλησα με ενα φιλο μου τεχνικο και μου ειπε οτι παιζει μεγαλη πιθανοτητα να εχει "καει" η να ειναι καταστραμενη η καρτα ηχου(audio out) της καρτας tv μου...

απο την στιγμη που συνδεω την καρτα κατευθειαν με τα ηχεια και παλι δεν παιζει τι αλλο μπορω να δοκιμασω? η τι αλλο μενει?

μηπως να ξαναπαω αυριο στο μαγαζι που την πηρα και να γινει ΧΑΜΟΣ? γιατι μου φαινεται οτι την πατησα κυριολεκτικα....(98 εβρω δεν ειναι και λιγα...) :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για winfast εχω την xp και παιζει τζαμι... ισως χρειαζεσαι ενα καλωδιακι που απο το Line out της καρτας να παει στο Line in της καρτας ηχου σου κι απο κει να κανεις ολες τις ρυθμισεις ωστε να παιρνει ηχο απο το Line in ... Οσο για το χρωμα για δοκιμασε ρυθμισεις σε hungary pal (δεν ξερω γιατι αλλα νομιζουν οτι ειμαστε ουγγροι!). Αυτες οι ρυθμισεις στην Pci μου παιζουνε τζαμι... με εξωτερικη κεραια παντα ε;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για winfast εχω την xp και παιζει τζαμι... ισως χρειαζεσαι ενα καλωδιακι που απο το Line out της καρτας να παει στο Line in της καρτας ηχου σου κι απο κει να κανεις ολες τις ρυθμισεις ωστε να παιρνει ηχο απο το Line in ... Οσο για το χρωμα για δοκιμασε ρυθμισεις σε hungary pal (δεν ξερω γιατι αλλα νομιζουν οτι ειμαστε ουγγροι!). Αυτες οι ρυθμισεις στην Pci μου παιζουνε τζαμι... με εξωτερικη κεραια παντα ε;

 

χρωμματα κτλ ολα ειναι....jet.....

ηχο ομως γιοκ.... :mad:

δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...

εχω 1,5 μηνα ασχολουμαι με αυτο το πραγμα....

μου ρχεται να το πεταξω απο το παραθυρο...

σχετικα με το καλωδιο που λες το χω αλλα και παλι δεν βγαινει ακρη.....

Link to comment
Share on other sites

το Line out της καρτας tv στο Line in της καρτας tv... το line out της καρτας ηχου στα ηχεια.. εγω ετσι το εχω (βεβαια σε μενα το Line out της καρτας ηχου παει απλα στο στερεοφωνικο, αλλα τελως παντων....). Ισως και με τις ρυθμισεις του ηχου του Pc να πρεπει να παιξεις λιγο αφου ειναι ενταξει η καλωδιωση..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

το Line out της καρτας tv στο Line in της καρτας tv... το line out της καρτας ηχου στα ηχεια.. εγω ετσι το εχω (βεβαια σε μενα το Line out της καρτας ηχου παει απλα στο στερεοφωνικο, αλλα τελως παντων....). Ισως και με τις ρυθμισεις του ηχου του Pc να πρεπει να παιξεις λιγο αφου ειναι ενταξει η καλωδιωση..

 

χμμμ κατσε λιγο γιατι μπερδευτηκα τωρα.....

τα ηχεια που εχω(5.1) μπαινουν μονο σε μια "θυρα" που προφανως ειναι και το line out του pc..(απο πουθενα αλλου δεν παιζουν....) κατω απο εκει βαζω την καρτα tv με καλωδιο που ξεκιναει απο το tv tuner(audio out...).. αυτο λοιπον το καλωδιο ειτε το βαλω στο pc ειτε στα ηχεια δεν παιρνω ηχο(παιρνω δηλαδη αλλα απελπιστικα χαμηλο... εως ανυπαρκτο...)

αποκλειεις να ειναι προβλημα της συσκευης???

Link to comment
Share on other sites

γενικα στο pc εχεις ηχο; Υποθετω οτι τα ηχεια εχουν καποιου ειδους ενισχυση επανω ετσι; Μηπως βαζεις το Line out της καρτας στην εισοδο του μικροφωνου; Εχεις τσεκαρει και τις ρυθμισεις ηχου του Pc για την ενταση του Line in ετσι; Αφου η καρτα πηγε κι ηρθε απο τσεκ και σου λενε οτι ειναι οκ μαλλον πρεπει να τσεκαρεις και συ ολες τις πιθανοτητες απο μερια σου... Απο τις ιδιοτητες της καρτας ηχου μεχρι τις ρυθμισεις του υπολογιστη. Και κυριως αν εχεις ηχο στα ηχεια απο τα υπολοιπα προγραμματα βεβαια.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

γενικα στο pc εχεις ηχο; Υποθετω οτι τα ηχεια εχουν καποιου ειδους ενισχυση επανω ετσι; Μηπως βαζεις το Line out της καρτας στην εισοδο του μικροφωνου; Εχεις τσεκαρει και τις ρυθμισεις ηχου του Pc για την ενταση του Line in ετσι; Αφου η καρτα πηγε κι ηρθε απο τσεκ και σου λενε οτι ειναι οκ μαλλον πρεπει να τσεκαρεις και συ ολες τις πιθανοτητες απο μερια σου... Απο τις ιδιοτητες της καρτας ηχου μεχρι τις ρυθμισεις του υπολογιστη. Και κυριως αν εχεις ηχο στα ηχεια απο τα υπολοιπα προγραμματα βεβαια.

τα παντα δουλευουν ρολοι εκτος απο αυτο.....

κανενα προβλημα πουθενα...

θα το δοκιμασω αυριο στο pc ενος φιλου και μονο εκει θα βγαλω τελικα συμπερασμα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως ξέρει κανείς τι chip "φοράνε" οι α) winfast TV USB II Deluxe (Leadtek) και β) η Leadtek TV 2000 Expert ;

Γνωρίζει κανείς ποιες καινούργιες κάρτες φοράνε τα chipακια Bt878 / Bt879?

Θεωρείτε ότι οι εξωτερικές usb κάρτες είναι καλύτερες?

Ευχαριστώ πολύ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

fredarras μηπως εχεις laptop;;;;

Ενας φιλος μου με φορητο εχει το ιδιο problem αλλα ειναι λογικο γιατι το line in δεν εχει ενισχυτη ενω το speaker in εχει.Γι αυτο τα ηχεια σου παιζουν κανονικα ενω η καρτα τηλεορασης οταν την εχεις στο τερμα δεν ακουγεται δυνατα.

Εγω ομως εξακολουθω να πιστευω οτι δεν εχεις βρει ακομα το line in ή δεν το εχεις ρυθμισει σωστα.

Εξαλλου αποκλειεται να εχεις 5.1 ηχεια και να παιζουν ολα απο μια θυρα οπως αναφερεις πιο πανω.

P@niS
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά μιας κάρτας τηλεόρασης, ειδά μια στη σελίδα του ΠΛΑΙΣΙΟ την AVERMEDIA AVER TV GO 007 FM, σε αρκετά χαμηλή τιμή και έχει FM RADIO, REMOTE CONTROL, TELETEXT, προεπισκόπιση ως και 16 καναλιών και μπορεί να καταγράψει σε MPEG 1,2,4

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=29&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=235415&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Ξέρει κάποιος αν είναι καλή στα χαρακτριστικά της και σε ποιότητα εικόνας; (στην τιμή είναι σίγουρα!) :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι chip "φοράνε" οι α) winfast TV USB II Deluxe (Leadtek) και β) η Leadtek TV 2000 Expert ;

Γνωρίζει κανείς ποιες καινούργιες κάρτες φοράνε τα chipακια Bt878 / Bt879?

Θεωρείτε ότι οι εξωτερικές usb κάρτες είναι καλύτερες?

Ευχαριστώ πολύ!!!! :)

το μονο που ξερω σχετικα με το τσιπ τις Leadtek TV 2000 Expert ειναι οτι δεν ειναι ιδιο με του προηγουμενου μοντελου δηλαδη του Leadtek TV 2000 ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

το μονο που ξερω σχετικα με το τσιπ τις Leadtek TV 2000 Expert ειναι οτι δεν ειναι ιδιο με του προηγουμενου μοντελου δηλαδη του Leadtek TV 2000 ΧΡ

 

Σε ευχαριστώ πολύ snik για την βοήθεια παρά λίγο να την πάταγα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω την Leadtek WinFast Tv USB II και δεν είμαι ικανοποιημένος.

Υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση πχ στην απεικόνιση σε ποδοσφαιρικούς αγώνες και γενικώς όταν είναι γρήγορη η εναλλαγή εικόνας η κάρτα με απογοητεύτει..

Θα πρότεινα γενικώς σε αυτόν τον τομέα προϊόντα της Pinacle..Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά παίρνεις εγγυημένα πράγματα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω την Leadtek WinFast Tv USB II και δεν είμαι ικανοποιημένος.

Υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση πχ στην απεικόνιση σε ποδοσφαιρικούς αγώνες και γενικώς όταν είναι γρήγορη η εναλλαγή εικόνας η κάρτα με απογοητεύτει..

Θα πρότεινα γενικώς σε αυτόν τον τομέα προϊόντα της Pinacle..Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά παίρνεις εγγυημένα πράγματα.

Δοκίμασες κάποιο άλλο πρόγραμμα εκτός του εργοστασιακού; Π.χ. το DScaler; Σου δίνει πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας...

Link to comment
Share on other sites

και παντα να παιρνετε καλωδιο για δορυφορικο πιατο καθως ειναι θωρακισμενο και εχει αριστη ποιοτητα εικονας

freddaras παε ενα minijack(ετσι λεγεται)2-1 βαλε τα ηχεια σου στο ενα βυσμα βαλε το audio out της tv στο αλλο και μετα βαλτα ολα πανω στο Line ιn και φροντησε απο το μενου επιλογων να ειναι ενεργοποιημενο αυτα απο εμενα

 

pc tv pro εχω και μπορω να πω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα imo :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες κάποιο άλλο πρόγραμμα εκτός του εργοστασιακού; Π.χ. το DScaler; Σου δίνει πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας...

Όχι δεν το είχα ακουστά.Θα το ψάξω και θα το δοκιμάσω.Ευχαριστώ :)

 

Edit : Μιλάμε για αυτό εδώ έτσι ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα ακουστά.Θα το ψάξω και θα το δοκιμάσω.Ευχαριστώ :)

 

Edit : Μιλάμε για αυτό εδώ έτσι ;

Ναι, για αυτό μιλάμε, δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς ;)

Link to comment
Share on other sites

To έβαλα αλλά πιθανόν επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς ρυθμήσεις να κάνω και που,μου βγάζει ένα μήνυμα με πράσινα γράμματα error και ένα path και κατάφερα να το κάνω να παίξει μόνο ένω ανοίγω το εργοστασιακό πρόγραμμα.

Λέει οτί δεν μπορεί να παίξει,το κάνω ελαχιστοποίηση και μετά παίζω από το DSCALLER με το μύνημα να εξακολουθεί.

Κοίταξα τα μενού,σαν sources έχει επιλογή "patterns" και "winfast tv"

Εγώ επέλεξα το δεύτερο και μετά έκανα ότι είπα.

Μετά μπήκα και στο setup συχνοτήτων,το έβαλα στη γερμανική,το έβαλα να ψάξει αλλά δεν βρήκε τπτ..

Δεν ξέρω αν κάνω σωστά ..βασικά δεν ξέρω τι κάνω :p

Και στο εργοστασιακό πρόγραμμα τυχαία βρήκα τις σωστές ρυθμίσεις,φαντάσου!

Θυμάμαι ότι όταν το είχα στην Ελλάδα δεν έπιανε τίποτα και όταν το έβαλα νομίζω στη γερμανία βρήκε όλα τα κανάλια

Μήπως,όταν έχεις χρόνο μπορείς κάπως να με κατευθύνεις ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

paidia thelw mia karta tileorasis/radio pou na exei controll k na exei record wste mporw na grapsw px kamia tainia !!

ayth kalh einai ???

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=TVRadio&cp_id=55443

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά μιας κάρτας τηλεόρασης, είδα μια στη σελίδα του ΠΛΑΙΣΙΟ την AVERMEDIA AVER TV GO 007 FM, σε αρκετά χαμηλή τιμή και έχει FM RADIO, REMOTE CONTROL, TELETEXT, προεπισκόπιση ως και 16 καναλιών και μπορεί να καταγράψει σε MPEG 1,2,4

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=29&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=235415&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Ξέρει κάποιος αν είναι καλή στα χαρακτριστικά της και σε ποιότητα εικόνας; (στην τιμή είναι σίγουρα!) :)

 

Είχα ρωτήσει μια σελίδα πριν αλλά δεν πήρα καμία απάντηση...

 

Ξέρει κάποιος αν είναι καλή κάρτα TV;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...