Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λιγα παραπανω δε μπορεις; για το 640; ή εστω μεταχειρισμενο; ;)

 

θελω κινητο αμεσα , απλα ρωταω μηπως υπαρχει κατι αναλογο σε android

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε μου εμενα σε ευρω μου το βγαζει 160.46 για το χρυσο +4 και κατι ευρω για τα αλλα χρωματα (δεν θελω χρυσο)

 

για την υποστηριξη που δεν υπαρχει στην κοινοτητα ειναι ενα θεμα

 

Είναι λογικό να μην έχει ακόμα την ίδια υποστήριξη, σιγά σιγά θα έχει.

Μην βλέπεις ποτέ τις τιμές στα κινεζομάγαζα σε ευρώ.

αυτο ακριβως! αστο δολλαρια ;)

1. Εγώ λέω να κοιτάξεις και το redmi note 3 pro αν δεν έχει πρόβλημα με το μέγεθος.

 

2. Διαφορετικά πάρε το απλό 3άρι.

 

Sent from my HM 1SW using Tapatalk

1.συμφωνω απολυτα!

2.για ~20 ευρω παραπανω, αξιζει το προ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί λίγο...

Έχω βρει κάποια κινητά μεταχειρισμενα

Ulefone power 140 ευρώ

Xiaomi redmi 3 140 ευρώ

Meizu mx4 100 ευρώ με ένα μικρό σημαδακι

Meizu m2 note 120 ευρω

 

Τα λεφτά που μπορώ να δώσω είναι μέχρι 150 ευρώ.. Και πιο λίγα ακόμα αν γινόταν..

Εγώ αυτό που χρειάζομαι πιο πολύ είναι μια ωραία μεγάλη οθόνη γιατί ασχολούμαι με την φωτογραφία και θέλω να βλέπω καθαρά. Να είναι κάπως γρήγορο και να μην κολλάει. Και φυσικά η μπαταρία του μιας και είμαι όλη μέρα πάνω από το κινητό... Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου..

 

Από αυτά που σας έδειξα ποια λέτε εσείς?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 15-20 € παραπάνω και πάρε το LG magna. Πολύ καλό κινητακι σε αυτά τα λεφτά. Αλλιώς δες το lumia 640. Κινηταρα κι αυτό και παίρνει windows 10.

Μην τα τσιγκουνευτεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξέρεις έχω το power.

Σε σχέση με.το ΧΙΑΟΜΙ (που δεν έχω) το power έχει FHD οθόνη 5.5', 3 γιγα ΡΑΜ και μεγαλύτερη μπαταρία.

Στα Χαρτιά το Power είναι στο πάνω καμματι τηs μέσης κατηγορίας, σε άλλη κλάση σε σχέση με το ΧΙΑΟΜΙ .

Και η ΡΟΜ του Ρower είναι καθαρα διεθνής, χωρίς ανάγκη να περάσεις custom ROM, για να έχεις ελληνικα, GAAPS κτλ.

 

Βέβαια η Ulefone τώρα χτιζει ονομα και ανεβαινει δυνατά

Ή ΧΙΑΟΜΙ έχει χτισεινονομα εδώ και δύο χρόνια, αλλα προσανατολιζεται ακομα κυριως στην Ασιατική Αγορά.

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα το 550.... ενταξει το κινητο βλεπεται πιστευω. θα κανω και restore το account απ ο τα 10 αρια και θα ειναι ακριβως το ιδιο.. ουτε γατα ουτε ζημια και για 80€
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω την μεγάλη μετάβαση και να πάω σε ένα από αυτά... Αρκετά μπερδεμένος θα ήθελα την γνώμη σας....Ευχαριστώ χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!!

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ψαχνω κινητο εδω και μια εβδομαδα εως 180ευρω και εχω ψαξει αρκετα και εχω βρει αυτα τα δυο κινητα που τα εχει αγορασει αρκετος κοσμος και λενε οτι ειναι καλα αλλα και τα specs τους ειναι αψογα! Τώρα δεν ξερω ποιο απο τα δυο να αγορασω τα αρνητικα του Huawei ειναι η διαρκεια μπαταριας και η φωτεινοτητα οθονης. Τωρα για το Meizu δεν ξερω ακριβως... Εσεις ποιο μου προτεινετε? Γενικα θελω καλη καμερα,οθονη , να μην κολλαει, γρηγορο σερφαρισμα, και να μην crasharουν τα apps λογω κινητου

υπαρχει καποιο αλλο κινητο που πιστευετε οτι ειναι καλυτερο σε αυτην την τιμη ?

 

Για το P8 Lite έχε υπόψη από την προσωπική μου εμπειρία. Αν το θες για βαριά παιχνίδια, ξέχνα το τελείως όπως και το 95% των κινητών αυτής της κατηγορία τιμής, τρέχα να πληρώσεις 600 και βάλε για άλλο. Αν θες πραγματικά καλό κινητό με τεράστια αξιοπιστία κι εμπειρία χρήσης και τα δυο είναι άριστα αφού για πάρεις ανάλογη εμπειρία από τα γνωστά κορεάτικα και γιαπωνέζικα, 300άρι και 500άρι ευρουλάκια και παραπάνω θα βάλεις να τα πληρώσεις. Μόνο για την μπαταρία του P8 Lite. Αν το επιλέξεις να το πάρεις θα είσαι στην 5.0. Τώρα που βάλαμε επίσημη Marshmallow εκ του πλαγίου - η ελληνική αντιπροσωπεία όπως όλες οι άλλες είναι για το ακατανόμαστο μέρος του ανθρωπίνου σώματος - θα κερδίσεις πολύ, από 2200 mAh είναι σα να έχεις 2500 mAh δείγμα του ότι έχουν κάνει άριστη δουλειά αμφότεροι.

 

Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα, και τα δύο κινητά που σκέφτεσαι έχουν τεράστια διαφορά στην οθόνη. Σε βολεύει το 5.5 ιντσών του Meizu που είναι 1080p σε αντίθεση με το 5 ιντσών P8 Lite και 720p; Τότε καλύτερα προτίμησε το Meizu. Εκεί προσωπικά θα έκρινα την προτίμησή μου στη θέση σου σε σχέση με το πόσο θα με βολεύει χρηστικά αλλά προτίμησα το Lite και για άλλους πρακτικούς λόγους.

 

Σε σύγκριση "ποιο έιναι ωραίο και καλό", θα έκλινα στο Meizu. Σε πιο ψαγμένες απαιτήσεις, ίσως ισοδύναμα και τα δύο με πολλές παραχωρήσεις αμφότερα.

 

Για το μόνο που δεν έχω απολύτως καμία άποψη είναι πόσο καλή κάμερα έχει το Meizu. Λογικά δεν πρέπει να έχει και πολύ σημαντικές διαφορές με το Huawei αλλά δεν το έχω πιάσει ικανοποιητικά για ένα διάστημα να δω τι κάνει, μόνο σκάλισμα του έχω κάνει που έτυχε να το δω.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Όπως ξέρεις έχω το power.

Σε σχέση με.το ΧΙΑΟΜΙ (που δεν έχω) το power έχει FHD οθόνη 5.5', 3 γιγα ΡΑΜ και μεγαλύτερη μπαταρία.

Στα Χαρτιά το Power είναι στο πάνω καμματι τηs μέσης κατηγορίας, σε άλλη κλάση σε σχέση με το ΧΙΑΟΜΙ .

Και η ΡΟΜ του Ρower είναι καθαρα διεθνής, χωρίς ανάγκη να περάσεις custom ROM, για να έχεις ελληνικα, GAAPS κτλ.

 

Βέβαια η Ulefone τώρα χτιζει ονομα και ανεβαινει δυνατά

Ή ΧΙΑΟΜΙ έχει χτισεινονομα εδώ και δύο χρόνια, αλλα προσανατολιζεται ακομα κυριως στην Ασιατική Αγορά.

ναι το γνωριζω οτι το εχεις:D

 

αυτο με την ρομ εχεις δικιο ναι..

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

 

1) περι αγορας: τι ρομ διαλεγω; και αν πρεπει να γραψω και την εκθεση απο κατω που γραφουν πολλοι :Ρ

οπως ειπα διαβασα για ρομ και τετοια.και δεν εχω θεμα να ασχοληθω.καλυτερα κιολας να τα κανω πριν περασω στο κιν σιμ και εφαρμογες

 

 

Φίλε μου καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Εγώ για τον αδελφό μου που παρήγγειλα το Redmi Note 3 την έκδοση με τα (2/16) από το Vickmall το πήρε με την πολύγλωσση έκδοση και μέχρι τώρα δεν έχει το παραμικρό θέμα.

Όσο για το σεντόνι δεν τους γράφω πλέον τίποτα, στην αρχή τους έγραφα κάτι μόνο για την δηλούμενη αξία, αλλά πλέον τα ξέρουν απέξω και ανακατωτά και δεν χρειάζεται να τους γράψεις κάτι, φροντίζουν αυτοί να έρθει στην πόρτα σου γρήγορα και χωρίς ταλαιπωρία.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη επειδή το έχω και εγώ το G2 πρόσεξε τι θα επιλέξεις γιατί βλέπω να τρως "πικρα" στο τέλος και να ξαναγυρίζεις στο G2 όπως και εγώ, πιστεύω ότι είναι μια συσκευή που σε κακομαθαίνει προσωπική μου γνώμη είναι ότι στα χρήματα που θα δώσεις δεν θα είσαι ευχαριστημένος με αυτό που θα πάρεις έχε υπόψιν σου βέβαια ότι το δικό μου είναι root με cloudy rom και με ένα ιδιαίτερο σετάρισμα και πάντα σου μιλάω με βάση τις δικές μου απαιτήσεις πχ η δόνηση στο xiaomi είναι πολύ χαλαρή και τρίζει "ίσως να είναι και η παραξενιά μου δεν ξέρω" ξανασκέψου το φιλικά Μιχάλης

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε Μιχάλη καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτά που λες. Και εγώ ένα χρόνο τώρα που το έχω μόνο τα καλύτερα έχω να πω, φοβερή οθόνη, πολύ καλή κάμερα, μπαταρία που δεν με έχει αφήσει ποτέ και ένα ωραίο λειτουργικό με πολύ χρηστικές εφαρμογές από την LG που μου έχουν λύσει τα χέρια. Εγώ το έχω ακόμα με την στοκ ΡΟΜ και δεν σκέφτομαι να το πειράξω.

Ασε δε τις μαζεμένες του διαστάσεις για κινητό 5,2".

Η δόνηση δεν με ενδιαφέρει καθώς δεν την χρησιμοποιώ ποτέ (προσπαθώ να έχω την μπαταρία μου στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και δεν θέλω να την καταστρέφω με την δόνηση).

Αλλά εφαρμογές όπως το quick memo τις χρησιμοποιώ καθημερινά.

Αυτά θα μου λείψουν από το G2, αν και προς το παρόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για πώληση, οπότε το κρατάω μέχρι νεοτέρας...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα εφόσον δίνεις έως 200 ευρώ να κάτσεις στ' αυγά σου. :p

 

Το G2 είναι από τις λίγες συσκευές όπως και το Note 3 που βγήκαν το 2013 μεν αλλά στέκονται ακόμα πολύ καλά. Πρακτικά δεν υπάρχει ακόμα λόγος αλλαγής πέρα από την φαγούρα που έχουμε για νέα gadjets.

Link to comment
Share on other sites

1 επιλογη G4 με ρίσκο όπως λες...

Η αμέσως επόμενη επιλογή για μενα είναι το P8

 

----> LG G4 από 294,95€ (skroutz)

http://www.skroutz.gr/s/6592480/LG-G4-32GB.html

 

---->Huawei Ascend P8 από 261,80€ (skroutz)

http://www.skroutz.gr/s/6870822/Huawei-Ascend-P8-16GB.html

 

 

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που είπα να παρω είναι γιατί τα έχει ένας ξάδερφος μου και γι'αυτο είπα να το πάρω σαν δεύτερη συσκευή, αλλά έχετε δίκιο, πολύ παλιές συσκευές κ υπερεκτιμημένη!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_334004.html

Θέλω να διαθέσω γύρω στα 30€.

Παίζει hevc 265 1080p?

Είναι αξιόπιστο;

να δω κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογή της επόμενης μου συσκευής. Όπως βλέπετε και στον τίτλο είμαι ανάμεσα στις δίκαρτες εκδόσεις του G4 και P8. Σημαντικός παράγοντας, περα απο τα κλασικα μπαταρια/καμερα, είναι το service, γιατι το zenfone 2 που είχα μεσα σε ενα χρονο το εστειλα και γω δε θυμαμαι ποσες φορες για επιδιόρθωση. Για το LG ξέρω οτι υπάρχει 2ετης εγγυήση απο LG Hellas για το P8 δεν γνωριζω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από το Z3 compact που ήμουν πολύ ευχαριστημένος σε αυτονομία και λειτουργίες αλλά όχι σε αξιοπιστία πήγα σε Note 4 που κέρδισα πολύ σε ποιότητα κατασκευής και κάμερα αλλά η αυτονομία χαντακώθηκε.

 

Τώρα σκέφτομαι κάτι με καλή αυτονομία και καλό all-around

 

Σκέφτομαι το Mate 8 αν και παίζουν και τα Z3 σκετο, Flex 2, G4 Dual (που δεν εχουν θεμα με τη μητρική), Mate S, Nexus 5X.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι ; Από 200 έως μαξ 500 ευρώ.

Το S6 Edge+ αξίζει τα πάνω απο 500 που ζητάει ;

 

Μπερδεμένος mode on :lol:

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ3 το εχω και μπορω να σου πω οτι εχει την πιο μεγαλη αυτονομια που εχω συναντησει ever και χωρις να προσπαθω ( πριν ειχα G2).

Το Flex 2 δεν εχει και τοσο καλη αυτονομια , το ειχα 7-8 μερες.

Το S6 Edge+ δεν με τρελανε και δεν με βολεψε η καμπυλη στην οθονη, γενικα ομως δεν με βολευει η Samsung γιατι δεν μπορω να παρω root access χωρις να χασω εγγυηση.

 

Μου ειναι πλεον δυσκολο να παω σε συσκευη που εχει λιγοτερη αυτονομια απο το Ζ3.

Να σου προτινω οπως καταλαβες δεν εχω κατι περαν του Z3 αλλα δεν θα ηθελα να το πληρωσεις 300 € :D

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...