Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου εμενα σε ευρω μου το βγαζει 160.46 για το χρυσο +4 και κατι ευρω για τα αλλα χρωματα (δεν θελω χρυσο)

 

για την υποστηριξη που δεν υπαρχει στην κοινοτητα ειναι ενα θεμα

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι λογικό να μην έχει ακόμα την ίδια υποστήριξη, σιγά σιγά θα έχει.

Μην βλέπεις ποτέ τις τιμές στα κινεζομάγαζα σε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κοιτάξεις και το redmi note 3 pro αν δεν έχει πρόβλημα με το μέγεθος.

 

Διαφορετικά πάρε το απλό 3άρι.

 

Sent from my HM 1SW using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!!

Χριστός Ανέστη, εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους.

 

Συγνώμη, μόλις με ενημέρωσε ότι πρέπει οπωσδήποτε να είναι από κατάστημα Κωτσόβολο, έχει ένα πιστωτικό υπόλοιπο εκεί και θέλει να το χρησιμοποιήσει.

 

Δείτε εδώ:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones

Να έχει επίσης αρκετά καλή φωτογραφία/βίντεο στην κάμερα...

Καμία γνώμη? Όπως βλέπετε οι επιλογές του είναι πολύ περιορισμένες.

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και Χριστος Ανεστη.

Εδω και αρκετο καιρο ειμαι σε αναζητηση καινουριας συσκευης

 

οπως γραφω και στον τιτλο του θεματος ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 κινητα.

οι τιμες στο skroutz ειναι :

Samsung Note 4 : 420 ευρω

Lg V10 :402 ευρω

αναφορικα λεω πως δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η τιμη αλλα περισσοτερο η επενδυση σε μια συσκευη απο τις 2 στα επομενα χρονια.

το sammy ειναι του 2014 (Σεπτέμβριο)

το LG ειναι το 2015 (Οκτώβριο)

 

Ποιες ειναι οι Αναγκες μου:

 

  1. Μεγαλη οθονη ανω των 5.5''
  2. Μεγαλη μνημη για διαχειριση των βαριων εφαρμογων χωρις lag.
  3. Γρηγορη αποκριση του Κινητου οσον αφορα τις λειτουργιες του ως τηλεφωνο (κλησεις , sms, αποθηκευση επαφων)
  4. η χρηση του ως Gps παλι επισης γρηγορης αποκρισης ... Να μην περιμενω να κλειδωσουν οι δορυφοροι και να εχω φτασει στον προορισμο μου....
  5. η καλη του αποκριση στις εφαρμογες ( Gmail , Viber , Skype )
  6. η καθαροτητα του Ηχου σε εφαρμογες οπως music players και Youtube
  7. η καμερα του οπως για παραδειγμα εχω δει οτι το lg εχει πολυ καλες κριτικες και εδω στο Lg βαζω +
    (συν selfie)
  8. η επεκταση της Μνημης του
  9. η πιστοτητα του ακουστικου οταν μιλάω στο τηλεφωνο

ερχομαι απο galaxy S3 και ειμαι κατοχος του smartphone εδω και 1 1/2 χρονο το εχω rootαρει και του εχω φορεσει μια αλλη rom (HyperRom) με overclocking στο 1.7 Ghz το κινητο μου ειναι αριστο για την χρηση που το κανω οποτε θα ελεγα οτι μετα τον χρονο δεν με πολυενδιαφερει η εγγυηση .

Αυτο που θελω να πω ειναι η σταθεροτητα του interface του κινητου να ειναι καλη.

Για παραδειγμα στο samsung οταν το πηρα μετα απο το φορτωμα αρχισε και κολλουσε... ομως εφτιαξε αμεσως μετα το overclocking και την καινουρια rom.

Ποιος μου λεει λοιπον οτι η lg θα ειναι καλυτερη απο το sammy ή και το αντιθετο.

Επειδη επενδυω τα χρηματα μου σε μια συσκευη πρεπει λοιπον να ξερω τι να διαλεξω ωστε να εχω ενα κινητο που σε βαθος χρονου να βγαλει τα λεφτα του.

Υποψιν οτι το nexus 6p δεν με ενδιαφερει για τον λογο του οποιου δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια και η μνημη του δεν ειναι επεκτασιμη.

οσον αφορα την μπαταρια νομιζω οτι εδω εξαρταται απο την χρηση οποτε δεν θα ηθελα να ασχοληθω ξεροντας οτι συνηθως κρατουν 1-2 ημερες .

 

Ευχαριστω Πολυ και θα ηταν ενδιαφερον να συζητησω μαζι σας

Edited by arhos
masterD
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα φιλε ξεκαθαρα v10 !! Καιρος να φυγεις απο το touchwiz...Oχι οτι η lg εχει κ το καλυτερο λογισμικο..

Το v10 εχει καλυτερο επεξεργαστη/καμερα/4gb ram ενω το note 4 εχει νομιζω καλυτερη μπαταρια κ το s pen(αν σε ενδιαφερει)

Αν θες κινητο να σε βγαλει καιρο κοιτα κ το moto x style !! Καθαρο ανδροιδ/επεκταση μνημης/στερεο ηχο πολυ καλο/οθοναρα 5,7/soc ιδιο με του v10/καμερα την ημερα στα επιπεδα v10 αλλα την νυχτα οχι τοσο/μπαταρια οχι καλη αλλα εχει πολυυυ γρηγορη φορτιση..Πριν λιγο καιρο ειχε 370ευρω κ λογικα θα ξανα πεσει συντομα!!! Πολυ αξιολογο τηλεφωνο κ σιγουρα δεν θα χρειαστεις root/roms κ αλλα τετοια

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θέλεις να πας σε συσκευές άνω των 5.5'', τότε κατά βάση οι επιλογές σου(τουλάχιστον αυτές που θα έβαζα εγώ στη λίστα μου) είναι τα:

Lg v10, mate 8, note 5, s6 edge plus, nexus 6p, lumia 950, iphone 6s plus, note 4, z5 premium.

 

Τα 2-6 & το 9, θα στα προσφέρουν όλα λίγο ως πολύ.

Θα πρέπει να ιεραρχήσεις τις πρωτεραιότητες σου,

-Από ότι κατάλαβα αποσπώμενη μπαταρία & sd, είναι θεμελιώδη για σένα & αυτά τα προσφέρουν μόνο το v10 & το note 4.

Με το v10 όμως δεν θα χεις ιδιαίτερη(ως καθόλου) υποστήριξη από xda μεριά, ενώ το Note 4, είναι του 14΄, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Γενικότερα, στα θέλω σου μοιάζει να ταιριάζει περισσότερο το v10, αλλά εκεί ξεχνάς την υποστήριξη από xda, άλλωστε ακόμα και root είναι ρίσκο καθότι με τα lg δεν παίζεις με την εγγύηση. Αν και στο v10 μέχρι τώρα δεν έχουν ακουστεί παρατράγουδα.

Το note 4 ειδικά στα λεφτά που παίζει, έχεις λόγο να το κοιτάξεις μόνο αν θες οπωσδήποτε πενάκι και όλες εκείνες τις λειτουργίες που το συνοδεύουν, συν ότι έχει αρκετά δυνατή υποστήριξη από xda, ειδικά συγκριτικά με v10, αν και δεν θεωρώ σώφρων να χάσεις day one εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε θα παρεις το V10 λογω καλυτερου hardware.Το software πανω κατω το ιδιο ειναι.

Ο μονος λογος να παρεις το note 4 ειναι το πενακι και δεν ξερω αν εχεις κολλημα με τις Amoled.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Το Νοτε4 ειναι λιγο παλιο μοντελο, δεν θα το προτιμουσα...και εγω προτεινω V10.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μπα παρε το note 4 αφου δε θες κινητο εργαλειο αλλα να πειραματιζεσαι με ρουτ ρομ και τετοια,οχι τιποτα αλλο μην παρεις το v10 και μετα το μετανοιωσεις.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα φιλοι μου,ψαχνω ενα δικαρτο λεπτο και ομορφο ,μεχρι σημερα ειχα το galaxy a3 2015 αλλα απεβίωσε... θελω να εχει διαστασεις απο 4.5 εως 5 ιντσες,να ειναι ιδιαιτερα μαζεμενο και να εχει οσο πιο κοντα σε στοκ λειτουργικο γινεται.

υπαρχει κατι?

και με κινεζικα δεν εχω προβλημα αλλα δε μπορω να περιμενω 1 μηνα ,μεσα στην εβδομαδα το χρειαζομαι

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ψάχνω κινητό γύρω στα 300 ευρώ με

Οθόνη 5-5,5 ίντσες το πολύ

Δυνατό επεξεργαστή να μου κρατήσει αρκετό καιρό.

3gb ram

καλή κάμερα (να είναι αρκετά καλύτερη από το lumia 920 που έχω τώρα)

αξιόπιστο gps

Μπαταριά να κρατάει 1 μέρα με νορμάλ χρήση.

 

Ήμουνα έτοιμος να πάρω g4 άλλα ακούω πολλά προβλήματα, είμαι μεταξύ:

G4 με ρίσκο

p8

z3+

xiaomi mi4c από κινα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το redmi note 3 pro (prime) είναι το πιο καλό σε όλους τους τομείς σ'αυτά τα λεφτά. Όταν σου έρθει το κινητό θα περάσεις την ρομ που θες (stable η developer) από τους οδηγούς του ελληνικού forum της miui (xiaomi-miui.gr/community).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Είμαι κάτοχος ενος huawei honor 6 το οποίο δυστυχώς πάει προς αναγκαστική απόσυρση και χρειάζομαι νέο κινητο. :help:

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν ειναι

 

-dual sim

-μπαταρία που να κρατάει πάνω από 5 ωρες ενεργής οθόνης

-θα ήταν καλό να έχει sd

-θα ήταν καλό να έχει υποστήριξη για rom, root κλπ κλπ

-ικανοποιητικές επιδόσεις σε σχέση με το κόστος του

-κόστος 200-250€

 

έχω βρει με βάση αυτά το xiaomi redmi note 3 pro και το οποίο καλύπτει αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά θα ήθελα να μου πείτε εάν έχετε κάποια άλλη πρόταση.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι διαβασα και εψαξα πριν.απλα ειπα μηπως μου διαφευγει κατι. (π.χ δεν γνωριζω τιποτα απο τα μοντελα των επεξεργαστων,καρτων)

 

και φανταζομαι ειναι η καλυτερη επιλογη.εκτος αν διαφωνειτε..

 

επισης εχω 2 αποριες:

 

1) περι αγορας: τι ρομ διαλεγω; και αν πρεπει να γραψω και την εκθεση απο κατω που γραφουν πολλοι :Ρ

οπως ειπα διαβασα για ρομ και τετοια.και δεν εχω θεμα να ασχοληθω.καλυτερα κιολας να τα κανω πριν περασω στο κιν σιμ και εφαρμογες

 

2) υπαρχει θεμα με τα lte δικτυα (Εχω vodafone και μαλλον θα παρω και μια κοσμοτε)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι διαβασα και εψαξα πριν.απλα ειπα μηπως μου διαφευγει κατι. (π.χ δεν γνωριζω τιποτα απο τα μοντελα των επεξεργαστων,καρτων)

 

και φανταζομαι ειναι η καλυτερη επιλογη.εκτος αν διαφωνειτε..

 

επισης εχω 2 αποριες:

 

1) περι αγορας: τι ρομ διαλεγω; και αν πρεπει να γραψω και την εκθεση απο κατω που γραφουν πολλοι :Ρ

οπως ειπα διαβασα για ρομ και τετοια.και δεν εχω θεμα να ασχοληθω.καλυτερα κιολας να τα κανω πριν περασω στο κιν σιμ και εφαρμογες

 

2) υπαρχει θεμα με τα lte δικτυα (Εχω vodafone και μαλλον θα παρω και μια κοσμοτε)

 

Κανένα ΧΙΟΜΙ δεν υποστηρίζει την 800 στο 4G.

Oποτε σε επαρχία με WIND είναι πιθανό να μην έχειs 4G

Έχω ένα Ulefone Power.

5.5, 8core FHD, με την 800αρα στο 4G

Mε 6000mahμπαταρια-7 ώρες SOT

Πολύ ποιοτικό

Στα 155€ από κινα,

Mε διεθνή ΡΟΜ, θα πάρει ανδροδ 6 σε λίγες μέρες

Διεθνής πολυγλωσση ΡΟΜ

Για δες Το

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχει θεμα μονο η wind δεν με νοιαζει :)

 

ωραια επιλογη αλλα μου εχει κολλησει το note 3 pro..

 

εκτος και αν ειναι καλυτερη επιλογη οποτε να το δω με αλλο ματι αν ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχει θεμα μονο η wind δεν με νοιαζει :)

 

ωραια επιλογη αλλα μου εχει κολλησει το note 3 pro..

 

εκτος και αν ειναι καλυτερη επιλογη οποτε να το δω με αλλο ματι αν ειναι :p

 

Σύντομα και η voda σε επαρχία θα παίζει με την 800αρα

Ή Q επισης έχει κυρίως 800αρα

Το note 3/pro

Υπερέχει, είναι αλήθεια στο σύνολο, αλλά όχι πολυ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι πλεον μεταξυ του moto g που ομως εχει 1gb ram που μου φαινεται λιγο και του samsung j3 που εχει χειροτερο επεξεργαστη. Τι νομιζετε?
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο κινητά, πάνω κάτω, είναι ίδια σε αρκετά χαρακτηριστικά.

Κοντά, σε αρκετά από αυτά τα χαρακτηριστικά, είναι επίσης το Lenovo k4.

Άλλος όμως έχει το όνομα στο θέμα της χωρητικότητας της μπαταρίας (ulefone-6000mah-7h sot) και άλλος τη χάρη στο θέμα της διάρκειας της μπαταρίας (xiaomi-4000mah-9h sot).. ;)

Το xiaomi έχει και πιο φρέσκο και, θεωρητικά, καλύτερο επεξεργαστή, ο οποίος δεν έχει ζοριστει και ανεβάσει θερμοκρασία ποτέ, καθώς και πολύ καλή υποστήριξη με

συνεχή updates από τη μαμα εταιρεία αλλά και από την Ελληνική κοινότητα της miui.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...