Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα προβλήματος, απλά σε αυτά τα λεφτά αγοράζεις πολύ καλύτερες συσκευές. Υπό αυτήν την έννοια δεν αξίζει. Π.χ. το J5 που σου προτάθηκε έχει καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη οθόνη, καλύτερες κάμερες, περισσότερη μνήμη, καλύτερη μπαταρία, ποιότητα κατασκευής κτλ κτλ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έγραψα από προσωπική εμπειρία σε παλιότερη και πιο φθηνή συσκευή....για τη ναυαρχίδα τους δε ξέρω, αλλά elephone εγώ δεν ξαναπλησιάζω.

 

Αν είναι και ανέβεις στην τιμή για τα 32GB, μην το συζητάς, αν δε σου κάνει το ΖΤΕ.

Μια χαρά τουμπανάκια έχει η meizu.

Δεν ξέρω μόνο ποιο να επιλέξεις...το mx4 ή το mx5....:confused:

 

Και ψάχνοντας σε αυτό το φοβερό fastcardtech, βρήκα αυτή την έκδοση σε τιμή χώμα :blink::

https://www.fastcardtech.com/MEIZU-MX4-Pro-Android-Phone.html

Επέλεξε την έκδοση με 32GB και πάτα add to card για να δεις την πραγματική τιμή και....χοροπήδα!!! :lol:

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας θα ηθελα τα φωτα σας παιδια!ειμαι αναμεσα σε 4 κινητα...

1)huawei p8 lite

2)lg g4s

3)lenovo p1m

4)samsung j5

 

Ποιο με προτεινεται να αγορασω? Σαςευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα από προσωπική εμπειρία σε παλιότερη και πιο φθηνή συσκευή....για τη ναυαρχίδα τους δε ξέρω, αλλά elephone εγώ δεν ξαναπλησιάζω.

 

Αν είναι και ανέβεις στην τιμή για τα 32GB, μην το συζητάς, αν δε σου κάνει το ΖΤΕ.

Μια χαρά τουμπανάκια έχει η meizu.

Δεν ξέρω μόνο ποιο να επιλέξεις...το mx4 ή το mx5....:confused:

 

Και ψάχνοντας σε αυτό το φοβερό fastcardtech, βρήκα αυτή την έκδοση σε τιμή χώμα :blink::

https://www.fastcardtech.com/MEIZU-MX4-Pro-Android-Phone.html

Επέλεξε την έκδοση με 32GB και πάτα add to card για να δεις την πραγματική τιμή και....χοροπήδα!!! :lol:

 

Πραγματικά η τιμή τα "σπάει" για το ΜΧ4-pro μόλις στα US$ 200.00 δηλαδή 186 ευρώ!!! :):):)

 

Κλείνω προς αυτό, εκτός αν έχει κάποιος κάτι άλλο να προτείνει ή κάποια ένσταση γύρω από τα meizu κι εκτός κι αν "ανέβω" για το ΜΧ5

 

Ξέρει κανείς βασικές διαφορές μεταξύ ΜΧ-4pro και ΜΧ-5 να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον g4s to αποκλειω κυριως λογω μιρκης ΡΑΜ/ΡΟΜ. Μετα αποκλειω το j5 για τον ιδιο λογο και αναμεσα σε λενοβο και ρ8 θα σου ππροτεινα το ρ8. Το λενοβο δεν ειναι ασχημο για τα λεφτα που ζηταει αλλα εφοσον μπορεις πας στο ρ8 λιγο ακριβοτερο αλλα πολυ καλο.

Επεισης μπορεις να ριξεις μια ματια στα ultra 6 kai m2 note που ειναι στην ιδια τιμη και καλες επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον g4s to αποκλειω κυριως λογω μιρκης ΡΑΜ/ΡΟΜ. Μετα αποκλειω το j5 για τον ιδιο λογο και αναμεσα σε λενοβο και ρ8 θα σου ππροτεινα το ρ8. Το λενοβο δεν ειναι ασχημο για τα λεφτα που ζηταει αλλα εφοσον μπορεις πας στο ρ8 λιγο ακριβοτερο αλλα πολυ καλο.

Επεισης μπορεις να ριξεις μια ματια στα ultra 6 kai m2 note που ειναι στην ιδια τιμη και καλες επιλογες

 

Απο καμερες πως τα βλεπεις τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

To j5 πρεπει να εχει αρκετά καλή κάμερα. Το μειζου και το ουλτρα 6 δεν έχουν τρομερές κάμερες αλλά δεν είναι κακές. Πολύ καλή κάμερα έχει το μοτο γ 3 το οποίο έχει ίδιο φακό με το νεξους 6
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κινητό τους επόμενους μήνες και αναρωτιέμαι αν αξίζει να περιμένω να κυκλοφορήσει κάτι νέο και καλό ή να πέσει η τιμή σε κάποιο. Εσείς υπάρχει κάποιο το οποίο περιμένετε είτε να κυκλοφορήσει για να το πάρετε, είτε να πέσει η τιμή του; Και ποιο;

 

(Εγώ σκεφτόμουν το Xiaomi Mi5 που ανακοινώθηκε για κυκλοφορία τον Φλεβάρη του 16)

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα σχετικα μικρο κινητο, ειτε καποιο στις 4.7 ιντσες ειτε καποιο συμμαζεμενο (κατω απο 140mm) 5αρι

Δυστυχως δεν νομιζω πως υπαρχουν και πολλες επιλογες και λιγο πολυ τα επικρατεστερα ειναι τα δυο κινητα του τιτλου.

 

Ποιο θα προτεινατε και γιατι?

Ακομα, αν υπαρχει και καποιο αλλο, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

 

απο το κινητο ψαχνω να εχει premium αισθηση στο χερι, καλη οθονη και "αερατη" αισθηση χρησης.

Δε με ενδιαφερουν iOS και WP κινητα.

 

Ευχαριστω και καλη χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα σχετικα μικρο κινητο, ειτε καποιο στις 4.7 ιντσες ειτε καποιο συμμαζεμενο (κατω απο 140mm) 5αρι

Δυστυχως δεν νομιζω πως υπαρχουν και πολλες επιλογες και λιγο πολυ τα επικρατεστερα ειναι τα δυο κινητα του τιτλου.

 

Ποιο θα προτεινατε και γιατι?

Ακομα, αν υπαρχει και καποιο αλλο, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

 

απο το κινητο ψαχνω να εχει premium αισθηση στο χερι, καλη οθονη και "αερατη" αισθηση χρησης.

Δε με ενδιαφερουν iOS και WP κινητα.

 

Ευχαριστω και καλη χρονια.

 

Το Z3c είναι κατα πολύ ανώτερο στην αυτονομία κι έχει το πλεονέκτημα της αδιαβροχοποίησης. Αυτό θα διάλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια!!!

Note 4 C Η Lg G4 ??

Το g4 σιγουρα εχει καλυτερη καμερα..οχι οτι το note 4 εχει ασχημη...θελω να το κανω δωρο!!θα ηθελα να μοιραστουμε τα συν και τα πλην..η καποιος που να τα ειχε και τα δυο!!μπαταρια στο note 4 ειναι πολυ καλη,θα παρει Mm,θα ξεκλειδωσει η 64 bit εκδοση?η θα μεινει ετσι;?;

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

τελικα λεω να αγορασω Smartphone Huawei GX8 32GB Dual

 

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-huawei-gx8-32gb-dual-sim-gkri/prod7840418pp/;jsessionid=F4641E2251667BB583868E9FD03D32A5.node1

 

θεωρω οτι ειναι vfm σε σχεση με τα χαρακτηριστικα του:)

Link to comment
Share on other sites

Το z3c δεν το είχα ποτέ αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα για την αυτονομία του,το galaxy alpha το είχα πολύ καλή κάμερα όμορφο γρήγορο και μέτρια μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

τα είχα και τα δύο. το άλφα εχει καλύτερη οθόνη και κάμερα. το σονυ εχει μεγαλυτερη διαρκεια μπαταρίας και είναι αδιαβροχο. εγω εδωσα το σονυ λογω καμερας. στο αυτόματο δεν έβγαζε πολυ καλες φωτο. μετα με την αναβάθμιση σε λολι λενε οτι ειναι λιγο καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υπάρχει κάποιο motorola μέχρι 4,5'' οθόνη, με 1GB RAM, wifi, bluetooth, ραδιόφωνο και καλή κάμερα με flash σε αυτά τα χρήματα. Εναλλακτικά τι άλλες επιλογές υπάρχουν? Η κάμερα είναι σοβαρό κριτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Z3c και το έδωσα κι εγώ λόγω κάμερας. Ήταν απαράδεκτη για τα λεφτά του.

 

Θα πήγαινα στο Alpha στην θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω motorola με 4,5" και φλας δεν παίζει γενικότερα. Το Moto E 2nd Gen, που σε καλύπτει σε όλα τα κριτήρια (με μέτρια κάμερα όμως) δεν έχει φλας, αν και κινείται στα 120 ευρώ.

 

Σε αυτά τα χρήματα, κάπου θα πρέπει να κάνεις μια υποχώρηση σε όσα ζητάς. Είτε στην τιμή, είτε σε κάποιο από τα χαρακτηριστικά.

 

Π.χ.

 

Στα 150-160 ευρώ παίζει το Lenovo P1m αλλά έχει 5" οθόνη. Απ' την άλλη έχει 16gb χώρο αποθήκευσης (ενώ στα 150 ευρώ γενικότερα θα βρεις κινητά με 8gb), και 2gb RAM (σπάνιο για τέτοιες τιμές για αγορά από Ελλάδα), ενώ η κάμερές του είναι πολύ καλές για την κατηγορία.

 

Αν ανέβεις στα 180 ευρώ μπορείς να δεις το Samsung A3 που πληροί όλες τις προϋποθέσεις που θέτεις, πέραν του ότι δεν είναι Motorola και είναι λίγο ακριβότερο.

 

Φαντάζομαι σε αυτά τα χρήματα θα βρεθεί και κάποιος να σου προτείνει κάποια λύση από Κίνα.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ,

πρεπει να παρω επειγοντως (αρα απο Ελλαδα) tablet 8'' (αποφασισα μετα απο χρονια οτι το 7αρι μου πεφτει λιγο μικρο). Η χρηση που το θελω ειναι σερφαρισμα , ταινιες και διαβασμα ebook.

 

Απαραiτητα θελω καλη μπαταρια , πολυ καλη ληψη σηματος wifi (βρισκομαι σε αρκετη αποσταση απο το ρουτερ μου και το kindle fire hd που ειχα , πιανει τελεια) . Επισης θα ηθελα να ειναι σχετικα ελάφρυ (οποτε μαλλον απορριπτω τα Lenovo Yoga... εκτος αν τα θεωρειται ΤΟ vfm) .

 

Δεν χρειαζομαι καμερα , δικτυο τηλεφωνιας.

Τιμη μαλλον κατι γυρω στα 150+ ευρω (εκτος αν υπαρχει κατι πολυ καλο για λιγα παραπανω χρηματα).

 

Ψαχνοντας εχω βρει ,

- Lenovo Tab 2 A8-50 8" στα 130 ευρω

- ASUS MeMO Pad ME181CX 8GB στα 150 ευρω

- LG G PAD 8.0 στα 160 ευρω.

 

Υπαρχει κατι αλλο καλυτερο; Ποιο να παρω;

 

Ευχαριστω πολυ

Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

Budget: το πολύ 250ευρώ. Μέτριος χρήστης, με νοιάζει η ταχύτητα, καλή κάμερα και καλή διάρκεια μπαταρίας. Ούτε παιχνίδια, ούτε βαριές εφαρμογές, ούτε πολύ multitasking. Επίσης θέλω την ποικιλία των εφαρμογών των Android. Είμαι ανάμεσα σε αυτά:

 

1) Xiaomi Redmi Note 3 Prime (32GB ROM, 3GB RAM).

Θετικά: Πανίσχυρος επεξεργαστής και RAM, τρελή μπαταρία (4000mah).

Αρνητικά: - Διαβάζω για πολύ μέτρια κάμερα, όποιος ξέρει να με διαφωτίσει.

- Φοβάμαι λίγο τα της παραγγελίας από Κίνα, καθώς και τα θέματα λειτουργικότητας. Αν ζητήσω σε σχόλιο αυτά που ζητάνε και οι υπόλοιποι 50+ Έλληνες από κάτω θα είμαι εντάξει από άποψη παραγγελίας και από άποψη απόλυτης λειτουργικότητας;

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-3-prime-3gb-32gb-mtk-helio-x10-octa-core-miui-v7-13-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html

 

2) Meizu M2 Note

Θετικά: Μάλλον το πιο all around για τις απαιτήσεις μου.

Αρνητικά: Δεν βρίσκω κάποιο. Αξίζει να το παραγγείλω από Κίνα αν καταλήξω σε αυτό, ή να προτιμήσω την σιγουριά των σκρουτζομάγαζων.

https://www.skroutz.gr/s/7187498/Meizu-M2-Note-16GB.html

 

3) Motorola Moto G (3dgen, 16GB ROM, 2GB RAM)

Θετικά: Επίσης πολύ all around. Μου αρέσει πολύ το ότι είναι πιο pure απ'όλα.

Αρνητικά: Το πιο ακριβό, στα 250 ευρώ. Μπορώ να το βρω πιο φθηνό από κάπου; Αν ναι, να το προτιμήσω;

https://www.skroutz.gr/s/7801380/Motorola-Moto-G-3rd-Gen-16GB.html

 

Επίσης πετάγονται μπροστά μου συνεχώς τα Samsung Galaxy J5, το Asus Zenfone 2 και το Huawaei P8 Lite. Να τα σκεφτώ;

 

Τέλος. Μου αρέσει πάρα πολύ το Motorola Moto X Play, είναι όμως γύρω στα 300+. Αξίζει να περιμένω να πέσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλή χρονιά, με υγεία.

 

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την γνώμη σας στο παρακάτω.. Είμαι κάτοχος ενός Lenovo, το οποίο έσπασε (έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος) και σκέφτομαι να πάρω ένα νέο κινητό.

 

Είμαι όμως σε δίλημμα γτ είμαι ανάμεσα σε 2. Στο ZOPO SPEED 7 και στο Huawei Ascend P8 Lite

Έχετε να μου προτείνετε ή να μου επισημάνετε κάτι για αυτα τα 2 κινητά? Είναι κανείς κάτοχος του Zopo ή του Huawei?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...