Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοντα στα 350 ειναι το Lumia 950 πλεον. Αν δεν επειγει η αγορα και μπορεις να περιμενεις κι αλλο, ειναι μια καλη εναλλακτικη.

Αλλιως, το xiaomi redmi note 3 pro (οπως ανεφερε κι ο φιλος παραπανω) και το LG Nexus 5X (στο οποιο καποιοι παραπονιουνται οτι «κιτρινιζει» η οθονη απ'οσο εχω δει) ειναι ισως οι καλυτερες εναλλακτικες σου. Το xiaomi αν δεν θες ελληνικα στο μενου, μπορεις να το περασεις την global rom και να εχεις αυτοματες ενημερωσεις απο την xiaomi καθε τοσο.

 

ΥΓ. Δεν ξερω τι απαιτησεις εχεις στην καμερα, εκει ισως να μη σε καλυψει και τοσο το xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπό προϋποθέσεις (1 sim αντί για 2 ταυτόχρονα, περιοχή με ισχυρό σήμα κ.λ.π.) ναι... Η αυτονομία είναι εξαιρετική.

Για εγγύηση ότι ισχύει για τα κινεζομαγαζα.

Ένας χρόνος εγγύηση και αν αγοράσεις από καλό μαγαζί, π.χ. Vickmall, δε θα σε παιδεψουν κ θα συννενοηθεις μια χαρά, σε αντίθεση με άλλους που όχι μόνο είναι, αλλά και κανουν πολύ καλά τους "Κινέζους"!! :X

Τα Xiaomi γενικά πάντως, δεν χαλάνε εύκολα... :lol: ;)

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi redmi 3 ειναι δικαρτο, εχει πολυ μεγαλη μπαταρια αρα και αυτονομια, κανει γυρω στα 200€ απο Ελλαδα και ειναι στις 5".

Αν δεν σε ενοχλουν οι ιντσες, νομιζω σου κανει.

 

ΥΓ. Με προλαβε ο φιλος απο πανω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο φιλος παραπάνω, το 950 πολύ καλή συσκευή, αλλά Windows Phone.. :X

Το xiaomi RN3 PRO εξαιρετικό σε ολα, θα πάθεις ατύχημα με την ποιότητα και το πόσο ολοκληρωμένη συσκευή είναι, εκτός ίσως των φωτογραφιών σε χαμηλό φωτισμό, γιατί σε ημερήσιες τα πάει πολύ καλά, αλλά τι στα διαλα, 160 ευρώ ζητάει... ;)

Το nexus 5Χ είναι διαμαντάκι, όχι όμως η 16-ρα έκδοση (χωρίς sd card), αλλά η 32-ρα που στην χώρα μας είναι ακριβή. Αν μπεις στον κόπο να δεις από κάνα Amazon, ίσως άξιζε στα 300 ευρώ.

Υπάρχουν εξαιρετικά Huawei επίσης από την Ελληνική αγορά σε αυτή την τιμή, P8, G8 ή ακόμα και mate s ή mate 7 λίγων μηνών μεταχειρισμενα από τις αγγελίες του insomnia.gr για παράδειγμα.

Τα iPhone καλά χρυσά αλλά υπερτιμημενα για δυνατότητες κ λειτουργίες που έχουν κ συσκευές Android ή Windows ακόμα και με το 1/3, ίσως κ περισσότερο :X, της τιμής τους!

Προσωπικά δεν τα συμπάθησα ποτέ, αλλά γούστα σε είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μετά από τόσους μήνες που με έχει τρελάνει ο πατέρας μου να του πάρω smartphone το πήρα απόφαση....

Θέλω κάτι πολύ φθηνό με έμφαση στην ποιότητα ομιλίας. Να μπορεί να ακούει και να μιλάει χωρίς προβλήματα....

Μέχρι 5" καιbudget μέχρι 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρχικά συγνώμη αν δεν βρίσκομαι στην κατάλληλη ενότητα.

 

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει επί του θέματος γενικότερα και ποια είναι τα αρνητικά της αγοράς μέσω εταιρίας μιας συσκευής τηλεφώνου επίσης η απόσβεση των παγίων με ποιον τρόπο υπολογίζεται...

 

Υ.γ. Η αξία αγοράς μέσω σκρουτζ ανέρχεται στα 540 ευρώ ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά συσκευής Android που να έχει pure Android χωρίς τα διάφορα Bloatware Που βάζουν οι κατασκευαστες.

 

Απο οτι ειδα το Nexus 5x εχει καθαρο Android και παει και πολυ καλα.

 

Σε αυτη την κατηγορια ποια κινητα προτεινετε ?

 

 

 

Τα Android της Xiaomi έχουν καθαρό Android η ειναι custom MUIU ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή το nexus 5x.

Στην τιμή που ψάχνεις όμως από Ελλάδα, βρίσκεις την έκδοση των 16GB,η οποία δεν παίρνει sd card.. :!:

Μπορείς να βρεις την 32-ρα από Amazon στα 300.. ;)

Το xiaomi έχει την miui, ναι, αλλά οι περισσότεροι περνάνε την, "ξαλαφρωμενη" από περιττά, έκδοση από την Ελληνική κοινότητα της miui.

Στην τιμή που ψάχνεις, βρίσκεις τα εξαιρετικά Huawei P8 & G8, "φρεσκο"-μεταχειρισμενα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα honor 5x και Xiaomi redmi note 3 να επιλέξω;

Από ότι έχω καταλάβει το honor είναι ποιο ποιοτικό στην αφή,

ενώ το Xiaomi έχει καλύτερα specs?

Θα ήθελα πολύ την απόψή σας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φαντάζομαι το redmi note 3 3 pro, έτσι?

Φθηνό, δυνατό, fingerprint, μεταλλικό, Micro SD, dual sim, επεξεργαστή θηρίο, υπέρυθρες, OTG, σούπερ υποστήριξη και από την Ελληνική κοινότητα και μπαταρία από άλλο πλανήτη!

Το nexus από την άλλη είναι σημαντικά πιο ακριβό, με καθαρό Android, έχει σημαντική υποστήριξη απ ευθείας από την Google, έχει την 800-ρα μπάντα, gorilla glass, Nfc και καλύτερη κάμερα.

Μονο για να την κάμερα θα προτιμούσα το nexus... Συνολικά θα προτιμούσα το Xiaomi... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φαντάζομαι το redmi note 3 3 pro, έτσι?

Φθηνό, δυνατό, fingerprint, μεταλλικό, Micro SD, dual sim, επεξεργαστή θηρίο, υπέρυθρες, OTG, σούπερ υποστήριξη και από την Ελληνική κοινότητα και μπαταρία από άλλο πλανήτη!

Το nexus από την άλλη είναι σημαντικά πιο ακριβό, με καθαρό Android, έχει σημαντική υποστήριξη απ ευθείας από την Google, έχει την 800-ρα μπάντα, gorilla glass, Nfc και καλύτερη κάμερα.

Μονο για να την κάμερα θα προτιμούσα το nexus... Συνολικά θα προτιμούσα το Xiaomi... ;)

 

μονο που λεει το Honor 5x και οχι το Nexus ο φιλος :P

και εγω το nexus νομιζα στην αρχη μπαινοντας στο θεμα...μετα το προσεξα

Link to comment
Share on other sites

Για το One Plus δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, θα πήγαινα στο Huawei ιδίως τώρα που η τιμή του είναι αρκετά κάτω.
Link to comment
Share on other sites

το οne plus είναι πανάκριβο και δεν αξίζει με τίποτα.

 

Σε σχέση με τα άλλα 2 το Ρ8 είναι πιο vmf αλλά το Α3 έχει καλύτερη μπαταρία. Για κάμερα τσέκαρε κανα review ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο honor 5x εννοείς? Με 2 ή με 3GB μνήμη? Αν θες specs πας xiaomi. Αν θες δικαρτο+sd card πας σε honor. Αν θες να το δουλέψεις out of the box χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθείς ούτε λεπτό πας honor. Και τα 2 είναι ποιοτικά κινητά, εγώ θα σου έλεγα να δεις πιο σου αρέσει πιο πολύ και πάρτο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Είμαι μεταξύ των 2 αυτών συσκευών. Και σε χαρακτηριστικά και σε τιμή βρίσκονται αρκετά κοντά. Ποια είναι η γνώμη σας; Ποιο θα μου προτεινατε; Επίσης ποιο είναι πιο καλό σε κάμερα (και πίσω και για σελφι);

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ και ένας ακόμα , ο καθένας κοιτάει αλλά πράγματα, αν μπορείτε αναλυστε το γιατί ώστε να δούμε τι βολευει τον καθένα.

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

μονο που λεει το Honor 5x και οχι το Nexus ο φιλος :P

και εγω το nexus νομιζα στην αρχη μπαινοντας στο θεμα...μετα το προσεξα

Έχεις δίκιο, πάντα τα μπερδεύω.

Το nexus 5X και δη, η 32-ρα έκδοση (λόγω έλειψης sd card), προηγείται στην επιλογή λόγω της εξαιρετικής του κάμερας.

Το honor 5X άσχημη κάμερα δε θα έχει, αλλά σαν του Nexus 5x δε θα xει.

Οπότε αφού σε όλα τα υπόλοιπα χαρατηριστικά είναι πολύ κοντά, μάλλον προηγείται η εξαιρετική αυτονομία του xiaomi.

 

Ποιο honor 5x εννοείς? Με 2 ή με 3GB μνήμη? Αν θες specs πας xiaomi. Αν θες δικαρτο+sd card πας σε honor. Αν θες να το δουλέψεις out of the box χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθείς ούτε λεπτό πας honor. Και τα 2 είναι ποιοτικά κινητά, εγώ θα σου έλεγα να δεις πιο σου αρέσει πιο πολύ και πάρτο.

Και το xiaomi παίρνει 2 sim + sd card, με ένα κολπάκι....:D..... και είναι και σκυλί του πολέμου....;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις. Έχω διαβάσει για το oneplus. Κυρίως έχει θέμα με τα παιχνίδια το οποίο δεν με απασχολεί γιατί δεν παίζω. Όσο για τις τιμές το public έχει το Α3 326€, το oneplus 300€ και το Ρ8 230€. To oneplus το έχω ήδη μέσα στη συσκευασία του, σφραγισμένο κλπ. και σκέφτομαι αν αξίζει να το δώσω και να πάρω κάποιο άλλο καλύτερο. Το μέγεθος είναι αυστηρά έως 5''-5,2'' και τα κριτήρια η ταχύτητα, η αυτονομία και οι κάμερες.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δύο θα επιλέγατε;

Πάνω κάτω τα ίδια είναι,το θέμα είναι για τα umi δεν διαβάζω Καλά πραγματάκια οπότε Είμαι σε δίλημμα..

 

Στάλθηκε από το HUAWEI SCL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 950 σίγουρα όχι. Windows phone ξανά σε κανά 2 χρονάκια ίσως. Θα δείξει. Αλλά επένδυση σε microsoft τώρα σίγουρα όχι.

 

Το Xiaomi μου αρέσει αλλά διαβάζω ότι όταν το παραγγείλεις μπορεί να σου έρθει με καμιά κινέζικη rom και μετά πρέπει να μπεις στο forum της xiaomi για να σου δώσουν δικαίωμα να ξεκλειδώσεις bootloader και τρέχα γύρευε...

 

Τα sony δεν φαίνονται άσχημα. Δεν είχα ποτέ sony αλλά δε βλέπω πολλούς να κυκλοφορούν με αυτά.

 

Έχω αρχίσει να κλίνω προς το One Plus X. Είναι στις 5 ιντσες γιατί δε θέλω να πάω σε 5,5 μεγέθη και το πιο σημαντικό είναι ότι μπορώ να το δω live στο public.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...