Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως σου λέει 0 έως 7; (Δηλαδή 8)

 

Όντως, δίκιο έχεις...

 

Πότε λειτουργούν όλοι οι πυρήνες; Τους τρεις τελευταίους τους δείχνει συνέχεια stopped. Στους πρώτους 5 (0-4 ;)) παίζει συνέχει η συχνότητα ανάλογα με τις ανάγκες, από 384-1555 Mhz...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτησω κάτι γιατί βλέπω πολλά προβλήματα στην εγκατάσταση της 6. Είναι η αυθεντική εγκατάσταση (δηλαδή όταν έρχεται ειδοποίηση για αναβάθμιση λογισμικού) η με άλλο τρόπο??

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι γιατί βλέπω πολλά προβλήματα στην εγκατάσταση της 6. Είναι η αυθεντική εγκατάσταση (δηλαδή όταν έρχεται ειδοποίηση για αναβάθμιση λογισμικού) η με άλλο τρόπο??

εγώ δεν το έχω root, και είναι μόλις ήρθε η ειδοποίηση

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ας γράψω και εγώ για ακόμα μια φορά.. Γενικά δεν έχω ηρεμήσει καθόλου... Έχω μεγάλο θέμα νε το Play Store. Το εβαλα με 100% να κάνει 5 updates με την φωτεινότητα στο τέρμα χαμηλό... Το κινητό πήγε στο 94% ζεματαει ολο και κολλαγε την ώρα των updates...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά από ότι έχω καταλάβει 2 εβδομάδες με το κινητό είναι ότι έχει αρχίσει να τρώει κολλήματα σοβαρά πολλές φορές. Ειδικά αν έχεις έρθει από καλύτερη και πιο καλά στημένη εταιρεία, τότε το z5 compact σου φαίνεται απογοήτευση. Πιστεύω ότι είναι θέμα επεξεργαστή, λίγο παραπάνω να ασχοληθείς με το τηλέφωνο, αρχίζει να ζεσταίνεται και να λαγκαρει εκνευριστικά.

Αυτή τη στιγμή μόνο το typing που κάνω λαγκαρει και αυτό.

Θεωρητικά ο 810 θα έπρεπε να πετάει μιας και είναι top επεξεργαστής, στη πραγματικότητα όμως ο τριών χρόνων 800 πήγαινε πολύ καλύτερα.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έδωσα 430 για αυτό το κινητό

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Κάντε καθαρή εγκατάσταση του android 6...

 

Εννοείται. Εγώ την πέρασα και μετά full factory reset

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Εγώ την πέρασα και μετά full factory reset

Έχεις τα προβλήματα που αναφέρονται?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Εγώ την πέρασα και μετά full factory reset

 

Ένα full factory reset αντε να το κάνω αν είναι να στρώσει.

Αν όμως εννοείς να περάσω ολόκληρη τη ρομ από την αρχή, δηλαδή ρουταρισμα κλπ τότε άστο καλύτερα, δεν έχω διάθεση για τέτοια ακόμα.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει το update εδώ και δέκα τουλάχιστον μέρες. Το έκανα μέσω companion γιατί δεν είχε έρθει μέχρι τότε ΟΤΑ. Απλά το σύνδεση στον υπολογιστή, μου έγραψε ότι υπάρχει update και το έκανα χωρίς να αλλάξω κάτι. Στο update (και μόνο εκεί) το κινητό ζεσταθηκε πολύ. Από τότε το Ζ5 έχει μεταμορφωθεί! Κρατάει οπωσδήποτε δύο μέρες. Στο τέλος της δεύτερης έχει τουλάχιστον 20% μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε να την κανετε με το pc companion την εγκατασταση μηπως δεν σας βγαλει τοσα θεματα..

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα και το εκανα επιδιορθωση μεσω pc companion και αφου του ξαναβαλα την 6 μεσω pc companion παλι κολλησε οταν πηγε να κανει ενημερωσεις απο το playstore.Μετα του εκανα επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις και μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει θεμα,ουτε με τις ενημερωσεις και τρεχει πιο γρηγορα απο πριν.Για να δουμε
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ακριβώς δυνατότητα έχει και τι θα κάνω με το PC companion? Θα περάσω την 6 ολόκληρη από την αρχή? Σαν φλασαρισμα δηλαδή?
Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ακριβώς δυνατότητα έχει και τι θα κάνω με το PC companion? Θα περάσω την 6 ολόκληρη από την αρχή? Σαν φλασαρισμα δηλαδή?

Ναι. Θα περάσει "καθαρή" και όχι από πάνω από την παλιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα περάσει "καθαρή" και όχι από πάνω από την παλιά.

 

Φαντάζομαι αυτό (η εγκατάσταση από την αρχή με το PC companion ) είναι κάτι που εγκρίνει η Sony και δεν θα έχω πρόβλημα με εγγύηση κλπ.

Γνωρίζετε κάποιο λινκ με σωστές οδηγίες?

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτό (η εγκατάσταση από την αρχή με το PC companion ) είναι κάτι που εγκρίνει η Sony και δεν θα έχω πρόβλημα με εγγύηση κλπ.

Γνωρίζετε κάποιο λινκ με σωστές οδηγίες?

 

Η Sony μόνο αυτό εγκρίνει. Κανέναν άλλον τρόπο (πχ Flashtool).

Απλά συνδέεις το κινητό στο PC και τρέχεις το PCC. Μετά θα σε καθοδηγήσει το πρόγραμμα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Sony μόνο αυτό εγκρίνει. Κανέναν άλλον τρόπο (πχ Flashtool).

Απλά συνδέεις το κινητό στο PC και τρέχεις το PCC. Μετά θα σε καθοδηγήσει το πρόγραμμα. ;)

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω... γιατί είναι κρίμα τέτοια ωραία συσκευή και τόσα χρήματα να έχει τέτοια θέματα.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

2η μέρα ζωής με το android 6.0.

μετά απο καμιά δεκαριά επανεκινήσεις και κάθε φορά να κάνει προσαρμογή εφαρμογών πόση ώρα, έχει στρώσει αρκετά.

ο αισθητήρας έχει γίνει απαράδεκτος, παρότι ξαναπέρασα τα δαχτυλικά αποτυπώματα.

είναι πιο αργό σε ότι έχει να κάνει με το σύστημα (πχ να διαβάσει τον αποθηευτικό χώρο, να μπει σε ρυθμίσεις) αλλά πιο γρήγορο στις επαφές, κλήση.

Το viber έμεινε παράλυτο και το ξαναεγκατέστησα.

μπαταρία σήμερα θα δω πως πάει, αλλά φαίνεται καλή η πορεία της. έχει χάσει 20% απο τις 8 το πρωί με 2 ώρες τηλ, αρκετό viber, Wifi, BT τοποθεσία ανοιχτά και φως στο αυτόματο.

Κατα τα άλλα καμια ουσιαστική αλλαγή. το εφέ στην αλλαγή της κεντρικής οθόνης, πάει το stamina mode (κλαψ! λυγμ!).. και κάτι λίγα οπτικά εφέ στην κλήση.

 

Τελικά έκανα από το Xperia companion επιδιόρθωση λογισμικού και τα πέρασα όλα καθαρά από την αρχή. Κανένα πρόβλημα πλέον, παίζουν όλα. Το viberκολλάει λίγο μόνο.

Επίσης έκανα και την microsd format.

Edited by giorgio6600
Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αμαρτία μου... Και να μην έρθει η 6 μια χαρά είναι το κινητο με το 5.1.1..Ούτε κολλάει ούτε λαγκάρει ούτε ζεστένεται και όλα δουλεύουν στην εντέλια .Δε καίγομαι ιδιαίτερα!!!

Δε βλέπω γενικά σε χρήστες όλων των εταιρειών καμιά δραματική διαφορά μεταξύ τους!! Όταν είναι να έρθει ας έρθει!! Ντε και καλά με το ζόρι δε θα το βάλω σε καμία περίπτωση!!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αμαρτία μου... Και να μην έρθει η 6 μια χαρά είναι το κινητο με το 5.1.1..Ούτε κολλάει ούτε λαγκάρει ούτε ζεστένεται και όλα δουλεύουν στην εντέλια .Δε καίγομαι ιδιαίτερα!!!

Δε βλέπω γενικά σε χρήστες όλων των εταιρειών καμιά δραματική διαφορά μεταξύ τους!! Όταν είναι να έρθει ας έρθει!! Ντε και καλά με το ζόρι δε θα το βάλω σε καμία περίπτωση!!

 

Η αληθεια ειναι οτι με την 6 πηγαινει καλυτερα το κινητο.Δεν εχει τρομερες αλλαγες,αλλα εγω το νιωθω ενα κλικ πιο γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και σορυ για την καθυστερημένη απάντηση, έπεσε πολύ δουλειά αυτές τις μέρες.

 

-Reset to factory defaults & set up as new device, διχως επαναφορα δεδομενων κλπ.

 

-Το Ζ5C το πήρα για την κοπέλα μου αλλά εγώ της το έστησα και συχνά παίζω μαζί του. Κάποιο θέμα δεν έχει, μοναδικό που παρατηρώ είναι πως έχει ένα bug με το android wear, οταν βάζει το do not disturb και είναι συνδεδεμένο με το Moto 360 της, δεν μπορεί να το βγάλει το do not disturb χειροκίνητα και μπορεί μόνο μέσω του moto 360. Α, και όταν ανοίγει την κάμερα και μετά το recent app manager, παραμένει σε landscape mode ενω θα επρεπε να περιστρέφεται στη σωστή θέση.

 

-Ερώτηση : το reset to factory defaults & set up as new device, δεν ειναι το ίδιο με το καθαρό φλασάρισμα που κάνει το PCC?

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερα αποτελέσματα κάνε μέσω PC companion επιλέγοντας επιδιόρθωση λογισμικού να κάτσει ως καθαρή εγκατάσταση(φορματ στυλ PC δηλαδή)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερα αποτελέσματα κάνε μέσω PC companion επιλέγοντας επιδιόρθωση λογισμικού να κάτσει ως καθαρή εγκατάσταση(φορματ στυλ PC δηλαδή)

 

Ok, στο επόμενο update θα το κάνω, να δω αν διορθωθούν και αυτα τα μικρο-bugs. Θενξ :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα από το Xperia companion επιδιόρθωση λογισμικού και τα πέρασα όλα καθαρά από την αρχή. Κανένα πρόβλημα πλέον, παίζουν όλα. Το viberκολλάει λίγο μόνο.

Επίσης έκανα και την microsd format.

 

λοιπόν, μετά την καθαρή εγκατάσταση και διαμόρφωση σαν νέο τηλέφωνο, όλα πάνε πολύ καλά. το κινητό είναι αισθητά γρηγορότερο και αντποκρίνονται όλα καλύτερα. η μπαταρία οριακά καλύτερη.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...