Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουτε και εγώ νομίζω γίνεται τουλάχιστον stock.

Κα δεν θα το έβρισκα χρήσιμο εδω που τα λέμε,ουτε καλαίσθητο.

Δηλαδη θα εχω 10 μηνύματα απο μια εφαρμογη και θα μου γέμιζε όλη τη μπάρα πάνω με ίδιο widget notifications X 10 φορές.

 

 

Sent from my iPad Air 2

 

Δεν ξερω αν σας βολευει, παντως το στοκ android ετσι δουλευει και θα ηθελα να δουλευει ετσι και σε αυτο το κινητό μου, όπως και σε όλα τα προηγούμενα.

 

Sent from my E6653 using Tapatalk

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν σας βολευει, παντως το στοκ android ετσι δουλευει και θα ηθελα να δουλευει ετσι και σε αυτο το κινητό μου, όπως και σε όλα τα προηγούμενα.

 

Sent from my E6653 using Tapatalk

 

 

Είχα nexus(nexus 5)αλλα η αλήθεια ειναι οτι δεν το θυμάμαι καν οτι υπήρχε αυτη η δυνατότητα stock.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι έτοιμος να το παραγγείλω.

Βαρέθηκα να περιμένω το HTC 10.

 

Πρέπει να προσέξω κάτι ?

 

Η οθόνη του πως είναι σε σχέση με το Z3 plus ?

Υπάρχουν δυο τύπων οθόνες ?

Το θέλω unbranded.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Unbranded να βρεις θες ψάξιμο και να ρωτας το κάθε σκρουτζομαγαζο που συνήθως branded T-Mobile η Vodafone φαιρνουν.

 

Οθόνη δες εδω

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z5-Smartphone-Review.154360.0.html

Κερδίσει ελαφρώς σε φωτεινότητα αλλα χάνει σε αντίθεση και επίπεδο μαύρου σε σχέση με z3 plus που εχει 1 κλικ πιο ποιοτική και ισορροπημένη οθόνη στις βασικές παραμετρους.

 

Πιστότητα χρωματων και στα 2 ειναι off, αρκετα προς το ψυχρό αλλα εχει sRGB πίνακα ελέγχουν να το φέρεις στα μέτρα σου

 

Στην νεα X σειρά η Sony βελτίωσε αξιοσημείωτα την ποιοτητα του panel κυρίως σε πιστότητα,αντίθεση και επίπεδο μαύρου που πάσχουν στην Z σειρά.

 

Πάντως ευκρίνεια στον ήλιο και εξωτερικές εχει σε ικανοποιητικό επίπεδο οπως το έζησα όσο το είχα.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι έτοιμος να το παραγγείλω.

Βαρέθηκα να περιμένω το HTC 10.

 

Πρέπει να προσέξω κάτι ?

 

Η οθόνη του πως είναι σε σχέση με το Z3 plus ?

Υπάρχουν δυο τύπων οθόνες ?

Το θέλω unbranded.

 

με κλειστα ματια δεν υπαρχει να προσεξεις κατι απλως να ειναι ευρωπαικο τιποτα αλο

Link to comment
Share on other sites

Unbranded να βρεις θες ψάξιμο και να ρωτας το κάθε σκρουτζομαγαζο που συνήθως branded T-Mobile η Vodafone φαιρνουν.

 

Οθόνη δες εδω

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z5-Smartphone-Review.154360.0.html

Κερδίσει ελαφρώς σε φωτεινότητα αλλα χάνει σε αντίθεση και επίπεδο μαύρου σε σχέση με z3 plus που εχει 1 κλικ πιο ποιοτική και ισορροπημένη οθόνη στις βασικές παραμετρους.

 

Πιστότητα χρωματων και στα 2 ειναι off, αρκετα προς το ψυχρό αλλα εχει sRGB πίνακα ελέγχουν να το φέρεις στα μέτρα σου

 

Πάντως ευκρίνεια στον ήλιο εχει σε ικανοποιητικό επίπεδο οπως το έζησα όσο το είχα.

 

 

Sent from my iPad Air 2

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Μου αρέσει το ψυχρό λευκό.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

 

Μου αρέσει το ψυχρό λευκό.

 

Τότε θα σου αρέσει η οθόνη του.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Μου αρέσει το ψυχρό λευκό.

 

Κοίτα, η οθόνη του Ζ5 είναι πάρα πολύ καλή, κατά τη γνώμη μου. Σε φωτεινότητα σκίζει και έξω βλέπεις ανετότατα, ακόμη και με γυαλιά ηλίου. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Το λευκό είναι προς το ψυχρό, αλλά ούτε μπλεδίζει, ούτε ροζίζει, είναι λευκό. Το μαύρο είναι αρκετά συμπαγές, (πάει προς το πολύ σκούρο μπλε) δεδομένου ότι είναι ips πανελ. Bleeding ούτε για αστείο δεν υπάρχει.

Τα χρώματα είναι έντονα και ζωντανά, αλλά διατηρούν τη φυσικότητά τους, σε σχέση με τα τσίρκα τις amoled.

Αυτά. Για εμένα, η οθόνη του κινητού είναι από τα δυνατά του σημεία., μαζί με το εκπληκτικής ποιότητας βίντεο σε 1080@60fps.

Το πιο αδύνατο ίσως σημείο είναι τα ηχεία του. Θα τα ήθελα 1-2 κλικ πιο δυνατά. Έτσι όπως είναι, είναι μεν επαρκή, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η φωτογραφική μηχανή είναι καλή για καθημερινή χρήση, ιδιαίτερα την ημέρα, αλλά όχι σε κορυφαιο επίπεδο. Σε σχέση με τα κινητά του 2015 , είναι μέσα στα 5 καλύτερα θεωρώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η οθόνη του Ζ5 είναι πάρα πολύ καλή, κατά τη γνώμη μου. Σε φωτεινότητα σκίζει και έξω βλέπεις ανετότατα, ακόμη και με γυαλιά ηλίου. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Το λευκό είναι προς το ψυχρό, αλλά ούτε μπλεδίζει, ούτε ροζίζει, είναι λευκό. Το μαύρο είναι αρκετά συμπαγές, (πάει προς το πολύ σκούρο μπλε) δεδομένου ότι είναι ips πανελ. Bleeding ούτε για αστείο δεν υπάρχει.

Τα χρώματα είναι έντονα και ζωντανά, αλλά διατηρούν τη φυσικότητά τους, σε σχέση με τα τσίρκα τις amoled.

Αυτά. Για εμένα, η οθόνη του κινητού είναι από τα δυνατά του σημεία., μαζί με το εκπληκτικής ποιότητας βίντεο σε 1080@60fps.

Το πιο αδύνατο ίσως σημείο είναι τα ηχεία του. Θα τα ήθελα 1-2 κλικ πιο δυνατά. Έτσι όπως είναι, είναι μεν επαρκή, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η φωτογραφική μηχανή είναι καλή για καθημερινή χρήση, ιδιαίτερα την ημέρα, αλλά όχι σε κορυφαιο επίπεδο. Σε σχέση με τα κινητά του 2015 , είναι μέσα στα 5 καλύτερα θεωρώ.

 

Ευχαριστώ.

Είναι ακριβώς όπως το περίμενα.

 

Τα ηχεία δεν είναι επιπεδου HTC αλλα κανένα κινητό δεν είναι τέλειο.

 

Είναι αδιάβροχο και πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Είναι ακριβώς όπως το περίμενα.

 

Τα ηχεία δεν είναι επιπεδου HTC αλλα κανένα κινητό δεν είναι τέλειο.

 

Είναι αδιάβροχο και πολύ όμορφο.

 

Το κυριότερο είναι πως είναι πολύ όμορφο, όπως το είπες.

Όχι τόσο με την έννοια του πολυτελούς, αλλά έχει καθαρόαιμο βιομηχανικό design και απόλυτη οπτική ισορροπία.

Με την 6.0.1 είναι πλέον και πολύ γρήγορο.

Καλομίλητο. Όταν το παραλάβεις, περιμένουμε και τις δικές σου απόψεις σε όλα τα παραπάνω.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Είναι ακριβώς όπως το περίμενα.

 

Τα ηχεία δεν είναι επιπεδου HTC αλλα κανένα κινητό δεν είναι τέλειο.

 

Είναι αδιάβροχο και πολύ όμορφο.

 

Καλώς να σου έρθει και να το χαρείς όσο και εγώ σου εύχομαι. Από τα android κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου, πιστεύω ότι είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής. Πολύ καλή αυτονομία που είναι σημαντικό, η οθόνη έχει πολύ καλή απόδοση χρωμάτων, χαίρομαι να βλέπω Full HD video έχει τρομερή απόδοση. Στα ηχεία εντάξει δεν είναι HTC αλλά είναι αρκούντως ικανοποιητικά. Για μένα είναι το ωραιότερο Z που έχει βγάλει τρομερή ποιότητα κατασκευής(το frosted glass πίσω τα σπάει:)) και design

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Το UI ψιλό φέρνει σε stock android με κάποιες extra πινελιές της Sony.

Σου παρέχει και την δυνατότητα να αφαιρέσεις τελείως αρκετές τρίτες εφαρμογες που δεν χρειαζεται.

 

Λίγο βέβαια τα δούλευα την Sony με το δικο της skin.

Nova prime προτιμούσα.

 

Το frosted glass όντως στα πολυ θετικά του,οπως και η ακάλυπτη αλλα αδιάβροχη εξίσου USB θύρα.

Εχει και το ραδιόφωνο που κόπηκε στο X Performance.

 

Ιδιαιτερα βολική βρήκα τη θέση στο αποτύπωμα που ειναι στο power button.

Αλλα αρνητικά την θέση των volume button.

 

Δεν με βόλευαν.

 

Αριστερά θα ηταν καλύτερα.

 

Οπως και τα bezel θα τα ήθελα μικρότερα.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το UI ψιλό φέρνει σε stock android με κάποιες extra πινελιές της Sony.

Σου παρέχει και την δυνατότητα να αφαιρέσεις τελείως αρκετές τρίτες εφαρμογες που δεν χρειαζεται.

 

Λίγο βέβαια τα δούλευα την Sony με το δικο της skin.

Nova prime προτιμούσα.

 

Το frosted glass όντως στα πολυ θετικά του,οπως και η ακάλυπτη αλλα αδιάβροχη εξίσου USB θύρα.

Εχει και το ραδιόφωνο που κόπηκε στο X Performance.

 

Ιδιαιτερα βολική βρήκα τη θέση στο αποτύπωμα που ειναι στο power button.

Αλλα αρνητικά την θέση των volume button.

 

Δεν με βόλευαν.

 

Αριστερά θα ηταν καλύτερα.

 

Οπως και τα bezel θα τα ήθελα μικρότερα.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Τα volume buttons ειναι σε ακατανοητη θεση. Επισης ειναι καπως δυσκολο να πατηθουν και γενικα δεν ειναι ευχρηστα.

Τα bezels δεν ειναι τοσο μεγαλα, απλα το τετραγωνο σχημα της συσκευης τα τονιζει λιγο παραπανω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα volume buttons ειναι σε ακατανοητη θεση. Επισης ειναι καπως δυσκολο να πατηθουν και γενικα δεν ειναι ευχρηστα.

Τα bezels δεν ειναι τοσο μεγαλα, απλα το τετραγωνο σχημα της συσκευης τα τονιζει λιγο παραπανω.

 

Το κακό οτι και στην X σειρά τα volume button επιμένει να τα βάζει εκει.

Πρέπει να αλλάξει τη διάταξη τους να πάνε αριστερά οπως κάνουν οι περισσότερες εταιριες που το power button και τα volume button δεν τα βάζουν μαζί στην ίδια μια πλευρά.

 

Άσε που βάζει και το camera button και εκει να δεις μποτιλιάρισμα που επικρατεί στην δεξια πλευρά :lol::p

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

χμμ...μονο εμένα με βολευουν εκει που ειναι δηλαδη? :lol: ειναι το μόνο κινητό που μπορώ να τα πατήσω ευκολα με τον αντίχειρα οταν το κρατάω με το ενα χέρι! Σε αλλες συσκευές που ειναι πάνω αριστερά πρέπει να κανω ακροβατικα...
Link to comment
Share on other sites

χμμ...μονο εμένα με βολευουν εκει που ειναι δηλαδη? :lol: ειναι το μόνο κινητό που μπορώ να τα πατήσω ευκολα με τον αντίχειρα οταν το κρατάω με το ενα χέρι! Σε αλλες συσκευές που ειναι πάνω αριστερά πρέπει να κανω ακροβατικα...

 

E, είδες? γούστα είναι αυτά. Εγώ νομίζω ότι τα έχουν βάλει πολύ χαμηλά.

 

Για το θέμα του bt, παρατηρώ ότι, αν και το θέμα δεν λύθηκε με την 224 , πάντως έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

χμμ...μονο εμένα με βολευουν εκει που ειναι δηλαδη? :lol: ειναι το μόνο κινητό που μπορώ να τα πατήσω ευκολα με τον αντίχειρα οταν το κρατάω με το ενα χέρι! Σε αλλες συσκευές που ειναι πάνω αριστερά πρέπει να κανω ακροβατικα...

 

 

 

Αν είσαι αριστερόχειρας παει και έρχεται,που και πάλι υπερβολικά χαμηλά ειναι.

Όμως δεξιόχειρες δεν τους βολεύει καθολου που ειναι και οι πλοίοψηφία.

Ενώ αν ηταν το power button δεξιά και volume button αριστερά θα βόλευε και τους 2.

 

Απο τη στιγμή που βάζει και κάμερα button πρέπει να κάνει διαχωρισμό.

 

Δεν γίνεται 3 κουμπιά σε μια πλευρά και η αριστερή εντελως άδεια.

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι αριστερόχειρας παει και έρχεται,που και πάλι υπερβολικά χαμηλά ειναι.

Όμως δεξιόχειρες δεν τους βολεύει καθολου που ειναι και οι πλοίοψηφία.

Ενώ αν ηταν το power button δεξιά και volume button αριστερά θα βόλευε και τους 2.

 

Απο τη στιγμή που βάζει και κάμερα button πρέπει να κάνει διαχωρισμό.

 

Δεν γίνεται 3 κουμπιά σε μια πλευρά και η αριστερή εντελως άδεια.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Εγώ αριστερόχειρας είμαι, αλλά συχνά κρατάω το κινητό και με το δεξί χέρι....

Με το αριστερό, είναι οκ τα πλήκτρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αριστερόχειρας είμαι, αλλά συχνά κρατάω το κινητό και με το δεξί χέρι....

 

Με το αριστερό, είναι οκ τα πλήκτρα.

 

Γενικά πρέπει να δώσει την πρέπουσα σημασία στην ευχρηστία και εργονομία Γιάννη.

Εκει υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης διότι και στις λεπτομέρειες κρίνονται μέρος της εμπειρίας χρήσης μιας οποιαδήποτε συσκευής.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να δώσει την πρέπουσα σημασία στην ευχρηστία και εργονομία Γιάννη.

Εκει υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης διότι και στις λεπτομέρειες κρίνονται μέρος της εμπειρίας χρήσης μιας οποιαδήποτε συσκευής.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Ε, ναι βεβαια. Παρολα αυτα η εργονομια παιρνει καποιους ποντους απο την καλη θεση του fingerprint sensor και απο την υπαρξη κουμπιου καμερας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι βεβαια. Παρολα αυτα η εργονομια παιρνει καποιους ποντους απο την καλη θεση του fingerprint sensor και απο την υπαρξη κουμπιου καμερας.

 

Σαφώς αλλα ο εχθρός του καλού το καλυτερο και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης να αυξηθεί περαιτέρω η εμπειρία χρήσης με 1-2 διορθωτικές κινήσεις σε μελλοντικά μοντέλα.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...