Jump to content

Vodafone Smart Ultra 6 (ZTE S6 lux)


lorentzos323
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα στούς XDA διάβασα σέ σχόλια πώς ορισμένοι πού κατάφεραν τελικά νά ρουταρουν τό Smart Ultra 6 στήν συνέχεια αντιμετώπισαν προβλήματα όπως σφάλματα συσυστήματος κρασαρίσματα καί πώς γενικά η συσκευή άλλαξε πρός τό χειρότερο η συμπεριφορά τής!!! Όποιος-α καταφερε τελικά νά κάνει root τήν συσκευή έχει παρατηρήσει ανάλογη συμπεριφορά στο τηλέφωνο???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 642
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα στούς XDA διάβασα σέ σχόλια πώς ορισμένοι πού κατάφεραν τελικά νά ρουταρουν τό Smart Ultra 6 στήν συνέχεια αντιμετώπισαν προβλήματα όπως σφάλματα συσυστήματος κρασαρίσματα καί πώς γενικά η συσκευή άλλαξε πρός τό χειρότερο η συμπεριφορά τής!!! Όποιος-α καταφερε τελικά νά κάνει root τήν συσκευή έχει παρατηρήσει ανάλογη συμπεριφορά στο τηλέφωνο???

Οχι καμία δυσλειτουργία δεν έχει το κινητό μέχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Memostrikas κατεβασα το framaroot 1.9.3 αλλα στα exploit μου βγαζει μονο το Αragon το Gandalf δεν μου το εχει σαν επιλογη,σε εσενα λογικα για να μου λες να διαλεξω σου εβγαλε και τα δυο ετσι? Το παταω και μου βγαζει failed,Κανω επανεκινηση και δοκιμαζω με Kingroot? Δοκιμασα να το απεγκατστησω και να το ξαναεγκαταστησω αλλα μετα δεν μου εβγαζε script καθολου, η μονη oneclick εφαρμογη που δεν κανει τιποτα... Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά όσον αφορά τό vdf smart ultra 6 καί είμαι πολύ ευχαριστημένος από τίς επιδόσεις του τηλεφώνου...στόν αντίποδα επειδή ήμουν καί είμαι τής root φιλοσοφίας όποια συσκευή έπεφτε στά χέρια μού τό πρώτο που έκανα ήταν νά τήν ρουταρω χωρίς νά υπολογιζω κάν τό θέμα εγγύησης, αλλά η συγκεκριμένη συσκευή αρνειται πεισματικά νά γίνει root, ΧΘΕΣ γιά 1 λεπτό τό κατάφερα μέ τό kingroot 4.9.3 καί χωρίς πολλά πολλά στό καπάκι πήγα στό flasify γιά νά φλασαρω τήν recovery γιά νά μού βγάλει τήν ένδειξη ότι τελικά η συσκευή δεν είναι root!!! Άν ποτέ γίνει root θά πρέπει νά προσεχεις μήν τυχόν καί φτερνιστεις...τόσο εύκολα φεύγει τό root στό smart ultra 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Memostrikas κατεβασα το framaroot 1.9.3 αλλα στα exploit μου βγαζει μονο το Αragon το Gandalf δεν μου το εχει σαν επιλογη,σε εσενα λογικα για να μου λες να διαλεξω σου εβγαλε και τα δυο ετσι? Το παταω και μου βγαζει failed,Κανω επανεκινηση και δοκιμαζω με Kingroot? Δοκιμασα να το απεγκατστησω και να το ξαναεγκαταστησω αλλα μετα δεν μου εβγαζε script καθολου, η μονη oneclick εφαρμογη που δεν κανει τιποτα...

Δοκιμασε αρκετές version του kingroot και θα πετύχει! Εμενα μου πέτυχε (αν θυμάμαι καλά) μετά απο την προσπάθεια με το root genius χωρίς όμως να το απεγκαταστησω! Δηλαδή άφησα ανοιχτό το root genius και κατευθείαν έτρεξα το kingroot! Θέλει αρκετές εναλλαγές να κάνεις (έτρεχα μια το ένα μια το άλλο και με διαφορετικές version), αλλά θέλει υπομονή διότι θα σου σπάσει τα νεύρα! Οσο για το framaroot που λες τα ιδία και σε εμένα έκανε! Απλά όπως και το root genius κάνουν κάποιο ρηγματακι και μετά το kingroot αποτελειώνει το rootαρισμα! Το framaroot είναι καλύτερο για τους MTK επεξεργαστές! Αν δείτε στους xda την λίστα των κινητών που rootαρωνται με το framaroot, ολα σχεδόν έχουν mtk επάνω τους!

 

Μία χαρά όσον αφορά τό vdf smart ultra 6 καί είμαι πολύ ευχαριστημένος από τίς επιδόσεις του τηλεφώνου...στόν αντίποδα επειδή ήμουν καί είμαι τής root φιλοσοφίας όποια συσκευή έπεφτε στά χέρια μού τό πρώτο που έκανα ήταν νά τήν ρουταρω χωρίς νά υπολογιζω κάν τό θέμα εγγύησης, αλλά η συγκεκριμένη συσκευή αρνειται πεισματικά νά γίνει root, ΧΘΕΣ γιά 1 λεπτό τό κατάφερα μέ τό kingroot 4.9.3 καί χωρίς πολλά πολλά στό καπάκι πήγα στό flasify γιά νά φλασαρω τήν recovery γιά νά μού βγάλει τήν ένδειξη ότι τελικά η συσκευή δεν είναι root!!! Άν ποτέ γίνει root θά πρέπει νά προσεχεις μήν τυχόν καί φτερνιστεις...τόσο εύκολα φεύγει τό root στό smart ultra 6!!!

Ξαναδοκίμασε πάλι χωρίς να κλείσεις το kingroot η δοκίμασε άλλη version (ας είναι και παλιότερη) και κατευθείαν τρέξε το flashify και περνα την recovery! Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή! Τώρα του έχω επάνω custom rom έτοιμη rootaρισμενη και με το xposed + framework μέσα (τα έχει στην rom) και πάει σφαίρα!

 

 

Υ.Γ: Απλά είναι πολύ απαραίτητη η custom recovery σε αυτό το κινητό, διότι λόγω της προστασίας του partition του συστήματος αρχείων δεν μπορείς να κάνεις/αλλάξεις τίποτα γιατί:

δεν σε αφήνει να κάνεις το σύστημα write παρά μόνο read, αλλά και οτιδήποτε να καταφέρεις χάνεται μετα από reboot! Ενώ με την recovery μπορείς να κάνεις τα πάντα!

Επίσης και με κάποιες εφαρμογές που έκανα το σύστημα R/W, όταν πήγα π.χ με τον es es explorer να περάσω κάτι στο σύστημα και ενώ μου έγραψε επιτυχείς αντιγραφή, μετα το reboot δεν υπήρχε τίποτα από αυτά που πέρασα! Μόνο με την recovery τα κατάφερα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ξαναδοκίμασε πάλι χωρίς να κλείσεις το kingroot η δοκίμασε άλλη version (ας είναι και παλιότερη) και κατευθείαν τρέξε το flashify και περνα την recovery! Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή! Τώρα του έχω επάνω custom rom έτοιμη rootaρισμενη και με το xposed + framework μέσα (τα έχει στην rom) και πάει σφαίρα!

 

 

Ποια rom έχεις περάσει..? Απο bugs τι λέει..?

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ξαναδοκίμασε πάλι χωρίς να κλείσεις το kingroot η δοκίμασε άλλη version (ας είναι και παλιότερη) και κατευθείαν τρέξε το flashify και περνα την recovery! Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή! Τώρα του έχω επάνω custom rom έτοιμη rootaρισμενη και με το xposed + framework μέσα (τα έχει στην rom) και πάει σφαίρα!

 

 

Ποια rom έχεις περάσει..? Απο bugs τι λέει..?

 

Εχω περάσει την speedy rom (είναι αρκετα γρηγορότερη απο την μαμισια διότι ολα οι περιττές εφαρμογές έχουν αφαιρεθεί + το ότι είναι έτοιμη rootαρισμενη) που βρήκα στο site modaco (καθώς και τα πάντα για το κινητο μας stock/custm roms, recovery κ.α) και δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα! Το μόνο θέμα που έχω (αλλά δεν το θεωρώ πρόβλημα) είναι ότι αραιά και που μου βγάζει ότι δεν έχω αρκετό χώρο αποθήκευσης! Του κάνω επι τόπου ενα wipe dalvik cache/cache μεσα απο την recovery και στρώνει!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ετοιμάζομαι να του περάσω την CM12.1 RC1. Διάβασα οτι είναι καταπληκτική και με τρώει να την δοκιμάσω! Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα/συμπεράσματα!
Link to comment
Share on other sites

Για δευτερη φορα που εγραψε success το Kingroot στον συζυγο αλλα παλι αποτυχια.Πατησε home button πηγε στο flashify και του εδειξε οτι δεν ειναι root...Εμενα παλι δεν εχει καταφερει ουτε αυτο...Τα νευραααααα μας ...χιχιχιχιχιχχιχι
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ετοιμάζομαι να του περάσω την CM12.1 RC1. Διάβασα οτι είναι καταπληκτική και με τρώει να την δοκιμάσω! Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα/συμπεράσματα!

 

Αναμένουμε review..! Αν δεν είναι πολύς κόπος ανέβασε κάποιο βίντεο review στο YouTube με τις rom που δοκιμάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε review..! Αν δεν είναι πολύς κόπος ανέβασε κάποιο βίντεο review στο YouTube με τις rom που δοκιμάζεις.

 

Δυστυχώς δεν έχω τέτοια δυνατότητα λόγω του ότι δεν έχω pc (προς το παρών)! Κάτι θα κάνω όμως μέσω του κινητού αν τα καταφέρω και θα σας δειξω λιγάκι την cm12! Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα, όλα λειτουργούν καλά, και πάει σφαίρα το κινητο! Καμία μα καμία σχέση όπως πριν και με την speedy rom και με την μαμά! Πετάει το εργαλείο! Οποίος "τρώγεται" ας την δοκιμάσει! Θα δει ααααλλο κινητό σε όλα του!:D

Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#!9tNgVbpB!-NNHUviyU5HK7TLm7YhRr4J9D5PNql_PyUhfmrguchw Εδώ σας ανέβασα μερικές φωτογραφίες απο την cm12 να πάρετε μια γεύση! Προσεχώς (αν τα καταφέρω) και βίντεο! Τα χρώματα, εικονίδια, γράμματα, κ.α είναι διαφορετικά απο αυτά της rom λόγω που χρησιμοποιώ άλλο θέμα που το κατέβασα απο το playstore!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το έχω λίγες μέρες και το λατρευω. Ομως παρατήρησα ένα προβλημα και θέλω να με βοηθησετε παιδια... Όταν έχω αναπαντητη κλήση, δεν αναβει το κουμπακι ειδοποιησης και οταν ξεκλειδώνω το κινητο δεν φαίνεται στο σήμα του τηλεφώνου ο αριθμός των αναπάντητων και πρεπει συνέχεια να μπαινω μέσα στο μενου το κλησεων για να δω αν έχω αναπαντητη. Πράγμα πολύ δύσκολο γιατί στη δουλεια το έχω πάντα στο αθορυβο... το palse notification ειναι ενεργοποιημένο και δουλευει για massanger κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα budkina,αν είναι ενεργοποιημενη η λυχνία ειδοποίησης παλμου το led αναβοσβηνει και για τις κλήσεις και τα μηνύματα. Αν χρησιμοποιείς το Call+ μπες στις ρυθμίσεις πηγαινε εκει που λέει (φίλτρο ανα..)και δες αν είναι στο Εμφάνιση ολων αλλιώς κανε μια επανεκκίνηση στο κινητό. Εμένα αναβοσβηνει κανονικά!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#!s1Uy3Tya!wvlE1g2SU71rcwedcUooOZkY0hO0U7gwj30FNM_pGQs

Εδώ σάς έχω το video με την rom! Είναι 579mb και είναι σε 1980χ1080 ανάλυση!

Ελπίζω να σας αρέσει, και προπάντων η rom! Από εμενα πάντως βαμτε την άφοβα, διότι είναι πάρα πολύ καλή και θα δείτε ένα άλλο κινητό!

Link to comment
Share on other sites

To Call+ ειναι η αντίστοιχη εφαρμογη της Vodafone για τις κλησεις.Εγω αυτην εχω ενεργοποιησει οπως και το Message+ της Vodafone,μου αρεσουν πιο πολυ απο τισ κλασικες (Κλησεις-επαφες & messenger)Κια εχει και επιλογη στις ρυθμισεις της αυτο που σου προανεφερα.Αν και κανονικα θα επρεπε να σου αναβοσβηνει το led.Κοιταξες στις ρυθμισεις σου να δεις μηπως σου εχει απενεργοποιηθει η λυχνια ειδοποιησης απο τις ρυθμισεις σου? Αν και εγραψες οτι στα μηνυματα σου ανβοσβηνει....Στο κανει απο τις αρχες αυτο η τωρα τελευταια?Μηπως εχεις εγκαταστησει καποια εφαρμογη ωστε να σου κλείνει τις ειδοποιησεις σου? Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#!s1Uy3Tya!wvlE1g2SU71rcwedcUooOZkY0hO0U7gwj30FNM_pGQs

Εδώ σάς έχω το video με την rom! Είναι 579mb και είναι σε 1980χ1080 ανάλυση!

Ελπίζω να σας αρέσει, και προπάντων η rom! Από εμενα πάντως βαμτε την άφοβα, διότι είναι πάρα πολύ καλή και θα δείτε ένα άλλο κινητό!

 

Ευχαριστουμε πολυ φίλε memostrikas..!! Αν δοκιμασεις αλλη ρομ κ εχεις χρονο κανε ενα αναλογο video-review!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οκτώ μήνες μετά την αγορά αυτού του κινητού που κι εγώ πραγματικά λατρεύω, μου παρουσίασε ξαφνικά αυτό το πρόβλημα στην οθόνη :( Μία άσχημη κοκκινο..κάτι γραμμή κεί πάνω αριστερά :( (φωτο) Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό? Από τί μπορεί να έχει προκληθεί? Υπάρχει περίπτωση να μου το επισκευάσουν ή αντικαταστήσουν?

 

http://img.photobucket.com/albums/v216/princeG/DSC_0057_zpslwgjkqvg.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v216/princeG/DSC_0056_zpsy78ifdat.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ φίλε memostrikas..!! Αν δοκιμασεις αλλη ρομ κ εχεις χρονο κανε ενα αναλογο video-review!!

 

Αν τα πάει (όπως μέχρι τώρα) καλά θα αραξω με αυτή την rom!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις μονο 8 μήνες και δεν προκλήθηκε απο εσένα,πήγαινε στο κατάστημα που το αγορασες με την εγγύηση και πες τους να σου αλλάξουν την οθόνη. Κρίμα είναι καινούργιο τηλέφωνο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας το ρουταρουμε πρώτα που δεν ρουταρετε με τίποτα..εχει πεισμωσει χαχαχαχαχα. Πάντως εγώ προσωπικά θα περίμενα την Marchmallow αφού lollipop έτσι και αλλιώς είναι το κινητό. Είναι και unofficial και ακόμα διαβάζω ότι έχει κάποια θεματακια σε σχολια χρηστών που την έχουν περάσει!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις μονο 8 μήνες και δεν προκλήθηκε απο εσένα,πήγαινε στο κατάστημα που το αγορασες με την εγγύηση και πες τους να σου αλλάξουν την οθόνη. Κρίμα είναι καινούργιο τηλέφωνο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας το ρουταρουμε πρώτα που δεν ρουταρετε με τίποτα..εχει πεισμωσει χαχαχαχαχα. Πάντως εγώ προσωπικά θα περίμενα την Marchmallow αφού lollipop έτσι και αλλιώς είναι το κινητό. Είναι και unofficial και ακόμα διαβάζω ότι έχει κάποια θεματακια σε σχολια χρηστών που την έχουν περάσει!

Προσπάθησε ξανά και ξανά και ξανά και θα έρθει και το root!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νεωτερο για αναβάθμιση του κινητού; Το εχουμε πάρει απο μαγαζί της βοδαφον.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νεωτερο για αναβάθμιση του κινητού; Το εχουμε πάρει απο μαγαζί της βοδαφον.

Δεν πιστεύω να πάρει marsmellow! Θα μείνει ως έχει! Ειδικά τωρα που βγηκε το 7αρη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...