Jump to content

Vodafone Smart Ultra 6 (ZTE S6 lux)


lorentzos323
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ουτε εγω ειδα διαφορα στις επιδοσεις

bluetooth δεν χρησημοποιω

παντως και μονο που μας σκεφτεται ακομη η εταιρεια και δεν εχει παρατησει τη συσκευη ειναι θετικο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 642
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι ήταν περισσότερο ενημέρωση ασφαλείας.. Ο κώδικας ασφαλείας αναβαθμίστηκε σε 1/1/16.. Η 6.0.1 θα ήταν καλα να έρθει αλλά δεν το νομίζω σύμφωνα με το παρελθόν των συσκευών Vodafone... Edited by Lorgan21
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ήταν περισσότερο ενημέρωση ασφαλείας.. Ο κώδικας ασφαλείας αναβαθμίστηκε σε 1/1/16.. Η 6.0.1 θα ήταν καλα να έρθει αλλά δεν το νομίζω σύμφωνα με το παρελθόν των συσκευών Vodafone...

 

φενεται ομως πως αυτη τη συγκεκριμενη την εχει προσεξει πολυ, αν σκεφτεις οτι οι προηγουμενες ηταν μπαχατελες

εγω ακομη ελπιζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει παρατηρήσει κανένας υπερβολική κατανάλωση στα ΜΒ όταν μπαίνει στο ιντερνετ με τα δεδομένα του κινητού? εδώ κι ένα μήνα που το αγόρασα δεν τολμώ να μπω στο ιντερνετ όταν δεν έχω wifi, έχω 500ΜΒ δωρεάν και τα εξαφανίζει στο λεπτό (1,5 λεπτό youtube 30MB, 2 λεπτά fb χωρίς ν αλλάξω σελίδα, μόνο περιήγηση, 10 ΜΒ, κ.ο.κ) στο κατάστημα της vodafone που το αγόρασα και οι τεχνικοί στο τμήμα εξηπηρέτησης όσες ρυθμίσεις κι αν άλλαξαν δεν κατάφεραν τίποτα, με αποτέλεσμα να πάρω την απάντηση ότι πρέπει να συμβιβαστώ ότι το κινητό έχει αυτή την κατανάλωση!!! Ισχύει κάτι τέτοιο και στα δικά σας κινητά ή μόνο στο δικό μου συμβαίνει???
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό που σου είπαν οι δήθεν τεχνικοί είναι μεγάλη παπάντζα........ ακόμα γελάω....

μήπως στο google play έχεις τη ρύθμιση στην αυτόματη ενημέρωση των εφαρμογών ακόμα και με δεδομένα και όχι μόνο με wifi;

μόνο αυτό φαντάζομαι, στο δικό μου δεν βλέπω κάποια υπερβολική κατανάλωση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει παρατηρήσει κανένας υπερβολική κατανάλωση στα ΜΒ όταν μπαίνει στο ιντερνετ με τα δεδομένα του κινητού? εδώ κι ένα μήνα που το αγόρασα δεν τολμώ να μπω στο ιντερνετ όταν δεν έχω wifi, έχω 500ΜΒ δωρεάν και τα εξαφανίζει στο λεπτό (1,5 λεπτό youtube 30MB, 2 λεπτά fb χωρίς ν αλλάξω σελίδα, μόνο περιήγηση, 10 ΜΒ, κ.ο.κ) στο κατάστημα της vodafone που το αγόρασα και οι τεχνικοί στο τμήμα εξηπηρέτησης όσες ρυθμίσεις κι αν άλλαξαν δεν κατάφεραν τίποτα, με αποτέλεσμα να πάρω την απάντηση ότι πρέπει να συμβιβαστώ ότι το κινητό έχει αυτή την κατανάλωση!!! Ισχύει κάτι τέτοιο και στα δικά σας κινητά ή μόνο στο δικό μου συμβαίνει???

Αν και η ερώτηση μου μπορεί να φαίνεται χαζή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις: στις ρυθμίσεις/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/ονόματα σημείου πρόσβασης ποίο APN έχεις ενεργό?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό που σου είπαν οι δήθεν τεχνικοί είναι μεγάλη παπάντζα........ ακόμα γελάω....

μήπως στο google play έχεις τη ρύθμιση στην αυτόματη ενημέρωση των εφαρμογών ακόμα και με δεδομένα και όχι μόνο με wifi;

μόνο αυτό φαντάζομαι, στο δικό μου δεν βλέπω κάποια υπερβολική κατανάλωση δεδομένων.

 

Όχι είναι ενεργό μόνο όταν έχω wifi!!! Η μεγαλη κατανάλωση γίνεται στο chrome!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει ενεργοποιημενο το vodafone mobile internet

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για 20 λεπτά χρήση (μετρημένα με το ρολόι) facebook, enikos και 1,5 λεπτο youtube 200ΜΒ κατανάλωση! Και χωρίς ν ανοιξω δευτερη σελίδα απ αυτά, απλή περιήγηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ενεργό μόνο όταν έχω wifi!!! Η μεγαλη κατανάλωση γίνεται στο chrome!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει ενεργοποιημενο το vodafone mobile internet

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για 20 λεπτά χρήση (μετρημένα με το ρολόι) facebook, enikos και 1,5 λεπτο youtube 200ΜΒ κατανάλωση! Και χωρίς ν ανοιξω δευτερη σελίδα απ αυτά, απλή περιήγηση!!!

1) Διάλεξε το internet.vodafone και οχι το mobile

2) εαν το έχεις root βάλε ένα firewall για να ελέγχεις ποίες εφαρμογές θα τρέχουν/καταναλώνουν mb στο παρασκήνιο! Δηλαδή με λίγα λόγια ποίες εφαρμογές θα παίρνουν δεδομένα!

3) Βάλε τον opera ο οποίος συμπιέζει τις σελίδες και κάνει μεγάλη εξοικονόμηση δεδομένων!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου... όποτε μπαίνω στο ίντερνετ, παρόλες τις αλλαγές και με το opera, μάλλον πεινάει πολύ!!! ΜιΣό λεπτο fb 4 ΜΒ!!! Τζάμπα πήγαν τα 200 ευρώ... μάλλον το samsung galaxy alpha που είχα θα πάει για επισκευή!!! Κι όχι τίποτα άλλο θέλει 140 ευρώ, αλλα τουλάχιστον ενάμιση χρόνο δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου... όποτε μπαίνω στο ίντερνετ, παρόλες τις αλλαγές και με το opera, μάλλον πεινάει πολύ!!! ΜιΣό λεπτο fb 4 ΜΒ!!! Τζάμπα πήγαν τα 200 ευρώ... μάλλον το samsung galaxy alpha που είχα θα πάει για επισκευή!!! Κι όχι τίποτα άλλο θέλει 140 ευρώ, αλλα τουλάχιστον ενάμιση χρόνο δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα!!!

Δοκίμασε και ένα factory reset!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και διαγραφή και επαναφορά στο ίντερνετ (στη vodafone το έκαναν) αλλά τίποτα δεν γίνεται... μήπως μπορεί κάποιος να δει πόσα ΜΒ του καταναλώνει το fb για 2 λεπτά και το you tube για 1,5 λεπτό για να μπορέσω να κάνω τη σύγκριση?
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και διαγραφή και επαναφορά στο ίντερνετ (στη vodafone το έκαναν) αλλά τίποτα δεν γίνεται... μήπως μπορεί κάποιος να δει πόσα ΜΒ του καταναλώνει το fb για 2 λεπτά και το you tube για 1,5 λεπτό για να μπορέσω να κάνω τη σύγκριση?

 

Εκανα εγω για 5 λεπτά και ειχα 168kb κατανάλωση! Αποκλείεται για εμένα να είναι έτσι το κινητό σου και μόνο, όταν (και εδω γελάμε) μιλάμε για οτι έχουμε ολόιδια κινητά!

Ξαναπερνα την rom (λεω εγώ μπας και βρεθεί λύση) απο την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και διαγραφή και επαναφορά στο ίντερνετ (στη vodafone το έκαναν) αλλά τίποτα δεν γίνεται... μήπως μπορεί κάποιος να δει πόσα ΜΒ του καταναλώνει το fb για 2 λεπτά και το you tube για 1,5 λεπτό για να μπορέσω να κάνω τη σύγκριση?

 

Βρηκα αυτα:http://www.vodafone.co.nz/help/mobile-phones/mobile-data-usage/

http://academy.plaisio.gr/?q=el/node/85

 

http://techblog.gr/mobile/data-calculator-9322/

http://thessbomb.blogspot.gr/2011/07/megabytes.html?m=1

 

http://m.popaganda.gr/echete-android-smartphone-na-pos-tha-katanalonete-ligotera-data/

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... δεν βρίσκω άκρη με τίποτα... οι τεχνικοί στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone απαράδεκτοι... η απάντησή τους είναι ότι αυτή είναι η κατανάλωση κι αν το αμφισβητώ να περιμένω να εκδοθεί ο λογαριασμός και μετά να τον αμφισβητήσω!!!!! Στο κατάστημα του Ευόσμου Θεσσαλονίκης τα ίδια, ο τεχνικός ούτε που μπήκε κάν στον κόπο να το ελέγξει!!! Η απάντηση αυτή είναι η κατανάλωση!!!! Τους λέω ότι μπαίνω με άλλους με το ίδιο κινητό σε ίδιες ιστοσελίδες και τον ίδιο χρόνο και ότι έχουμε τεράστιες αποκλίσεις στην κατανάλωση και πάλι η απάντησή του είναι "δεν ξέρουμε τι καταλώσεις γίνονται στο παρασκήνιο"!!!! ενώ τους λέω ότι έχουν απενεργοποιηθεί τα πάντα και η κατανάλωση γίνεται μόνο στην περιήγηση στο ίντερνετ!!! Τεχνικοί για τα μπάζα... να δω πώς θα βρω άκρη!!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα με προχειρους υπολογισμους μπορω να πω πως η καταναλωση μου ειναι μια χαρα αν κρινω απο τα αρθρα που παρεθεσες

Αλλα τα online games ποσο τρωνε (slitherio πχ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... δεν βρίσκω άκρη με τίποτα... οι τεχνικοί στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone απαράδεκτοι... η απάντησή τους είναι ότι αυτή είναι η κατανάλωση κι αν το αμφισβητώ να περιμένω να εκδοθεί ο λογαριασμός και μετά να τον αμφισβητήσω!!!!! Στο κατάστημα του Ευόσμου Θεσσαλονίκης τα ίδια, ο τεχνικός ούτε που μπήκε κάν στον κόπο να το ελέγξει!!! Η απάντηση αυτή είναι η κατανάλωση!!!! Τους λέω ότι μπαίνω με άλλους με το ίδιο κινητό σε ίδιες ιστοσελίδες και τον ίδιο χρόνο και ότι έχουμε τεράστιες αποκλίσεις στην κατανάλωση και πάλι η απάντησή του είναι "δεν ξέρουμε τι καταλώσεις γίνονται στο παρασκήνιο"!!!! ενώ τους λέω ότι έχουν απενεργοποιηθεί τα πάντα και η κατανάλωση γίνεται μόνο στην περιήγηση στο ίντερνετ!!! Τεχνικοί για τα μπάζα... να δω πώς θα βρω άκρη!!!!

Σου ξαναλέω αν θες να ξαναπεράσεις την rom!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσπασε ο φορτιστης του αδερφου μου...

Μπορειτε να μου προτεινεται κάποιον καλο;

Μονο το μπροστα εσπασε. Το καλώδιο ειναι μια χαρα.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

παρε οποιον αλλον θες, με ιδια χαρακτηριστικα (δεν ειναι απαραιτητο)

 

Φίλε μου ποια χαρακτηριστικά πρεπει να προσεξω να ειναι ιδια. Σε ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα. :)

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ποια χαρακτηριστικά πρεπει να προσεξω να ειναι ιδια. Σε ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα. :)

Φορτιστής 2 αμπέρ και είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστής 2 αμπέρ και είσαι οκ!

 

Ευχαριστω!! Θα ψαξω αν ειναι.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Μιας και ειμαι κατοχος και εγω πλεον εδω και 3 ημερες ειπα να μπω στο forum για να γραφω και τις δικες μου εντυπωσεις. Μετα απο πολυ ψαξιμο για ενα Value for money κινητο κατεληξα και εγω αλλα και ο συζυγος μου στο Vodafone Smart Ultra 6.Το κινητο τα σπαει εχει τελεια χρωματα τρεχει σφαιρα εχει πολυ ωραια καμερα και με τον Nova Launcher που παντα κατεβαζω στις συσκευες μου, εκτος οτι το ανοιγω με διπλο tap απο την συσκευη,με την ρυθμιση του Nova το κλεινω κι ολας απο το home button με ενα tap χωρις να χρειαστει να το κλεισω απο το button.Προς το παρον δεν ειναι root αργοτερα σιγουρα θα ρουταριστει,ελπιζω να παρει καποια στιγμη και το Marchmallow μιας και οτι θα ηταν οτι καλυτερο για τημ μπαταρια γιατι παροτι ειναι 3000 θα κραταει ακομη περισσοτερο και θα εχει περισσοτερες λειτουργιες πιστευω...Καλο πασχα και καλη ανασταση σε ολους ευχομαι!!! Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Μιας και ειμαι κατοχος και εγω πλεον εδω και 3 ημερες ειπα να μπω στο forum για να γραφω και τις δικες μου εντυπωσεις. Μετα απο πολυ ψαξιμο για ενα Value for money κινητο κατεληξα και εγω αλλα και ο συζυγος μου στο Vodafone Smart Ultra 6.Το κινητο τα σπαει εχει τελεια χρωματα τρεχει σφαιρα εχει πολυ ωραια καμερα και με τον Nova Launcher που παντα κατεβαζω στις συσκευες μου, εκτος οτι το ανοιγω με διπλο tap με την ρυθμιση του Nova το κλεινω κι ολας απο το home button με ενα tap χωρις να χρειαστει να το κλεισω απο το button.Προς το παρον δεν ειναι root αργοτερα σιγουρα θα ρουταριστει,ελπιζω να παρει καποια στιγμη και το Marchmallow μιας και οτι θα ηταν οτι καλυτερο για τημ μπαταρια γιατι παροτι ειναι 3000 θα κραταει ακομη περισσοτερο και θα εχει περισσοτερες λειτουργιες πιστευω...Καλο πασχα και καλη ανασταση σε ολους ευχομαι!!!
Καλή ανάσταση και πασχα και σε εσένα! Μια ερώτηση να σου κανω: πως ανοιγεις το κινητο με διπλο tap στον nova? Διότι μόνο κλείσιμο ξέρω ότι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάσταση και πασχα και σε εσένα! Μια ερώτηση να σου κανω: πως ανοιγεις το κινητο με διπλο tap στον nova? Διότι μόνο κλείσιμο ξέρω ότι γίνεται?

 

Δεν υπάρχει στον νόβα.

Διπλό ταπ για άνοιγμα έχει απο μονο του το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στον νόβα.

Διπλό ταπ για άνοιγμα έχει απο μονο του το κινητό.

 

Ξέρεις που είναι το μενού αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...